Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Επαναπατρισμός καταθέσεων

Επαναπατρισμός καταθέσεων 05 Nov 2019 11:08 #1

  • Kostas (euro)
  • Kostas (euro)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 20
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0
Το 2015 έβγαλα στο εξωτερικό χρήματα (~100 k) , σε δικούς μου λογαριασμούς. Τα χρήματα αυτά προέρχονταν από την εργασία μου και ήταν κατατεθειμένα σε δικούς μου ελληνικούς λογαριασμούς. Είναι φορολογημένα και δηλωμένα στις ετήσιες δηλώσεις μου των τελευταίων ετών.

Επίσης, στις ετήσιες φορολογικές δηλώσεις δηλώνω ότι έχω καταθέσεις στο εξωτερικό και δηλώνω και τους τόκους τους.

Εάν αποφασίσω να επιστρέψω τα χρήματα σε δικό μου πάλι λογαριασμό στην Ελλάδα, θα αντιμετωπίσω κάποιο θέμα με την ΔΟΥ; Οφείλω κάποιον επιπλέον φόρο ή εξήγηση;
The administrator has disabled public write access.

Επαναπατρισμός καταθέσεων 05 Nov 2019 11:40 #2

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Kostas (euro) wrote:
Το 2015 έβγαλα στο εξωτερικό χρήματα (~100 k) , σε δικούς μου λογαριασμούς. Τα χρήματα αυτά προέρχονταν από την εργασία μου και ήταν κατατεθειμένα σε δικούς μου ελληνικούς λογαριασμούς. Είναι φορολογημένα και δηλωμένα στις ετήσιες δηλώσεις μου των τελευταίων ετών.

Επίσης, στις ετήσιες φορολογικές δηλώσεις δηλώνω ότι έχω καταθέσεις στο εξωτερικό και δηλώνω και τους τόκους τους.

Εάν αποφασίσω να επιστρέψω τα χρήματα σε δικό μου πάλι λογαριασμό στην Ελλάδα, θα αντιμετωπίσω κάποιο θέμα με την ΔΟΥ; Οφείλω κάποιον επιπλέον φόρο ή εξήγηση;

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Τα έβγαλες έξω το 2015. Ποθεν προέκυψαν τα 100Κ και από ποιά έτη? Αν επικαλεστείς πχ το 2010 και το 2012, 2013 θα έρθει η εφορία και θα σου ανοίξει τους τραπεζικούς λογαριασμούς των αντίστοιχων ετών. Αν φανούν οι καταθέσεις των 100Κ αιτιολογημένα μηδέν πρόβλημα. Αν όχι αρχίζεις και τρέχεις. Γιατι θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν αρκεί πλέον να τα έχεις δηλώσει - φορολογηθει αλλά θα πρέπει να φαίνονται ΚΑΙ με τραπεζικές κινήσεις. Θα πεις μα τα είχα σπίτι μου. Ωραία δείξε αναλήψεις. Τα γράφω γιατί τα πέρασα και έφριξα με το τι ζητούσαν. Αρα άστα στα αυγά τους η αν έχεις πρόβλημα με αρνητικά επιτόκια βρες μια αλλη τράπεζα και κάντα μεταφορά. Στην τελική νοικιασε μια θυρίδα στο εξωτερικό και απόθεσε τα. Μακριά από Τράπεζες τα παλιά λεφτά που είναι εκτός, γιατί είναι παραρτήματα των ΔΟΥ
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Kostas (euro)

Επαναπατρισμός καταθέσεων 05 Nov 2019 11:49 #3

  • Kostas (euro)
  • Kostas (euro)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 20
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0
Τα χρήματα αυτά προέρχονται κυρίως από καταβολές μισθοδοσίας από τα έτη 2010-2015 οι οποίες γίνονταν σε τραπεζικό λογαριασμό μου, και συνοδεύονταν από δελτία παροχής υπηρεσιών.
The administrator has disabled public write access.

