Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: Nexo.io 6.5% καταθέσεις σε ευρώ

Nexo.io 6.5% καταθέσεις σε ευρώ 14 Jun 2019 09:28 #19

Στο nexo αν δεν κάνω λάθος δεν καταθέτεις με την έννοια της τραπεζικής κατάθεσης, αλλά επενδύεις με ότι αυτό συνεπάγεται.Τώρα στο θέμα σύγκρισης, nexo και τραπεζών σε πρώτη φάση σαφώς δεν είναι το ίδιο.Λαμβάνοντας υπόψη όμως το υπόβαθρο των τραπεζών και του κράτους, το κούρεμα των ομολόγων είναι απώλεια περιουσίας με την εγγύηση του Ελληνικού κράτους και με τα capital controls έπαψες να έχεις ελεύθερη πρόσβαση σε περιουσιακά σου στοιχεία.Λαμβάνοντας υπόψη λοιπόν τα γεγονότα που έγιναν και την σοβαρότητα της έννοιας "τραπεζικό σύστημα" & "κράτος" εγώ έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου σε αυτούς τους θεσμούς οπότε τους κατατάσσω στην ίδια κατηγορία, άντε κάποια σκαλιά παραπάνω να είναι οι τράπεζες.Πάντα προσωπική μου γνώμη.sosimple wrote:
Υποτιθεται μιλάμε για καταθέσεις. Δεν χάθηκαν χρήματα απο καταθέσεις στην Ελλάδα παρόλο που χρεωκοπησε το 100% των τραπεζων και έκλεισε το 70%..
Αν κλείσει η nexo ξέρεις τι θα παρεις. Μη εξισωνουμε εντελως ανισα προϊόντα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi), CV

Nexo.io 6.5% καταθέσεις σε ευρώ 14 Jun 2019 23:20 #20

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Ανδρέας (mich69) wrote:
άντε κάποια σκαλιά παραπάνω να είναι οι τράπεζες.

Έχω κάτι φίλους στην Κύπρο που θα διαφωνούσαν...
The administrator has disabled public write access.

Nexo.io 6.5% καταθέσεις σε ευρώ 15 Jun 2019 00:15 #21

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
CV wrote:
Έχω κάτι φίλους στην Κύπρο που θα διαφωνούσαν...
Στην Κύπρο εχω και εγω φιλο που θα διαφωνουσε. Για την Ελλάδα μιλάμε τωρα. Μεχρι στιγμής δεν έχασε κανενας φραγκο απο καταθέσεις οταν η συντριπτικη κοινή γνώμη θεωρούσε δεδομένο το αντίθετο. Οταν χαθεί φραγκο απο καταθέσεις στην Ελλάδα, πρώτος θα βρίσω εγω.
Μονο που τωρα εχει συμβεί το αντιστροφο. Ολοι εχουν καταλάβει οτι δε θα χαθεί φράγκο (απο καταθέσεις ξανα τονίζω) γι αυτο τα επιτόκια εχουν παει εκει που εχουν παει.
Κανενα επενδυτικο προϊόν δεν συγκρίνεται καν, με καταθέσεις όσον αφορά το ρισκο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi), IoannisD (Dia!84)

Nexo.io 6.5% καταθέσεις σε ευρώ 15 Jun 2019 22:57 #22

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
sosimple wrote:
Κανενα επενδυτικο προϊόν δεν συγκρίνεται καν, με καταθέσεις όσον αφορά το ρισκο.

Sosimple,
τα πραγματα στην Ελλαδα, και σε αλλες παρομοιες χωρες, ειναι λιγο αναποδα. Σε αυτο φταινε και οι εκαστοτε κυβερνωντες / βολευτες, αλλα φταει και το κοινο νομισμα.

Οριστε ενα επενδυτικο προϊον σε ευρω με λιγοτερο ρισκο απο καταθεσεις σε οποιαδηποτε τραπεζα, παγκοσμιως: www.worldgovernmentbonds.com/country/germany/
Το θελεις; Τι να το κανεις; Εγγυημενα θα χασεις λεφτα εκτος κι αν βγεις στην εικοσαετια και πανω που εκει παιρνεις αλλα ρισκα.

