Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Αγορά ακινήτου

Αγορά ακινήτου 29 Nov 2017 13:27 #10

Θα ήθελα να δώσω μερικές διευκρινίσεις, δεν μιλάμε για τρέλα ποσά. 50.000€ έκλεισα την συμφωνία για το σπίτι, τα λεφτά αυτά είναι νόμιμα και φορολογημένα απλά μου πήρε να τα μαζέψω χρόνια και τα είχα πάντα εκτός τραπεζών. Όταν θα γίνει ο έλεγχος του πόθεν εσχες θα μπορώ να τα αποδείξω με ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών. Αυτό που ρωτάω είναι μπορώ να παω στην τράπεζα να τα καταθέσω ή θα έχω τίποτα τρεχάματα; Μήπως είναι καλύτερη η λύση των μετρητών;
Επίσης μου είπανε πως τα χαρτιά θα είναι έτοιμα γύρω στα Χριστούγεννα μήπως είναι καλύτερα να περιμένω το νέο έτος;
Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Αγορά ακινήτου 29 Nov 2017 13:29 #11

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Αφροδίτη wrote:
batista,
παραβλέπεις μια σημαντική παράμετρο (και νομίζω ότι το κάνεις ηθελημένα, γιατί δεν είσαι τόσο βλάκας), και η οποία είναι το ότι 200k εντός τραπέζης και 200k εκτός τραπέζης δεν έχουν (σήμερα) την ίδια αξία.
Αποτέλεσμα αυτής της "παράβλεψης" είναι το να παραπλανάς τον άνθρωπο που ρωτάει (επίσης ηθελημένα?).

Διάφορα περιστατικά, αλλά και πληροφορίες "από την πιάτσα" (την οποία επίτρεψε μου να γνωρίζω) τοποθετούν τη διαφορά μεταξύ των δύο αξιών (200k εντός vs 200k εκτός τραπέζης) στο 8 με 10%, ανάλογα με το πόσο αυτός που τα έχει μέσα θέλει να τα βγάλει έξω. Μάλιστα προ καιρού, είχε και εδώ αναφερθεί περιστατικό πώλησης ακινήτου που ο πωλητής προτίμησε τιμή φτηνότερη για να πάρει "σακούλα", παρά την ακριβότερη, και να τα πάρει εντός τραπέζης. Αν θυμάμαι καλά, η διαφορά ήταν 7-8%.
200k για να βγουν απ' την τράπεζα θέλουν 111 μήνες (9 χρόνια).
10% στα 200k είναι 20.000 ευρώ, όπως ξέρεις.
Εσένα μπορεί να σου περισσεύουν, και να μην τα λαμβάνεις υπ' όψη σου σε μια συναλλαγή, αλλά άλλοι τα λαμβάνουν, και τα θεωρούν μάλιστα και σπουδαίο ποσό.
Αν πρόκειται περί ανοησίας σου, η παρούσα διόρθωση είναι απαραίτητη για την αποφυγή παραπλάνησης.
Αν πρόκειται περί ηθελημένης παραπληροφόρησης, κάθε περαιτέρω σχόλιο περιττεύει.

ΠΟΛΥ σωστά. Μάλιστα υπάρχει και η αλλη παράμετρος εκτός από τη σακούλα. Η κατάθεση απο εξωτερικό σε εξωτερικό. Π.Χ. όλα τα ξενοδοχεία στα νησία κάνουν συμφωνούν με την τελευταία. Επιπλέον οταν πας να κάνεις κατάθεση σε τράπεζα μεγάλο ποσό και μάλιστα οντας άγνωστος σε αυτή θα ζητήσουν σίγουρα πηγή προέλευσης (ΤτΕ γαρ). Γιαυτό προσοχή στις λεπτομερειες. Αν τα πάρεις στο χέρι και αναγράφονται όλα στο συμβόλαιο κάποια στιγμή θα περάσουν στο περιουσιολόγιο οπου βέβαια μπορείς να ισχυριστείς ότι τα έφαγες στα citytours. Τα υπόλοιπα τα κάνεις οτι θέλεις.
The administrator has disabled public write access.

