Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 06 Jan 2019 02:57 #55

ψιθιριστής wrote:
Δεν είναι μόνο τα 6 ευρώ της Πειραιώς. Το πάνε σιγά σιγά να σε χρεώνουν για τα πάντα: μηνιαία συνδρομή πχ 30Ευρώ γιατί τόλμησες να έχεις λεφτά σου στο μαγαζί τους,(σκέτος εκβιασμός θα είναι τότες για μένα όταν η μισθοδοσία γίνεται βάση νόμου μόνο μέσω τράπεζας). Θες να ανοίξεις/κλείσεις λογαριασμό σου; θα σε χρεώσουν πχ ένα 3% επί του κεφαλαίου. Θες ανάληψη/κατάθεση; θα πληρώσεις και ένα επιπλέον καπέλο πχ 2% επί του ποσού. Απασχόληση υπαλλήλου τους που σου κάνει τα χαρτιά, άλλα 10 Ευρώ/επίσκεψη(αυτό με τον υπάλληλο δεν θα είναι καθόλου παρατραβηγμένο ''αστείο'' μόλις το δεις!).Έχεις web banking; Θα σε μαδήσουν οικονομικά με διάφορες χρεώσεις... και η λίστα εκβιασμού πάει μακρυά....

Πάρε ένα άλλο δικό μου πχ Σε περίπτωση ανοίγματος νέου τραπεζικού λογαριασμού ως ιδιώτης, πώς παρακάμπτουμε την απαίτηση της τράπεζας να πουλήσει τα προσωπικά δεδομένα μας σε τρίτους; Το είδα αυτό σε απλό λογαριασμό που άνοιξα στην ALPHA τον Οκτώμβριο του 2018. Με υποχρέωσε η υπάλληλος να τσεκάρω όλα τα κουτάκια για να χρησιμοποιεί η τράπεζα τα προσωπικά μου δεδομένα όπως θέλουν. Μου είπε σε περίπτωση που δεν δεχτώ(γιατί αρνήθηκα και επέμενα) ΔΕΝ θα ανοιχτεί λογαριασμός. Φοβάμαι ότι ίσως ισχύει και σε άλλες τράπεζες. Άνοιγμα λογαριασμού με debit κάρτα και web banking παίρνει 1-2 ώρες...δεν είναι παίξε γέλασε.
Δηλαδή εκτός του ότι είναι παράρτημα εφορίας, απαιτούν και εκβιάζουν;;

Νομίζω ότι από το 2013 και μετά οι τράπεζες δεν είναι τράπεζες αλλά κάτι άλλο...και όσο περνά ο καιρός χειροτερεύει το πράγμα.
Για να αποκαλείς μια τράπεζα ως τράπεζα πρέπει να είνα εχέμυθη, αξιόπιστη και δε ξέρω τι άλλο.

Συμφωνώ απόλυτα.
Στο τέλος θα βάζουν εισιτήριο κ μόνο για να περνάς την πόρτα της τράπεζας.
Έχω κ εγώ ένα πρόσφατο παράδειγμα.
Πριν λίγες μέρες ήθελα να εκδώσω νέα πιστωτική κ συγκεκριμένα την Yes της Eurobank.
Η συγκεκριμένη τράπεζα λοιπόν, είναι η μόνη που ζητάει τα πλήρη στοιχεία κ της συζύγου για να εκδώσει νέα κάρτα.
Όταν δεν δέχτηκα να τα δώσω, αυτοί αρνήθηκαν να μου εκδώσουν κάρτα.
Τους είπα πως δεν συμφωνώ κ δεν συνέχισα με την αίτηση.
Φοβάμαι όμως πως σταδιακά όλες οι τράπεζες θα ζητούν όλο κ περισσότερα στοιχεία ακόμη κ για τις πιο απλές συναλλαγές....
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: IoannisD (Dia!84)

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 06 Jan 2019 11:10 #56

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
ψιθιριστής wrote:
Νομίζω ότι από το 2013 και μετά οι τράπεζες δεν είναι τράπεζες αλλά κάτι άλλο...και όσο περνά ο καιρός χειροτερεύει το πράγμα.
Για να αποκαλείς μια τράπεζα ως τράπεζα πρέπει να είνα εχέμυθη, αξιόπιστη και δε ξέρω τι άλλο.

