Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Σπάσιμο winbank direct

Σπάσιμο winbank direct 14 Feb 2012 20:41 #1

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Αγαπητοί φίλοι
περιγράφω τα παρακάτω ζητώντας τη γνώμη σας και φυσικά προκειμένου (όπως πάντα σ' αυτή τη σελίδα) να ενημερωθούμε όλοι μας καλύτερα. Συγκεκριμένα, 30 Ιανουαρίου "έκλεισα" προθεσμιακή winbank direct στην Πειραιώς με προκαταβολή τόκων. Αναφέρω για την κουβέντα το ποσό 1.000 ευρώ. Πράγματι την ίδια μέρα βλέπω να έχει προστεθεί ένα ποσό Α ως τόκοι, όπως και νά έχει αφαιρεθεί ένα ποσό Β που είναι ο φόρος των τόκων (το 10%). Σήμερα 14 Φεβρουαρίου αποφασίζω να την "σπάσω". Πηγαίνω σε υποκατάστημα και αυτό γίνεται. Βλέπω λοιπόν ότι στο λογαριασμό που έγινε η απόδοση των χρημάτων μετά το σπάσιμο της προθεσμιακής έχει αποδοθεί το αρχικό ποσό (1.000) ευρώ και έχει αφαιρεθεί το ποσό Β των τόκων. Δηλαδή ενώ μου έδωσαν τόκους - φόρο , τώρα μου παίρνουν όλον τον τόκο. Είναι σωστό αυτό?? θέλω να πω δεν θα έπρεπε για να υπάρξει ισορροπία να αφαιρέσουν πάλι "τοκο - φόρο". παραθέτω τί γράφει στη σελίδα της η πειραιώς για την περίπτωση. Παρακαλώ απαντήστε όποιος γνωρίζει στο θέμα καθώς μπορεί να ενδιαφέρει στο μέλλον και άλλους .
Ευχαριστώ

"Πρόωρη εξόφληση μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο για ολόκληρο το ποσό της Προθεσμιακής κατάθεσης.
Το κόστος προεξόφλησης, όπως ορίζεται από το εκάστοτε ισχύον τιμολόγιο της Τράπεζας Πειραιώς, ισούται με το πάγιο κόστος προεξόφλησης (σήμερα €15) πλέον των χρεωστικών τόκων για την υπολειπόμενη διάρκεια της κατάθεσης.
Μόνο στην περίπτωση προθεσμιακής κατάθεσης με απόδοση τόκων στην έναρξη, το κόστος προεξόφλησης περιλαμβάνει εκτός από τις παραπάνω χρεώσεις και το ποσό των μη δεδουλευμένων προκαταβληθέντων μικτών τόκων. Τo αρχικό κεφάλαιο ενδέχεται να μειωθεί μόνο κατά το ποσό του φόρου (10% επί του ποσού των τόκων το οποίο η Τράπεζα αποδίδει στο Ελληνικό Δημόσιο), δεδομένου ότι στον υπολογισμό του συνολικού κόστους προεξόφλησης λαμβάνονται υπόψη οι μικτοί τόκοι που έλαβε ο πελάτης."
The administrator has disabled public write access.

Απ: Σπάσιμο winbank direct 14 Feb 2012 21:13 #2

  • Christos7
  • Christos7's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 85
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0 (2)
Λογικο το βλεπω φιλε μου....Φαντασου να ειχες κανει αναληψη και τους τοκους, θα στα επαιρναν απ το κεφαλαιο....
ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ, ΑΣΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.....
Last Edit: 14 Feb 2012 21:13 by Christos7.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Σπάσιμο winbank direct 15 Feb 2012 01:55 #3