Αγορά ακινήτου 29 Nov 2017 14:28 #12

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Αφροδίτη wrote:
batista,
παραβλέπεις μια σημαντική παράμετρο (και νομίζω ότι το κάνεις ηθελημένα, γιατί δεν είσαι τόσο βλάκας), και η οποία είναι το ότι 200k εντός τραπέζης και 200k εκτός τραπέζης δεν έχουν (σήμερα) την ίδια αξία.
Αποτέλεσμα αυτής της "παράβλεψης" είναι το να παραπλανάς τον άνθρωπο που ρωτάει (επίσης ηθελημένα?).

Διάφορα περιστατικά, αλλά και πληροφορίες "από την πιάτσα" (την οποία επίτρεψε μου να γνωρίζω) τοποθετούν τη διαφορά μεταξύ των δύο αξιών (200k εντός vs 200k εκτός τραπέζης) στο 8 με 10%, ανάλογα με το πόσο αυτός που τα έχει μέσα θέλει να τα βγάλει έξω. Μάλιστα προ καιρού, είχε και εδώ αναφερθεί περιστατικό πώλησης ακινήτου που ο πωλητής προτίμησε τιμή φτηνότερη για να πάρει "σακούλα", παρά την ακριβότερη, και να τα πάρει εντός τραπέζης. Αν θυμάμαι καλά, η διαφορά ήταν 7-8%.
200k για να βγουν απ' την τράπεζα θέλουν 111 μήνες (9 χρόνια).
10% στα 200k είναι 20.000 ευρώ, όπως ξέρεις.
Εσένα μπορεί να σου περισσεύουν, και να μην τα λαμβάνεις υπ' όψη σου σε μια συναλλαγή, αλλά άλλοι τα λαμβάνουν, και τα θεωρούν μάλιστα και σπουδαίο ποσό.
Αν πρόκειται περί ανοησίας σου, η παρούσα διόρθωση είναι απαραίτητη για την αποφυγή παραπλάνησης.
Αν πρόκειται περί ηθελημένης παραπληροφόρησης, κάθε περαιτέρω σχόλιο περιττεύει.


Με την πρώτη φράση σου ...

"παραβλέπεις μια σημαντική παράμετρο (και νομίζω ότι το κάνεις ηθελημένα, γιατί δεν είσαι τόσο βλάκας)" ...

αποδεικνύεις πόσο αστεία και εμπαθή είναι όλα αυτά που γράφεις.
Παρεμπιπτόντως, παρά το γεγονός ότι ... "γνωρίζεις την πιάτσα", πρέπει να ρίξεις μια ματιά στο λεξικό για να δεις τι σημαίνει η λέξη παραπληροφόρηση.
Ποιο ακριβώς είναι το σημείο στο οποίο παραπληροφορώ, καρδούλα μου;;;;
Στο ότι δεν αναφέρθηκα σε μια παράμετρο (υπαρκτή ή ανύπαρκτη δεν είναι αυτό το θέμα), την οποία έχεις εσύ στην γκλάβα σου, για τον τρόπο πληρωμής και την αξία του μετρητού σε σχέση με την αξία μιας τραπεζικής επιταγής, την οποία (παράμετρο) δεν έθεσε κανένας από αυτούς που προηγήθηκαν και δεν έχει καμία σχέση με αυτό το οποίο αφορούσε η ερώτηση του συμφορουμίτη, αλλά ακόμα και η παρέμβαση του soto51;

Έχεις καμία επαφή με αυτά που διαβάζεις και με αυτά που στην συνέχεια σχολιάζεις;;;
Η απάντηση είναι προφανής και είναι αρνητική και εγώ, σε αντίθεση με εσένα, που έχεις ... "αμφιβολίες" για το που οφείλεται η ... "παραπληροφόρησή μου" :woohoo: , δεν έχω καμία αμφιβολία για το ότι είσαι εμπαθής.
Και στον/στην εμπαθή και αφορμή να μην δώσεις, την βρίσκει μόνος/μόνη του/της.