Τα έχουμε συζητήσει ξανά αυτά, αλλά επειδή το θέμα επανέρχεται και επειδή πρέπει κάπου να μπαίνει και ένα μέτρο, μπορείς να μας δώσεις ένα παράδειγμα "εχεμύθειας" (με δεδομένο βέβαια και ότι αυτό δεν είναι θέμα τράπεζας, αλλά νομικού πλαισίου το οποίο κάθε τράπεζα οφείλει να εφαρμόζει, χωρίς να μπορεί ή να έχει την αρμοδιότητα να ελέγχει την προέλευση των χρημάτων);
Π.χ.,
1) αν είμαι νερκέμπορας και καταθέτω τα ναρκοδόλαρα (ή τα ναρκοευρώ) μου στην τράπεζα, πρέπει αυτή να είναι ... "εχέμυθη";
2) αν είμαι δημόσιος υπάλληλος και καταθέτω τα χιλιάρικα από τις μίζες που παίρνω από τις ... "δραστηριότητές" μου, πρέπει η τράπεζα να είναι "εχέμυθη";
3) αν δηλώνω για δεκαετίες 1 χιλιάρικο ετήσιο εισόδημα και έχω κατάθεση 20 εκατομμυρίων και παίρνω και επίδομα αλληλεγγύης, πρέπει η τράπεζα να είναι "εχέμυθη";

Υπάρχουν εκατοντάδες άλλα παραδείγματα, αλλά με άλλα λόγια, που τοποθετείς την γραμμή της νομιμότητας (ή της παρανομίας) σε σχέση με την "εχεμύθεια" ενός χρηματοπιστωτικού οργανισμού (αν, λέμε τώρα, αυτό ήταν (που δεν είναι) στο χέρι της τράπεζας);

ΥΓ: Για θέματα, καταχρηστικών (όπου υπάρχουν) χρεώσεων ή υπερβολών σε σχέση με τα στοιχεία που ζητούνται από τους πελάτες, και της (ενοχλητικής κάποιες φορές) χρήσης αυτών, συμφωνώ απόλυτα.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 06 Jan 2019 11:12 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 06 Jan 2019 19:37 #57

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Είναι διεθνές το πρόβλημα.

Σε μερικές χώρες υπάρχουν επιλογές και ανταγωνισμος - στην Ελλάδα όχι.

Για την εχεμύθεια: το θεμα δεν ειναι τα μαυρα και οι ναρκεμποροι. Το θεμα ειναι γιατί να πουλάει η τράπεζα τα στοιχεία μου σε όποιον να ναι;

Για τις χρεωσεις: είναι εξωφρενικές. Οι online τράπεζες κοστίζουν το 1/10.

Για την αξιοπιστια: Ρωτάω τον υπαλληλο: η κάρτα του ΑΤΜ είναι οκ ή θέλει αλλαγή; Οκ απαντάει. Πάω τη βάζω στο ΑΤΜ να την ελέγξω και τη μασάει...

Για την εξυπηρετηση: έχω να δω ευγενικο υπάλληλο χρονια (σε διάφορες χωρες).

Για τις σαχλαμάρες που πουλάγανε κατά κόρον και θα το ξανακάνουν όταν τους δοθεί η ευκαιρία πάλι (διακοποδανεια, συνταξιοδοτικά κτλ) ουδέν σχόλιον. Έχει σχέση με την αξιοπιστία κι αυτό.
The administrator has disabled public write access.

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 06 Jan 2019 20:08 #58

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
CV wrote:
Για την εχεμύθεια: το θεμα δεν ειναι τα μαυρα και οι ναρκεμποροι. Το θεμα ειναι γιατί να πουλάει η τράπεζα τα στοιχεία μου σε όποιον να ναι;

Είναι δύο εντελώς διαφορετικά θέματα αυτά που αναφέρεις και ως τέτοια (διαφορετικά) τέθηκαν και από τον συμφορουμίτη (και από εμένα με την αυτονόητη ερώτηση που του έκανα για το τι πραγματικά ζητάμε από τις τράπεζες ότι μιλάμε για εχεμύθεια).
Όσο για το θέμα του "πουλήματος" των στοιχείων (όσο ενοχλητικό και αν είναι), είσαι σίγουρος ότι αυτό γίνεται μόνο από τις ελληνικές τράπεζες/επιχειρήσεις;;;
Γιατί εγώ το θεωρώ απίθανο να ισχύει αυτό (δεν ανακαλύψαμε εμείς το marketing και τις ... τεχνικές του).
Επίσης, γιατί να τρελαίνομαι με αυτό το πράγμα, όταν τα στοιχεία που περισσότερο με ενοχλούν να δημοσιοποιούνται (τα στοιχεία επικοινωνίας), δημοσιοποιούνται από χίλιες άλλες πηγές;
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 06 Jan 2019 20:21 #59

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Όλα όσα έγραψα αφορούν το διεθνές πρόβλημα. Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε ελληνικές τράπεζες.

Είναι εντυπωσιακό ποσό όμοιες είναι στις πρακτικές τους τράπεζες σε διαφορετικές χώρες. Commercial banks, investment banks, islamic banks, όλες τα ίδια κάνουν.