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
θεωρώ ότι η συγκεκριμένη πρακτική είναι καταχρηστική ακόμη κι αν περιγράφεται ως "όρος" στη συμβαση της προθεσμιακής.. Συγκεκριμένα για ποσό 20.000 έδωσαν 485,44 ευρώ ως τόκο, αλλά πήραν 48,54 ευρώ (το 10%) ως φόρο. Δηλαδή κατέθεσαν 436,9 ευρώ. Όταν όμως έσπασε η προθεσμιακή πήραν 485,44 ευρώ. Το ερώτημα είναι: γιατί κράτησαν όλο το ποσό του φόρου 48,54 και μάλιστα τη στιγμή που για το σπάσιμο πέρασαν μόλις 14 ημέρες? θεωρείτε ότι αυτό μπορεί να τεθεί ως ερώτημα ? στην τράπεζα η στον συνήγορο?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Σπάσιμο winbank direct 15 Feb 2012 02:53 #4

  • tham
  • tham's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 21
  • Thank you received: 6
  • Karma: 0 (1)
απο το μερος της τραπεζας ακουγεται λογικο.
αφου σου πληρωσε ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ τους τοκους, εδωσε το 10% στο κρατος οπως προβλεπεται.
τωρα που την σπας νωριτερα σου παιρνει πισω τους τοκους αλλα επειδη δεν μπορει (η δεν θελει) να τραβολογιεται με το κρατος ζηταει απο σενα και το ποσο που εδωσε στο κρατος.
η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να διεκδικησεις τους φορους τοκων (που πληρωσες στο κρατος αλλα χωρις να λαβεις τοκους) απο την εφορια αλλα δεν ξερω αν υπαρχει νομος που να το επιτρεπει αυτο, ισως πρεπει να απευθυνθεις στο συνηγορο του πολιτη και δεν ξερω αν αξιζει ο κοπος να ταλαιπωρηθεις για μικρο ποσο.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Σπάσιμο winbank direct 15 Feb 2012 03:13 #5

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
φίλε μου ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες να διαβάσεις το μήνυμά μου και την απάντησή σου. Φυσικά όπως καταλαβαίνεις η όποια κίνηση που θα κάνω δε θα γίνει για το ποσό αλλά για το δίκιο μου (αν έχω). Ήδη η παραπάνω τράπεζα έχει υποστεί μία ήττα από μένα στο παρελθόν που είχε να κάνει με "ψιλά γράμματα" στον παραπάνω λογαριασμό (που μου κόστισε ψυχολογικά και σε χρόνο). Ομολογώ πως στην περίπτωση που διεκδικείς κάτι ο κόπος και ο χρόνος που διαθέτεις είναι υπολογίσιμα στοιχεία. Παρόλα αυτά θα προχωρήσω, αρχικά με γράμμα στην τράπεζα και στη συνέχεια (ή και ταυτόχρονα) στο συνήγορο. Θα ενημερώσω το site ώστε να είναι όλοι γνώστες. Αν έχεις κάποια άλλη ιδέα παρακαλώ γράψε ή στείλε μου μήνυμα This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Σπάσιμο winbank direct 15 Feb 2012 11:28 #6

  • Christos7
  • Christos7's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 85
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0 (2)
Βρε παιδια, λογικο ειναι να παρει πισω και τον τοκο και τον φορο η τραπεζα. Απο τη στιγμη που ο καταθετης αθετησε συμφωνια σε λιγοτερο απο ενα μηνα, ειναι σαν να μην υφισταται εκτοκισμος. Γιατι η τραπεζα να αποδοσει τον φορο, αφου δεν αποδοθηκε ο τοκος; Ειναι ατοπο. Αν εσπαγε την προθεσμιακη μετα το περας 30 ημερων, τοτε θα επαιρνε και τον τοκο και θα απεδιδε και 10% φορο...

Για παραδειγμα σε ενα ποσο 20.000 ευρω και για μια προθεσμιακη με ποινη με επιτοκιο 5%...θα παρεις 75 ευρω απο τον πρωτο μηνα και θα αποδοσεις φορο 8,3 ευρω. Αν περασει αυτος ο μηνας και τη σπασεις η ποινη ειναι 1% επιτοκιο για τον μηνα που περασε και οχι 5%. Δηλαδη θα σου αποδοθουν 15 ευρω τοκος και 1,6 ευρω φορος....Το παιδι παραπανω την εσπασε σε 15 μερες...εκει πρεπει να αναζητησει τη ποσοστο εκ του αρχικου επιτοκιου του αναλογει και αν μαλιστα του αναλογει......
ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ, ΑΣΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.....
The administrator has disabled public write access.

