Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Page:
  • 1

TOPIC: HSBC Visa

HSBC Visa 08 Dec 2011 21:28 #1

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Καλησπέρα.

Είμαι κάτοχος της HSBC Classic Visa.Μέχρι πριν από λίγο καιρό η HSBC μου κατέβασε το πιστωτικό όριο από 4000€ σε 2000€.Σήμερα έλαβα μια επιστολή όπου με ενημέρωσαν οτι το πιστωτικό μου όριο φτάνει πλέον στο δυσθεώρητο ποσό των 400€.Φυσικά και έβαλα τα γέλια.

Επειδή έτσι όπως το πάνε σε λίγο το πιστωτικό θα το κάνουν χρεωστικό και μπορεί και να τους χρωστάω κιόλας καθώς μου κάνουν την χάρη να έχω το προνόμιο χρήσης της visas τους,θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια προμήθεια σε περίπτωση υπέρβασης πιστωτικού ορίου κάρτας.Γνωρίζω οτι σε περίπτωση υπέρβασης πρέπει να εξοφληθεί το σύνολο των χρημάτων που υπερβαίνουν το όριο.

Ενημερωτικά,ποτέ δεν άφησα λογαριασμό απλήρωτο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC Visa 08 Dec 2011 21:51 #2

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
Υπέρβαση πιστωτικού ορίου κάρτας; Δηλαδή έχεις όριο 400€ και η αγορά θα είναι π.χ. 650€; Νομίζω πως δε γίνεται αυτό. Στις δικές μου κάρτες, όταν ήμουν κοντά στο όριο και η νέα αγορά θα το ξεπερνούσε έπαιρνα την απάντηση "μη αποδεκτή κάρτα". Διαφορετικά, τι νόημα έχει το πιστωτικό όριο αν μπορείς να το ξεπεράσεις; Και μέχρι ποιο ποσό θα μπορεί (υποθετικά) να γίνεται αυτό;
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Last Edit: 08 Dec 2011 21:53 by kostasgl.
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC Visa 08 Dec 2011 22:22 #3

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Σαν να έχεις δίκιο φίλε Κώστα.Μάλλον έκανα λάθος.

Θα πάω αύριο στην τράπεζα να την ακυρώσω,δεν υπάρχει λόγος να μου πιάνει χώρο στο πορτοφόλι.
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC Visa 08 Dec 2011 22:53 #4

  • Tobi4 (tobi)
  • Tobi4 (tobi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 54
  • Thank you received: 11
  • Karma: -3 (2)
Ανώνυμος wrote:
Καλησπέρα.

Είμαι κάτοχος της HSBC Classic Visa.Μέχρι πριν από λίγο καιρό η HSBC μου κατέβασε το πιστωτικό όριο από 4000€ σε 2000€.Σήμερα έλαβα μια επιστολή όπου με ενημέρωσαν οτι το πιστωτικό μου όριο φτάνει πλέον στο δυσθεώρητο ποσό των 400€.Φυσικά και έβαλα τα γέλια.

Επειδή έτσι όπως το πάνε σε λίγο το πιστωτικό θα το κάνουν χρεωστικό και μπορεί και να τους χρωστάω κιόλας καθώς μου κάνουν την χάρη να έχω το προνόμιο χρήσης της visas τους,θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια προμήθεια σε περίπτωση υπέρβασης πιστωτικού ορίου κάρτας.Γνωρίζω οτι σε περίπτωση υπέρβασης πρέπει να εξοφληθεί το σύνολο των χρημάτων που υπερβαίνουν το όριο.

Ενημερωτικά,ποτέ δεν άφησα λογαριασμό απλήρωτο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Πάρε ένα καλό ψαλίδι, που να κόβει καλά δηλαδή και τσεκούρωσε όλες τις πιστωτικές.
Μετά πάνε και βγάλε μια χρεωστική από οποιαδήποτε τράπεζα αρκεί να είναι συμβεβλημένη με το Διατραπεζικό σύστημα ΔΙΑΣ και θα ησυχάσει το κεφαλάκι σου…!
(και χωρίς πάγιο και χωρίς τόκους αφού χρεώνει τον λογαριασμό σου σχεδόν άμεσα και με λογικό όριο αγορών, αλλά το κυριότερο δεν έχεις δεν ψωνίζεις, απλά και καθαρά) ;)
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC Visa 09 Dec 2011 16:26 #5

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Μετά από επικοινωνία με την τράπεζα,μια ενημέρωση που μπορεί να ενδιαφέρει άλλους κατόχους της συγκεκριμένης πιστωτικής κάρτας.

Το προηγούμενο υπόλοιπο παραμένει εαν μέχρι το πέρας τις ημερομηνίας γίνουν αγορές ίσης του ποσού του πιστωτικού ορίου.

Στην δική μου δηλαδή περίπτωση μετά την πρώτη μετάπτωση από 4 χιλιάρικα σε 2,έπρεπε να κάνω αγορές 2 χιλιάδων ευρώ μέχρι το τέλος του μήνα για να μην πέσω στο πιστωτικό όριο των 400 ευρώ :woohoo:

Αλλιώς για να αυξηθεί πάλι το πιστωτικό όριο πρέπει να γίνει έγγραφη αίτηση προς την τράπεζα και εάν εγκριθεί,με άλλα λόγια φέξε μου και γλίστρησα.

Μάλλον φαίνεται οτι ήθελαν να κόψω κάθε συνεργασία μαζί τους και νομίζω οτι το πέτυχαν ;)
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.065 seconds