Επαναπατρισμός καταθέσεων 05 Nov 2019 12:07 #4

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12976
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
gus (gus326) wrote:
Αν επικαλεστείς πχ το 2010 και το 2012, 2013 θα έρθει η εφορία και θα σου ανοίξει τους τραπεζικούς λογαριασμούς των αντίστοιχων ετών.

Έλεος, βρε ευλογημένε, μην παραπληροφορείς τον κόσμο, το ΣτΕ επέβαλε πενταετή παραγραφή φορολογικών υποθέσεων κι ελέγχων Εφορίας.
Σε 2 μήνες παραγράφεται οριστικά και το έτος 2013.
Αν βρουν κάτι ύποπτο μετά το 2014 μπορούν να τον καλέσουν.
Για χρήματα που είχε δηλωμένα και νόμιμα κατατεθειμένα σε εγχώριους τραπεζικούς λογαριασμούς, πριν από το 2014, θα πρέπει να πιουν ξυδάκι, δεν επιτρέπεται να βασανίζουν άλλο τους πολίτες.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ απολύτως πως πρέπει να διατηρήσει όλα τα χρήματα του μακριά από την Ελλάδα, για ασφάλεια κι αξιοπιστία.
Οι ελληνικές τράπεζες παραπαίουν, έχουν Παγκόσμιο ρεκόρ κατοχής κόκκινων δανείων κι επισφαλειών, επιζούν με συνεχείς ενέσεις μετρητών από διασώσεις.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 05 Nov 2019 12:17 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Επαναπατρισμός καταθέσεων 05 Nov 2019 14:07 #5

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Έλεος, βρε ευλογημένε, μην παραπληροφορείς τον κόσμο, το ΣτΕ επέβαλε πενταετή παραγραφή φορολογικών υποθέσεων κι ελέγχων Εφορίας.
Σε 2 μήνες παραγράφεται οριστικά και το έτος 2013.
Αν βρουν κάτι ύποπτο μετά το 2014 μπορούν να τον καλέσουν.
Για χρήματα που είχε δηλωμένα και νόμιμα κατατεθειμένα σε εγχώριους τραπεζικούς λογαριασμούς, πριν από το 2014, θα πρέπει να πιουν ξυδάκι, δεν επιτρέπεται να βασανίζουν άλλο τους πολίτες.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ απολύτως πως πρέπει να διατηρήσει όλα τα χρήματα του μακριά από την Ελλάδα, για ασφάλεια κι αξιοπιστία.
Οι ελληνικές τράπεζες παραπαίουν, έχουν Παγκόσμιο ρεκόρ κατοχής κόκκινων δανείων κι επισφαλειών, επιζούν με συνεχείς ενέσεις μετρητών από διασώσεις.

KΆι σε εμένα μου έκαναν έλεγχο 13 και μετά λόγω πενταετίας και μόλις είπα για το 2010 μου είπαν ωραία ελέγχουμε και το 10. Τα πέρασα και δεν παραπληροφορώ. Κακό του κεφαλιού σας εγώ φταίω που κάθομαι και γράφω τι πέρασα.
The administrator has disabled public write access.

