Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: Οι Συνεταιριστικές τράπεζες αξίζουν; Είναι έμπιστες;

Οι Συνεταιριστικές τράπεζες αξίζουν; Είναι έμπιστες; 23 Mar 2011 11:23 #19

  • avantas
  • avantas's Avatar
Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ήταν συναιτεριστική τράπεζα στην εύβοια την δεκαετία του 1990. Γενικός διευθυντής φαινόταν κάποιος κύριος Λιάπης αλλά όλοι τότε ήξεραν (ήταν κοινό μυστικό,αλλά αυτό βέβαια δεν αποδεικνύεται) ότι πίσω από την ίστορία ήταν κάποιος μετέπειτα Νομάρχης & στέλεχος του ΠΑΣΟΚ στην Εύβοια, (γνωρίζω αλλά δεν μπορώ να γράψω το όνομα αφού δεν μπορώ & να το αποδείξω αν & μέχρι τελευταία ακουγόταν το όνομά του στους διαδρόμους των δικαστιρίων που έγιναν μετά το"κανόνι" που έριξε ο καταναλωτής). Έδεινε πολύ υψηλά επιτόκια & είχε μαζέψει αρκετό χρήμα στην περιοχή ιδιαίτερα της Χαλκίδας-Βασιλικού-Λαμψάκου & όχι μόνο. Παράλληλα έκανε & ασφάλειες αυτοκινήτων κ.λ.π. Διατηρούσε & αρκετά σούπερ Μάρκετ στις ποιό πάνω περιοχές. Γνωρίζω ναυτικό που όλες τις οικονομίες του τις οποίες & έχασε τις είχε τοποθετήσει εκεί αφού διευθυντής στην Εύβοια ήταν ο γαμπρός του, Λίγο πριν βαρέσει το κανόνι ο γαμπρός του (Βασίλης Κυριακός το όνομά του) ειδοποίησε τους δικούς του συγγενείς & σήκωσαν όλες τις καταθέσεις τους. Έγκλημα εκ προμελέτης δηλαδή αλλά κανένας δεν μπήκε ποτέ φυλακή, ήταν η χρυσή εποχή ατιμωρισίας-που άλλωστε συνεχίζεται ακόμα-. Είναι πάραπολλές οι επι μέρους λεπτομέρειες αλλά δεν νομίζω ότι ενδιαφέρουν εδώ να τις αναφέρω.
The administrator has disabled public write access.

Οι Συνεταιριστικές τράπεζες αξίζουν; Είναι έμπιστες; 23 Mar 2011 22:51 #20

Το αν είναι έμπιστες ή όχι οι Συνεταιριστικές τράπεζες δεν το γνωρίζω και μεταξύ μας κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά οτιδήποτε εκτός κι αν έχει το κλειδί του χρηματοκιβωτίου.Αυτό που ξέρουμε είναι ότι οι Ελληνικές τράπεζες αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα ρευστότητας και για το λόγο αυτό σήμερα ανακοινώθηκε ότι προβλέπεται και νέα εγγυοδοσία του Δημοσίου προς αυτές για την χρηματοδότησή τους από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα ύψους 30 δισ. ευρώ,ενώ ενεργοποιούνται κι οι κυβερνητικοί επίτροποι οι οποίοι ελέγχουν την λειτουργία του τραπεζικού συστήματος.
Το ύψος του επιτοκίου είναι σε συνάρτηση με το αναλαμβανόμενο ρίσκο που έχει να κάνει με την φερεγγυότητα κάθε τράπεζας.Οι μικρές σου δίνουν υψηλότερο επιτόκιο και σε καθησυχάζουν λέγοντάς σου ότι υπάρχει σε ισχύ η εγγύηση για 100.000 ευρώ ανά καταθέτη κλπ κλπ εσύ όμως είσαι τελικά αυτός που θα αποφασίσει εάν υπάρχει κίνδυνος κι αν τα επιτόκια που σου προσφέρουν είναι δελεαστικά κι αν πιστεύεις ότι το κράτος μπορεί τελικά να εγγυηθεί τις καταθέσεις σε περίπτωση που σκάσει κανόνι και γω δεν ξέρω τί άλλο.
The administrator has disabled public write access.

