Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: Νέα από τη χρήση καρτών

Νέα από τη χρήση καρτών 18 Oct 2016 15:25 #10

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Observer wrote:
soto Πάλι για σκι στις 'Αλπεις πας; :whistle: :whistle:

Πάω για "προσωπικούς λόγους".

Αρκέσου σ' αυτό.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Observer

Νέα από τη χρήση καρτών 18 Oct 2016 19:00 #11

  • aceman
  • aceman's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 167
  • Thank you received: 36
  • Karma: 5
y (t8) wrote:
@soto51
Για τέτοιες περιπτώσεις βολεύουν κάρτες τύπου Revolut. Γλυτώνεις την προμήθεια 2% για τη μετατροπή συναλλάγματος που έχουν σχεδόν όλες οι ελληνικές κάρτες (νομίζω η χρεωστική της ΕΤΕ δεν έχει και ίσως κάποια της Αττικής). Επίσης, στο συνάλλαγμα δε σου δίνει τιμή πώλησης, αλλά σχεδόν interbank rate. Επίσης τη διαχειρίζεται πλήρως από ένα smartphone (android ή iOS). Μπορείς να επιτρέπεις αγορές με φυσική παρουσία ή όχι, ηλεκτρονικές, στο εξωτερικό κ.ά. Το μόνο ενοχλητικό είναι ότι πρέπει να κάνεις ένα ID verification, αν θες να τη χρησιμοποιήσεις για σύνολο άνω των 1000€ και να τη "γεμίσεις" με μεγάλα ποσά. Αλλά και πάλι αυτό είναι για μία φορά.

Η Νο1 λύση για εμένα μετά τους ΕΚ.
The administrator has disabled public write access.

Νέα από τη χρήση καρτών 18 Oct 2016 22:35 #12

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
soto51 wrote:
Observer wrote:
soto Πάλι για σκι στις 'Αλπεις πας; :whistle: :whistle:

Πάω για "προσωπικούς λόγους".

Αρκέσου σ' αυτό.

Εύχομαι να είναι για καλό π.χ. κανένα καλό city tour. Πληρώνω με κάρτα της Πειραιώς πιστωτική χρεώσεις από Ιρλανδία της τάξης των 10Κ συχνά χωρίς πρόβλημα.
The administrator has disabled public write access.

Νέα από τη χρήση καρτών 19 Oct 2016 00:14 #13

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gus (gus326) wrote:
π.χ. κανένα καλό city tour.
Έχει να κάνει με είσπραξη.
Όχι με ξόδεμα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Νέα από τη χρήση καρτών 19 Oct 2016 00:19 #14

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
soto51 wrote:
gus (gus326) wrote:
π.χ. κανένα καλό city tour.
Έχει να κάνει με είσπραξη.
Όχι με ξόδεμα.

Ακόμη καλύτερα! Καλοφαγωτα.
The administrator has disabled public write access.

Νέα από τη χρήση καρτών 10 Jul 2018 10:07 #15

Ήξερα ότι η Εθνική τράπεζα έχει τη χειρότερη εξυπηρέτηση από όλες τις υπόλοιπες τράπεζες, αλλά αυτό που έπαθα με άφησε άφωνο.
Έχω μια χρεωστική της ΑΤΕ την οποία σπανίως τη χρησιμοποιώ για ανάληψη μετρητών.
Περιστασιακά όμως κάνω διάφορες αγορές με αυτήν, με την τελευταία να έχει γίνει στις αρχές του έτους.
Προ ημερών, έκανα ταξίδι σε σχετικά απομονωμένο νησί όπου είχε ΑΤΜ από μόνο δύο τράπεζες.
Την Alpha κ την ΕΤΕ.
Επειδή η Alpha ήταν μακριά από το σημείο που βρισκόμουν πήγα σε αυτό της ΕΤΕ να σηκώσω χρήματα.
Το ΑΤΜ δεν δεχόταν την κάρτα.
Την κοίταξα κ είδα πως είχε λήξει από τον Μάιο κ δεν μου είχαν στείλει την καινούργια!
Όταν επέστρεψα Αθήνα πήρα την εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας κ τους ρώτησα γιατί δεν μου απέστειλαν νέα κάρτα.
Κ η υπάλληλος μου είπε την απίστευτη δικαιολογία πως επειδή δεν χρησιμοποιώ συχνά την κάρτα για αναλήψεις μετρητών, έκριναν πως δεν έπρεπε να μου χορηγήσουν νέα! :woohoo: :woohoo:
Στο ερώτημα μου ποιος, ονομαστικά, αποφασίζει για αυτή την πρωτότυπη επιλογή, απάντηση δεν πήρα.
Τώρα θα πρέπει πόοοοτε θα βρω ελεύθερο πρωινό, να έχω μαζί μου χαρτί μισθοδοσίας, λογαριασμό ΔΕΚΟ, εκκαθαριστικό εφορίας κ ταυτότητα φυσικά, ώστε να κάνω αίτηση να μου βγάλουν νέα χρεωστική.
Απλά είναι τραγικοί όλοι τους.
Τράπεζα με νοοτροπία δημοσίου.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Νέα από τη χρήση καρτών 10 Jul 2018 12:10 #16

