Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Ακινητα στην Αγγλια

Ακινητα στην Αγγλια 17 Apr 2013 18:06 #1

Ειμαι βεβαιος οτι η αγορα ακινητου στο εξωτερικο ειναι μια καλη επενδυση στις μερες μας.

Ομως τελικα ποσο εφικτο ειναι αυτο απο εμας τους "κοινους θνητους"?

Στην Ελλαδα η αγορα ακινητου ειναι αρκετα πολυπλοκη.
-Καταχας πρεπει να βρεις κατι που να σου αρεσει (εστω οπτικα).
- μετα θα πρεπει να βαλεισ καποιον να το ψαξει αν ειναι νομιμο αν εχει ημιυπαιθριο αν ειναι αυθαιρετο κτλ κτλ
- μετα θα πρεπει να δεις αν τα συμβολαια ειναι ενταξει αν υπαρχει υποθηκη κτλ
- τελος αν θελεισ μεγαλυτερη σιγουρια θα πρεπει να φερεις καποιον να κανει ενα υποτυπωδη τεχνικο ελεγχο...

Ολα τα παραπανω πως μπορει να τα κανει καποιος στο εξωτερικο?
Εγω το βλεπω οτι θα πρεπει να παει απο εκει και να "κατσει" καιρο...
Ενδεχομενος ολα αυτα τα βηματα να μην τα χρειαζεσαι στο εξωτερικο και τα πραγματα να ειναι διαφορετικα. Δεν ξερω.
Πριν 2 χρονια ειχα μια αγγλιδα ενοικιαστρια η οποια αντιστοιχα νοικιαζε το σπιτι της στην Αγγλια και θυμαμαι ειχε πει οτι παρολο που ειχε δοσει το management σε εταιρια ετρεχεστα δικαστηρια γιατι οι ενοικιαστες της δεν την πληρωναν. (και παλι δεν ξερω...τι ισχυει απο ολα αυτα)
Σε αντιστοιχο θεμα για ακινητα στο Βερολινο τα αντιστοιχα μεσητικα site οπου μπορεις να αγορασεις το ακινητο με τον ενοικιαστη μεσα δειχνει αρκετα προσοδοφορο αλλα διατηρω τις ιδιες αμφιβολιες...
The administrator has disabled public write access.

Ακινητα στην Αμερική 18 Apr 2013 04:38 #2

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Να μην ανοίγω καινούριο νήμα τώρα, αλλά:

Are you ready for Arizona?
(Call our agent Rex Clark now at (928)308-0700)

www.myazland.com/arizonalandhome.html

Κι απ΄ ότι ξέρω αυτός ο Ρεξ Κλάρκ σηκώνει πολύ παζάρι....

Acre = 4.045 τετρ. μέτρα (4 στρέμματα δηλαδή)
Hectare = 10.000 τετρ. μέτρα (10 στρέμματα)

30 στρέμματα, $14.000.
(10.000 ευρώ κάνουν μόνο τα μάρμαρα του χωλ & WC σε ένα σπίτι στο Ψυχικό).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ακινητα στην Αγγλια 18 Apr 2013 08:54 #3

Σε ευχαριστω tsiou333 για τα αρθρα σου βρισκω οτι εχουν μεγαλο ενδιαφερον.

Επι του πρακτεου πως μπορει να ξεκινησει καποιος απο την Ελλαδα μια τετοια επενδυτικη κινηση?

