Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: ATTICA BANK....

ATTICA BANK.... 13 Jul 2019 07:14 #37

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Με 1Μ δεν αγοράζεις ούτε γκαρσονιέρα στο κέντρο μεγάλης ευρωπαϊκής πρωτευουσας. Υπάρχουν άνθρωποι και αυτής της κατηγορίας στον Tsig. Γνωρίζω τρεις που μόνο ο ένας γράφει.
The administrator has disabled public write access.

ATTICA BANK.... 13 Jul 2019 08:14 #38

  • alex (The_Emperor)
  • alex (The_Emperor)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 752
  • Thank you received: 239
  • Karma: 12
gus (gus326) wrote:
Με 1Μ δεν αγοράζεις ούτε γκαρσονιέρα στο κέντρο μεγάλης ευρωπαϊκής πρωτευουσας. Υπάρχουν άνθρωποι και αυτής της κατηγορίας στον Tsig. Γνωρίζω τρεις που μόνο ο ένας γράφει.

Δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο για το πόσα χρήματα είναι "αρκετά". Ο ένας μπορεί να κάνει όσα θέλει με 2k το μήνα και ένας άλλος να χρειάζεται τα διπλά ή και τα τριπλά κτλ. Ξέρω ανθρώπους που έφευγαν με μια σκηνούλα και μια τσαντουλα για 4 μήνες διακοπές στα ερημονήσια και ήταν οι πιο ευτυχισμένοι στον κόσμο...και άλλους που αλλάζουν κινητό των 1000 ευρώ κάθε 5-6 μήνες, αμάξι κάθε 2 χρόνια και περνάνε τον μισό χρόνο τους στα ηλεκτρονικά καταστήματα για να βρουν το επόμενο γκάτζετ που θα αγοράσουν. Έχουν ταυτίσει την ύπαρξή τους με την κατανάλωση τις περισσότερες φορές άχρηστων προϊόντων. Φυσικά η ζωή είναι του καθενός...
Προσωπικά νιώθω ευτυχισμένος με πολύ πιο απλά πράγματα. Σας αφήνω! Πάω να τρέξω 10 χλμ μέσα στη φύση ακούγοντας και την αγαπημένη μου μουσική. Και καπάκι εκδρομή σε μια από τις φοβερές παραλίες της περιοχής με εξερεύνηση του καταπληκτικού βυθού της...Τα ωραιότερα πράγματα για μένα είναι... δωρεάν ή έστω πολύ φτηνά!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, γιώργης (yorgi), sonik, IoannisD (Dia!84)

ATTICA BANK.... 13 Jul 2019 10:48 #39

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
vlass wrote:
Ο υπάλληλος δέν είναι βλάκας τη δουλειά του κάνει για αυτό θα κάνω και εγώ
αυτό που πρέπει.
vlass wrote:
...καί δε πρόκειται να ξανασυμβεί όλα θα πάνε Χανίων.

Εφόνον:

1) Σε κούρασε με την συμπεριφορά του.
2) Θα κάνεις και εσύ αυτό που πρέπει, δηλ. (ακολουθεί)
3) Θα τα πας όλα στην Χανίων.

τότε ΝΑΙ είναι βλάκας.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 13 Jul 2019 10:49 by batista.
The administrator has disabled public write access.

ATTICA BANK.... 13 Jul 2019 11:10 #40

  • vlass
  • vlass's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 242
  • Thank you received: 60
  • Karma: 4
batista wrote:
Εφόνον:

1) Σε κούρασε με την συμπεριφορά του.
2) Θα κάνεις και εσύ αυτό που πρέπει, δηλ. (ακολουθεί)
3) Θα τα πας όλα στην Χανίων.

τότε ΝΑΙ είναι βλάκας.

Φίλε batista αφού δε νοιάζει ούτε τα αφεντικά τους δε νομίζω να είναι βλάκες.
Θυμάμαι πριν την Αττικής τα είχα Πειραιώς και για 200000 έδιναν 1% τους είπα για το 1,6 τις Αττικής και
μου είπαν οκ πάρτα.
Βέβαια τότε υπήρχαν τα σίγουρα λεφτά του ELA.
The administrator has disabled public write access.

