Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 12 Dec 2022 21:03 #181

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 284
  • Thank you received: 71
  • Karma: 0
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) wrote:
Έτσι είναι, τελικά μένουν οι καλές αποδόσεις για τα μεγάλα παιδιά. Γιατί έντοκα, κρατικά ομόλογα, εταιρικά ομόλογα, αγορά μετοχών, όλα εκτός από την απλή προθεσμιακή ελέγχονται λόγω τεκμηρίου.

Θα θυμίσω όμως την εποχή του μπαμπά Μητσοτάκη, που θέλησε να βάλει μια τάξη και ζήτησε από τον κάθε φορολογούμενο να δηλώσει ότι έχει και να ισχύει το πόθεν έσχες στη συνέχεια για κάθε φορολογούμενο κάθε έτος. Θα θυμούνται οι παλιοί, ότι κάποιοι δήλωσαν ποσά που δεν κατείχαν, για να δημιουργήσουν πόθεν έσχες αέρα, και έτσι δεν ξεκίνησε το σύστημα, αλλά τότε ειπώθηκε το μαγικό, προαιρετική η δήλωση εισοδημάτων από κινητές αξίες [χωρίς να φορολογούνται]. Τότε πολλοί το θεώρησαν παγίδα και δεν δήλωναν.

Βέβαια, στα μνημόνια είδαμε φόρους σε αυτά , αλληλεγγύης κλπ.

Πάντως, όποιος έχτιζε πόθεν έσχες, αποκτούσε κατά κάποιον τρόπο την ελευθερία του στις επενδυτικές του επιλογές.

Παλιά μπορούσες απλά να δείξεις την αγορά κρατικών ομολόγων και τα χρήματα σου θεωρούνταν καθαρά και δεν αμφισβητούσε κανείς με πόθεν έσχες κλπ, άλλες βέβαια εποχές, ξεκίνησε ο αυστηρός έλεγχος από ΗΠΑ και ακολουθήσαμε και εμείς στην Ευρώπη και έτσι είναι το σωστό.

Στους νέους δίνω την εξής συμβουλή, χτίζετε όπως και όποτε μπορείτε πόθεν έσχες, θα έρθουν στο μέλλον ευκαιρίες, θα έχετε τα χρήματα και θα τις χάνετε, επειδή δεν τα είχατε δηλώσει.

Καλό βράδυ.
Πώς να 'χτισουν' δηλαδή το μαύρο εισόδημα?
Γιατί αν πχ είναι από μισθωτή εργασία δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι.
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 12 Dec 2022 21:12 #182

GREGORYMO wrote:
Πώς να 'χτισουν' δηλαδή το μαύρο εισόδημα?
Γιατί αν πχ είναι από μισθωτή εργασία δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι.

Δεν αναφέρομαι σε μαύρο χρήμα, έδωσα ένα παράδειγμα τότε, η προαιρετική δήλωση τόκων, τώρα ποια μπαίνουν αυτόματα, αλλά τότε ήταν ευκαιρία για χτίσιμο.

Ουσιαστικά το μήνυμα μου είναι ένα όχι στα μαύρα.

Ο μισθωτός, σωστά, τι να κρύψει.

Υγ. Πιστεύω ότι η αγωνία δεν είναι τόσο για αυτόν που έχει 100000 μαύρα να τα βάλει στο έντοκο, αν είναι τόσο μάγκας και έχει κάνει τα 100000 μαύρα, θα συνεχίσει να τα ρίχνει στη δουλειά του και δεν περιμένει από το 2% - 2.35%, μόνο που γλιτώνει το 24%, ενώ το χρεώνει [στις υπηρεσίες έτσι γίνεται δυστυχώς και όντως, πρέπει να βρεθεί λύση] του φτάνει, η αγωνία είναι σε αυτόν που έχει τα πολλαπλάσια και το 2% - 2.35% είναι πακέτο καλό, αλλά δεν μπορεί να το ακουμπήσει γιατί τα έχει μαύρα.
Last Edit: 12 Dec 2022 21:24 by ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 26 Dec 2022 20:00 #183

  • John (Tsif)
  • John (Tsif)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 196
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0
Η συζήτηση για τα τεκμήρια δεν είναι ολοκληρωμένη.
Οκ όταν αγοράζεις είναι τεκμήριο, όταν όμως ρευστοποιείται ή λήγει το έντοκο είναι χρηματικό ποσό από διάθεση περιουσιακού στοιχείου και μπαίνει στον ανάλογο κωδικό στο Ε1. Άρα το ιζοζύγιο είναι μηδενικό.
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 26 Dec 2022 20:10 #184