Κανει μια επιλογη απο τα παραπανω site και μετα παει στην Αγγλια να τα δει απο κοντα και ψαχνει καποιον να κανει τεχνικο - νομικο ελεγχο?
Απευθυνεται σε μεσητικο γραφειο και περιγραφεις το τι θελει ?
Δεν ξερω αν υπαρχουν γραφεια που κανουν τεχνικο ελεγχο? (κατι που δεν υπαρχει στην Ελλαδα- απο οσο ξερω). Παντως αν υπαρχουν τετοιου ειδους γραφεια ενδεχομενος να μπορουν να σε συμβουλεψουν και κατα ποσο η επενδυση που κανεις πληροι τις προυποθεσεις σου ή οχι. (?)
Γενικα απο την εμπειρια σου για ποσο χρονο πρεπει να πας στην Αγγλια? μπορεις να προχωρησεις τα πραγματα απο Ελλαδα?
Και κατι ακομα "μικρη" επενδυση (εως 50.000 Ε) για αγορα ακινητου αξιζει τον κόπο ή μιλάμε μονο για μεγαλυτερα ποσα?

Ευχαριστω
The administrator has disabled public write access.

Ακινητα στην Αγγλια 19 Apr 2013 02:29 #4

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
tsiou333 wrote:
1) soto φυσικα και η αμερικη ειναι επισης μια καλη περιπτωση. Δυστηχως δεν την εχω ψαξει καθολου αν και προσφατα μια γνωστη μου νοικιαζε στη νεα υορκη μια τρυπα για 2.500$...

2) εκτος απο το ενοικιο θα αποκτα το ακινητο και υπεραξια.

3) σε ενα αρθρο ειχα διαβασει οτι αν η τιμη του ψωμια εχει ανεβει 1 φορα απο το 1900, των σπιτιων εχει ανεβει 12...

1) Για να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως, η αμερική είναι "depositor unfriendly". Εγώ είχα αφήσει κάποτε κάτι λεφτά εκεί, και με χτικιάσανε οι πούστηδες. Τελικά τα πήρα και τον έκλεισα.
Όχι ότι δεν σε θέλουν, αλλά δεν είναι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ προετοιμασμένοι να αξυπηρετούν "non residents" of USA. Και δεν ξέρουν και πως να το κάνουν. Π.χ. "Έχετε internet banking?" "Βεβαίως, έχουμε. Πες μας το social security number σου". "Μα δεν έχω SSN, αφού δεν μένω εδώ". "Δεν δουλεύει το internet banking χωρίς SSN". Όχι ότι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ, ή ότι το απαγορεύει κάποιος νόμος να σου δώσουν internet banking, απλώς όταν το σχεδίασαν δεν έλαβαν υπ' όψη τους αυτή την περίπτωση. Και άλλα πολλά τέτοια, που τα βρίσκεις κάθε μέρα μπροστά σου.
Δεν ξέρω τι γίνεται με τα ακίνητα. Μπορεί να σε περνάνε από χίλια κόσκινα (ότι δεν είσαι ο γιός του Μπιν Λάντεν) πριν σε γράψουν στο κτηματολόγιο τους.
Αλλά βέβαια έχει άλλα προσόντα η αμερική. You get what you pay for. No davatzilikia. Of ANY kind.

Φίλε tsiou, η Νέα Υόρκη ΔΕΝ είναι η Αμερική. Μην την παίρνεις σαν παράδειγμα για το τι συμβαίνει σε όλη τη χώρα. Η Αμερική είναι ΠΙΣΩ από τη Νέα Υόρκη. Αρχίζει αφού βγεις από την τεράστια, απίστευτη πόλη, και τελειώνει στον Ειρηνικό...
Ένα δεύτερο πρόβλημα βέβαια έιναι ότι θες 10 ώρες αεροπλάνο για να φτάσεις μέχρι τη ΝΥ (και τώρα μάλιστα που δεν υπάρχουν κατ' ευθείαν πτήσεις, περισσότερο), και μετά άλλες από 2 μέχρι 5 για να πας όπου θέλεις μέσα.
Too much για κάθε μέρα.

2) Η υπεραξία όμως είναι κάτι που "φουσκώνει". Και όπως αποδείχτηκε εδώ (αλλά και στην αμερική), μπορεί ανά πάσα στιγμή να ξεφουσκώσει...

