Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Έλεος ..τι επιτόκια ειν τούτα

Έλεος ..τι επιτόκια ειν τούτα 29 Sep 2011 00:28 #1

  • Entertainer
  • Entertainer's Avatar
Ακούστε τον πόνο μου ,σήμερα μου ήρθε να πληρώσω την πιστωτική μου κάρτα ( national go της εθνικής )και παρατήρησα ότι μου έβαλαν τόκο 5,8 euro για τον προηγούμενο λογαριασμό μου . Η δικαιολογία όταν πήρα τηλ ήταν ότι δεν τον εξοφλησα πλήρως τον προηγούμενο μήνα δηλαδή έβαλα μέσα 230 ευρώ αντί 230,35 (!) που ήταν το υπόλοιπο και επίσης άργησα μια (1) ολόκληρη ημέρα ...
Αισθάνομαι πολύ ηλίθιος όπως καταλαβαίνετε αφού εγώ τους πάω τα ωραία μου λεφτά για 3 % και αυτοί με επιβαρύνουν με σχεδόν 30% ..
Επίσης με επιβραβευουν ανάλογα για το ότι δεν αφήνω υπόλοιπα στις κάρτες μου κοινώς δε χρωσταω μια εδώ και χρόνια που χρησιμοποιώ πιστωτικές ..φαίνεται πληρώνω και για αυτούς που τους τραβάνε φέσια ξεγυρισμενα...
Εν ολίγοις αυτό το τραπεζικό σύστημα στηρίζουμε και χαιδευουμε στην Ελλάδα ,και αν τα στείλουμε έξω τρώμε και κυνηγητό.
Δεν είναι για τα πέντε ευρώ όπως καταλαβαίνετε....
:angry:
The administrator has disabled public write access.

Απ: Έλεος ..τι επιτόκια ειν τούτα 29 Sep 2011 01:40 #2

Entertainer wrote:
...και επίσης άργησα μια (1) ολόκληρη ημέρα ...

ΑΥΤΟ είναι το πρόβλημα και όχι το υπόλοιπο (τα σεντς) που άφησες!
Όταν λήξει η προθεσμία πληρωμής, πληρώνεις τόκο για τις αγορές σου ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥΣ!:evil:
Αυτό σημαίνει ότι δεν πλήρωσες τόκο για ΜΙΑ ημέρα, αλλά για Χ (όσες είχαν περάσει από την ημερομηνία των αγορών σου, μέχρι την ημερομηνία πληρωμής τού λογαριασμού σου).

Διάβαζε προσεκτικά τα ψιλά γράμματα των χαρτιών που σου δίνουν όταν κάνεις την αίτηση.
Τους κανόνες τους βάζουν αυτοί, αλλά είναι υποχρεωμένοι να σ'τους κοινοποιούν (έστω και σε ψιλά γράμματα). :unsure:
Εάν λοιπόν τους ξέρεις και παίζεις σύμφωνα μ'αυτούς, δε χάνεις ποτέ! ;)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Έλεος ..τι επιτόκια ειν τούτα 29 Sep 2011 09:32 #3

  • Entertainer
  • Entertainer's Avatar
Κι εγώ έτσι νομίζω αλλα η υπάλληλος στο τηλέφωνο επέμενε ότι έπρεπε να τον ξοφλησω στο ακέραιο για να είναι ατοκος..
Παίζει να μην ξέρει τι λει ..σήμερα θα πάω σε κάποιο κατάστημα αυτοπροσώπως .
Έχεις δίκιο για ταψιλα γράμματα αλλα το επιτόκιο είναι ληστρικο ,δηλαδή αν κάποιος έχει αδυναμία πληρωμής τι γίνεται πληρώνει δυο φορές το κεφάλαιο ? έχει να πέσει πιστόλι :huh:
The administrator has disabled public write access.

Απ: Έλεος ..τι επιτόκια ειν τούτα 29 Sep 2011 10:23 #4

  • aaDaa (alexaral)
  • aaDaa (alexaral)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 54
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0 (4)
μου εχει συμβει ,μια φορα πηγα να βαλω χρηματα στο ΑΤΜπου ηταν αμεση καταθεση, για συγκεκριεμη καρτα ,

τα εβαλα σε φακελο,αρα τα πηραν με μια μερα καθυστεριση
και μου εδωσαν κατι αναλογο με εσενα

δεν μπορεις κατι να κανεις
αν ομως ηταν στιλ αλλαγη ορων με αναδρομικη ισχυ τοτε τους τα περνεις πισω,απλα το κοινοποιησεις στον τραπεζικο μεσολαβητη
The administrator has disabled public write access.

