Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΔΕΗ

ΔΕΗ 11 Nov 2015 03:28 #19

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
gus (gus326) wrote:
sonik wrote:
gus (gus326) wrote:
Loulis Loulakis (loulis) wrote:
rebel wrote:
yorgi wrote:
Πριν κάτι μήνες πήρα επιτέλους την απόφαση & έφυγα από τον πανάκριβο ΟΤΕ & πήγα στη CYTA γλιτώνοντας ένα σωρό λεφτά.
Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο με την πανάκριβη ΔΕΗ ?
[Χωρίς να μπλέξω με energoαπατεώνες?]
Τα φώτα σας παρακαλώ.



και βεβαια μπωρης βαλε φοτοβολταικα !!!

Και τη νύχτα τι κάνεις ? Ρωτάω γιατί αν είναι να χρειάζονται και μπαταρίες για αποθήκευση της ενέργειας, τότε χρειάζεσαι και 2ο σπίτι. Άσε που το κόστος ανεβαίνει τρελλά. Ρώτα όσους πήραν Prius και μετά πήγαν για αλλαγή μπαταριών.

Στο χωριο μου έβαλα 12panel, έχω ετήσια κατανάλωση περίπου 2500ΚW (ηλιακός, led φώτα - πολλά- ΗΥ μόνιμα κλπ). Με κόστος περίπου 3500 + τις μπαταρίες άλλα 1000€ την έχω βγάλει για τρία χρόνια χωρίς ΔΕΗ άψογα. Οι μπαταρίες θέλουν αλλαγή στα 10+ χρόνια. Με 80€ / δίμηνο κάνω έχω κάνει ήδη απόσβεση. Προσοχή έχω ατομική επιχείρηση στο χωρίο άρα όλα τα πέρασα έξοδα (σε μικρα 600ρακια για να γλυτώσω πάγια και αποσβέσεις) που σημαίνει 33%+4% κέρδος από φόρο. ΦΠΑ δεν ανέφερα γιατί έτσι κι αλλιώς εκπίπτει. Επιπλέον γλυτώνω και το τέλος επιτηδεύματος γιατί είναι κάτω από 300 κατοίκους, άρα άρχοντας. Και δεν είναι τόσο το θέμα του κόστους, όσο η φιλοσοφία που λέει και ο Soto51 ότι δε γουστάρω να πληρώνω τσάμπα χρήμα και ειδικά Δημ. Τέλη Φόρο ΤΑΠ κλπ για ένα σπίτι που ο Δήμος πηγαίνει ένα μήνα το χρόνο. Την εγκατάσταση την έκανα μόνος μου με τη βοήθεια τεχνικών από την επιχείρηση μου. Ευκολο και τονίζω πως ΔΕΝ ασχολούμαι με εγκατάσταση Φ/Β. Α! γλυτώνω και το 20% του ΕΝΦΙΑ που το δηλώνω κλειστό και ΜΗ ηλεκτροδοτούμενο. Αρα αν έχεις επιχείρηση Φ/Β άμεσα.

Εννοείται πως το ίδιο έχω κάνει και στο σπίτι (εκεί απλά τα έξοδα τα πέρασα στην ΙΚΕ) με επιπλέον mini Tracker και γεννητρια αυτόματης μεταγωγής όπως και στην επιχείρηση μου με NET METERING. To τελευταίο το παρακολουθώ ώστε να δω αν έχει νόημα να διακόψω εντελώς και εκει τη ΔΕΗ.


φιλε τι ειναι το ΙΚΕ? τι ειναι το mini tracker και η γεννητρια αυτοματης μεταγωγης?το net metering επισης? ειναι μερικες εννοιες που οι αρχαριοι στο σπορ δεν τις πιανουν..
Googling και τα βρίσκεις όλα. Πάντως ΙΚΕ ειναι η νέα εταιρική μορφή private company αγγληστι.