3) Αυτό που λες με φοβίζει ακόμα περισσότερο για την περίπτωση φούσκας.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ακινητα στην Αγγλια 19 Apr 2013 13:03 #5

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
tsiou333 wrote:
1) δεν εχω πειρα για τις ΗΠΑ οποτε δεν μπορω να προσθεσω κατι.
Tsiou,
Κουβέντα να γίνεται.
Μη νομίζεις ότι κι εγώ τα ξέρω όλα για ΗΠΑ. Σου είπα τι έχω κάνει. Επειδή κάποτε έκανα κάτι δουλειές μ' αυτούς και βγήκαν κάτι λεφτά εκεί, είπα να τα αφήσω εκεί να υπάρχουν. Με χτίκιασαν, παρά την καλή τους πρόθεση. Γκάλοι τραπεζικώς, πως να στο πω... Τελικά είπα "Ά σιχτίρ", και τα έστειλα στις Άλπεις. Και δεν δοκίμασα σε μια μόνο τράπεζα. Είναι γενικό το κακό.
Από τα ακίνητα, έχω φίλο που ασχολείται με αυτά (ως πάρεργο, επενδύει σε αυτά μερικά από τα άπειρα λεφτά που βγάζει από την άλλη του δουλειά), αγοράζει, πουλάει, χτίζει, τέτοια. Γενικώς, είναι χαμένος (σε ορίζοντα 20ετίας που τον παρακολουθώ). Έχει αγοράσει μέχρι και νησί (σε ποτάμι), και την απέναντι παραλία στην όχθη. Ακόμα κι αυτό έχει χάσει το 70% της αξίας που το αγόρασε. Πήγε βλέπεις ο ΓΑΠ εκεί, και τους έπεισε κι αυτούς ότι "λεφτά υπάρχουν".
Όλα έχουν πάει φούντο από το 2008 και μετά.
Κάποτε μου είχε πει να πάρουμε μαζί κάτι εκτάσεις που έβγαιναν σε δημοπρασίες απ' την κυβέρνηση, αλλά μη φανταστείς τίποτα σε New Jersey, California, Μασαχουσέτη, Ιλινόϊς, Βιρτζίνια και τέτοια, μιλάμε για Idaho, Wyoming, Nevada, Utah, Arizona και τέτοια μέρη. Χουριά. Ιπαρχία. Rednecks.
Προφανώς ο χρονικός ορίζοντας εκμετάλλευσης δεν είναι στα δικά μου όρια, αλλά θα πείραζε να αφήσω στα παιδιά μου και π.χ. 500 ή 1.000 στρέμματα στη Γιούτα, που θα τα είχα αγοράσει 8.000 ευρώ? Γιατί για τέτοια ποσά μιλάγαμε, ξεφτίλα. Ήταν την εποχή που εδώ με 8k δεν αγόραζες ούτε μεταχειρισμένο παπάκι (που λέει ο λόγος).
Αν το δει κανείς έτσι, υπάρχουν ακόμα τέτοιες περιπτώσεις (και δεν τις λέω "ευκαιρίες").

Δες τα ΡΜ σου, κάτι σου έστειλα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ακινητα στην Αγγλια 19 Apr 2013 16:26 #6

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
tsiou333 wrote:
Σου εστειλα mail.
Εννοείς μου έστειλες ΡΜ.
Mail σου έστειλα εγώ.
ΟΚ? Το πήρες?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ακινητα στην Αγγλια 19 Apr 2013 20:20 #7

  • ethan
  • ethan's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
soto51 wrote:
1) Για να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως, η αμερική είναι "depositor unfriendly". Εγώ είχα αφήσει κάποτε κάτι λεφτά εκεί, και με χτικιάσανε οι πούστηδες. Τελικά τα πήρα και τον έκλεισα.
Όχι ότι δεν σε θέλουν, αλλά δεν είναι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ προετοιμασμένοι να αξυπηρετούν "non residents" of USA. Και δεν ξέρουν και πως να το κάνουν. Π.χ. "Έχετε internet banking?" "Βεβαίως, έχουμε. Πες μας το social security number σου". "Μα δεν έχω SSN, αφού δεν μένω εδώ". "Δεν δουλεύει το internet banking χωρίς SSN". Όχι ότι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ, ή ότι το απαγορεύει κάποιος νόμος να σου δώσουν internet banking, απλώς όταν το σχεδίασαν δεν έλαβαν υπ' όψη τους αυτή την περίπτωση. Και άλλα πολλά τέτοια, που τα βρίσκεις κάθε μέρα μπροστά σου.

