Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 0,1% ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ALPHA BANK

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 0,1% ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ALPHA BANK 16 Mar 2012 18:33 #1

  • thidel
  • thidel's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 4
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΤΣΙΓΓΟΥΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ ΤΗΝ ΝΕΑ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ALPHA BANK.ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 140000ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 0,1%(ΔΗΛΑΔΗ 1 ΤΟΙΣ ΧΙΛΙΟΙΣ).ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ 140000ΕΥΡΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 140ΕΥΡΩ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΕΓΙΝΑ ΕΞΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΞΕΤΡΥΠΩΣΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ(ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΟ ΣΕ ΕΜΦΑΝΕΣ ΣΗΜΕΙΟ)ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΑΠΟ 11-1-2012 ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΥΤΟ.ΡΩΤΟΝΤΑΣ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗΣ ΕΠΙΤΑΓΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ 3 ΕΩΣ 5 ΕΥΡΩ(ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ)ΑΝΑΞΑΡΤΗΤΩΣ ΠΟΣΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΧΡΕΩΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΟΝ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΜΕΣΟΛΑΒΗΤΗ.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΥΤΗ Η ΤΙΜΟΛΟΓΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ALPHA ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΕΙΑ ΝΥΚΤΟΜΕΝΗ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΜΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: IoannisD (Dia!84)

Απ: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 0,1% ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ALPHA BANK 16 Mar 2012 18:49 #2

  • gibson
  • gibson's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 38
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (-1)
Η μόνη τράπεζα που χρεώνει την έκδοση τραπεζικής επιταγής στο όνομα του δικαιούχου,ανεξαρτήτου ποσού,είναι η Millenium, με κόστος 3 ευρώ.Όλες οι άλλες είναι δωρεάν.Αυτό με την Alpha είναι νέο φρούτο και θέλει ψάξιμο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: IoannisD (Dia!84)

Απ: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 0,1% ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ALPHA BANK 16 Mar 2012 19:01 #3

  • thidel
  • thidel's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 4
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ 1000000ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ALPHA BANK,ΘΕΛΕΙ 1000ΕΥΡΩ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ!!!ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 0,1% ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ALPHA BANK 16 Mar 2012 19:01 #4

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=27

Στη σελίδα για την τιμολογιακή πολιτική, λέει ότι 3. έκδοση επιταγών σε ευρώ προμήθεια ΑΠΟ 0 ΕΩΣ 1 τοις χιλίοις. Δεν ξέρω αν είναι παράνομο.Μπορείς να πάρεις τα λεφτά και να προσφύγεις ή να απειλήσεις ότι θα προσφύγεις στον Τραπεζικό μεσολαβητή, πιο πρακτικό και πιο αποτελεσματικό να πεις ότι τα θέλεις σε ρευστό.Αμέσως θα δεις ότι θα εφαρμοστεί το Ο% προμήθεια :)
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 0,1% ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ALPHA BANK 16 Mar 2012 19:18 #5

  • bfc_xxx
  • bfc_xxx's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 100
  • Thank you received: 24
  • Karma: 0 (-1)
Ζήτησε μετρητά που έχει 0% προμήθεια, να δουμε τι θα σου πούνε.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 0,1% ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ALPHA BANK 16 Mar 2012 19:20 #6

  • thidel
  • thidel's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 4
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΕ ΜΕΤΡΗΤΑ 1 ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΜΕΤΡΗΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΧΩΡΙΣ ΕΞΟΔΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΕΥΘΥΝΗ Η ΤΡΑΠΕΖΑ.ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ,ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑΠΟΣΤΟΛΗ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ Η' ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ?ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΧΡΗΜΑΤΑΠΟΣΤΟΛΗ? ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΕ ΕΜΒΑΣΜΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΚΟΣΤΟΣ ΗΤΑΝ 12ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΖΗΤΗΘΕΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ,ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ,ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ALPHA
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: IoannisD (Dia!84)

Απ: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 0,1% ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ALPHA BANK 16 Mar 2012 19:34 #7

  • thidel
  • thidel's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 4
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ?ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 0 Η' 0,5 Η' 1 ΤΟΙΣ ΧΙΛΙΟΙΣ?ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΗΝΤΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ?Η'ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥ ΜΕΣΟΛΑΒΗΤΗ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: IoannisD (Dia!84)

Απ: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 0,1% ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ALPHA BANK 16 Mar 2012 19:43 #8

