Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 07 Nov 2012 13:09 #91

  • stathis
  • stathis's Avatar
απαντησα γενικα σωτο για την ταυλανδη.και δεν την διαφημιζω.οσα θετικα εχει τοσα αρνητικα εχει οπως παντου.
νομιζω ανεφερα αρκετα.
ο καθενας κανει τις επιλογες του.

οσο για το οτι ειναι σαν μικρα παιδια εαν το ζησεις θα καταλαβεις.δεν εχουν την πονηραδα των ελληνων.ειναι αγνοι σαν παιδια σε σχεση με τους ελληνες.δεν ειναι αγιοι ομως...

ολα ειναι συν πλην.απ οπου κερδιζεις κατι χανεις κατι αλλο...
καθολου δεν ωραιοποιω.απλα εγω προσωπικα σαν σταθης το προτιμω.
προτιμω να ειμαι με σαγιοναρα η ξυπολυτος ολη μερα και χαλαρος παρα κουστουμαρισμενος και μες στα νευρα.
πληρωνω γι αυτο την βρωμια ,σακουλες πεταμενες απο δω και απο εκει,μερικα ποντικια,κατσαριδες και παραπανω υγρασια και ζεστη.
Last Edit: 07 Nov 2012 13:11 by stathis.
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 07 Nov 2012 13:20 #92

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
stathis: Μόνο και μόνο "5)εγκληματικοτητα ειναι σχεδον μηδενικη.οπως στην ελλαδα πριν 50 χρονια."
Τι αλλο θέλεις σε ενα μέρος?
Πιστεύω οτι το Βασιλικό πολίτευμα παίζει τεράστιο ρόλο στην δομή και την ιεραρχία της κοινωνίας.
Και ακόμα κάτι σημαντικό που το εχω ξαναγράψει :Τον Βασιλιά της Ταυλάνδης τον λατρεύουν
οι Ταυλανδοί υπήκοοι γιατί ειναι και Θρησκευτικός τους ηγέτης. (και οι Ταυλανδοί ειναι θρήσκοι).

Τέλος πάντων και μόνο που ανφέρει κάποιος κάτι τέτοιο για παιδιά "υπάρχει" πρόβλημα οπως και
το να ξεκινήσεις απο Euroland να πάς Ταυλάνδη για sex και να παραλείπεις απο εμπορικά κέντρα
φρέσκες ψαρούκλες πάμφθηνες,φθηνό ιατρικό τουρισμό και εγχειρήσεις οφθαλμών,φαρμακοιατρική
νοσηλεία κλπ.

Υπάρχουν Νόμοι στην Ταυλάνδη και ισχύουν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ και camera στους δρόμους και
φυσικά Αστυνομία πανταχού παρούσα ειτε οι secret police (δεν ειναι κακκό αυτό να εχεις αστυνομικούς δίπλα σου).
Ας τομήσει κανείς να ανοίξει παράθυρο στο BTS Sky Train εναέριο μετρό η στο υπόγειο μετρό underground
να καπνίσει η κυρίως :) :) :) :) ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ στα "υποανάπτυκτα" malls ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΟΝΤΑΣ
ΤΟ "ΠΙ" ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΕΚΡΗΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΠΛΑ και να αρνηθεί ελεγχο απο τα security με την "παντόφλα" και να δείς τι θα γίνει.

Να πετάξει "γόπα" on street που εχει ΠΡΟΣΤΙΜΟ 40 euros (περίπου 2.000 baht).

