Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος?

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 13 Oct 2017 18:07 #1

  • gk (gklept)
  • gk (gklept)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 6
  • Thank you received: 2
  • Karma: 1
καλησπερα φιλοι,πουλω το παλιο μου σπιτι το οποιο ειναι στο ονομα της μητερας μου(κατοικω εγω)ο αγοραστης φυσικα τα εχει ηλεκτρονικα τα χρηματα (εμβασμα).ο συμβολαιογραφος μου ειπε οτι τα χρηματα μπορουν να πανε μονο στον πωλητη.αν το χωρισουμε το ποσο(περιπου 40000 ευρω) σε περισσοτερα εμβασματα και στειλει στην πωλητρια αλλα και σε εμενα(3 λογαριασμους),λετε να εχω μελλοντικα προβλημα?ο λογιστης μου ειπε οτι αν τα στειλει στη μητερα μου και μετα αυτη σε εμενα ,μπορει να φανουν σαν γονικη παροχη και να με φορολογησουν 10%.τι κανουμε για να βγαλουμε οσο γινεται γρηγοροτερα τα χρηματα σε φυσικη μορφη?εχει κανεις προσφατη αναλογη εμπειρια?
I can calculate the motions of heavenly bodies but not the madness of the people.
Last Edit: 13 Oct 2017 18:09 by gk (gklept).
The administrator has disabled public write access.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 13 Oct 2017 20:10 #2

gk (gklept) wrote:
καλησπερα φιλοι,πουλω το παλιο μου σπιτι το οποιο ειναι στο ονομα της μητερας μου(κατοικω εγω)ο αγοραστης φυσικα τα εχει ηλεκτρονικα τα χρηματα (εμβασμα).ο συμβολαιογραφος μου ειπε οτι τα χρηματα μπορουν να πανε μονο στον πωλητη.αν το χωρισουμε το ποσο(περιπου 40000 ευρω) σε περισσοτερα εμβασματα και στειλει στην πωλητρια αλλα και σε εμενα(3 λογαριασμους),λετε να εχω μελλοντικα προβλημα?ο λογιστης μου ειπε οτι αν τα στειλει στη μητερα μου και μετα αυτη σε εμενα ,μπορει να φανουν σαν γονικη παροχη και να με φορολογησουν 10%.τι κανουμε για να βγαλουμε οσο γινεται γρηγοροτερα τα χρηματα σε φυσικη μορφη?εχει κανεις προσφατη αναλογη εμπειρια?

Πες του να σου φτιάξει τραπεζικές επιταγές.
Όσες θέλεις.
Τις παίρνεις κ τις βάζεις όπου νομίζεις.
Σε όσους τραπεζικούς λογαριασμούς θέλεις.
Ακόμη κ στον δικό σου.
Πχ, 10 επιταγές των 4.000€.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 13 Oct 2017 20:29 #3

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
Παναγιώτη,
Δεν πάει έτσι.
Αν πας να καταθέσεις μια τραπεζική επιταγή, θα σου ζητήσουν να δικαιολογήσεις και από που προέρχονται τα λεφτά (όταν μιλάμε για τέτοια ποσά).
Οπότε, θα πρέπει να παρουσιάσεις το συμβόλαιο αγοραπωλησίας του ακινήτου.
Αν όμως αυτό δεν είναι στο όνομά σου, καταλαβαίνεις ότι υπάρχει θέμα.
The administrator has disabled public write access.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 13 Oct 2017 21:23 #4

TEV wrote:
Παναγιώτη,
Δεν πάει έτσι.
Αν πας να καταθέσεις μια τραπεζική επιταγή, θα σου ζητήσουν να δικαιολογήσεις και από που προέρχονται τα λεφτά (όταν μιλάμε για τέτοια ποσά).
Οπότε, θα πρέπει να παρουσιάσεις το συμβόλαιο αγοραπωλησίας του ακινήτου.
Αν όμως αυτό δεν είναι στο όνομά σου, καταλαβαίνεις ότι υπάρχει θέμα.

