Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: Eurobank καταθέσεις

Eurobank καταθέσεις 11 Apr 2013 20:36 #1

Καλησπέρα σας,

Χωρίς να θέλω να τρομοκρατήσω κανέναν σήμερα ειδοποίησαν κάποια φίλη της γυναίκας μου δ/ντης υποκαταστήματος να πάει και να σηκώσει όλα τα χρήματά της γιατί επικειτε μεγάλο μπαμ το τρέχον διάστημα.
Δεν το πιστευα γιατί δεν πανικοβάλομαι εύκολα, παρόλα αυτά στην εργασία μου η οικονομική μου διευθύντρια μόλις της το ανέφερα κάλεσε κάποιον από το κεντρικό λογιστήριο της τράπεζας και τις ανέφερε ότι υπάρχει η φήμη και την τελευταία εβδομάδα έχουμε μαζικές αναλήψεις χωρίς όμως να την καθυσηχάσει κιόλας.
Άλλο περιστατικό μέσα στο γραφείο μου ανέφερε συνάδελφος ότι τον καλούσαν απο την τράπεζα 10 φορές την ημέρα για ένα δάνειο 200€ να μην ξεχάσει να το πληρώσει.
Λοιπόν βγάλτε συμπεράσματα και πεστε τις απόψεις σας
ΕΓΩ ΤΑ ΠΗΡΑ ΟΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ALPHA
The administrator has disabled public write access.

Eurobank καταθέσεις 11 Apr 2013 20:46 #2

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Κονόμησε χρήμα η Αλφα και η Πειραιώς αυτές τις μέρες απο τον ουρανό. Χαμός έγινε και απο ΕΤΕ και απο ΕΥΡΒ. Μόνο το παιχνίδι με τις μετοχές να δεις που γίνεται είναι αρκετό για να πάρεις δρόμο...
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Eurobank καταθέσεις 11 Apr 2013 22:52 #3

Δίκιο έχετε! Οι φήμες είναι δυνατές. Το άκουσα κι εγώ από άτομο που δουλεύει σε τράπεζα στο Λονδίνο, πήρε τηλ. κι έλεγε στους στενούς συγγενείς να σηκώσουν τα λεφτά τους.
Για μένα πάντως δεν έχει νόημα, κι εξηγώ γιατί:
1. Τα παίρνεις στο σπίτι, κι έχεις την καρδιά στην τσέπη να μην σου τα κλέψουν. Κι αν σου τα κλέψουν πεθαίνεις από καρδιά ή μαράζι.
2. Τα στέλνεις στην Κύπρο. Παίρνεις πούλο (lesson learned).
3. Τα στέλνεις στην επόμενη Κύπρο (π.χ. Λουξεμβούργο). Αργά η γρήγορα θα πάρεις πούλο κι από εκεί με τον ίδιο τρόπο.
4. Τα κρύβεις στον τοίχο, σου τα τρώνε τα ποντίκια.
5. Τα βάζεις στη Saxo Bank και/ή παίζεις χρηματοοικονομικά και τα χάνεις όλα.
Γενικώς ζεις στην τσίτα με τα ρίσκα που έχεις πάρει.

Γι'αυτό κρατάς ένα μικρό μέρος στα χέρια, γλεντάς ένα άλλο υπόλοιπο μικρό μέρος και τα υπόλοιπα τα αφήνεις στην τράπεζα, κι αν γίνει κούρεμα έγινε. Θα είναι για όλους. Πόσο θα είναι 10%-20%-30% (το ξέρω είναι σοβαρά λεφτά)? Αλλά σκεφτείτε πόσα χάσατε στην Κύπρο και θα καταλάβετε.
The administrator has disabled public write access.

Eurobank καταθέσεις 11 Apr 2013 23:17 #4

  • Mark.G (Argyk)
  • Mark.G (Argyk)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 67
  • Thank you received: 13
  • Karma: 2
Γιάννης wrote:
Δίκιο έχετε! Οι φήμες είναι δυνατές. Το άκουσα κι εγώ από άτομο που δουλεύει σε τράπεζα στο Λονδίνο, πήρε τηλ. κι έλεγε στους στενούς συγγενείς να σηκώσουν τα λεφτά τους.
Για μένα πάντως δεν έχει νόημα, κι εξηγώ γιατί:
1. Τα παίρνεις στο σπίτι, κι έχεις την καρδιά στην τσέπη να μην σου τα κλέψουν. Κι αν σου τα κλέψουν πεθαίνεις από καρδιά ή μαράζι.
2. Τα στέλνεις στην Κύπρο. Παίρνεις πούλο (lesson learned).
3. Τα στέλνεις στην επόμενη Κύπρο (π.χ. Λουξεμβούργο). Αργά η γρήγορα θα πάρεις πούλο κι από εκεί με τον ίδιο τρόπο.
4. Τα κρύβεις στον τοίχο, σου τα τρώνε τα ποντίκια.
5. Τα βάζεις στη Saxo Bank και/ή παίζεις χρηματοοικονομικά και τα χάνεις όλα.
Γενικώς ζεις στην τσίτα με τα ρίσκα που έχεις πάρει.