Σήμερα το βρείκα οτι πρόκειιται να κλείσει το Βρετανικό Προξενείο στην Patayya γιατί υπάρχει ηδη στα 80-100 km Bangkok.
www.pattayaone.net/pattaya-news/65236/br...ulate-pattaya-close/
και η επίσημη ανακοίνωση απο το προξενείο:
ukinthailand.fco.gov.uk/en/
ukinthailand.fco.gov.uk/en/news/?view=PressR&id=831567682

Ταυλάνδη η χώρα του χαμόγελου και της ευγένειας,
el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B1%CF%8A...AC%CE%BD%CE%B4%CE%B7

Η 5 Δεκεμβρίου ειναι Εθνική Εορτή για τα γεννέθλια του Βασιλιά της Ταυλάνδης και εχω τύχει να ειμαι Ταυλάνδη
αυτήν την περίοδο οπου γίνετε χαμός σε εθνικό επίπεδο (τα bar ειναι κλειστά και στα seven -eleven και τα αλλα
super markets δεν πωλείται αλκοόλ).
Και κάτι ακόμα:
TO ALKOHOL ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΣΤΗΝ ΤΑΥΛΑΝΔΗ και στα πιό πολλά μαγαζιά σερβίρετε μπύρα και κοκτέιλς.

Kings Birthday :

The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 07 Nov 2012 13:59 #93

  • stathis
  • stathis's Avatar
εχεις δικιο σε αυτα.υπαρχουν και δομες που ειναι σαφως καλυτερες απο τις δικες μας.
εγω μιλαω για τους απλους καθημερινους ανθρωπους.κυριως τους πιο φτωχους.για την πλευρα που βλεπει συνηθως ο ελληνας προσπαθωντας να μειωσει τον αλλον αντι να ψηλωσει αυτος και οτι ακομα και εκει κανει λαθος.

οσον αφορα την μεσαια ταξη η τους πλουσιους εκει αλλαζουν τα πραγματα.το ξαναειπα οτι στο παρκινγκ το peragon(μεγαλο εμπορικο σαν το mall αλλα 10πλασιο ) ειδα πανω απο 100 αμαξια λαμπρογκινι,φερραρι και αλλα τετοια.εχω δει και βιλες και λουσα και και και.
ουρανοξυστες με sky bar στον 70ο οροφο με πισινες και πραγματα που δεν τα εχουμε φανταστει εμεις ακομα.αλλα αυτα σε 2-3 πολεις υπαρχουν.bangkok,pataya,hua hin και και phuket.
τεχνολογικα ειναι πιο μπροστα απο εμας στα περισσοτερα ενω σε λιγα ειναι πιο πισω.
π.χ καθαριοτητα.πρεπει να βαλουν καδους οπως εχουμε εμεις.νομιζω ειναι στο μονο που υστερουν και στην κινηση.ειναι χειροτερα στην bangkok απ οτι στην αθηνα.αλλα μονο στην μπανγκοκ.και φυσικα οι υπονομοι.πρεπει να τους κλεισουν.δεν ξερω τι ιδεα ειναι αυτη και γιατι εχον τρυοες ανα 100 μετρα.


απλα εμενα σαν σταθη δεν με ενδιαφερουν αυτα.ειμαι και μανιατης που σημαινει ολιγαρκης.μου αρκουν τα αναγκαια.τα υπολοιπα δεν τα χρειαζομαι.προτιμω τους απλους καθημερινους ανθρωπους.οχι οσους εχουν διεφθαρει απο τον δυτικο τροπο ζωης.αυτο ηρθα να βρω εδω.
εχω ενα εισοδημα και με αυτο προσπαθω να ζησω εδω σαν ανθρωπος.οχι σαν δουλος στην αθηνα δουλευοντας 10-12 ωρες την μερα χωμενος μεσα σε ενα κουστουμι.
Last Edit: 07 Nov 2012 14:06 by stathis.
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 09 Nov 2012 07:07 #94

  • Περαστικός
  • Περαστικός's Avatar
stathis wrote:
ο καθενας κανει τις επιλογες του.
δεν ειναι αγιοι ομως...