Μπορεί να'χεις δίκιο.
Ποτέ δεν ξέρεις τι πρόκειται να σου ζητήσουν;
Από την άλλη, αν σου δώσει 10 επιταγές των 4.000€ , καταθέσει ο γιος τις 5, σε ισάριθμους λογαριασμούς διαφορετικών τραπεζών κ η μητέρα κάνει το ίδιο...πόσο πιθανό είναι να χτυπήσουν καμπανάκια;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 13 Oct 2017 22:25 #5

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
πόσο πιθανό είναι να χτυπήσουν καμπανάκια;

Πολύ πιθανό (λέω εγώ).
Εδώ σε βάζουν να υπογράψεις για το τι ποσά θα καταθέτεις ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ.
Αν ξεφύγεις (προς τα πάνω), χτυπάνε καμπανάκια.
The administrator has disabled public write access.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 13 Oct 2017 22:46 #6

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Καντου μια γενναία έκπτωση και ζητά να στα δώσει κασερατα. Αν είναι της πιάτσας θα τη βρει την άκρη. ;)
The administrator has disabled public write access.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 14 Oct 2017 02:49 #7

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
40k βγαίνουν σε 2-3 μήνες.
Παρά τούτο, μπορεί να σου ζητήσουν και 10% για να στα βγάλουν.

Gus, κάποιος της πιάτσας, δεν αγοράζει ακίνητο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 14 Oct 2017 02:52 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 14 Oct 2017 11:50 #8

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Τα χρήματα έτσι κι αλλοιώς θα φανουν στον πωλητή. Αφου θα γινει συμβόλαιο και κανονική πώληση θα δηλωθούν κανονικά στην εφορία απο διάθεση περιουσιακών στοιχείων! Αν δε τα δηλώσεις στο Ε9 πάλι θα πρέπει να δικαιολογήσεις πώς εξαφανίστηκε το ακινητο, οπότε μπορεί να γίνει έλεγχος. Εφόσων όλα γίνονται νόμιμα, απλά για να πάρεις απο τη μητέρα σου τα 20.000 που θές ή και τα 40, θα τα σηκώνεις με τη κάρτα της σιγά σιγά και θα κάνεις μικροποσά - έμβασμα στο λογαριασμό σου. Αλλος τρόπος ειναι να ανοίξεις κοινό λογαριασμό με τη μαμά σου και απλά να τα μεταφέρεις μετά απο εσενα....σε εσένα, σιγά σιγα.
The administrator has disabled public write access.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 14 Oct 2017 12:55 #9

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ermakos wrote:
Τα χρήματα έτσι κι αλλοιώς θα φανουν στον πωλητή. Αφου θα γινει συμβόλαιο και κανονική πώληση θα δηλωθούν κανονικά στην εφορία απο διάθεση περιουσιακών στοιχείων!

Όταν ένας πουλάει ένα ακίνητο, έχει 3 δυνατότητες (βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας):
1) Να γράψει στο συμβόλαιο "το αντίτιμο κατεβλήθη με τραπεζική επιταγή / στον τάδε λογαριασμό με έμβασμα" Και οι δυο αυτές περιπτώσεις είναι ανιχνεύσιμες στο τραπεζικό σύστημα.
2) Να γράψει στο συμβόλαιο "κατεβλήθησαν μετρητά (ο συμβολαιογράφος γράφει "εμετρήθησαν εώπιον μου"). Σ' αυτή την περίπτωση, χάνονται τα ίχνη των μετρητών. Τα πήρε ο πωλητής, αλλά δε λέει πουθενά (κι ούτε είναι υποχρεωμένος να πει) τι τα έκανε.
3) Να γράψει στο συμβόλαιο "κατεβλήθησαν στην τάδε τράπεζα του εξωτερικού".

Και οι 3 τρόποι είναι (ακόμα) απολύτως νόμιμοι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.062 seconds