soto51,

Το θέμα που έθιξες με ενδιαφέρει. Καθώς προγραμματίζω ένα ταξίδι στην Αμερική, έλεγα να κοίταζα και για κανένα άνοιγμα λογαριασμού, στα πλαίσια της προσπάθειας διασποράς σε επίπεδο τραπεζών / χωρών (και, μακροπρόθεσμα, προϊόντων).

Από δύο γνωστούς (σχετικά αξιόπιστους), είχα αντικρουόμενες πληροφορίες. Βέβαια, αφορούσαν σε διαφορετικές χρονικές στιγμές και πιθανότατα διαφορετικές τράπεζες. Ο ένας μου είπε ότι δεν του άνοιγαν λογαριασμό ως non-resident και ότι, όπως είπες κι εσύ, είχαν λυσσάξει με το SSN, ενώ ο άλλος, που είχε πάει για ένα από 7ήμερο ταξίδι αναψυχής, μου είπε ότι μπήκε σε ένα υποκατάστημα της BoA στη Νέα Υόρκη και αρκετά εύκολα άνοιξε λογαριασμό χωρίς πολλά πολλά.

Πέραν βέβαια της δυσκολίας ανοίγματος, αναρωτιέμαι πόσο μπλέξιμο μπορεί να έχει κανείς με ελέγχους σε περίπτωση μεταφοράς χρημάτων εκεί, πλήρως νόμιμων μεν, αλλά πόσο εύκολο να είναι να το αποδείξεις εκεί αυτό;

Επίσης, βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον το θέμα της αγοράς γης κατά το παράδειγμα που ανέφερες. Θα το τολμούσες; (αναφέρομαι περισσότερο στη διαδικασία και το ψάξιμο, παρά στη δαπάνη καθεαυτή, ιδίως εφόσον μιλάμε για ποσά στις τάξεις μεγέθους που προανέφερες)
The administrator has disabled public write access.

Ακινητα στην Αγγλια 20 Apr 2013 03:06 #8

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ethan wrote:
soto51,
Το θέμα που έθιξες με ενδιαφέρει. Καθώς προγραμματίζω ένα ταξίδι στην Αμερική, έλεγα να κοίταζα και για κανένα άνοιγμα λογαριασμού, στα πλαίσια της προσπάθειας διασποράς σε επίπεδο τραπεζών / χωρών (και, μακροπρόθεσμα, προϊόντων).

Από δύο γνωστούς (σχετικά αξιόπιστους), είχα αντικρουόμενες πληροφορίες. Βέβαια, αφορούσαν σε διαφορετικές χρονικές στιγμές και πιθανότατα διαφορετικές τράπεζες. Ο ένας μου είπε ότι δεν του άνοιγαν λογαριασμό ως non-resident και ότι, όπως είπες κι εσύ, είχαν λυσσάξει με το SSN, ενώ ο άλλος, που είχε πάει για ένα από 7ήμερο ταξίδι αναψυχής, μου είπε ότι μπήκε σε ένα υποκατάστημα της BoA στη Νέα Υόρκη και αρκετά εύκολα άνοιξε λογαριασμό χωρίς πολλά πολλά.