Απλά σε μερικές χώρες έχεις επιλογή πχ αν η CITI σου κάνει κόλπα, πας στην Ally που είναι 100% online και δεν σε πρήζουν. Γιατί να παιζεις τις κουμπαρες με τη Eurobank πχ όταν έχεις επιλογή να πας σε άλλες 20; Προφανώς στην Ελλάδα δεν έχεις τέτοιες επιλογές (εξαιρώ revolut και λοιπά online wallets γιατί δεν τα έχω δοκιμασει)
The administrator has disabled public write access.

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 06 Jan 2019 20:49 #60

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
batista wrote:
Επίσης, γιατί να τρελαίνομαι με αυτό το πράγμα, όταν τα στοιχεία που περισσότερο με ενοχλούν να δημοσιοποιούνται (τα στοιχεία επικοινωνίας), δημοσιοποιούνται από χίλιες άλλες πηγές;
Σ'αυτο διαφωνώ.
1ον τρελαινομαι με οποία πηγη το κάνει.
2ον το ότι το κάνουν άλλοι δεν δικαιολογεί τις τράπεζες να το κάνουν κι αυτές
3ον η τράπεζα έχει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα ( εισοδήματα - οικονομικά στοιχεία) που οι άλλοι δεν τα έχουν
4ον η τράπεζα σε εκβιάζει ουσιαστικά να υπογράψεις ότι συναινείς.

Παρεπιπτόντως σήμερα έκανα αίτηση για πιστωτική. Είχε ένα κουτάκι αν συναινώ να με ενημερώνουν για προϊόντα στο μέλλον. Δεν το τικαρα. Παω στοίχημα ότι θα το τικαρουν μόνοι τους και θα με πρηξουν στα τηλέφωνα τα ζώα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 06 Jan 2019 21:56 #61

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
CV wrote:
Σ'αυτο διαφωνώ.
1ον τρελαινομαι με οποία πηγη το κάνει.
2ον το ότι το κάνουν άλλοι δεν δικαιολογεί τις τράπεζες να το κάνουν κι αυτές
3ον η τράπεζα έχει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα ( εισοδήματα - οικονομικά στοιχεία) που οι άλλοι δεν τα έχουν
4ον η τράπεζα σε εκβιάζει ουσιαστικά να υπογράψεις ότι συναινείς.

Παρεπιπτόντως σήμερα έκανα αίτηση για πιστωτική. Είχε ένα κουτάκι αν συναινώ να με ενημερώνουν για προϊόντα στο μέλλον. Δεν το τικαρα. Παω στοίχημα ότι θα το τικαρουν μόνοι τους και θα με πρηξουν στα τηλέφωνα τα ζώα.

Έτσι όπως έχει γίνει το πράγμα με τα προσωπικά δεδομένα, δεν ξέρεις από που και με ποια αφορμή σου έρχεται η ενόχληση. Άρα ή σταματάς γενικώς να συναλλάσσεσαι (κάτι ουσιαστικά ανέφικτο) ή απλά .... χαλαρώνεις και πας παρακάτω. :)
Δεν νομίζω ότι επιτρέπεται (ασχέτως του τι γίνεται) να δίνουν οικονομικά στοιχεία των πελατών. Έχεις δει κάποιο πεδίο που να αναφέρεται σε οικονομικά στοιχεία;;; Θα το ψάξω και εγώ όμως (το τυπικό).
Δεν μου απάντησες όμως (εκτός αν δεν γνωρίζεις κι εσύ) για το αν γίνεται κάτι διαφορετικό στον υπόλοιπο κόσμο. Ας απαντήσει όποιος άλλος γνωρίζει (έγκυρα όμως) το συγκεκριμένο θέμα.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 06 Jan 2019 22:11 #62

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
batista wrote:
Δεν νομίζω ότι επιτρέπεται (ασχέτως του τι γίνεται) να δίνουν οικονομικά στοιχεία των πελατών. Έχεις δει κάποιο πεδίο που να αναφέρεται σε οικονομικά στοιχεία;;; Θα το ψάξω και εγώ όμως (το τυπικό).
Δεν επιτρέπεται. Αλλά το κάνουν.
batista wrote:
Δεν μου απάντησες όμως (εκτός αν δεν γνωρίζεις κι εσύ) για το αν γίνεται κάτι διαφορετικό στον υπόλοιπο κόσμο. Ας απαντήσει όποιος άλλος γνωρίζει (έγκυρα όμως) το συγκεκριμένο θέμα.
Έγραψα παραπάνω.
Τα ίδια γίνονται. Απλά σε μερικές χώρες υπάρχει ανταγωνισμός και έχεις επιλογές. Στην Ελλάδα είναι ξεκάθαρα καρτέλ.
The administrator has disabled public write access.

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 01 Jul 2019 10:34 #63

  • IoannisD (Dia!84)
  • IoannisD (Dia!84)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • "No news is: Good News!."
  • Posts: 65
  • Thank you received: 11
  • Karma: -7
Oraios! , KALO!
Last Edit: 01 Jul 2019 10:36 by IoannisD (Dia!84).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.077 seconds