εσυ αναφερεσαι σε 2500 KW ετησιως και σε χωριο.αυτες οι κιλοβατωρες ειναι σταγονα στον ωκεανο για 4μελη οικογενεια που μενει στη πολη ομως.
ο σωτος ισως θα μπορουσε να μας διαφωτισει για τις αναγκες που απαιτουνται να καλυψει μια οικογενεια στη πολη.
The administrator has disabled public write access.

ΔΕΗ 11 Nov 2015 04:53 #20

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
sonik wrote:
ο σωτος ισως θα μπορουσε να μας διαφωτισει για τις αναγκες που απαιτουνται να καλυψει μια οικογενεια στη πολη.
Γιατί ρε παιδιά εγώ?
Ηλεκτρολόγος νομίζετε ότι είμαι?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

ΔΕΗ 11 Nov 2015 06:13 #21

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
soto51 wrote:
sonik wrote:
ο σωτος ισως θα μπορουσε να μας διαφωτισει για τις αναγκες που απαιτουνται να καλυψει μια οικογενεια στη πολη.
Γιατί ρε παιδιά εγώ?
Ηλεκτρολόγος νομίζετε ότι είμαι?


εισαι ο μεντορας πολλων εδω μεσα γι'αυτο! B)

αν εχεις ασχοληθει με το θεμα ρωτησα εγω προσωπικα.και αν εχεις εφαρμοσει κατι σχετικο και μπορεις να πεις κατι απο την εμπειρια σου.αυτο εννοουσα εγω.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: soto51

ΔΕΗ 11 Nov 2015 06:43 #22

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
sonik wrote:
αν εχεις ασχοληθει με το θεμα ρωτησα εγω προσωπικα.και αν εχεις εφαρμοσει κατι σχετικο και μπορεις να πεις κατι απο την εμπειρια σου
Ξέρω πολλά για ενέργεια, αλλά μάλλον σε θεωρητικό επίπεδο.
Όχι, δεν έχω ασχοληθεί για να "ωφεληθώ" από τέτοιες (ανεμογεννήτριες, φωτοβολταϊκά) τεχνικές.

Κοίταγα (και θαύμαζα) π.χ. προ ολίγου το "λανσάρισμα" ενός καινούριου κινητήρα:

xwb-97-1.jpg


xwb-97-2.jpg


xwb-97-3.jpg


Είναι σε φάση δοκιμών τώρα, μετά θα μπει (4 στο καθένα) στη νέα version του Airbus A-380.

Ξέρεις ΠΟΣΑ ΑΛΟΓΑ βγάζει αυτός ο (νέος) κινητήρας που κατασκεύασε η Rolls-Royce?

50.000 !!!

Και σκεφτόμουν:
Τι φτιάνουν οι άνθρωποι...
Άγγλοι και Γάλλοι είναι αυτοί, δεν είναι τίποτα εξωγήινοι.

Κι εμείς εδώ ασχολούμαστε με το αν ο φίλης έπρεπε ή δεν έπρεπε να πει για τη γενοκτονία.

Ίσως έχεις δίκιο, θα 'πρεπε να ασχοληθώ με τέτοια θέματα, σε πρακτικό επίπεδο όμως.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

ΔΕΗ 11 Nov 2015 08:39 #23

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
sonik wrote:
gus (gus326) wrote:
sonik wrote:
gus (gus326) wrote:
Loulis Loulakis (loulis) wrote:
rebel wrote:
yorgi wrote:
Πριν κάτι μήνες πήρα επιτέλους την απόφαση & έφυγα από τον πανάκριβο ΟΤΕ & πήγα στη CYTA γλιτώνοντας ένα σωρό λεφτά.
Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο με την πανάκριβη ΔΕΗ ?
[Χωρίς να μπλέξω με energoαπατεώνες?]
Τα φώτα σας παρακαλώ.



και βεβαια μπωρης βαλε φοτοβολταικα !!!