Πέραν βέβαια της δυσκολίας ανοίγματος, αναρωτιέμαι πόσο μπλέξιμο μπορεί να έχει κανείς με ελέγχους σε περίπτωση μεταφοράς χρημάτων εκεί, πλήρως νόμιμων μεν, αλλά πόσο εύκολο να είναι να το αποδείξεις εκεί αυτό;

Επίσης, βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον το θέμα της αγοράς γης κατά το παράδειγμα που ανέφερες. Θα το τολμούσες; (αναφέρομαι περισσότερο στη διαδικασία και το ψάξιμο, παρά στη δαπάνη καθεαυτή, ιδίως εφόσον μιλάμε για ποσά στις τάξεις μεγέθους που προανέφερες)
Για ότι συγκεκριμένο θέλεις ρώτα, κι αν ξέρω θα σου απαντήσω. Εδώ, για να τα βλέπουν κι άλλοι.

Ναι, μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό στην Αμερική, αν ο υπάλληλος ΞΕΡΕΙ πως να χειριστεί έναν non-resident (τουρίστα δηλαδή). Δεν ξέρουν όλοι, και το επίπεδο τους είναι (γενικώς) χειρότερο από των δικών μας.
Στη Νέα Υόρκη τα πράματα είναι κάπως διαφορετικά.
Εκεί, λόγω του πολύ μεγάλου τουρισμού, των διεθνών δραστηριοτήτων κλπ (στο κέντρο μιλάω - γιατί η Ν. Υόρκη είναι σαν την Αττική, τη Βοιωτία και την Κορινθία μαζί) έχουν μάθει να χειρίζονται ξένους. Αλλά τους πίνουν και το αίμα, βέβαια. Το νοίκι που είπε προηγουμένως ο tsiou είναι χαρακτηριστικό.
Δεν θα έχεις ποτέ, κανένα πρόβλημα στο να μεταφέρεις λεφτά από ΔΙΚΟ ΣΟΥ λογιαριασμό σε ΔΙΚΟ ΣΟΥ λογαριαμό (GR>USA ή USA>GR). Το "δικά μου είναι, ό,τι θέλω τα κάνω" ισχύει απόλυτα εκεί. Πράμα που όπως είδαμε στην ΕΖ (και κυρίως στην Ελλάδα και την Κύπρο) δεν ισχύει απολύτως τελευταία.
Για μετρητά, μπορείς να κουβαλάς μαζί σου μέχρι $10.000 στο αεροπλάνο, και παραπάνω αν θέλεις, αλλά τα παραπάνω πρέπει να τα δηλώσεις φτάνοντας. Αν ΔΕΝ τα δηλώσεις, και σε ψάξουν, και σε τσακώσουν, δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά μάλλον την πούτσισες. Μ' αυτούς, δεν είναι για να παίζεις. Το ίδιο ισχύει και για το φεύγοντας.
Δεν ξέρω τι θα γίνει αν πας και πεις στα US customs: "Έχω μαζί μου $50.000, σας τα δηλώνω". Δεν το έχω κάνει. Αν κάποιος το έχει κάνει, ας πει.

Ξαναλέω: Έλεγχοι μεταφοράς μέσω τραπέζης από εδώ (αποστολέας: ethan) προς τα εκεί (παραλήπτης: ethan) δεν γίνονται, κι αν γίνουν, δεν έχουν σημασία. Δεν πρόκειται δηλαδή ποτέ το IRS να σε ρωτήσει: "Έλα δω κύριε ethan, που τα βρήκες στην Ελλάδα τα 100k που έστειλες?".
Αυτό ΔΕΝ ισχύει βέβαια για μερικές περιπτώσεις χωρών, π.χ. αν στείλεις λεφτά από Ιράν, Β. Κορέα, Κούβα, Λιβύη, και δεν ξέρω ποιες άλλες τέτοιες. Αλλά δε νομίζω να είσαι η περίπτωση. Η Ελβετία ΔΕΝ είναι (ακόμα) στις blacklisted countries. Οι Έλληνες θα σε ρωτήσουν που τα βρήκες τα 100k σου, όχι οι αμερικάνοι.