Απ: Έλεος ..τι επιτόκια ειν τούτα 20 Feb 2012 01:00 #5

  • Gil Grissom
  • Gil Grissom's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 27
  • Karma: 0 (-6)
Entertainer wrote:
Κι εγώ έτσι νομίζω αλλα η υπάλληλος στο τηλέφωνο επέμενε ότι έπρεπε να τον ξοφλησω στο ακέραιο για να είναι ατοκος..
Παίζει να μην ξέρει τι λει ..σήμερα θα πάω σε κάποιο κατάστημα αυτοπροσώπως .
Έχεις δίκιο για ταψιλα γράμματα αλλα το επιτόκιο είναι ληστρικο ,δηλαδή αν κάποιος έχει αδυναμία πληρωμής τι γίνεται πληρώνει δυο φορές το κεφάλαιο ? έχει να πέσει πιστόλι :huh:


Ξέρει πολύ καλα τι λέει. ¨οταν πληρώνεις την ελάχιστη καταβολή μόνο τοκίζεσαι για όλο το ποσο.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Έλεος ..τι επιτόκια ειν τούτα 20 Feb 2012 01:02 #6

  • Gil Grissom
  • Gil Grissom's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 27
  • Karma: 0 (-6)
Entertainer wrote:
Κι εγώ έτσι νομίζω αλλα η υπάλληλος στο τηλέφωνο επέμενε ότι έπρεπε να τον ξοφλησω στο ακέραιο για να είναι ατοκος..
Παίζει να μην ξέρει τι λει ..σήμερα θα πάω σε κάποιο κατάστημα αυτοπροσώπως .
Έχεις δίκιο για ταψιλα γράμματα αλλα το επιτόκιο είναι ληστρικο ,δηλαδή αν κάποιος έχει αδυναμία πληρωμής τι γίνεται πληρώνει δυο φορές το κεφάλαιο ? έχει να πέσει πιστόλι :huh:

Κοψε την κάρτα αν σου φαίνεται πολύ το επιτοκιο, (που είναι πολύ) αλλα το ξέρεις, οπότε μη γκρινιάζεις, κοφτην
The administrator has disabled public write access.

Απ: Έλεος ..τι επιτόκια ειν τούτα 20 Feb 2012 02:49 #7

Επίσης κάτι άσχετο, αλλά αν κάνεις ανάληψη χρημάτων από πιστωτική νομίζω χρεώνεσαι επιτόκιο από την ημέρα της ανάληψης των χρημάτων ακόμη κι αν έχεις πληρώσει το λογαριασμό πλήρως.

Η καλύτερη λύση είναι μια πάγια εντολή για πληρωμή όλου του υπολοίπου της κάρτας από κάποιο λογαριασμό που έχεις (αρκεί να φροντίζεις ο λογαριασμός πάντα να έχει αρκετά χρήματα για την εξόφληση της κάρτας).

Με αυτό τον τρόπο χρησιμοποιώ 8 χρόνια πιστωτική για σχεδόν τα πάντα (ό,τι μπορώ να πληρώσω στην Ελλάδα με πιστωτική τέλος πάντων), δεν έχω πληρώσει σεντ σε επιτόκιο και παίρνω πίσω το κάτι τις από τα προγράμματα επιστροφής χρημάτων, bonus κτλ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Έλεος ..τι επιτόκια ειν τούτα 20 Feb 2012 10:58 #8

  • Dinos (airdinos)
  • Dinos (airdinos)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 120
  • Thank you received: 11
  • Karma: 0 (1)
Theios Scrooge wrote:
Επίσης κάτι άσχετο, αλλά αν κάνεις ανάληψη χρημάτων από πιστωτική νομίζω χρεώνεσαι επιτόκιο από την ημέρα της ανάληψης των χρημάτων ακόμη κι αν έχεις πληρώσει το λογαριασμό πλήρως.

Η καλύτερη λύση είναι μια πάγια εντολή για πληρωμή όλου του υπολοίπου της κάρτας από κάποιο λογαριασμό που έχεις (αρκεί να φροντίζεις ο λογαριασμός πάντα να έχει αρκετά χρήματα για την εξόφληση της κάρτας).

Με αυτό τον τρόπο χρησιμοποιώ 8 χρόνια πιστωτική για σχεδόν τα πάντα (ό,τι μπορώ να πληρώσω στην Ελλάδα με πιστωτική τέλος πάντων), δεν έχω πληρώσει σεντ σε επιτόκιο και παίρνω πίσω το κάτι τις από τα προγράμματα επιστροφής χρημάτων, bonus κτλ.


Έτσι πρέπει να κάνεις με τις Πιστωτικές κάρτες ...
The administrator has disabled public write access.

Απ: Έλεος ..τι επιτόκια ειν τούτα 20 Feb 2012 11:38 #9

  • TΖΙΜΗΣ
  • TΖΙΜΗΣ's Avatar
Σωστός ο DINOS!!!
Βέβαια, ξέρετε τι μου έχουν πει: ότι εμεις που εξοφλούμε τις κάρτες στο ακέραιο είμαστε κακοί πελάτες για την Τράπεζα... Απλά γιατί δεν έχει κάποιο κέρδος από εμάς!
Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι Μarfin και Eurobank πλέον αρνούνται να μου εκδόσουν κάρτες... συνέχεια απορρίπτονται τα αιτήματά μου και χωρίς αιτιολογία...
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.065 seconds