ATTICA BANK.... 13 Jul 2019 12:09 #41

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
vlass wrote:
Φίλε batista αφού δε νοιάζει ούτε τα αφεντικά τους δε νομίζω να είναι βλάκες.
Θυμάμαι πριν την Αττικής τα είχα Πειραιώς και για 200000 έδιναν 1% τους είπα για το 1,6 τις Αττικής και
μου είπαν οκ πάρτα.
Βέβαια τότε υπήρχαν τα σίγουρα λεφτά του ELA.

Φίλε Vlass, να διευκρινίσουμε κάτι.
Τελικά αυτό που τους ζήταγες (για συγκεκριμένη διάρκεια) ήταν πάνω από αυτό που έδιναν επίσημα/δημόσια (με μόνη παρέκκλιση στο θέμα του νέου χρήματος ή της ανανέωσης) ή όχι;
Αν ήταν πάνω από αυτά, τότε ναι. Ούτε βλάκας είναι, ούτε τίποτα. Αυτά μπορούν να δώσουν αυτή την στιγμή, αυτά δίνουν. Δεν μπαίνουν σε διαπραγμάτευση, εκτός ίσως για πολύ μεγάλα ποσά (κι εκεί ακόμα με πολύ μικρές αποκλίσεις).

Τα "βλάκας" κ.λ.π. που έγραψα εγώ, τα έγραψα θεωρώντας με βάση τα γραφόμενά σου, ότι πήγε να σου δώσει και ακόμα λιγότερα από τα επίσημα, ρίχνοντας άδεια για να πιάσει γεμάτα.
Αν είναι αυτή η περίπτωση τότε επιμένω ότι είναι βλάκας, γιατί οι καταθέσεις, για μια τράπεζα είναι το ... αίμα της και όλοι ξέρουμε ότι δεν υπάρχει αυτή την στιγμή ελληνική τράπεζα που να της περισσεύει, ώστε να είναι υπεράνω (εκεί πάντα που έχει το περιθώριο να δώσει).
Μέτρον άριστον
Last Edit: 13 Jul 2019 12:10 by batista.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: IoannisD (Dia!84)

ATTICA BANK.... 13 Jul 2019 12:55 #42

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
alex (The_Emperor) wrote:
Δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο για το πόσα χρήματα είναι "αρκετά". Ο ένας μπορεί να κάνει όσα θέλει με 2k το μήνα και ένας άλλος να χρειάζεται τα διπλά ή και τα τριπλά κτλ. Ξέρω ανθρώπους που έφευγαν με μια σκηνούλα και μια τσαντουλα για 4 μήνες διακοπές στα ερημονήσια και ήταν οι πιο ευτυχισμένοι στον κόσμο...και άλλους που αλλάζουν κινητό των 1000 ευρώ κάθε 5-6 μήνες, αμάξι κάθε 2 χρόνια και περνάνε τον μισό χρόνο τους στα ηλεκτρονικά καταστήματα για να βρουν το επόμενο γκάτζετ που θα αγοράσουν. Έχουν ταυτίσει την ύπαρξή τους με την κατανάλωση τις περισσότερες φορές άχρηστων προϊόντων. Φυσικά η ζωή είναι του καθενός...
Προσωπικά νιώθω ευτυχισμένος με πολύ πιο απλά πράγματα. Σας αφήνω! Πάω να τρέξω 10 χλμ μέσα στη φύση ακούγοντας και την αγαπημένη μου μουσική. Και καπάκι εκδρομή σε μια από τις φοβερές παραλίες της περιοχής με εξερεύνηση του καταπληκτικού βυθού της...Τα ωραιότερα πράγματα για μένα είναι... δωρεάν ή έστω πολύ φτηνά!

