Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Trading κρυπτονομισμάτων - Γενική Συζήτηση

Trading κρυπτονομισμάτων - Γενική Συζήτηση 11 Jun 2017 18:31 #1

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
Ανοίγω ξεχωριστό τόπικ για το θέμα για ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών.
Θέματα:
Ποια πλατφόρμα χρησιμοποιείται;
πόσες κρατήσεις έχει;
τι χρειάζεται από πιστοποιήσεις;
Τεχνικές και στρατηγικές trading, ομοιότητες και διαφορές με trading άλλων προϊόντων.
Apps και προγράμματα που χρησιμοποιείται βοηθητικά.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Trading κρυπτονομισμάτων - Γενική Συζήτηση 11 Jun 2017 18:45 #2

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
Ξεκινάω εγώ:
-Χρησιμοποιώ το ανταλλακτήριο Poloniex.
-Κράτηση flat 0,25% σε κάθε συναλλαγή. (κάνει την κράτηση στο νόμισμα που αγοράζεις)
-για συναλλαγές μέχρι 2500$ δεν θέλει πιστοποιήσεις.
-έχει ένα πρόβλημα με τα alerts δεν έχω καταλάβει πως ενεργοποιούνται γι αυτό βοηθητικά χρησιμοποιώ το app Bitcoin Checker στο android όπου βάζεις τιμές-στόχους, % αυξήσεις/μειώσεις κτλ και παίρνεις alerts.

Από πλευράς στρατηγικής για την ώρα κάνω κυρίως holding για να καταλάβω πως δουλεύει το πράγμα.
Βλέπω τεράστιες ανόδους και πτώσεις μέσα στην ίδια μέρα και κάνω δειγματοληψία και συναλλαγές εβδομαδιαία για να έχω πιο ευρεία εικόνα.

success story: πήρα ΝΧΤ στα [2711] (έτσι προτείνω να γράφουμε τις χαμηλες τιμές σε BTC, δλδ 0.00002711 BTC)
και πούλησα στα [4340] δηλαδή σε 60% άνοδο, σε μια βδομάδα.

για την ώρα έχω δοκιμαστικά ορισμένες ποσότητες από: ETH,DGB,DOGE, SC, BNC,GNT, EMC2, NXT

αυτά για την ώρα.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Last Edit: 11 Jun 2017 18:46 by vag1129 (Akis Papas).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Trading κρυπτονομισμάτων - Γενική Συζήτηση 11 Jun 2017 20:03 #3

  • Scrooge McDuck
  • Scrooge McDuck 's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 33
  • Thank you received: 14
  • Karma: 2
Εγώ χρησιμοποιώ το Kraken
Από συζητήσεις σε φόρουμ είδα ότι έχει (από ότι λένε) μεγαλύτερη ασφάλεια αν και το Poloniex δεν "πέφτει" όταν κάνουν dumping το btc, ενώ το Kraken μπλοκάρει συνεχώς ίσως γιατί δέχεται πολλές DDoS επιθέσεις...
Οι χρεώσεις πάνω-κάτω στα ίδια (απ'οσο θυμάμαι) για trading ενω για withdrawals μόλις τις αλλάξανε (μετα απο παράπονα) παλι σε 0.001 btc και λίγο πιο αργές αλλα προσωπικά το προτιμώ ετσι (φτηνό και αργό χαχαχα...)

Σαν βοηθητικό app (Android) χρησιμοποιώ το Tabtrader το οποίο το γουστάρω πολύ και ειναι πολυ αξιόπιστο
Το συγχρονίζεις με τον λογαριασμό σου στο exchange και κάνεις trade οπουδήποτε (αν είσαι για short time trade ιδιαίτερα)

Τώρα για μένα το μεγαλύτερο θεμα είναι η ασφαλεία του exchange το οποίο θα καθορίσει ΚΑΙ την στρατηγική σου
Όπως το κάνω (trade) και με όλα τα μέτρα ασφαλείας που είναι δυνατά (2FA, master locking 30 ημέρες κλπ.) και πάλι έχεις την αγωνία σου με τα χτυπήματα που έχουν γίνει σε MtGox, Bitfinex και αλλού, δηλαδή δεν είμαι σίγουρος αν είναι τελικά καλύτερα να το βλέπεις μακροπροθεσμα και να τα χώνεις ολα σε offline wallet για να κοιμάσαι ήσυχος...

Και ενδιαφέρομαι να ακούσω απόψεις για το θέμα της ασφάλειας

Προς το παρον σχολούμαι μονο με btc και eth

Αkis ωραίος, για την πρωτοβουλία να το ανοίξεις σε νεο thread...
Είναι πιο συγκεκριμένο ετσι το θέμα τou trade
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Trading κρυπτονομισμάτων - Γενική Συζήτηση 11 Jun 2017 21:05 #4

σχετικά με το θέμα της ασφάλειας, ένας ξένος φίλος με εξειδικευμένες γνώσεις μου είχε προτείνει πριν κάτι μήνες
για συναλλαγές btc το localbitcoins.com/
& για wallet το copay.io
The administrator has disabled public write access.