ΥΓ: Ευχαριστώ για την ... ευνοϊκή προς εμένα, χρήση του ... βλακόμετρου και ... ανταποδίδω.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 29 Nov 2017 14:31 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Αγορά ακινήτου 29 Nov 2017 15:00 #13

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1401
  • Thank you received: 329
  • Karma: 41
Στο τέλος, βλέπω ο φίλος να ακυρώνει την αγοραπωλησία.
The administrator has disabled public write access.

Αγορά ακινήτου 29 Nov 2017 15:33 #14

gus (gus326) wrote:
ΠΟΛΥ σωστά. Μάλιστα υπάρχει και η αλλη παράμετρος εκτός από τη σακούλα. Η κατάθεση απο εξωτερικό σε εξωτερικό. Π.Χ. όλα τα ξενοδοχεία στα νησία κάνουν συμφωνούν με την τελευταία.

Το εξηγείς αυτό;
Δεν βγαίνει νόημα έτσι όπως το'γραψες.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Αγορά ακινήτου 29 Nov 2017 15:55 #15

Παιδιά έκανα μια γύρα στις τράπεζες και ισχύουν τα εξής, στην Πειραιώς υπάρχει η δυνατότητα να φέρεις όλα τα χρήματα σε μετρητά και ανοίγει καινούριος λογαριασμός χωρίς να υπάρχουν capital control. Φυσικά υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση ότι τα χρήματα είναι νόμιμα και φορολογημένα. Αλλιώς θα τα μετάφέρω σιγά σιγά σε έναν καταθετικο λογαριασμό και την μερα της αγοράς θα υπογράψω μια επιταγή. Στην τελική τα κρατάω σε μια τραπεζική θυρίδα μετρητα
Last Edit: 29 Nov 2017 15:56 by Ikosifinisis.
The administrator has disabled public write access.

Αγορά ακινήτου 29 Nov 2017 16:53 #16

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Ikosifinisis wrote:
Παιδιά έκανα μια γύρα στις τράπεζες και ισχύουν τα εξής, στην Πειραιώς υπάρχει η δυνατότητα να φέρεις όλα τα χρήματα σε μετρητά και ανοίγει καινούριος λογαριασμός χωρίς να υπάρχουν capital control. Φυσικά υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση ότι τα χρήματα είναι νόμιμα και φορολογημένα. Αλλιώς θα τα μετάφέρω σιγά σιγά σε έναν καταθετικο λογαριασμό και την μερα της αγοράς θα υπογράψω μια επιταγή. Στην τελική τα κρατάω σε μια τραπεζική θυρίδα μετρητα

Για ψαξτο καλύτερα. Για να σου ανοίξουν νέο λογαριασμό πρέπει να δηλωσεις οτι δεν έχεις σε άλλη τράπεζα.
The administrator has disabled public write access.

Αγορά ακινήτου 29 Nov 2017 16:56 #17

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Το εξηγείς αυτό;
Δεν βγαίνει νόημα έτσι όπως το'γραψες.

Απλά απο λογαριασμό εξωτερικού σε λογαριασμό εξωτερικού. Στα νησιά τα τρία τελευταία χρόνια μολις τους λέω αν θέλουν απόδειξη μετρητά μαύρα -30% η κατάθεση έξω -40% μαύρα διαλέγουν το τελευταίο. Sorry για τα λάθη κινητό γαρ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Αγορά ακινήτου 29 Nov 2017 17:48 #18

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Εφόσων τα καλύπτει το εισόδημά σου, δεν έχει πρόβλημα. Τα κάνεις όπως λέει η Πειραιώς. Κανείς δε θα ασχοληθεί. Όταν δηλώσεις την αγορά του ακινήτου, τότε θα δηλώσεις και ανάλωση κεφαλαίου και έτσι δικαιολογούνται και τα μετρητά!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Ikosifinisis
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.065 seconds