Απ: Σπάσιμο winbank direct 15 Feb 2012 12:49 #7

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Φίλε μου καλημέρα. Δε σε καταλαβαίνω. Οι δύο προτάσεις που γράφεις έρχονται σε αντίθεση μεταξύ τους. Γράφεις
"Βρε παιδια, λογικο ειναι να παρει πισω και τον τοκο και τον φορο η τραπεζα. Απο τη στιγμη που ο καταθετης αθετησε συμφωνια σε λιγοτερο απο ενα μηνα, ειναι σαν να μην υφισταται εκτοκισμος. Γιατι η τραπεζα να αποδοσει τον φορο, αφου δεν αποδοθηκε ο τοκος"
Από την πρώτη πρόταση συμπεραίνει κανείς ότι σωστά φέρθηκε η τράπεζα ενώ από τη δέύτερη όχι , αφού στη δεύτερη περίπτωση δεν αποδίδει τον φόρο ,ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΟΜΩς ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Σπάσιμο winbank direct 15 Feb 2012 15:09 #8

  • nikow
  • nikow's Avatar
Εσπάσα και εγώ στους δύο μήνες. Εχασα όλους τους τόκους και μου πήραν και από το κεφάλαιο τον φόρο. Οταν διαμαρτυρήθηκα (όταν το έσπασα έλεγε ότι σε καμία περίπτωση δεν θίγεται το κεφάλαιο) μου απάντησαν ότι θα το ερευνήσουν . Εξι μηνές μετά δεν έχω λάβει απάντηση και με αγνοούν
The administrator has disabled public write access.

Απ: Σπάσιμο winbank direct 15 Feb 2012 17:34 #9

  • Christos7
  • Christos7's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 85
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0 (2)
Ανώνυμος wrote:
Φίλε μου καλημέρα. Δε σε καταλαβαίνω. Οι δύο προτάσεις που γράφεις έρχονται σε αντίθεση μεταξύ τους. Γράφεις
"Βρε παιδια, λογικο ειναι να παρει πισω και τον τοκο και τον φορο η τραπεζα. Απο τη στιγμη που ο καταθετης αθετησε συμφωνια σε λιγοτερο απο ενα μηνα, ειναι σαν να μην υφισταται εκτοκισμος. Γιατι η τραπεζα να αποδοσει τον φορο, αφου δεν αποδοθηκε ο τοκος"
Από την πρώτη πρόταση συμπεραίνει κανείς ότι σωστά φέρθηκε η τράπεζα ενώ από τη δέύτερη όχι , αφού στη δεύτερη περίπτωση δεν αποδίδει τον φόρο ,ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΟΜΩς ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ.


Δεν ειναι αντιφαση......η τραπεζα σου εδωσε προκαταβολικα τους τοκους, ενω ειχες υπογραψει συμβαση. Ερχεσαι λοιπον και αθετεις την συμβαση σε 15 μερες. Εχεις ποινη, γιατι απλα η τραπεζα εκανε καποιον προγραμμτισμο με τα χρηματα σου και εσυ την εβγαλες εκτος προγραμματος, αρα θα σου παρει πισω τον τοκο σαν να μην στον ειχε αποδοσει ποτε....Αρα για ποιο λογο να αποδοσει η τραπεζα τον φορο στο κρατος για μια συναλλαγη που κατ'ουσιαν δεν εγινε; Η τραπεζα σου λεει οτι αθετησες την συμβαση σου και μαλιστα θα παρει πισω το φορο απο το κεφαλαιο σου. Αυτο που πρεπει να ρωτησεις ειναι ποσο επιτοκιο σου αναλογει αυτες τις 15 μερες, αναλογικα με το αρχικο που υπεγραψες...
ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ, ΑΣΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.....
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.064 seconds