Και τη νύχτα τι κάνεις ? Ρωτάω γιατί αν είναι να χρειάζονται και μπαταρίες για αποθήκευση της ενέργειας, τότε χρειάζεσαι και 2ο σπίτι. Άσε που το κόστος ανεβαίνει τρελλά. Ρώτα όσους πήραν Prius και μετά πήγαν για αλλαγή μπαταριών.

Στο χωριο μου έβαλα 12panel, έχω ετήσια κατανάλωση περίπου 2500ΚW (ηλιακός, led φώτα - πολλά- ΗΥ μόνιμα κλπ). Με κόστος περίπου 3500 + τις μπαταρίες άλλα 1000€ την έχω βγάλει για τρία χρόνια χωρίς ΔΕΗ άψογα. Οι μπαταρίες θέλουν αλλαγή στα 10+ χρόνια. Με 80€ / δίμηνο κάνω έχω κάνει ήδη απόσβεση. Προσοχή έχω ατομική επιχείρηση στο χωρίο άρα όλα τα πέρασα έξοδα (σε μικρα 600ρακια για να γλυτώσω πάγια και αποσβέσεις) που σημαίνει 33%+4% κέρδος από φόρο. ΦΠΑ δεν ανέφερα γιατί έτσι κι αλλιώς εκπίπτει. Επιπλέον γλυτώνω και το τέλος επιτηδεύματος γιατί είναι κάτω από 300 κατοίκους, άρα άρχοντας. Και δεν είναι τόσο το θέμα του κόστους, όσο η φιλοσοφία που λέει και ο Soto51 ότι δε γουστάρω να πληρώνω τσάμπα χρήμα και ειδικά Δημ. Τέλη Φόρο ΤΑΠ κλπ για ένα σπίτι που ο Δήμος πηγαίνει ένα μήνα το χρόνο. Την εγκατάσταση την έκανα μόνος μου με τη βοήθεια τεχνικών από την επιχείρηση μου. Ευκολο και τονίζω πως ΔΕΝ ασχολούμαι με εγκατάσταση Φ/Β. Α! γλυτώνω και το 20% του ΕΝΦΙΑ που το δηλώνω κλειστό και ΜΗ ηλεκτροδοτούμενο. Αρα αν έχεις επιχείρηση Φ/Β άμεσα.

Εννοείται πως το ίδιο έχω κάνει και στο σπίτι (εκεί απλά τα έξοδα τα πέρασα στην ΙΚΕ) με επιπλέον mini Tracker και γεννητρια αυτόματης μεταγωγής όπως και στην επιχείρηση μου με NET METERING. To τελευταίο το παρακολουθώ ώστε να δω αν έχει νόημα να διακόψω εντελώς και εκει τη ΔΕΗ.


φιλε τι ειναι το ΙΚΕ? τι ειναι το mini tracker και η γεννητρια αυτοματης μεταγωγης?το net metering επισης? ειναι μερικες εννοιες που οι αρχαριοι στο σπορ δεν τις πιανουν..
Googling και τα βρίσκεις όλα. Πάντως ΙΚΕ ειναι η νέα εταιρική μορφή private company αγγληστι.


εσυ αναφερεσαι σε 2500 KW ετησιως και σε χωριο.αυτες οι κιλοβατωρες ειναι σταγονα στον ωκεανο για 4μελη οικογενεια που μενει στη πολη ομως.
ο σωτος ισως θα μπορουσε να μας διαφωτισει για τις αναγκες που απαιτουνται να καλυψει μια οικογενεια στη πολη.

Δεν τα διάβασες όλα. Έβαλα και στο σπίτι μου που ειναι μονοκατοικία 350μ2 και κατοικούμε 6 άτομα. Για net metering ενδεικτικά στην εταιρεία μου κόστισε 23+φπα για κατανάλωση 30MW το χρόνο. Σε κάθε περίπτωση συμφέρει και ειδικά όταν προσθέτεις έξοδα.
The administrator has disabled public write access.