Σωστό είναι κι αυτό που λες σε γενικες γραμμεσ. Και στο χωριό μου μέσα στο δάσος στα 1400μ αισθάνομαι υπέροχα και στις κορυφές της Οίτης όταν μαζεύω τσάι είναι τέλεια. Τέλεια όμως είναι και με το σκαφος μου σε μια ερημική παραλία η δεμένος στο λιμάνι της Σκιάθου πχ να χαζεύω την περατζάδα απολαμβάνοντας την μπυρα μου. Ακόμη καλύτερα όμως αν ήμουν σε ένα Azimut Magellano 80ρι δεμένος στο Βουτουμι και μετά για ποτακι στους Παξούς. Όλα πρέπει να προσπαθεί ο άνθρωπος να τα πετύχει χωρίς να ξεπερνά το μέτρο.
The administrator has disabled public write access.

ATTICA BANK.... 13 Jul 2019 14:59 #43

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Μ αρέσει που ενα thread για επιτοκια έγινε "τα λεφτα δεν φέρνουν την ευτυχια" :laugh:
Απο μονά τους σιγουρα δεν την φέρνουν. Οι περισσότεροι χρειάζονται λεφτα οταν ειναι νέοι, οταν φτιάχνουν τη ζωή τους και εχουν πολλές ανάγκες. Τα αποκτουν τελικά οταν μεγαλώσουν και συχνα τοτε τους ειναι σχεδον άχρηστα.. Η ειρωνια της τύχης, και της ζωής..
Εχω δει κατι παπουδες μεσα σε πορσε.. Δεν τους ζήλεψα καθολου. Το ζήτημα ειναι να εχεις την πορσε στα 20, τοτε την απολαμβάνεις πραγματικά. Το ιδιο ισχύει για πιπίνια κλπ.. Στα 60 ολα ειναι σχεδον άχρηστα..
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sonik

ATTICA BANK.... 13 Jul 2019 16:20 #44

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
sosimple wrote:
Μ αρέσει που ενα thread για επιτοκια έγινε "τα λεφτα δεν φέρνουν την ευτυχια" :laugh:
Απο μονά τους σιγουρα δεν την φέρνουν. Οι περισσότεροι χρειάζονται λεφτα οταν ειναι νέοι, οταν φτιάχνουν τη ζωή τους και εχουν πολλές ανάγκες. Τα αποκτουν τελικά οταν μεγαλώσουν και συχνα τοτε τους ειναι σχεδον άχρηστα.. Η ειρωνια της τύχης, και της ζωής..
Εχω δει κατι παπουδες μεσα σε πορσε.. Δεν τους ζήλεψα καθολου. Το ζήτημα ειναι να εχεις την πορσε στα 20, τοτε την απολαμβάνεις πραγματικά. Το ιδιο ισχύει για πιπίνια κλπ.. Στα 60 ολα ειναι σχεδον άχρηστα..

Στα 40 όμως; Επιπλέον προτιμώ να είμαι σε μια Bentley με ένα πιπίνι αγκαλια, έστω και στα 60 μου, παρά σε μια Corolla με μια θειά δίπλα μου.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: IoannisD (Dia!84)

ATTICA BANK.... 13 Jul 2019 17:34 #45

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
gus (gus326) wrote:
Στα 40 όμως; Επιπλέον προτιμώ να είμαι σε μια Bentley με ένα πιπίνι αγκαλια, έστω και στα 60 μου, παρά σε μια Corolla με μια θειά δίπλα μου.


σιγουρα στα 60 σου και με ενα πενηνταευρω θα σε γουσταρει η οποιαδηποτε πιπινοβιζιτα.
αν ψαχνεις τετοιου ειδους ΄΄σχεσεις΄΄-συναλλαγες ειναι το μονο ευκολο.

προσωπικα εμενα θα με γεμιζε η θεια αν υπηρχε βαθυ συναισθηματικο δεσιμο ετων και οχι μια πορνη που στην πρωτη στραβη θα την κανει.

αλλωστε ενας 60αρης δεν μπορει να συγκριθει στο κρεβατι οσα βιαγκρα και αν παρει με εναν 30αρη-40αρη.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: IoannisD (Dia!84)
Time to create page: 0.096 seconds