  • harry (mtm)
  • harry (mtm)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 35
  • Thank you received: 13
  • Karma: 0
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Ήξερα ότι η Εθνική τράπεζα έχει τη χειρότερη εξυπηρέτηση από όλες τις υπόλοιπες τράπεζες, αλλά αυτό που έπαθα με άφησε άφωνο.
Έχω μια χρεωστική της ΑΤΕ την οποία σπανίως τη χρησιμοποιώ για ανάληψη μετρητών.
Περιστασιακά όμως κάνω διάφορες αγορές με αυτήν, με την τελευταία να έχει γίνει στις αρχές του έτους.
Προ ημερών, έκανα ταξίδι σε σχετικά απομονωμένο νησί όπου είχε ΑΤΜ από μόνο δύο τράπεζες.
Την Alpha κ την ΕΤΕ.
Επειδή η Alpha ήταν μακριά από το σημείο που βρισκόμουν πήγα σε αυτό της ΕΤΕ να σηκώσω χρήματα.
Το ΑΤΜ δεν δεχόταν την κάρτα.
Την κοίταξα κ είδα πως είχε λήξει από τον Μάιο κ δεν μου είχαν στείλει την καινούργια!
Όταν επέστρεψα Αθήνα πήρα την εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας κ τους ρώτησα γιατί δεν μου απέστειλαν νέα κάρτα.
Κ η υπάλληλος μου είπε την απίστευτη δικαιολογία πως επειδή δεν χρησιμοποιώ συχνά την κάρτα για αναλήψεις μετρητών, έκριναν πως δεν έπρεπε να μου χορηγήσουν νέα! :woohoo: :woohoo:
Στο ερώτημα μου ποιος, ονομαστικά, αποφασίζει για αυτή την πρωτότυπη επιλογή, απάντηση δεν πήρα.
Τώρα θα πρέπει πόοοοτε θα βρω ελεύθερο πρωινό, να έχω μαζί μου χαρτί μισθοδοσίας, λογαριασμό ΔΕΚΟ, εκκαθαριστικό εφορίας κ ταυτότητα φυσικά, ώστε να κάνω αίτηση να μου βγάλουν νέα χρεωστική.
Απλά είναι τραγικοί όλοι τους.
Τράπεζα με νοοτροπία δημοσίου.

Αυτό ακριβώς που περιγράφεις μου συνέβη πέρσι το καλοκαίρι με κάρτα της Alpha. H δικαιολογία ήταν η ίδια, ότι δεν την χρησιμοποιούσα συχνά. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να πάω σε υποκατάστημα, την παρήγγειλα μέσω internet banking.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Νέα από τη χρήση καρτών 11 Jul 2018 15:44 #17

Κοίτα τώρα τι μαλακία μου έχουν κάνει.
Εγώ δεν έχω ελεύθερο πρωινό πριν από τις 14 Αυγούστου.
e-banking στην ΕΤΕ δεν έχω.
Κοντά στη δουλειά δεν έχω υποκατάστημα.
Επομένως, δεν μπορώ να βγάλω λεφτά από αυτόν τον λογαριασμό.
Κ εγώ, εντάξει, έχω άλλες 4 τράπεζες που συναλάσσομαι.
Κάποιος άλλος όμως που έχει μονό έναν λογαριασμό κ δεν χρησιμοποιούσε την κάρτα;
Μένει ξεκρεμαστος;
Για τα πανηγύρια είναι...
Τι τις θέλουν τόσες τράπεζες;
Ας αφήσουν μονό μια συστημική.
Αφού τα ίδια κακά είναι όλες.
Καμία διαφορά...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 11 Jul 2018 15:45 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Νέα από τη χρήση καρτών 02 Aug 2018 14:47 #18

Τι γίνεται τώρα;
Θα μας χρεώνουν κ για να αλλάξουν τις κάρτες που έχουν λήξει;

www.moneyonline.gr/site/article/11802/me...stheton-apo-oktovrio
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.373 seconds