Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 20 Mar 2023 13:19 #208

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
piaggio1 (Piaggio1990) wrote:
Εμένα μου είπαν πως είναι σαν να έχω κάνει απλή καταθεση ο κυνδινος επίσης αν το σταματήσω τι γίνεται ;και αν μπορώ ;
Ετσι ελεγε και η Μαρφιν, δεν τους είχε καν ενημερώσει οτι δεν ειναι προθεσμίακη, και όταν κουρεύτηκαν τα ομόλογα του Ελληνικού δημοσίου δεν κατάλαβαν καν γιατι κουρεύτηκαν και τα δικά τους. Ακομα στα δικαστήρια είναι ορισμένοι. Χωρίς ελπίδα φυσικά.
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 20 Mar 2023 13:33 #209

Δεν μιλάω για ομόλογα
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 20 Mar 2023 13:46 #210

  • Vasileios1981
  • Vasileios1981's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 101
  • Thank you received: 60
  • Karma: 0
sosimple wrote:
Φυσικά και υπάρχει. Σε "κανονικούς" καιρούς ο κίνδυνος είναι πολύ μικρός. Αποφάσισε μονος σου αν είμαστε σε "κανονικούς" καιρούς. Επίσης νομίζω υπάρχει εγγύηση μεχρι 20.000 σε αντίθεση με τις καταθέσεις που είναι 100.000

Γενικά το να ποντάρεις πάνω στην Ελληνική οικονομία σε ένα προϊόν που στο πρόσφατο παρελθόν κουρεύτηκε για να πάρεις 0,9% παραπάνω από μία κατάθεση δεν είναι και ότι σοφότερο μπορεί να κάνει κάποιος. Η ιστορία πάντως δίδαξε το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού.
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 20 Mar 2023 13:52 #211

Ποτέ κουρεύτηκε έντοκο γραμματείο;
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 20 Mar 2023 14:08 #212

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
piaggio1 (Piaggio1990) wrote:
Ποτέ κουρεύτηκε έντοκο γραμματείο;
Νομίζω αυτα που πούλαγε η Μαρφιν ως προθεσμίακη κατάθεση ήταν και εντοκα του ελληνικού δημοσίου, οχι μονο ομόλογα, αλλα δε θυμάμαι και σίγουρα τωρα. Ειχα και ο ίδιος στο παρελθόν αλλά πέρασε καιρός για να θυμάμαι. Αν κάποιος θυμάται καλύτερα ας γράψει. Θυμάμαι πάντως οτι τράβαγε καιρο η ιστορία και διάφοροι υπουργοι ζητάγανε να μη κουρευτουν αυτα της Μαρφιν μαζι με τα ομόλογα του Ελληνικού δημοσίου γιατί κατι γριές και γεροι είχανε τα περισσότερα, και απλοί άνθρωποι χωρίς αλλά περιουσιακά στοιχεία που δεν ξέρανε καν οτι είχαν αναλάβει κίνδυνο αφού η Μαρφιν τους ξεγέλασε ουσιαστικά, αλλα φωνη βοώντος εν τη έρημο.. Κουρεύτηκαν κανονικότατα.
Και έντοκα να μην ηταν πάντως, η ουσία είναι οτι δεν εμπιστεύεσαι τι σου λεει ο υπάλληλος/πωλητής της τράπεζας. Το ψάχνεις μονος σου και αποφασίζεις αν θα αναλάβεις το οποίο ρίσκο.
Last Edit: 20 Mar 2023 14:10 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 20 Mar 2023 14:10 #213

Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει για τα έντοκα γραμματεία ελληνικού δημοσίου
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 20 Mar 2023 14:14 #214

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 284
  • Thank you received: 71
  • Karma: 0
piaggio1 (Piaggio1990) wrote:
Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει για τα έντοκα γραμματεία ελληνικού δημοσίου
Δεν υφίσταται η έννοια, 'ξέρει'. !!!
Υπάρχει κάποιος φορέας η οποιοδήποτε άλλος οικονομολόγος που να σου απαντήσει γραπτά?
Ρητορική η ερώτηση
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 20 Mar 2023 14:20 #215

Οκ άλλο το υποθέτω και νομίζω και άλλο το ξέρω ας απαντήσει κάποιος που έχει και ξέρει Γτ του έχουν εξηγήσει χωρίς να νομίζει
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 20 Mar 2023 14:30 #216

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Απο τις πιο ασφαλείς επενδύσεις ειναι τα Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου οπως και τα Ομόλογα γιατι μην ξεχνάμε των Ελλήνων τα Ομόλογα "κουρεύτηκαν" απο τον υποψήφιο Πρόεδρο Δημοκρατίας "Βουβουζέλο" που του τα εχει κανει "κουδούνια" του Μητσοτάκη και αυτός αλλά ο babylino boy Αβρααμόπουλος.
Tων ξενων τα Ομόλογα ΔΕΝ κουρεύτηκαν ενω παλιότερα ειχα ολα τα χρήματα μου στα Εντοκα Γραμμάτια μια χαρα ηταν.
Δεν λενε να πανε στον διάολο τα μπακούρια μπάινεις στην Βουλή και βρωμοκοπάει ενω γεννάτε θεμα να τους βαζουν να καθονται ανα ηλικίες και οχι "ανακατοι" οπως και αμφίεση πανωφόρι με το σήμα της Βουλής οταν μιλάνε απο το βήμα.
Αλλος ανεβαίνει με "συνολάκια" και γραβατες πολλύχρωμες κλπ οπως και οι κυράτσες με παρδαλά και εξεζητημένα χρώματα.
Νεολαία λένε αλλά δεν λενε να πανε στον αγύριστο δηλαδή στον διάολο να μπουνε στην Βουλή μας νεοι ανθρωποι ΑΛΛΑ με ενα βασικό κριτήριο:
Να εχουν διατελέσει αξιωματούχοι εκλεγμένοι σε Δήμους με πληθυσμό τουλάχιστον πάνω απο 200.000 κατοίκους η Διοικητικές Περιφέρειες με ανω των 500.000 κατοίκων.
Οι νεοι Βουλευτές που βλέπουμε ειναι νιανιαρα - ασχετοι οπως και να αποφευχθούν να βγαινουν Βουλευτές με 500 ψηφους οπως ο ασχετος ο Καβαθάς της Νεας Δημοκρατίας που εκλέχτηκε το 2015 απο μια καβα με κρασιά και Whisky στην Ευρωπαική "Λευκάδα" μωρή λούγκρα.

Αντε στον αγύριστο Βουλή ειναι αυτο η brothel;
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 20 Mar 2023 14:39 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.292 seconds