ΔΕΗ 11 Nov 2015 15:50 #24

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
gus (gus326) wrote:
sonik wrote:
gus (gus326) wrote:
sonik wrote:
gus (gus326) wrote:
Loulis Loulakis (loulis) wrote:
rebel wrote:
yorgi wrote:
Πριν κάτι μήνες πήρα επιτέλους την απόφαση & έφυγα από τον πανάκριβο ΟΤΕ & πήγα στη CYTA γλιτώνοντας ένα σωρό λεφτά.
Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο με την πανάκριβη ΔΕΗ ?
[Χωρίς να μπλέξω με energoαπατεώνες?]
Τα φώτα σας παρακαλώ.



και βεβαια μπωρης βαλε φοτοβολταικα !!!

Και τη νύχτα τι κάνεις ? Ρωτάω γιατί αν είναι να χρειάζονται και μπαταρίες για αποθήκευση της ενέργειας, τότε χρειάζεσαι και 2ο σπίτι. Άσε που το κόστος ανεβαίνει τρελλά. Ρώτα όσους πήραν Prius και μετά πήγαν για αλλαγή μπαταριών.

Στο χωριο μου έβαλα 12panel, έχω ετήσια κατανάλωση περίπου 2500ΚW (ηλιακός, led φώτα - πολλά- ΗΥ μόνιμα κλπ). Με κόστος περίπου 3500 + τις μπαταρίες άλλα 1000€ την έχω βγάλει για τρία χρόνια χωρίς ΔΕΗ άψογα. Οι μπαταρίες θέλουν αλλαγή στα 10+ χρόνια. Με 80€ / δίμηνο κάνω έχω κάνει ήδη απόσβεση. Προσοχή έχω ατομική επιχείρηση στο χωρίο άρα όλα τα πέρασα έξοδα (σε μικρα 600ρακια για να γλυτώσω πάγια και αποσβέσεις) που σημαίνει 33%+4% κέρδος από φόρο. ΦΠΑ δεν ανέφερα γιατί έτσι κι αλλιώς εκπίπτει. Επιπλέον γλυτώνω και το τέλος επιτηδεύματος γιατί είναι κάτω από 300 κατοίκους, άρα άρχοντας. Και δεν είναι τόσο το θέμα του κόστους, όσο η φιλοσοφία που λέει και ο Soto51 ότι δε γουστάρω να πληρώνω τσάμπα χρήμα και ειδικά Δημ. Τέλη Φόρο ΤΑΠ κλπ για ένα σπίτι που ο Δήμος πηγαίνει ένα μήνα το χρόνο. Την εγκατάσταση την έκανα μόνος μου με τη βοήθεια τεχνικών από την επιχείρηση μου. Ευκολο και τονίζω πως ΔΕΝ ασχολούμαι με εγκατάσταση Φ/Β. Α! γλυτώνω και το 20% του ΕΝΦΙΑ που το δηλώνω κλειστό και ΜΗ ηλεκτροδοτούμενο. Αρα αν έχεις επιχείρηση Φ/Β άμεσα.

Εννοείται πως το ίδιο έχω κάνει και στο σπίτι (εκεί απλά τα έξοδα τα πέρασα στην ΙΚΕ) με επιπλέον mini Tracker και γεννητρια αυτόματης μεταγωγής όπως και στην επιχείρηση μου με NET METERING. To τελευταίο το παρακολουθώ ώστε να δω αν έχει νόημα να διακόψω εντελώς και εκει τη ΔΕΗ.


φιλε τι ειναι το ΙΚΕ? τι ειναι το mini tracker και η γεννητρια αυτοματης μεταγωγης?το net metering επισης? ειναι μερικες εννοιες που οι αρχαριοι στο σπορ δεν τις πιανουν..
Googling και τα βρίσκεις όλα. Πάντως ΙΚΕ ειναι η νέα εταιρική μορφή private company αγγληστι.


εσυ αναφερεσαι σε 2500 KW ετησιως και σε χωριο.αυτες οι κιλοβατωρες ειναι σταγονα στον ωκεανο για 4μελη οικογενεια που μενει στη πολη ομως.
ο σωτος ισως θα μπορουσε να μας διαφωτισει για τις αναγκες που απαιτουνται να καλυψει μια οικογενεια στη πολη.

