Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 01 Jan 2019 20:20 #46

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Καλή Χρονιά σε όλους, με υγεία.

Δεν είναι άχρηστα και τα γενικά παράπονα (επί τιμοκαταλόγου υπηρεσιών), αλλά προσωπικά θεωρώ ότι καλύτερο "μάθημα" (από πλευράς καταναλωτή πάντα) για οποιονδήποτε πουλάει προϊόντα ή υπηρεσίες, ονομάζεται "καταναλωτική συνείδηση", το οποίο συνοψίζεται στο "αγοράζω προϊόντα και υπηρεσίες εκεί που είναι φθηνότερες".
Προφανώς αυτό δεν είναι πάντα εφικτό ή άξιο της όποιας προσπάθειας απαιτείται για να επιτευχθεί, αλλά μόνο έτσι έτσι πιέζονται ουσιαστικά όσοι θέλουν να αισχροκερδήσουν.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 02 Jan 2019 14:24 #47

  • y (t8)
  • y (t8)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 244
  • Thank you received: 78
  • Karma: 4
batista wrote:
Καλή Χρονιά σε όλους, με υγεία.

Δεν είναι άχρηστα και τα γενικά παράπονα (επί τιμοκαταλόγου υπηρεσιών), αλλά προσωπικά θεωρώ ότι καλύτερο "μάθημα" (από πλευράς καταναλωτή πάντα) για οποιονδήποτε πουλάει προϊόντα ή υπηρεσίες, ονομάζεται "καταναλωτική συνείδηση", το οποίο συνοψίζεται στο "αγοράζω προϊόντα και υπηρεσίες εκεί που είναι φθηνότερες".
Προφανώς αυτό δεν είναι πάντα εφικτό ή άξιο της όποιας προσπάθειας απαιτείται για να επιτευχθεί, αλλά μόνο έτσι έτσι πιέζονται ουσιαστικά όσοι θέλουν να αισχροκερδήσουν.

Σίγουρα έχεις δίκιο, αλλά αν δεν κάνω λάθος, και οι 4 συστημικές έχουν πλέον τη χρέωση αυτή για τις χρεωστικές κάρτες. Ίσως κάποια 1€ φθηνότερα. Και με τέτοια διαφορά δεν αξίζει να αλλάξεις τράπεζα, που σημαίνει ότι αλλάζεις όλες τις πάγιες εντολές σου, μισθοδοσία κ.ά. Για την Αττικής δε γνωρίζω αν έχει αντίστοιχη χρέωση.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: miou (ΜΑΝΘΟΣ)

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 02 Jan 2019 20:23 #48

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
y (t8) wrote:
Σίγουρα έχεις δίκιο, αλλά αν δεν κάνω λάθος, και οι 4 συστημικές έχουν πλέον τη χρέωση αυτή για τις χρεωστικές κάρτες. Ίσως κάποια 1€ φθηνότερα. Και με τέτοια διαφορά δεν αξίζει να αλλάξεις τράπεζα, που σημαίνει ότι αλλάζεις όλες τις πάγιες εντολές σου, μισθοδοσία κ.ά. Για την Αττικής δε γνωρίζω αν έχει αντίστοιχη χρέωση.

Έχω την εντύπωση ότι (ακόμα) έχουν κάποιες πιο ουσιαστικές διαφοροποιήσεις. Π.χ. νομίζω ότι η ALPHA δεν χρεώνει την απλή επανέκδοση στην λήξη, αλλά μόνο την επανέκδοση λόγω κλοπής, απώλειας, καταστροφής κ.λπ.
Δίκιο έχεις όμως. Άλλωστε το επισήμανα και εγώ, ότι δηλαδή σε κάποιες περιπτώσεις (όχι πολλές) δεν υπάρχουν εύκολες ή, άξιες λόγου, εναλλακτικές.
Όπως όμως είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πολύ καλά, ο περισσότερος κόσμος, ασχέτως αυτών των (δύσκολων) περιπτώσεων, αγνοεί (ακόμα και τα χρόνια της κρίσης) την έννοια της καταναλωτικής συνείδησης και πάει σαν πρόβατο στην (οποιαδήποτε καταναλωτική) σφαγή, κρατώντας στην ζωή όσους συνεχίζουν με την αισχροκέρδεια.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 02 Jan 2019 21:44 #49

  • satsok79
  • satsok79's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 19
  • Thank you received: 9
  • Karma: -8 (1)
H alpha οταν ρωτησα 6 ευρω μου ειπε για ανανεωση.
The administrator has disabled public write access.