σαν σταθης το προτιμω.
προτιμω να ειμαι με σαγιοναρα η ξυπολυτος ολη μερα και χαλαρος παρα κουστουμαρισμενος και μες στα νευρα.
πληρωνω γι αυτο

Φίλε,

Εσύ παίζεις στο βίντεο?

tinyurl.com/Stathis-In-Thailand
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 09 Nov 2012 12:52 #95

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Περασιτκέ ...περαστικά και σε ολους των ιδίων αντιλήψεων και.....κουλτούρας.
Επισκεπτόμενος για πρώτη φορά την Ταυλάνδη ετυχε και συνάντησα πολλούς
των ιδίων αντιλήψεων και κουλτούρας "οτι φτωχός σημαίνει και κατώτερός μου"
και τους τα ελεγα "ποτέ μην λές ποτέ". :)
Τα 500-600 euros που επαιρνε ο ταξιτζής με μηχανάκι και η πωλήτρια στα mall
γιατί οι Ταυλανδοί -Ταυλανδέζες στελέχοι επιχειρήσεων ηταν πολλύ πιό παραπάνω
και επανέρχομαι τα 500 -600 euros αποτελούν ονειρο στην Ελλάδα της ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ
ΤΟΥ ΣΑΧΛΑΜΑΡΑ ΤΩΝ ΝΕΟΠΛΟΥΤΩΝ
(που γυάλισε το ματάκι τους στο δολλάριο) στύλ
Γεωργιάδηδων και Βορίδιδων κλπ (οταν καταξιωμένα πεντακάθαρα στελέχοι απο την
ΚΑΘΑΡΗ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ).
Δεν ειμαστε Ταυλανδοί:Αλλά μια συμβουλή οταν επισκέπτεσε ενα μερος να βλέπεις οχι αυτά
που θέλεις να δείς αλλά και οσα δεν θα ηθελες να δείς.
Ασφαλώς και υπάρχει φτωχός κόσμος οπω2ς στην χώρα μας και εκεί γιατί ανθρωποι ειναι,
Και μόνο το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΚΑΙ Η ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΣΕ ΑΙΧΜΑΛΩΤΙΖΕΙ Η ΤΑΥΛΑΝΔΗ.
(χώρια η εγκληματικότητα που ειναι μηδέν τουλάχιστον κατά ζωής). B) :) B)

www.boi.go.th/tir/issue_content.php?issueid=94;page=235

(και συμπληρωματικά μην κρίνεις απο το ντύσιμο και κυρίως .....απο σαγιονάρα κάποιον
θα ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΑΥΛΑΝΔΑΡΑ ΑΜΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ
ΟΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΑΓΝΩΣΤΟΙ.....ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ
(δεν θέλω να αναφέρω ονόματα αλλά
κράτα ειναι με μερικά "δισ$" ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ απλά δεν εχουν το ψώνιο να ΦΑΙΝΟΜΑΙ
οπως εχουμε στην Ελλάδα με τους μαιντανούς που το παίζουνε οτο "ειναι κάποιοι")
Ευχομαι να πάς κάποτε στην Ταυλάνδη γιατί εγώ απο τοτε που πρωτοπήγα ΑΠΛΑ ΚΟΛΛΗΣΑ
και αναμένω τον Φεβρουάριο
να δ'ω ΤΗΝ ΤΣΟΝΤΑ ΣΑΧΛΑΜΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΥΛΑΝΔΗ) :P :P :P
(τον ξεφορτώθηκαν τον ΠΡΟΙΚΟΘΥΡΑ οπως τον αποκαλούσε ο αείμνηστος Αβέρωφ οταν π'ηγαινε να αρραβωνιαστεί
την κόρη του την Τατιάνα ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ ΤΟΥ ΠΡΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΠΡΟΙΚΟΘΥΡΑ)
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 21 Nov 2012 14:40 #96

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Psy “Gangnam” hits Thailand on November 28 (Video)

PSY - Gangnam Style (강남스타일) to perform in Thailand on Nov 28

www.thailandnews.co/2012/11/psy-gangnam-...n-november-28-video/

779007997 προβολές B) B) B) B) B) B)

The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 21 Nov 2012 22:40 #97

  • stathis
  • stathis's Avatar
ασε ανωνυμε...
εχω αφησει το κραμπι και ειμαι σαμουι...

εδω ειναι οντως μαγικα.
και καθαρα ειναι και υγρασια δεν εχει.ισως λιγη ζεστη το μεσημερι αλλα σε λογικα πλαισια.υπαρχουν τα παντα να βρεις και να αγορασεις και φοβερα νοσοκομεια.νοσοκομειο που για να μεινεις μεσα θελεις πανω απο χιλιαρικο ευρω... την μερα!!!!