Δεν τα διάβασες όλα. Έβαλα και στο σπίτι μου που ειναι μονοκατοικία 350μ2 και κατοικούμε 6 άτομα. Για net metering ενδεικτικά στην εταιρεία μου κόστισε 23+φπα για κατανάλωση 30MW το χρόνο. Σε κάθε περίπτωση συμφέρει και ειδικά όταν προσθέτεις έξοδα.


ποσα σου κοστισε για το σπιτι και αν επιτρεπεται απο πού εκανες την αγορα?μπορεις να δωσεις μερικες πληροφοριες?
The administrator has disabled public write access.

ΔΕΗ 11 Nov 2015 16:00 #25

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
σχεδόν 12K (λόγω tracker). Αγορές από διάφορους φίλους που εγκαθιστούν Φ/Β αγόραζαν και για μένα. Πολλά μέσω διαδικτύου τους δε Inverters Κλπ μέσω διαδικτύου. Αν το ψάξεις καλά στο διαδίκτυο θα βρεις καλές λύσεις. Γενικά οι τιμές είναι 23Κ για 80panel και 30KW κατανάλωση (ετήσια) - χωρίς μπαταρίες και τριφασική εγκατάσταση. Περίπου η αναλογία είναι ίδια για μικρότερες εγκαταστάσεις με μικρή αύξηση που μεγαλώνει όσο λιγοστεύουν τα ΚW.
The administrator has disabled public write access.

ΔΕΗ 11 Nov 2015 23:18 #26

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ H KWR ΣΤΗ ΔΕΗ ΤΩΡΑ?? :dry:
The administrator has disabled public write access.

ΔΕΗ 11 Nov 2015 23:53 #27

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
soto51 wrote:

xwb-97-3.jpg


Είναι σε φάση δοκιμών τώρα, μετά θα μπει (4 στο καθένα) στη νέα version του Airbus A-380.

Άγγλοι και Γάλλοι είναι αυτοί, δεν είναι τίποτα εξωγήινοι.

Κι εμείς εδώ ασχολούμαστε με το αν ο φίλης έπρεπε ή δεν έπρεπε να πει για τη γενοκτονία.

Soto 51 καλησπερα !

Η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι θα μπορουσαμε και εμεις...Ασχολουμαστε ομως με το ποσα θα οικονομισουμε απο την καλτερα της Σαντορινης....

Φατε λοιπον τουριστικα σ@α@α μπιζναδοροι Νεο-''Ελληνες''...

www.tovima.gr/opinions/article/?aid=752736

Βλεπεις η φαμπρικα της Αγγλιας 'η της Γερμανιας αρχιζει δουλεια πολυυυυυυυυ πρωι, σε σχεση με τα Ελληνικα δεδομενα.

Ταυτοχρονα,προνοησε πολλααααααα χρονια πριν να παρει τα royalties τετοιων κατασκευων.

Και κατι για τους λιγοστους Ελληνες ψαγμενους :

Πότε θα ξαναβρούμε τον ύπνο μας; Ουδείς γνωρίζει. Μέχρι, πάντως, να επιστρέψουμε σε αυτήν την πολυπόθητη κανονικότητα - όπου ο ύπνος είναι ένας φυσικός παρηγορητής και θεραπευτής και όχι ένα μεσαιωνικό μαρτύριο - ας κάνουμε όπως οι αστροναύτες. Ας προσδεθούμε με λουριά μέσα σε έναν υπνόσακο στο ταβάνι, ας αφήσουμε τα χέρια έξω να αιωρούνται και ας αναζητήσουμε μέσα σε αυτόν τον εφιάλτη με τη μηδενική βαρύτητα ένα στιβαρό όνειρο.

www.tovima.gr/opinions/article/?aid=752809
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 12 Nov 2015 00:10 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.083 seconds