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 03 Jan 2019 15:24 #50

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
satsok79 wrote:
H alpha οταν ρωτησα 6 ευρω μου ειπε για ανανεωση.

Το ... 6 φίλε μου (για Alpha) υπάρχει (από όσα μπόρεσα να δω) μάλλον μόνο στο κεφάλι του υπαλλήλου που ρώτησες. Δύο είναι οι άλλες περιπτώσεις:

1) Καμία χρέωση για ανανέωση (σύμφωνα με άρθρο του moneyonline.gr.

www.moneyonline.gr/site/article/12099/to...chreosis-ke-apo-pote

Όπου αναφέρει (στο κομμάτι της ALPHA) ότι "...Εξάλλου, στο τιμολόγιο της τράπεζας δεν αναφέρεται κάποιο κόστος για την ανανέωση χρεωστικής κάρτας μετά τη λήξη της..."

2) Από εκεί και πέρα, υπάρχει στην σελίδα 31 (στην παράγραφο 14.4), μια κάπως γενική και αόριστη αναφορά (ως προς το σε τι ακριβώς αφορά) για 5 Ευρώ για "Έξοδα Διαχειρίσεως κάρτας" (ποιας κάρτας ;;;; ) τα οποία εισπράττονται "... σε περίπτωση
απώλειας, φθοράς και ανανεώσεως κάρτας.".

www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/d...EEBB8D19A8D97AD41FB1

Διαλέγετε και παίρνετε λοιπόν, εκτός αν κάποιος έχει κάνει ανανέωση στην λήξη από τότε και μπορεί να μας πει σίγουρα.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 03 Jan 2019 15:24 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 04 Jan 2019 17:18 #51

Δεν είναι μόνο τα 6 ευρώ της Πειραιώς. Το πάνε σιγά σιγά να σε χρεώνουν για τα πάντα: μηνιαία συνδρομή πχ 30Ευρώ γιατί τόλμησες να έχεις λεφτά σου στο μαγαζί τους,(σκέτος εκβιασμός θα είναι τότες για μένα όταν η μισθοδοσία γίνεται βάση νόμου μόνο μέσω τράπεζας). Θες να ανοίξεις/κλείσεις λογαριασμό σου; θα σε χρεώσουν πχ ένα 3% επί του κεφαλαίου. Θες ανάληψη/κατάθεση; θα πληρώσεις και ένα επιπλέον καπέλο πχ 2% επί του ποσού. Απασχόληση υπαλλήλου τους που σου κάνει τα χαρτιά, άλλα 10 Ευρώ/επίσκεψη(αυτό με τον υπάλληλο δεν θα είναι καθόλου παρατραβηγμένο ''αστείο'' μόλις το δεις!).Έχεις web banking; Θα σε μαδήσουν οικονομικά με διάφορες χρεώσεις... και η λίστα εκβιασμού πάει μακρυά....

Πάρε ένα άλλο δικό μου πχ Σε περίπτωση ανοίγματος νέου τραπεζικού λογαριασμού ως ιδιώτης, πώς παρακάμπτουμε την απαίτηση της τράπεζας να πουλήσει τα προσωπικά δεδομένα μας σε τρίτους; Το είδα αυτό σε απλό λογαριασμό που άνοιξα στην ALPHA τον Οκτώμβριο του 2018. Με υποχρέωσε η υπάλληλος να τσεκάρω όλα τα κουτάκια για να χρησιμοποιεί η τράπεζα τα προσωπικά μου δεδομένα όπως θέλουν. Μου είπε σε περίπτωση που δεν δεχτώ(γιατί αρνήθηκα και επέμενα) ΔΕΝ θα ανοιχτεί λογαριασμός. Φοβάμαι ότι ίσως ισχύει και σε άλλες τράπεζες. Άνοιγμα λογαριασμού με debit κάρτα και web banking παίρνει 1-2 ώρες...δεν είναι παίξε γέλασε.
Δηλαδή εκτός του ότι είναι παράρτημα εφορίας, απαιτούν και εκβιάζουν;;