Οι Συνεταιριστικές τράπεζες αξίζουν; Είναι έμπιστες; 15 Feb 2012 19:48 #21

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
εγω εχω κακη εμπειρια απο την αχαικη συνεταιριστικη τραπεζα..εδω και 9 μηνες εχω κανει αιτηση για ρευστοποιηση των μερισματων που εχω σε αυτην την τραπεζα..ακομα οχι μονο δεν εχω απαντηση για το ποτε ακριβως θα γινει ρευστοποιηση αλλα ουτε και αν θα γινει ρευστοποιηση..γνωριζει κανεις σας κατι παραπανω?
The administrator has disabled public write access.

Οι Συνεταιριστικές τράπεζες αξίζουν; Είναι έμπιστες; 15 Feb 2012 22:31 #22

  • loui
  • loui's Avatar
kai ta merismatata tis dodekanisou einai pagomena den mporis na ta reustopisis esto kai me zimia.pliris eglovismos
The administrator has disabled public write access.

Οι Συνεταιριστικές τράπεζες αξίζουν; Είναι έμπιστες; 16 Feb 2012 01:06 #23

ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΣΤΗ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΑΜΕΣΑ.ΟΙ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ .
The administrator has disabled public write access.

Οι Συνεταιριστικές τράπεζες αξίζουν; Είναι έμπιστες; 16 Feb 2012 15:09 #24

  • ansel
  • ansel's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 57
  • Thank you received: 13
  • Karma: 0 (4)
Να κάνω μια ερώτηση?
Για να πας στην Αχαϊκή πρέπει να πας σε υποκατάστημα του δικτύου (στην Αχαΐα)
ή σε οποιοδήποτε υποκατάστημα του ομίλου των συνεταιριστικών
The administrator has disabled public write access.

Απ: Οι Συνεταιριστικές τράπεζες αξίζουν; Είναι έμπιστες; 16 Feb 2012 18:43 #25

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
δε γνωριζω να σου πω..παντως εγω πηγα σε υποκαταστημα της αχαικης τραπεζας
The administrator has disabled public write access.

Απ: Οι Συνεταιριστικές τράπεζες αξίζουν; Είναι έμπιστες; 23 Feb 2012 12:30 #26

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Ανώνυμος wrote:
εγω εχω κακη εμπειρια απο την αχαικη συνεταιριστικη τραπεζα..εδω και 9 μηνες εχω κανει αιτηση για ρευστοποιηση των μερισματων που εχω σε αυτην την τραπεζα..ακομα οχι μονο δεν εχω απαντηση για το ποτε ακριβως θα γινει ρευστοποιηση αλλα ουτε και αν θα γινει ρευστοποιηση..γνωριζει κανεις σας κατι παραπανω?

9 μηνες ειναι πολλοι. Εχω ρευστοποιησα μεριδες πριν 2 χρονια, πηρε περιπου εναμιση μηνα. Εχει να κανει με το ποτε θα γινει το επομενο διοικητικο συμβουλιο της τραπεζας για να εγκριθει το αιτημα (τυπικο ειναι, ολα εγκρινονται).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Οι Συνεταιριστικές τράπεζες αξίζουν; Είναι έμπιστες; 23 Feb 2012 12:35 #27

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Ανώνυμος wrote:
εγω εχω κακη εμπειρια απο την αχαικη συνεταιριστικη τραπεζα..εδω και 9 μηνες εχω κανει αιτηση για ρευστοποιηση των μερισματων που εχω σε αυτην την τραπεζα..ακομα οχι μονο δεν εχω απαντηση για το ποτε ακριβως θα γινει ρευστοποιηση αλλα ουτε και αν θα γινει ρευστοποιηση..γνωριζει κανεις σας κατι παραπανω?

Σε συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος μου:

Η εναλλακτική που εχεις ειναι να βρεις καποιον που να θελει να τις αγορασει. Τα συμφωνεις με αυτον (το αντιτιμο, κτλ) και κανεις μια απλη αιτηση μεαταβιασης των μεριδων η οποια γινεται αυθημερον. (με αυτον τον τροπο δεν επιβαρυνεσαι και το πεναλτυ εξαγορας).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.067 seconds