Σημερα βλεπω το 5-ετες της Ιταλιας με αποδοση 1.582% και της Ελλαδας στο 1.551%. Η αγορα δηλαδη θεωρει πιο πιθανο ενα σκασιμο της Ιταλιας παρα της Ελλαδας! Περιεργα πραγματα.

Για τις τραπεζικες καταθεσεις, μεχρι το οριο εγγυησης του ΤΕΚΕ, προσωπικα δεν εχω καποια αμφιβολια οτι δεν υπαρχει ιδιατερος κινδυνος. Αλλα ομοιως γνωριζω οτι αν θελω να παρω τα λεφτα απο Ελληνικη τραπεζα και να αγορασω γερμανικα ομολογα πχ, αυτο ειναι αδυνατο λογω καπιταλ κοντρολς. Τα λεφτα μου δηλαδη, δεν ειναι δικα μου να τα κανω οτι θελω. Αυτο απο μονο του εινιαι χασουρα. Αμα μιλαμε για ανω του οριου ΤΕΚΕ, το θεμα παει αλλου, αφου προφανως και εχεις κινδυνο - στο λεει ξεκαθαρα ο ιδιος ο εγγυητης.

Σε νορμαλ αγορες, παω κι αγοραζω ενα ομολογο του δημοσιου. Αυτο ειναι εκ των πραγματων risk-free. Ειναι αδιανοητο να μην εχει το κρατος να με πληρωσει. Στην τελικη θα τυπωσει χρημα και θα μου τα δωσει.
Για να αγορασω οποιοδηποτε αλλο προϊον, η αποδοση πρεπει να ειναι μεγαλυτερη απο αυτη του ομολογου του δημοσιου. Αλλιως γιατι να παω να το αγορασω?
Παω για παραδειγμα και κανω προθεσμιακη σε τραπεζα. Αν ειμαι εντος του οριου ΤΕΚΕ, ουσιαστικα το κρατος εγγυαται τα λεφτα μου. Αλλα αν η τραπεζα δεν μου δινει το κατιτις παραπανω απο το ομολογο του δημοσιου, γιατι να παω στην τραπεζα? Παω στο κρατος απ'ευθειας.
Αν ειμαι εκτος οριου ΤΕΚΕ, δεν παω να κανω προθεσμιακη - δεν υπαρχει περιπτωση τραπεζα να μου δωσει το επιτοκιο που αρμοζει στο ρισκο που παιρνω. Αν θεωρω οτι η τραπεζα ειναι φερεγγυα και θα εχει να μου δωσει τα λεφτα μου απο την τσεπη της, γιατι να μην παρω ομολογα της τραπεζας (διαβαζω π.χ. οτι το ομολογο της Πειραιως θα πιασει κοντα στο 7% και οι προθεσμιακες τους ειναι κοντα στο 0.5% ?!). Γιατι να μην παρω μετοχες?

Στην περιπτωση του μεγαλου τραπεζικου στρεσ-τεστ (βλεπε 2008 και επειτα), καθε χωρα επραξε κατα το δοκουν.
Η Ελλαδα αποφασισε να φαληρισει το κρατος, προκειμενου να μην χαθουν καταθεσεις.
Η Κυπρος αποφασισε να αφησει την τραπεζα να φαληρισει, ακολουθωντας ομως του κανονες του εκει ΤΕΚΕ (κουρεμα ανω των 100κ).
Η Ισλανδια και να ηθελε να σωσει τις τραπεζες, δεν μπορουσε - ηταν μεγαλυτερες απο το ιδιο το κρατος.
Το UK αποφασισε να τις εθνικοποιησει.
κ.ο.κ.