Νομίζω ότι από το 2013 και μετά οι τράπεζες δεν είναι τράπεζες αλλά κάτι άλλο...και όσο περνά ο καιρός χειροτερεύει το πράγμα.
Για να αποκαλείς μια τράπεζα ως τράπεζα πρέπει να είνα εχέμυθη, αξιόπιστη και δε ξέρω τι άλλο.
Last Edit: 04 Jan 2019 17:43 by ψιθιριστής.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: miou (ΜΑΝΘΟΣ), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 04 Jan 2019 18:29 #52

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Εμ´ τα έλεγε ο μακαριτης μακριά. Για την ώρα μακριά από Ελληνικές τράπεζες και μετά βλέπουμε.
The administrator has disabled public write access.

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 04 Jan 2019 20:32 #53

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
εχασα καρτα της εθνικης και για εκδοση καινουργιας μου ζητησαν 5 ευρω...

ξεφτιλα
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Τραπεζα Πειραιως κλεφταραδες 6 ευρω χρεωση στις καρτες για εκδοση 04 Jan 2019 23:54 #54

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Δεν φταινε οι Τραπεζες γιατι ιδιοκτητες δεν ειναι Τραπεζιτες αλλα κ.ε.ρ.δ.ο.σ.κ.ο.π.ι.κ.α funds ενω τα "κουτακια" που η "τραπεζα" σας εβαλε να "τικαρετε" (προσωπικα δεδομενα χρηση) οπως καταθεση Φορολογικης Δηλωσης του 2017 ειναι εντολες που εχουν λαβει απο τους Γερμανους.
Sorry ....την Ανεξαρτητη Αρχη Δημοσιων Εσοδων που εχει καθε δικαιωμα να τσεκαρει ολα τα προσωπικα μας δεδομενα μεχρι και να "μπουκαρει" οποτε θελει στα σπιτια μας και να κατασχει αμα χρωσταμε οτι θελει.
Χωρια οτι η Ελλαδα ειναι η μοναδικη Χωρα στο Europa madhouse τρελλοκομειο που δεν εχει μια Κρατικη Τραπεζα.
Μην μου γραψετε οτι τους υποστηριζω γιατι μονο στα χερια δεν ηρθα το 2012 με αυτα τα ρεμαλια και μονο που η Αστυνομια που απιτησα να ερθει δεν ηρθε και χωρια οτι "αδειασα" το μαγαζι τραπεζα.
Ειχα παει να τα "σηκωσω" και μου αρχισαν τα παραμυθια του "διοικητη" Προβοπουλου τοτε επι Σαμαρα και Βενιζελου κουρεα της Σεβιλης.
Τα πηρα και τους εχω στειλει στον αγυριστο τα ρεμαλια ουτε €500,000 δεν ειχαν μετρητα οι ξεφτυλες.
Αμα αρχισουν και "πεφτουν" τα "καντηλια" και η "γλωσσα πεζοδρομιου" να δειτε πως "εξαφανιζονται" τα αγορακια και τα κοριτσακια στα ταμεια και ο "διευθυντης" να κανει την παπια.
Οσο καθεσται και τους ανεχεσται τοσο θα σας πηδανε ενω τωρα θελει προσοχη μην κανετε κατι προσωπικα στα ρημαδια τους γιατι θα σας πανε φυλακη.
Οργανωθειτε νομικα ομαδικα και "σκειστε" τους αφεντικο στο μπουρδελο τους ειναι ο καταθετης οχι ο υπαλληλος του!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 05 Jan 2019 00:07 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.076 seconds