Επαναπατρισμός καταθέσεων 05 Nov 2019 15:59 #6

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Δεν αμφιβάλλω οτι κάποιοι ταλαιπωριθηκαν, ή θα ταλαιπωρηθουν, όμως για τη συντριπτική πλειοψηφία που ειχαν νόμιμα κατατεθημενα τα χρήματα τους στην Ελλάδα, δε θα υπάρξει πρόβλημα.
Μη φτάνουμε στο άλλο άκρο να φοβηζουμε τον κοσμο. Καθένας ας κάνει οτι γουστάρει. Η αλήθεια είναι οτι αμα τα εχεις ηδη στο εξωτερικό, δεν εχεις και κανα σοβαρο κίνητρο να τα επιστρέψεις. Και αυτό είναι εγκληματικη πολιτική του κράτους. Όχι απλα δε θα επρεπε να εκφοβιζει αλλα να δινει και κίνητρα να τα φέρεις. Τα σοβαρά κρατη κανουν αγωνα να φερουν τα ΜΑΎΡΑ χρηματα πίσω. Οσα λογικά επιχειρήματα και να φέρει κανεις εναντίον αυτης της πολιτικής, η ουσία παραμένει οτι βελτιώνεται η εθνική οικονομία οταν έρχονται χρήματα απο το εξωτερικό ητε μαυρα ητε κανονικά, και απο τη στιγμή που κανενα κίνητρο ουσιαστικά δεν έχει κάποιος να φερει μαυρα χρήματα πισω, στην πραγματικότητα βοηθάει ανεφ αποζημίωσης.
Υπάρχει η ταση ολα τα μεσα να αναφέρονται σε περίπτωσεις που τους τα έφαγε η εφορία. Επαναλαμβάνω κατά κανόνα είναι η εξαίρεση στον κανονα. Θυμάμαι περίπτωση που γραφαν ολα τα μέσα που ελενξαν ενα καθηγητή και του φαγανε τελικά σε πρόστιμα το 95% της κατάθεσης. Το ειχαν γράψει και εδω μέσα ως παράδειγμα. Το εψαξα λιγο από περιέργεια. Ξεχασαν ολα τα μεσα να αναφέρουν ότι ο συγκεκριμένος ειχε 150x αν θυμάμαι καλα, εντελώς μαυρα και ταυτόχρονα ειχε να πληρωσει εφορια ενφια κλπ κατι 10ετιες. Κοινως επρόκειτο για λαλακα με περικεφαλαια, απο τη στιγμή που και χρωστάγε και ειχε καταθέσεις μεγάλες. Σούπερ προκλήτικος, και λιγα του φαγανε. Επαναλαμβάνω αυτα ΔΕΝ τα εγραφε κανενα μεσο σχεδον.
Αυτο που "πουλουσανε" ηταν: Οι καταθέσεις κανουν τζζζ βγάλτε τα να τα σώσετε. Δε θα παραξενευτω αν η αρχικη δημοσιεύση χρηματοδοτουνταν απο Τουρκία με σκοπό να πλήξουν την ελληνική οικονομία. (Αν δημοσιευτεί πολη κακη οικονομική είδηση επι πληρωμή 1 φορα, αυτόματα αναδημοσιευεται απο ολα τα αλλα τσαμπα)
Εγω εχω βγάλει επανηλημενα 200x, τα ξανα εβαλα, ποτε δεν ειχα το παραμικρό πρόβλημα. Βέβαια δεν είναι μαυρα, ηταν στο παρελθόν κατατεθημενα στην τράπεζα, δε χρωστάω πουθενά, και δεν τα εβαλα σε συστημική. Το τελευταίο το προτείνω.
Βαλτε τα 1 χρονο σε μη συστημική να γλυτώσετε τη χαρτουρα, και μετα βάλτε τα οπου θελετε.
Επίσης ακομα και μαυρα, αν βαζεις 900 την ημέρα δεν έχεις θέμα.
Στην πραγματικότητα ισχύει το αναποδο απο οτι ισχυρίζονται ολοι, δεν ελενχει ιδιαίτερα κανείς καταθέσεις που μπαίνουν πλην προκλητικα μαύρων κεφάλαιων. Ελενχουν δηγματοληπτικα και ουσιαστικά σχεδόν μονο οποιον χρωστάει και καλα κανουν. Μου τα εχουν πει και φιλοι μου που δουλεύουν σε τράπεζες. Βέβαια οι τράπεζες εκ του νομου, ζητανε τις Παναγίας τα ματια, κυριως οι συστημικες. Δε σημαίνει ότι ελενχεσαι κιόλας. Για την ωρα τουλάχιστον καθε μερα αλλαζουν τα πράγματα.
Last Edit: 05 Nov 2019 16:14 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), batista