Trading κρυπτονομισμάτων - Γενική Συζήτηση 11 Jun 2017 21:32 #5

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Εγώ πάλι χρησιμοποιώ το Coinbase για τις συναλλαγές (έχω όμως και πορτοφόλια στο PC μου για φύλαξη).
Μου φαίνεται ότι είναι αρκετά secure, έχει πολλές ρυθμίσεις και αν θες ενεργοποιείς και two factor authentication με το google authenticator. Απαιτεί ταυτοποίηση, αλλά είναι σχετικά εύκολη διαδικασία. Υπάρχει και app για τα κινητά.
Προς το παρόν παίζει με bitcoin, litecoin και ethereum και οι κρατήσεις είναι στο 1,49% για αγορά-πώληση ψηφιακών νομισμάτων.
Τζάμπα εισερχόμενα εμβάσματα, χρέωση 0,15€ για τα εξερχόμενα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Trading κρυπτονομισμάτων - Γενική Συζήτηση 12 Jun 2017 14:26 #6

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12927
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Όταν η τιμή πέφτει πολύ αγοράζουμε!
Όταν η τιμή ανέβει πολύ πουλάμε!



Βασικοί κανόνες, να δω αν μπορούν να εφαρμοστούν από Έλληνες traders, οι παρελθούσες εμπειρίες με τις Χρηματιστηριακές διακυμάνσεις με κάνουν πολύ απαισιόδοξη...
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 12 Jun 2017 14:27 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Trading κρυπτονομισμάτων - Γενική Συζήτηση 22 Jun 2017 21:49 #7

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
Παιδιά βλέποντας τα κρυπτονομίσματα σε ένα ανταλλακτήριο, έτσι όπως τα βλέπετε τα στοιχεία τιμή, κεφαλαιοποίηση, τεμάχια σε κυκλοφορία κτλ σας θυμίζει τίποτα;
Εμένα μου θυμίζει χρηματιστήριο και μετοχές. Οι μετοχές όμως αντιστοιχούν σε κεφάλαιο πραγματικών εταιρειών στο πραγματικό κόσμο.
Τα κρυπτονομίσματα σε τι αντιστοιχούν;
εκ πρώτης όψεως σε αέρα κοπανιστό.
όμως βλέπω ότι ορισμένα νομίσματα νομισματοποιούν (monetize) κάτι. To golem π.χ νομισματοποιεί υπολογιστική ισχύ.
βλέπε https://golem.network/index.html

Και σκέφτομαι τώρα, έτσι όπως είναι η εξέλιξη της τεχνολογίας μήπως οι εταιρείες θα βρούν τέτοιους τρόπους να νομισματοποιούν το κεφάλαιο τους και τις όποιες υπηρεσίες παρέχουν; Ας πούμε η google όλα αυτά που δίνει με το gmail, google drive κτλ θα τα μεταφράζει σε κρυπτονομίσματα ή tokens και θα τα πουλάει στους χρήστες.

Μπορεί βέβαια αυτά να γίνονται σε κάποιο middle level κάποιου πρωτοκόλλου και να μην είναι ορατά στους τελικούς χρήστες, αλλά οι traders και τα τσακάλια πρέπει να ξέρουν τι και πως γίνεται. ;)

Και μια χθεσινή περίεργη ιστορία
Κατακρημνίστηκε σε δευτερόλεπτα το Ethereum
διαβάζω διάφορα τρελά μεταξύ των οποίων ότι ήταν inside job και έγινε ξέπλυμα χρήματος και ότι τα κέρδη ήταν μόνο η προμήθεια του ανταλλακτηρίου, κανένας σείχης θα πακετάριζε βαλίτσες και χρειαζόνται επειγόντως ρευστό και θα άξιζε το ρίσκο για το ανταλλακτήριο.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Last Edit: 22 Jun 2017 21:53 by vag1129 (Akis Papas).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Trading κρυπτονομισμάτων - Γενική Συζήτηση 23 Jun 2017 12:21 #8

  • Scrooge McDuck
  • Scrooge McDuck 's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 33
  • Thank you received: 14
  • Karma: 2
Όλα εξαρτώνται από το πως το βλέπουν οι πολλοί (που θα γίνονται ολοένα και περισσότεροι κατά την ταπεινή μου γνώμη) καθώς με τα χρόνια ολο και πιο πολλοί νέοι με κατανόηση στο τι εστί blockchain και κρυπτογράφηση θα επενδύουν σε crypto's
Αυτό θα βάλει πραγματικές βάσεις και βαριά θεμέλια αναγκάζοντας Κεντρικές Τράπεζες να αποδεχτούν και την (μερική) αλλά ισχυρή αποκέντρωση ρευστότητας
Η Ασιατική αγορά θα συμβάλλει πολύ στο άμεσο μέλλον καθώς τεχνολογικά επιτεύγματα και cryptocurrency για μένα πάνε χέρι-χέρι...
Bubbles και ξαφνικές πτώσεις τέτοιου τύπου θα έχουμε σίγουρα πολλές μέχρι σιγά-σιγά να γίνει αποδεκτό currency ευρείας κλίμακας
Το γεγονός οτι μετά τέτοια πτώση, το eth (φυσικά και το bitcoin που ειναι και θα παραμείνει ο βασιλιάς -
ιδιαίτερα μετά απο soft forking που αναμένεται) είναι σε ακόμα καλύτερη τιμή σήμερα αυτό κ μόνο στέλνει σούπερ θετικά μήνυματα για το μέλλον του γιατί απλά υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ που κατανοούν τις δυνατότητες των blockchain και των smart contracts στον κόσμο αυτό...
The administrator has disabled public write access.

Trading κρυπτονομισμάτων - Γενική Συζήτηση 04 Jul 2017 21:14 #9

  • razkal
  • razkal's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 5
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
εγω συναλλασομαι κυριως στο bittrex λογω των altcoins
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.072 seconds