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 284
  • Thank you received: 71
  • Karma: 0
John (Tsif) wrote:
Η συζήτηση για τα τεκμήρια δεν είναι ολοκληρωμένη.
Οκ όταν αγοράζεις είναι τεκμήριο, όταν όμως ρευστοποιείται ή λήγει το έντοκο είναι χρηματικό ποσό από διάθεση περιουσιακού στοιχείου και μπαίνει στον ανάλογο κωδικό στο Ε1. Άρα το ιζοζύγιο είναι μηδενικό.
Ισχύει αυτό αλλά έρχεται ΜΕΤΑ.
Στην Ελλάδα το 60%, δηλώνει ΚΑΤΩ από 10.000€ και για αυτό γίνεται η συζήτηση.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: PRS33 (PARIS33)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 26 Dec 2022 20:41 #185

  • John (Tsif)
  • John (Tsif)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 196
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0
Αυτό είναι ξεκάθαρο.
Για να μπαίνουν τα πράγματα στη θέση τους όμως και να περνάμε ξεκάθαρα μηνύματα παραθέτω παράδειγμα:
Τοποθετείς πχ 9800 σε εξάμηνο έντοκο ονομαστικής αξίας 10000 στις αρχές του 2023 και λήγει στα μέσα του 2023, οπότε πιστώνονται 10000.
Κάνεις 2 κινήσεις στη δήλωση, μία στον πίνακα τεκμηρίων κωδικός 743 το ποσό των 9800 και μία στον κωδικό 781 το ποσό 10000, "ποσά από διάθεση περιουσιακών στοιχείων".
Αυτά για το τεκμήριο.

Τώρα το πόθεν έσχες, θα πρέπει να μπορείς να δικαιολογήσεις τα λεφτά.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 26 Dec 2022 20:43 #186

  • John (Tsif)
  • John (Tsif)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 196
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0
Τώρα για το άλλο που είπες όποιος δηλώνει 10000 εισόδημα, είναι "φτωχός" για την εφορία και δεν μπορεί να ασχολείται ούτε με έντοκα ούτε με προθεσμιακές.
Άρα δεν έχει νόημα η συζήτηση.
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 26 Dec 2022 21:32 #187

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 284
  • Thank you received: 71
  • Karma: 0
John (Tsif) wrote:
Τώρα για το άλλο που είπες όποιος δηλώνει 10000 εισόδημα, είναι "φτωχός" για την εφορία και δεν μπορεί να ασχολείται ούτε με έντοκα ούτε με προθεσμιακές.
Άρα δεν έχει νόημα η συζήτηση.
Αν εννοείς εμένα, είπα για το 60%.
Υπάρχει ένα άλλο 40%
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 26 Dec 2022 21:56 #188

  • John (Tsif)
  • John (Tsif)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 196
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0
Πολύ απλά συμφωνώ μαζί σου, απλώς θεωρώ αυτονόητο ότι δεν γίνεται να δηλώνεις 10000 και να επενδύεις διότι πολύ απλά δεν συνάδουν αυτά τα δύο.
Ούτε και αφορούν οι επενδυτικές συμβουλές και οδηγίες σε κάποιον που δεν δηλώνει εισόδημα γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να επενδύσει.
Άρα μιλάμε εκ προοιμίου για το 40% που αναφέρεις, το οποίο εμφανίζει εισόδημα.
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 27 Dec 2022 13:40 #189

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Εγω αυτό με τα τεκμήρια δεν το εχω καταλάβει. Εχω προθεσμίακες ανω των 250. 000 Μαζεύτηκαν σε βαθος 25ετιας κυρίως απο ενοίκια φορολογημενα, δηλωμένα κανονικότατα (και επενδύσεις τόσα χρόνια πάνω σε αυτά τα λεφτά, που πήγανε καλα, τόκοι κλπ) . Η λογιστρια μου λεει οτι δεν εχω κάποιο πρόβλημα που εμφανίζομαι με τέτοιες καταθέσεις λόγω των φορολογικών δηλώσεων μου αυτα τα 25 χρόνια που τις υπέρ καλύπτουν. Αμα τώρα εχω ανοικιαστα και κάνω φορολογικες δηλώσεις για 12.000€ το χρόνο, εχω πρόβλημα να αγοράσω 200.000 ευρώ ομόλογα? Θα με ψάξουν παραπανω απο οτι με ψάχνουν τόσα χρόνια για τις προθεσμίακες? Αλλάζει κατι? Κινδυνεύω να μπλέξω?
Thanks,
Last Edit: 27 Dec 2022 13:43 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.074 seconds