Προφανώς στην ΒοΑ της Ν. Υόρκης που μπήκε ο γνωστός σου την είχαν κάνει πολλές φορές τη δουλειά με ξένους και την ήξεραν.
Αν πας όμως στην Citizens State Bank of New Castle, υποκατάστημα Lewisville που πήγα εγώ (εκεί ήθελα), θα δεις την "client service" υπάλληλο να είναι 17 ετών με μπιμπίκια και κοτσίδα και να σε ρωτάει "Aaaah, Greece? Whereabout is this?" και ο "διευθυντής" (που θα τον ρωτήσει 45 φορές μέχρι να σου ανοίξει το λογαριασμό) να είναι 31, με πτυχίο από College και γραβάτα, και να θυμάται το "Greece" αν ήταν καλός στη γεωγραφία, ή αν κανας φίλος του είχε πάει διακοπές "in Santourine?" Συνήθως όμως αυτοί είναι καλοί στο μπάσκετ (γι' αυτό τελειώνουν τα κολλέγια τους), και όχι στη γεωγραφία.

Ξέρεις πόσες τράπεζες έχει η Ινδιάνα?
Αυτές όλες!
www.us-banks.net/us/indiana/
(Και σκέψου ότι τόσες έχει και ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΕΙΑ!)

Όμως φίλε, ΑΥΤΗ είναι η Αμερική, δεν είναι η Νέα Υόρκη με τις "διεθνείς" δραστηριότητες της.
Και θα σε συμβούλευα να μη μπλέξεις με τη Ν. Υόρκη, γιατί θα σε μαδήσουν. Θα είσαι το ψάρι έξω από το νερό εκεί, όχι κάποιος που μπορεί να σταθεί στο χώρο με άνεση. Αυτοί, ξέρουν. Εσύ, όχι.

Αγορά γης:
Τη σκέφτηκα (πριν από καιρό - τώρα μου έχει περάσει) ακριβώς για λόγους τιμής: 500 στρέμματα με 8 ή 12k δολλάρια? Και είναι USA, δεν είναι Καζακστάν!
Δε νομίζω ότι θα πάρεις τη γη για να την κάνεις κάτι. Αλλά πάρ'την (αν έχεις για πέταμα 5, 10, 20k) και άσ'την να υπάρχει. Για τους κληρονόμους σου.
Ψάξε ΠΟΛΥ στο internet για Real Estate in USA, θέλει ΩΡΕΣ ψάξιμο, και δουλειά γενικώς. Αλλά δεν υπάρχουν πράματα που να πουλιώνται στην Αμερική, και να μην είναι και στο internet. Αλλά το ξαναλέω, θέλει ψάξιμο, δουλειά (σημειώσεις κλπ), παρακολούθηση και τέτοια. Τίποτα δεν θα σου δοθεί "στο πιάτο".

Με μένα ατόνησε το πράμα (μιλάμε πριν 10-12 χρόνια πριν) γιατί ποτέ δεν αποφάσισα να πάω να δω το μέρος, γιατί η επόμενη σκέψη ήταν "Και δεν παίρνω τίποτα χωράφια στην Κωπαϊδα που είναι "δίπλα" απ' το σπίτι μου?" (80 km), και τελικά δεν πήρα ούτε αυτά, γιατί περιμένω να πάρω το ένα στρέμμα που είναι κολλητό στο σπίτι μου (και τα 2 στρέμματα κήπου να τα κάνω τρία), και που θα το χαίρομαι κάθε μέρα.

Αλλά γη στην Αμερική με $10-20k θα βρεις πολλές περιπτώσεις. Ψάξ'το, αν σ' αρέσει η ιδέα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ethan, Thanasis (atsi)

Ακινητα στην Αγγλια 20 Apr 2013 13:02 #9

  • ethan
  • ethan's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Διεξοδική και, σε πολλά σημεία, γλαφυρότατη η απάντησή σου! (Laughed my ass off στην περιγραφή της φάσης στο υποκατάστημα)
Ευχαριστώ!