Επαναπατρισμός καταθέσεων 05 Nov 2019 17:52 #7

  • Alex_prop
  • Alex_prop's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 7
  • Thank you received: 9
  • Karma: 0
Εφόσον είναι δηλωμένα στις φορολογικές δηλώσεις όλα κανονικά και επίσης έχουν σταλεί από τραπεζικούς λογαριασμούς του ιδίου φυσικού προσώπου δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Αυτό που ισχύει είναι και ειπώθηκε και παραπάνω τυπικά ο έλεγχος φτάνει στην 5ια (5+1) με απόφαση ΣΤΕ αλλά επειδή η κατάθεση βρίσκεται στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ μπορεί να ισχύσει και η 10ια διότι προκύπτει ως «συμπληρωματικό στοιχείο» που δεν ήταν στην γνώση της φορολογικής αρχής. Πάντως εφόσον έχει όλα τα αποδεικτικά δεν έχει να φοβηθεί τίποτα ακόμα και να τον φωνάξουν.
The administrator has disabled public write access.

Επαναπατρισμός καταθέσεων 05 Nov 2019 21:16 #8

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Εχετε κρατήσει όλοι σας αποδεικτικά καταθέσεων - αναλήψεων για 10 χρόνια; Και σε εμένα νόμιμα και διπλοφορολογημένα ήταν απλά ξεκίνησε ο έλεγχος το Φεβρουάριο και τέλειωσε τον Οκτώβριο. Μιλάμε για τρομερά ψυχοφθόρα διαδικασία. Στο τέλος βεβαια ηταν όλα ΟΚ πλήρωσα απλά κανένα 2000 αλλά για ποσά επταψήφια αυτά είναι πενταροδεκάρες. Σκεφθείτε ότι θα πρέπει να αποδείξετε σε ΚΑΘΕ τραπεζική κίνηση την προέλευση. Αν είναι μισθοδοσίες φαντάζομαι ολα ΟΚ αλλά σε άλλες περιπτώσεις ειναι πιο δυσκολο. Ο έλεγχος σε εμένα έγινε από το ΚΕΦΟΜΕΠ (Κέντρο φορολογουμένων μεγάλου πλούτου). Προφανώς μιλάω για άλλα νούμερα. Ποτε δεν ξέρεις όμως πόσο θα κατέβει ο πήχης.
The administrator has disabled public write access.

Επαναπατρισμός καταθέσεων 05 Nov 2019 23:12 #9

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
gus (gus326) wrote:
Εχετε κρατήσει όλοι σας αποδεικτικά καταθέσεων - αναλήψεων για 10 χρόνια; Και σε εμένα νόμιμα και διπλοφορολογημένα ήταν απλά ξεκίνησε ο έλεγχος το Φεβρουάριο και τέλειωσε τον Οκτώβριο. Μιλάμε για τρομερά ψυχοφθόρα διαδικασία. Στο τέλος βεβαια ηταν όλα ΟΚ πλήρωσα απλά κανένα 2000 αλλά για ποσά επταψήφια αυτά είναι πενταροδεκάρες. Σκεφθείτε ότι θα πρέπει να αποδείξετε σε ΚΑΘΕ τραπεζική κίνηση την προέλευση. Αν είναι μισθοδοσίες φαντάζομαι ολα ΟΚ αλλά σε άλλες περιπτώσεις ειναι πιο δυσκολο. Ο έλεγχος σε εμένα έγινε από το ΚΕΦΟΜΕΠ (Κέντρο φορολογουμένων μεγάλου πλούτου). Προφανώς μιλάω για άλλα νούμερα. Ποτε δεν ξέρεις όμως πόσο θα κατέβει ο πήχης.
Εσένα σου έκατσε στραβή οντως και ταλαιπωρήθηκες. Και δυστυχώς μπορει να τυχει και σε αλλους. Πιστεύω οτι δεν είναι ο κανόνας παντως. Επίσης κατα 99% δε θα ταλαιπωρουσουν αν είχες παει σε μη συστημική.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.065 seconds