γενικα θυμιζει λιγο μαιμι αλλα στο πιο ακατεργαστο.ειναι πιο φυσικο.

βασικα σουπερ.γυρναμε αθηνα για 1-2 μηνες και εμτα εδω για μονιμα...
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 29 Nov 2012 17:11 #98

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Καμμιά 70 μερούλες μείνανε για να πάω Thailand -Bangkok -Phuket island αν και θα εχει
τα μέσα περίπου Φεβρουαρίου καύσωνα. (αν δεν γίνει "κάτι" με τον Σαχλαμαρά και τις "αριστερές" Συμμαχίες του με τον χρεοκοπημένο Μπάρμπα Στάθη τον "κύριο" Κουβέλη τον 70χρονο και βάλε "επαναστάτη" που "εμπνέει" .. B) :P B)
Αλλού κλείνει η Ι.Κ.Ε.Α και αλλού ανοίγει μεγαθήρια οπως στην Bangkok.

....................................................................................................................................................................................................

Επίσημο ειναι απο το U.S.A Department of Transportation για το αεροπορικό κόστος των εταιρειών Date Issued: September 24, 2012 :

Over the past decade, the airline industry has faced significant changes in its operating environment, including high and volatile fuel prices and an economic recession that reduced demand for travel.
For example, while airlines spent only 10 percent of their operating costs on fuel in 2001, by 2011 this had risen to 35 percentnear the all time high of 40 percent in 2008. As a result of these and other factors, the industry has experienced considerable financial strain that has led to more than 50 U.S. passenger and cargo airlines filing for bankruptcy in the last 12 years. Ultimately, these changes to the operating climate have fundamentally challenged the industry’s ability to sustain itself using its old business models.


Να γράψω και την ταπεινή μου αποψη:
Tα παλιά χρόνια η δύναμη ενός Κράτους μετριώταν απο το πόσες πυρηνικές κεφαλές ειχε στο οπλοστάσιό του.(ιδιαίτερα την περίοδο του cold war ψυχρού πολέμου με την Russia).
Σήμερα η δύναμη ενός Κράτους μετράται απο τις διακατεχόμενες πηγές ενέργειας που εχει στην διάθεσή του και μεταβάλλει τα οικονομικά μεγέθη σε γεωγραφικές περιοχές.
Αυτά απο την Αμερική που οι πάντες «κοιτάναι» το δολλάριο να πέφτει και τα fructional reserve (κλασματικά αποθέματα) αλλά παραλείπουν οτι η Αμερική ποτέ δεν επεσε απο τον θρόνο της και αν δεν πάει η Αμερική να επισημοποιήσει ενα γεγονός τίποτα δεν τελειώνει.

Παραθέτω και το σχετικό site για οποιον ενδιαφέρετε και να μην λένε ....οι «δημοσιογράφοι» οτι ολα ανεβαίνουν....λόγω κρίσης αλλά ας ρίξουν και μια ματιά Π.Χ στο Qatar που το γόνιμο εδαφός του καλύπτει ΜΟΝΟ ΤΟ 6% των εδαφών του και επομένως ΟΤΙ ΤΡΩΓΕΤΕ ΕΙΣΑΓΕΤΕ και επόμενο ειναι να ανεβάζουν «οι αγορές» ;) ;) ;) την τιμή «της ενέργειας».(ολες οι Αραβικές χώρες εχουν μικρό δείκτη γόνιμων εδαφών).

www.oig.dot.gov/sites/dot/files/Aviation...rmance%5E9-24-12.pdf

και το ανεκδοτάκι για τον/την φίλη μου :

Οταν εχετε νευρα να μετρατε ως το 10 μεσα σας...
Μετα σκαστε του ενα μπουκετο στα δοντια...! (πλάκα κάνω)
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 01 Dec 2012 02:06 #99

  • ANΩΝΥΜΟΣ
  • ANΩΝΥΜΟΣ's Avatar
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.079 seconds