Ξαναλέω: Έλεγχοι μεταφοράς μέσω τραπέζης από εδώ (αποστολέας: ethan) προς τα εκεί (παραλήπτης: ethan) δεν γίνονται, κι αν γίνουν, δεν έχουν σημασία. Δεν πρόκειται δηλαδή ποτέ το IRS να σε ρωτήσει: "Έλα δω κύριε ethan, που τα βρήκες στην Ελλάδα τα 100k που έστειλες?".
Αυτή η διευκρίνιση είναι σημαντική. Είχα την εντύπωση ότι ενδεχομένως το IRS να σε πρήξει σχετικά με την προέλευση των χρημάτων (που, στην πραγματικότητα, δικαιολογούνται κανονικότατα, απλώς δεν ξέρω αν θέλω να μπλέκω). Να σε ρωτήσω αν η σχετική σιγουριά σου σχετικά με αυτό το θέμα βασίζεται σε κάποια γεγονότα, γνώση του πώς λειτουργεί το σύστημα, πληροφορίες, κ.λπ.;

Ψάξε ΠΟΛΥ στο internet για Real Estate in USA, θέλει ΩΡΕΣ ψάξιμο, και δουλειά γενικώς. Αλλά δεν υπάρχουν πράματα που να πουλιώνται στην Αμερική, και να μην είναι και στο internet. Αλλά το ξαναλέω, θέλει ψάξιμο, δουλειά (σημειώσεις κλπ), παρακολούθηση και τέτοια. Τίποτα δεν θα σου δοθεί "στο πιάτο".
Αυτό κάνω πάντα έτσι κι αλλιώς, πριν από οποιαδήποτε κίνηση. Μία φορά δεν το έκανα στο βαθμό που θα έπρεπε και το πλήρωσα. (Αν και δεν είμαι σίγουρος αν θα είχα καταλήξει σε διαφορετική απόφαση τότε, ακόμα και αν το έψαχνα πολύ περισσότερο. Αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης.)
Ωστόσο, ως κομμάτι της διαδικασίας του ψαξίματος θεωρώ ότι έχει ενδιαφέρον και χρησιμότητα η αναζήτηση πληροφοριών από ανθρώπους που είτε προέβησαν σε μια κίνηση (την οποία εσύ διερευνάς) είτε έφτασαν αρκετά κοντά, εφόσον φυσικά αυτοί (οι άνθρωποι) είναι διατεθειμένοι να τις μοιραστούν :) .

Με μένα ατόνησε το πράμα (μιλάμε πριν 10-12 χρόνια πριν) γιατί ποτέ δεν αποφάσισα να πάω να δω το μέρος, γιατί η επόμενη σκέψη ήταν "Και δεν παίρνω τίποτα χωράφια στην Κωπαϊδα που είναι "δίπλα" απ' το σπίτι μου?" (80 km), και τελικά δεν πήρα ούτε αυτά, γιατί περιμένω να πάρω το ένα στρέμμα που είναι κολλητό στο σπίτι μου (και τα 2 στρέμματα κήπου να τα κάνω τρία), και που θα το χαίρομαι κάθε μέρα.
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Αν και τα χωράφια στην Κωπαΐδα δε νομίζω να κάνουν 8k τα 30 στρέμματα. I see your point though. Νομίζω αυτό που περιμένεις να κάνεις τελικά είναι το καλύτερο. Εννοώ, το νόημα είναι να χαιρόμαστε λίγο τη ζωή και τα χρήματα να μας βοηθούν σ' αυτό. Απ' την άλλη η ιδέα ναχω μια έκταση στη Utah ή ένα βοσκοτόπι στο Wyoming κοντά στο Yellowstone δε με χάλαγε... :cheer: Κι ας κάθεται. Anyway, μπαίνει στη λίστα των σκέψεων προς διερεύνηση...
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.079 seconds