Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 05 Mar 2011 17:11 #1

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΟΥ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΜΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗΣ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΦΡΟΝΤΙΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΑ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ.
ΤΑ ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2010 ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΣΤΗ ΕΛΛΆΔΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ/ΕΠΙΤΟΚΙΑ /ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ .
ΣΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΦΟΡΩΝ.
ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ: ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΤΗ ΦΕΤΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ;
ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΚΛΗΘΩ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ;
ΘΑ ΞΑΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΩ ΚΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΤΗΣΙΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ;
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 19 Nov 2011 15:52 #2

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΤΕΘΗΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΓΑΛΕΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΚΩΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΦΟΡΟΥΣ ΕΚΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ,ΓΙΑ ΔΕΣ ΤΟ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΟΥ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΡΩΤΗΣΕ ΠΑΛΙ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 20 Nov 2011 17:12 #3

  • magnet
  • magnet's Avatar
Νέα κόλπα, πιο ανεβασμένα από τους "μαύρους" και τους Ελβετούς τραπεζίτες.....

portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_..._1_24/09/2010_356775
The administrator has disabled public write access.

Re: Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 14 Jan 2012 03:46 #4

  • evi28
  • evi28's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 621
  • Thank you received: 94
  • Karma: 1 (3)
Απο το 2011 οι καταθεσεις στη Ελβετια για κατοικους εκτος Ελβετιας χρεωνονται με 120 CHF ανα τριμηνο?
Ισχυει αυτο?
Περιληψη ολου του φορουμ των καταθετων.
www.katathetes.blogspot.com
Συμμετεχετε ολοι στα γκαλοπ στην σελιδα www.katathetes.blogspot.com για να δουμε τελικα τι ισχυει.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 16 Jan 2012 18:42 #5

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
Ανώνυμος wrote:
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΟΥ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΜΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗΣ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΦΡΟΝΤΙΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΑ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ.
ΤΑ ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2010 ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΣΤΗ ΕΛΛΆΔΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ/ΕΠΙΤΟΚΙΑ /ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ .
ΣΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΦΟΡΩΝ.
ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ: ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΤΗ ΦΕΤΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ;
ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΚΛΗΘΩ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ;
ΘΑ ΞΑΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΩ ΚΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΤΗΣΙΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ;

Προφανώς δε θα χρειασθεί να ξαναπληρώσεις και στην Ελλάδα φόρους.
Δες όμως πληροφορίες και στην ενότητα περί καταθέσεων εξωτερικού όπως και το τι προβλέπει η συμφωνία μεταξύ Ελλάδος και Ελβετίας σχετικά....
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: demetri

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 24 Feb 2012 13:17 #6

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
Σύμφωνα με πληροφορίες που ο λογιστής μου βρήκε στο www.taxheaven.gr δεν αρκεί η μονόπλευρη φορολόγηση των καταθέσεων στη χώρα κατάθεσης τους (πχ Κύπρο, Ελβετία, κλπ), αλλά προβλέπεται και στην Ελλάδα πώς θα πρέπει να ξαναφορολογηθεί κατά 10% το ποσό που προκύπτει αν από τους τόκους αφαιρεθεί το ποσό που φορολογήθηκε στην ξένη χώρα.
Πχ αν προκύπτουν 1500 τόκοι στην Κύπρο και εκεί έχουν παρακρατηθεί 15% φόροι, τότε και στην Ελλάδα θα πρέπει να παρακρατηθεί το: [1500 - (1.500Χ15%)] Χ 10% !!
Αν δεν έχει παρακρατηθεί στην αλλοδαπή φόρος τότε θα παρακρατηθεί στην Ελλάδα το 1.500 Χ 10%...
Δε ξέρω αν επιβεβαιώνει κάποιος από σας τα παραπάνω...
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 24 Feb 2012 13:40 #7

  • ptyxio
  • ptyxio's Avatar
Voukes wrote:
Σύμφωνα με πληροφορίες που ο λογιστής μου βρήκε στο www.taxheaven.gr δεν αρκεί η μονόπλευρη φορολόγηση των καταθέσεων στη χώρα κατάθεσης τους (πχ Κύπρο, Ελβετία, κλπ), αλλά προβλέπεται και στην Ελλάδα πώς θα πρέπει να ξαναφορολογηθεί κατά 10% το ποσό που προκύπτει αν από τους τόκους αφαιρεθεί το ποσό που φορολογήθηκε στην ξένη χώρα.
Πχ αν προκύπτουν 1500 τόκοι στην Κύπρο και εκεί έχουν παρακρατηθεί 15% φόροι, τότε και στην Ελλάδα θα πρέπει να παρακρατηθεί το: [1500 - (1.500Χ15%)] Χ 10% !!
Αν δεν έχει παρακρατηθεί στην αλλοδαπή φόρος τότε θα παρακρατηθεί στην Ελλάδα το 1.500 Χ 10%...
Δε ξέρω αν επιβεβαιώνει κάποιος από σας τα παραπάνω...

πες στον λογιστή σου να σκίσει το πτυχίο του :(
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 24 Feb 2012 15:38 #8

  • thrylosveria
  • thrylosveria's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 197
  • Thank you received: 11
  • Karma: 0 (-2)
νομιζω οτι το συγκεκριμενο το εγραψε ο ΜΕΛΑΣ στο ''ΔΗΛΩΣΤΕ ΕΞΥΠΝΑ'' και αφορα το περιοδικο του για τις φορολογικες δηλωσεις του 2011.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 24 Feb 2012 15:38 #9

  • thrylosveria
  • thrylosveria's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 197
  • Thank you received: 11
  • Karma: 0 (-2)
δεν ειναι του λογιστη του......
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.060 seconds