Γι'αυτό κρατάς ένα μικρό μέρος στα χέρια, γλεντάς ένα άλλο υπόλοιπο μικρό μέρος και τα υπόλοιπα τα αφήνεις στην τράπεζα, κι αν γίνει κούρεμα έγινε. Θα είναι για όλους. Πόσο θα είναι 10%-20%-30% (το ξέρω είναι σοβαρά λεφτά)? Αλλά σκεφτείτε πόσα χάσατε στην Κύπρο και θα καταλάβετε.

Οταν λετε επικειτε μεγάλο μπαμ το τρέχον διάστημα.Οι φήμες είναι δυνατές ..Εννοειται μονο στην Eurobank η γενικα σε ολες??
The administrator has disabled public write access.

Eurobank καταθέσεις 11 Apr 2013 23:32 #5

Αυτό που άκουσα εγώ είναι γενικά σε όλες.
Και μάλιστα λένε ότι επειδή η πλειοψηφία των καταθετών έχουν κάτω από 100.000 θα πληγούν και αυτοί.
Αν συμβεί μεμονωμένα σε κάποια τράπεζα τότε θα δουλέψει η εγγύηση του δημοσίου για κάτω από 100.000.
Δεν σημαίνει ότι θα συμβούν κιόλας όλα αυτά, αλλά θα πρέπει να τα έχουμε στο μυαλό μας σαν ενδεχόμενα.
The administrator has disabled public write access.

Eurobank καταθέσεις 12 Apr 2013 00:07 #6

The administrator has disabled public write access.

Eurobank καταθέσεις 12 Apr 2013 02:20 #7

  • hellmaster
  • hellmaster's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 13
  • Karma: 0
NIKOLAS C. wrote:
Καλησπέρα σας,

Χωρίς να θέλω να τρομοκρατήσω κανέναν σήμερα ειδοποίησαν κάποια φίλη της γυναίκας μου δ/ντης υποκαταστήματος να πάει και να σηκώσει όλα τα χρήματά της γιατί επικειτε μεγάλο μπαμ το τρέχον διάστημα.
Δεν το πιστευα γιατί δεν πανικοβάλομαι εύκολα, παρόλα αυτά στην εργασία μου η οικονομική μου διευθύντρια μόλις της το ανέφερα κάλεσε κάποιον από το κεντρικό λογιστήριο της τράπεζας και τις ανέφερε ότι υπάρχει η φήμη και την τελευταία εβδομάδα έχουμε μαζικές αναλήψεις χωρίς όμως να την καθυσηχάσει κιόλας.
Άλλο περιστατικό μέσα στο γραφείο μου ανέφερε συνάδελφος ότι τον καλούσαν απο την τράπεζα 10 φορές την ημέρα για ένα δάνειο 200€ να μην ξεχάσει να το πληρώσει.
Λοιπόν βγάλτε συμπεράσματα και πεστε τις απόψεις σας
ΕΓΩ ΤΑ ΠΗΡΑ ΟΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ALPHA

σε ποια τα ειχες φιλε?
The administrator has disabled public write access.

Eurobank καταθέσεις 12 Apr 2013 06:13 #8

  • takis600
  • takis600's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 321
  • Thank you received: 49
  • Karma: 3
Ούτε μπαμ, ούτε μπουμ, μαζεύει χρήμα ο Κωστόπουλος και ο Σάλας με τις ''φήμες''. Γιατί να μην γίνει μπαμ στην Πειραιώς δλδ ρε παίδες;
Εκτός από το βρώμικο παιγνίδι του χρηματιστηρίου αυτές τις ημέρες, σωστά;
Αλλά ακόμα και να γίνει μπαμ συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη που με κάλυψε πλήρως.
The administrator has disabled public write access.

Eurobank καταθέσεις 12 Apr 2013 09:29 #9

Γιάννης wrote:
Αυτό που άκουσα εγώ είναι γενικά σε όλες.
Και μάλιστα λένε ότι επειδή η πλειοψηφία των καταθετών έχουν κάτω από 100.000 θα πληγούν και αυτοί.
Αν συμβεί μεμονωμένα σε κάποια τράπεζα τότε θα δουλέψει η εγγύηση του δημοσίου για κάτω από 100.000.
Δεν σημαίνει ότι θα συμβούν κιόλας όλα αυτά, αλλά θα πρέπει να τα έχουμε στο μυαλό μας σαν ενδεχόμενα.
Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτια!Οταν σου τρώνε τους κόπους σου ο πόνος είναι αφορητος.Το έχω ζήσει από πρώτο χέρι όταν μας έκλεψε ο αρχιληστής Βενιζέλος, είχα ομόλογα ελληνικού δημοσιου.Στις ημέρες που ζούμε μην εμπιστεύεστε κανέναν ιδικά τους πολιτικους.Προφυλαξτε της οικονομίες σας!!!
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.076 seconds