  • εεεεεεεεεεεεεεεε
  • εεεεεεεεεεεεεεεε's Avatar
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 0,1% ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ALPHA BANK 21 Sep 2012 01:21 #9

  • Anonymous
  • Anonymous's Avatar
Λοιπόν εγώ τον Ιούλιο είχα ζητήσει από τρείς τράπεζες (Εθνική, Εμπορική, Αττικής) να μεταφέρω μεγάλα ποσά στην Citibank. Μάλιστα από την Εμπορική έκλεισα και τον λογαριασμό εντελώς. Καμμία δε μου πρόβαλε αντιρρήσεις και δε με χρέωσε για την τραπεζική επιταγή που μου έβγαλε.
Η Alpha αντιθέτως, αφού με ρώτησαν (διακριτικά, βέβαια) αν ο λόγος που κλείνω τον λογαριασμό ήταν το μεγαλύτερο επιτόκιο που τυχόν είχα βρεί (δεν ήταν αυτός ο λόγος), μου είπε ότι θα με χρεώσει με 0,1% (70 ευρώ για τα 70.000 που απέσυρα) και μετά από την έντονη αντίδρασή μου και την επιμονή μου να μου τα δώσουνε σε μετρητά ή όποιο άλλο πρόσφορο τρόπο θα μου προτείνανε για να μη χρεωθώ, μου κάνανε "έκπτωση" στο μισό (35 ευρώ).
Ο τρόπος αυτός του "παζαριού" μου φάνηκε ύποπτος και έκανα αναφορά στο Συνήγορο του Καταναλωτή. Εκείνος τους έστειλε γράμμα για εξηγήσεις και μου απάντησαν γραπτως ότι προβλέπεται από το τιμολόγιό τους χρέωση από 0 έως 1 τοις χιλίοις για έκδοση επιταγής, χωρίς όμως να εξηγούν σε ποια περίπτωση ισχύει ποιο ποσοστό. (θεωρώ ότι όταν εκδίδεις επιταγή σε άλλο πρόσωπο, θα μπορούσε να σε χρεώνει, αλλά όχι και για απλή ανάληψη από τον δικό σου λογαριαμό!).
Επειδή ο Συνήγορος μου έστειλε γράμμα ρωτώντας αν έχω ικανοποιηθεί από την απάντησή τους, έψαξα μόνος μου να δω τι ισχύει και τι θα μπορούσα να απαιτήσω. Έτσι βρήκα και το φόρουμ σας, όπως και τον Τραπεζικό Μεσολαβητή, θεσμό στον οποίο συμμετέχει μεταξύ πολλών τραπεζών και η Αλφαμπανκ.
Απο τον Μεσολαβητή μου είπαν ότι είναι γνωστή η συμπεριφορά αυτή της Alphabank, αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτε, γιατί το έχουν περιλάβει στο τιμολόγιό τους. Μόνο αν χρέωνε περισσότερο του 0,1% θα μπορούσαν να επέμβουν.
Βρήκα όμως και κάποιες οδηγίες της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών (Νοεμβριος 2009) όπου αναφέρεται ότι οι τράπεζες οφείλουν να διευκολύνουν τους καταθέτες να μεταφέρουν λογαριασμούς τους σε άλλες τράπεζες (ακόμη και του εξωτερικού) και να τους παρέχουν δωρεάν πληροφοριακό και έντυπο υλικό για το σκοπό αυτό. Μάλιστα αναφέρουν χαρακτηριστικά ότι δεν πρέπει να χρεώνουν παρά μόνο για έξοδα που αποδεδειγμένα έχουν κάποιο κόστος (π.χ. ταχυδρομική αποστολή).
Πιστεύω λοιπόν ότι η Αλφαμπανκ ενεργεί νομίμως μεν, αλλά στα όρια, αφού καταστρατηγεί τις οδηγίες της Ένωσης. Βέβαια η νομιμοποίησή της είναι σκέτος στρουθοκαμηλισμός (και η στρουθοκάμηλος νόμιμα κρύβει το κεφάλι της...), και θά' πρεπε να ενδιαφέρεται και για τη γνώμη των πελατών της (που της φεύγουν συνεχώς) ή να σκεφτεί για ποιο λόγο όλες οι άλλες τράπεζες δεν εφαρμόζουν παρόμοια τακτική στο θέμα αυτό.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.062 seconds