Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Olλλανδια

Olλλανδια 17 Feb 2017 12:09 #10

  • Gynaika38
  • Gynaika38's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 51
  • Thank you received: 17
  • Karma: 1
Ολλανδία.
1)Bασικές ιστοσελίδες για ένα ξεκίνημα
greece.nlembassy.org/ (το προηγούμενο Σκ είχαν έκθεση για σπουδές στην Ολλανδία)
www.nia.gr/el/
greekconsulate.tk/
2)Για να μάθεις ολλανδικά θες δυο χρόνια, αναλόγως πόσο διαβάζεις. Αν μιλάς Γερμανικά έχουν πολλά κοινά. Επίσης έχουν πολλές αγγλικές λέξεις.
Η πιο καλή ιστοσελίδα για να μάθεις είναι λογικά αυτή
www.dutchgrammar.com/
Επίσης το youtube βοηθά, να αποκτήσεις κάποια ιδέα. Κυρίως τα άγγλικά ολλανδικά βίντεο.
( άσχετο...Έχω κάποιες φίλες που παρακολουθούν την Blogger Μικρή Ολλανδέζα, για το make up. Εμένα δεν μου αρέσει, τη βρίσκω κρύα )
3)Από εκεί και πέρα, στο ίντερνετ θα διαβάσεις πολλά από φοιτητές ή σχολές. (λόγω προγραμμάτων ανταλλαγής) Υπάρχουν και κάποια ελληνικά πανεπιστήμια, που γράφουν για αυτήν, για μεταπτυχιακές σπουδές
www.career.tuc.gr/3720.html
Οπότε δίνουν και πληροφορίες για τη χώρα. Κάποιοι έχουν blog για τη χώρα.
4)Υπάρχει και αυτό το επίσημο φυλλάδιο, που μου θυμίζει κάποια γερμανικά, από τη δική τους χώρα, με πολλές πληροφορίες.
www.inspectieszw.nl/Images/Nieuw-in-Nede...16_tcm335-360566.pdf
Αν δεν ανοίγει βάλε το κεντρικό
www.inspectieszw.nl/ και μετά other languages

Εγώ προσωπικά δεν θα έμενα στην Ολλανδία. Θα προτιμούσα μια μεγαλύτερη χώρα, που έχει περισσότερες δυνατότητες. Έχω γνωρίσει Έλληνα που ζούσε στη Γερμανία σαν Gastarbeiter,στα σύνορα, κοντά με την Ολλανδία. Το ότι Ολλανδία, Γερμανία, Βέλγιο (και λίγο πιο πέρα Γαλλία) βρίσκονται σχετικά κοντά έχει πλεονεκτήματα. Πχ να είσαι κάτοικος Ολλανδίας, αλλά να περνάς στη Γερμανία, να ψωνίζεις, να πηγαίνεις Γαλλία για εκθέσεις κοκ. Εκμεταλλεύεσαι τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε χώρας. (επίσης ο φωτότυπός σου παίζει ρόλο στη χώρα αυτή, όσο ρατσιστικό και εαν ακούγεται- διαβάζεται αυτό) Κάτι ανάλογο γίνεται με τους Έλληνες στα σύνορα με τη Βουλγαρία ή τους Έλληνες με την Τουρκία, τους Έλληνες με την Ιταλία.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Olλλανδια 17 Feb 2017 15:41 #11

  • tziale
  • tziale's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
opensource wrote:
φίλε να σαι καλά μου φτιαξες τη διάθεση! (γέλασα με τη καρδιά μου)

Δεν κάνει τίποτα φίλε μου! Εξάλλου το γέλιο χαρίζει υγεία και είναι απαραίτητο στη ζωή όλων μας.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Απόστολος (politis), γιώργης (yorgi)
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.066 seconds