Αυτα εγιναν - Τι θα γινει στο μελλον ειναι αβεβαιο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, IoannisD (Dia!84)

Nexo.io 6.5% καταθέσεις σε ευρώ 16 Jun 2019 01:55 #23

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
@CV δε διαφωνω , οπως τα γράφεις ειναι. Παντα μιλάμε για οτι καλυπτεται απο το τεκέ, όταν μιλάμε για ασφάλεια των καταθέσεων. Απο εκει και πάνω εχεις κίνδυνο σιγουρα. Στο λένε ουσιαστικά απο πριν οταν σου λένε, καλύπτει το τεκέ μεχρι 100χ.
Για την Ιταλία δεν ειμαι και τοσο σιγουρος οτι κανουν λάθος οι αγορές που τιμολογουν τον κίνδυνο παραπανω.. :laugh:
Υπαρχει και ο πολίτικος κινδυνος που συμπεριλαμβάνεται. Ολο άρνηση και αντίδραση ειναι εκεί ακομα στο να παραδεχτουν το προβλημα και να πάρουν οσα μετρά επιβαλεται. Συν οτι σε μια χρεοκοπία, ειναι τοσο μεγάλη αγορα που δεν θα σώσει οντως κανένας τους επενδυτές.
Στην Ελλάδα (καθαρά οικονομικα είμαστε χειροτερα απο την Ιταλία), οι υπόλοιποι πολιτικοί κλπ κίνδυνοι ομως εχουν εκλιψει, εχουμε παρει μετρά (εμείς μπορεί να φυτοζοουμε για 10ετιες λογω των μέτρων, οι επενδυτές ομως θα πάρουν τα λεφτα τους παλι λογω των μέτρων), συν την μικρή αγορα. Αν χρειαστεί θα τσονταρουν και οι υπόλοιποι με κάποιον τροπο κατι, και δε θα υπάρξει κατά εξαιρετικα μεγαλη πιθανοτητα αλλο κουρεμα ομολογων των ιδιωτων. Ποσο μαλλον που αυτα τα ομολογα ειναι λιγα. Τα πολλα τα εχει η ΕΚΤ που εχει δανισει την Ελλαδα.
Αλλωστε δεδομενης της παραξενης καταστασης του ελληνικου χρεους, των διεθνων εγγυησεων, χαμηλων επιτοκιων κλπ, πολλοι σοβαροι οικονομολογοι γραφουν οτι επρεπε να μετριεται ως ισοδυναμο πολυ μικροτερου χρεους οσον αφορα τον κινδυνο, και εχουν δικιο.
Στην πραγματικοτητα, εχουμε κανει τρομαχτικη βλακεια που δεν αγορασαμε ομολογα του δημοσιου 10ετη οταν ηταν στο 3,5% και τωρα ψαχνουμε ποια τραπεζα δινει "μπονους", "ποντους" κλπ.. Αλλα ψυχολογικα δεν μας πηγαινε στους περισσοτερους να αγορασουμε και ας ξεραμε οτι προκειται για ευκαιρια.
Last Edit: 16 Jun 2019 02:01 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: IoannisD (Dia!84)

Nexo.io 6.5% καταθέσεις σε ευρώ 16 Jun 2019 22:39 #24

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Είναι κι αυτοί οι Ιταλοί...ουνα φάτσα ουνα ρατσα. Ειδομεν
The administrator has disabled public write access.

Nexo.io 6.5% καταθέσεις σε ευρώ 25 Jun 2019 23:57 #25

  • IoannisD (Dia!84)
  • IoannisD (Dia!84)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • "No news is: Good News!."
  • Posts: 65
  • Thank you received: 11
  • Karma: -7
ENTOS ELLADAS kalitero epitokio?.pia trapeza protinete?.
The administrator has disabled public write access.

Nexo.io 6.5% καταθέσεις σε ευρώ 26 Jun 2019 00:03 #26

  • IoannisD (Dia!84)
  • IoannisD (Dia!84)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • "No news is: Good News!."
  • Posts: 65
  • Thank you received: 11
  • Karma: -7
Sosta!
Last Edit: 26 Jun 2019 00:03 by IoannisD (Dia!84).
The administrator has disabled public write access.

Nexo.io 6.5% καταθέσεις σε ευρώ 30 Jun 2019 00:26 #27

  • IoannisD (Dia!84)
  • IoannisD (Dia!84)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • "No news is: Good News!."
  • Posts: 65
  • Thank you received: 11
  • Karma: -7
Lita kai katanoita...
Last Edit: 30 Jun 2019 00:27 by IoannisD (Dia!84).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.062 seconds