Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Page:
  • 1

TOPIC: Paypal & Alpha bank, μία σχέση μίσους!

Paypal & Alpha bank, μία σχέση μίσους! 20 Mar 2018 19:45 #1

Γεια σας,

Θέλοντας να σας ενημερώσω, μήπως και γλυτώσει κάποιος αυτά τα 6,00€, με τα οποία μπορεί κάλλιστα να απολαύσει ένα γεύμα!

Η ιστορία έχει ως εξής. Σύνδεσα και τις 4 κύριες τράπεζες με το Paypal μου, καθώς ξεκίνησα να τραβάω χρήματα που κερδίζω από αυτό για χρήση με κάρτες στην Ελλάδα. Το Paypal για να σου δώσει πλήρη ελευθερία κινήσεων κάνει κατάθεση 2 μικροποσών (λεπτά του €), κι εσύ πρέπει να δεις στις κινήσεις λογαριασμού στο e-banking σου, ώστε στη συνέχεια να τα καταχωρήσεις στον Paypal λογαριασμό σου και να ξεκλειδώσεις κάποια όρια που υφίσταντο.

Καμία τράπεζα λοιπόν δεν χρέωσε αυτά τα 2 μικροποσά ως εισερχόμενο έμβασμα, εκτός από τους εξυπνάκηδες της Alpha bank!!!
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, παραθέτω 4 screenshots με τις συναλλαγές για του λόγου το αληθές.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την Alpha bank, με ενημέρωσαν ότι αυτές είναι οι SHA χρεώσεις ανάμεσα στην Alpha και στην Deutsche Bank με την οποία συνεργάζεται το Paypal.

Γιατί τότε οι υπόλοιπες 3 τράπεζες δεν χρέωσαν προμήθεια; Εκεί δεν ήταν εισερχόμενο έμβασμα;;;

Σε επικοινωνία μου με το Paypal για εξεύρευση λύσης, έλαβα το παρακάτω copy-paste μήνυμα.

Dear -,

Thank you for contacting PayPal regarding the issue with your bank account.

Please be advised that based on our regulations we do not communicate directly with the banks.

If the bank applied charges on your account and you wish to refund these charges, you should contact your bank directly as we do not have the access to your financial institutions system.

Have a good day!



Για άλλη μία φορά, μετάνοιωσα την ώρα και τη στιγμή που ασχολήθηκα μαζί τους.

Περισσότερα εδώ: www.tsig.gr/lang-el/forum/34-Διαγωνισμοί...τους-μου-Alpha-Bonus
Attachments:
The administrator has disabled public write access.

Paypal & Alpha bank, μία σχέση μίσους! 20 Mar 2018 20:29 #2

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Peter Pan (Kouman) wrote:
Γεια σας,

Θέλοντας να σας ενημερώσω, μήπως και γλυτώσει κάποιος αυτά τα 6,00€, με τα οποία μπορεί κάλλιστα να απολαύσει ένα γεύμα!

Η ιστορία έχει ως εξής. Σύνδεσα και τις 4 κύριες τράπεζες με το Paypal μου, καθώς ξεκίνησα να τραβάω χρήματα που κερδίζω από αυτό για χρήση με κάρτες στην Ελλάδα. Το Paypal για να σου δώσει πλήρη ελευθερία κινήσεων κάνει κατάθεση 2 μικροποσών (λεπτά του €), κι εσύ πρέπει να δεις στις κινήσεις λογαριασμού στο e-banking σου, ώστε στη συνέχεια να τα καταχωρήσεις στον Paypal λογαριασμό σου και να ξεκλειδώσεις κάποια όρια που υφίσταντο.

Καμία τράπεζα λοιπόν δεν χρέωσε αυτά τα 2 μικροποσά ως εισερχόμενο έμβασμα, εκτός από τους εξυπνάκηδες της Alpha bank!!!
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, παραθέτω 4 screenshots με τις συναλλαγές για του λόγου το αληθές.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την Alpha bank, με ενημέρωσαν ότι αυτές είναι οι SHA χρεώσεις ανάμεσα στην Alpha και στην Deutsche Bank με την οποία συνεργάζεται το Paypal.

Γιατί τότε οι υπόλοιπες 3 τράπεζες δεν χρέωσαν προμήθεια; Εκεί δεν ήταν εισερχόμενο έμβασμα;;;

Σε επικοινωνία μου με το Paypal για εξεύρευση λύσης, έλαβα το παρακάτω copy-paste μήνυμα.

Dear -,

Thank you for contacting PayPal regarding the issue with your bank account.

Please be advised that based on our regulations we do not communicate directly with the banks.

If the bank applied charges on your account and you wish to refund these charges, you should contact your bank directly as we do not have the access to your financial institutions system.

Have a good day!



Για άλλη μία φορά, μετάνοιωσα την ώρα και τη στιγμή που ασχολήθηκα μαζί τους.

Περισσότερα εδώ: www.tsig.gr/lang-el/forum/34-Διαγωνισμοί...τους-μου-Alpha-Bonus


Στην θέση σου θα ρωτούσα πριν κάνω την συγκεκριμένη σύνδεση με λογαριασμό που ξέρω ότι δεν έχω δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα, ειδικά όταν μιλάμε για ALPHA.
Η εναλλακτική (δεν ξέρω αν κάνει για την περίπτωσή σου) θα ήταν να συνδέσεις π.χ. πιστωτική κάρτα της Alpha αντί λογαριασμού. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα θεωρούνταν έμβασμα, αλλά απλά χρέωση.
Το σίγουρο είναι βέβαια ότι η ALPHA BANK είναι η χειρότερη σε αυτά τα θέματα ακόμα και για περιπτώσεις που το δίκιο του συναλλασσόμενου είναι και στο τυπικό επίπεδο, πέρα από το ουσιαστικό. Ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις, δύσκολα βγάζεις άκρη, γιατί οι υπάλληλοί της έχουν την εντύπωση ή την ... οδηγία ότι είναι υπεράνω κριτικής.
Κάθε άλλο παρά πελατοκεντρική τράπεζα.
Ούτε καν χαρτάκια προτεραιότητας δεν έχουν βάλει στα καταστήματά τους και έχουμε ... 2018.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 20 Mar 2018 20:45 by batista.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.047 seconds