Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Πρόταση για οικογενειακό αμάξι.

Πρόταση για οικογενειακό αμάξι. 25 Aug 2015 16:58 #10

  • fidelio
  • fidelio's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 56
  • Thank you received: 8
  • Karma: 1
γιατι δεν κοιτας το volvo s60?
παιζουν μεταχειρεισμενα απο 6000,σουπερ αξιοπιστα λογω σουηδηκης τελειομανιας και φουλ πολυτελη με δερματινα καθισματα κλπ...
το μονο κακο οτι θα καιει κατι παραπανω..
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Πρόταση για οικογενειακό αμάξι. 25 Aug 2015 17:50 #11

fidelio wrote:
γιατι δεν κοιτας το volvo s60?
παιζουν μεταχειρεισμενα απο 6000,σουπερ αξιοπιστα λογω σουηδηκης τελειομανιας και φουλ πολυτελη με δερματινα καθισματα κλπ...
το μονο κακο οτι θα καιει κατι παραπανω..

Καλά λες..
Δεν το είχα σκεφτεί..
Βέβαια, ο δίλιτρος ντήζελ θα είναι μονόδρομος, αφού ο 1,6 , μαλλον θα σέρνεται με τοσο βαρύ αμάξωμα...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Πρόταση για οικογενειακό αμάξι. 25 Aug 2015 18:15 #12

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Observer wrote:
gus (gus326) wrote:
Μακριά από Γερμανό. Έχω ΜΒ την πλήρωσα 80Κ και μου έσπασε τα ουμπαλα. Το ίδιο και ο πατέρας μου με Μ και GLK. Τα ίδια ακούσματα έχω από φίλους με Audis Kai BMW. Έχω και Γιαπωνεζο Suzuki 2.4 και ποτε όπως και όσα ιαπωικα είχα από το 90 δε μου έβγαλε πρόβλημα. Άρα ....
Gus πόσα χιλιόμετρα κάνεις είπαμε;

Εγώ με Γερμανούς.. BMW , Audi , kai VW μόνο Diesel έχω στα 2 πρώτα 400+ χιλιόμετρα.. χωρίς μεγάλα προβλήματα.. αλλά 2-3 service το χρόνο λόγο τον χιλιομέτρων μηχανικά σε άριστη κατάσταση και τα 2.. τα έχω αγοράσει από Γερμανία βέβαια..

Λίγα κάτω από 10Κ το χρόνο και στις δυο περιπτώσεις. Τα πολλά τα γράφουν με τα βοηθητικά που δε βγάζουν και βλάβες.
The administrator has disabled public write access.

Πρόταση για οικογενειακό αμάξι. 25 Aug 2015 22:05 #13

  • Sadeness1990
  • Sadeness1990's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 264
  • Thank you received: 130
  • Karma: 19
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
fidelio wrote:
γιατι δεν κοιτας το volvo s60?
παιζουν μεταχειρεισμενα απο 6000,σουπερ αξιοπιστα λογω σουηδηκης τελειομανιας και φουλ πολυτελη με δερματινα καθισματα κλπ...
το μονο κακο οτι θα καιει κατι παραπανω..

Καλά λες..
Δεν το είχα σκεφτεί..
Βέβαια, ο δίλιτρος ντήζελ θα είναι μονόδρομος, αφού ο 1,6 , μαλλον θα σέρνεται με τοσο βαρύ αμάξωμα...

Έχει γνωστός μου. Έβγαλε κάτι προβληματάκια στον εγκέφαλο τα πρώτα χρόνια και έχει πανάκριβο service αντιπροσωπείας καθώς και aftersale market.
The administrator has disabled public write access.

Πρόταση για οικογενειακό αμάξι. 25 Aug 2015 22:41 #14

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Δεν περίμενα να έχετε τόσο κακές εμπειρίες απο γερμανικά αμάξια.
Εγώ έχω auris 1,6 lt κ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Πρέπει να σου γνωρίσω κολλητό μου φίλο με καινούργιο Auris. Αν ακούσεις τι έχει πάθει δεν θα ξαναπάρεις ποτέ πια Toyota.
Το σημαντικότερο ότι του άλλαξαν τη μισή μηχανή στο εξάμηνο.
Παρόμοια φίλος με BMW 116. Για τα VW δεν το συζητάω καν.

Συμπέρασμα: Μην ακούς κανέναν, ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Πάρε ότι βρεις σε συμφέρουσα τιμή και καλή κατάσταση και να εύχεσαι να βγει αξιόπιστο.
The administrator has disabled public write access.

Πρόταση για οικογενειακό αμάξι. 25 Aug 2015 23:05 #15

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Παναγιώτη, δώσε κάτι παραπάνω και πάρε αυτό...



Για πιο προσγειωμένα πράγματα δες και το νέο Nissan Qashqai (το Diesel). Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από πολλούς που την ψάχνουν μέχρι ...αυτοκτονίας.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Πρόταση για οικογενειακό αμάξι. 26 Aug 2015 00:04 #16

  • Sadeness1990
  • Sadeness1990's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 264
  • Thank you received: 130
  • Karma: 19
Filoxrimatos wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Δεν περίμενα να έχετε τόσο κακές εμπειρίες απο γερμανικά αμάξια.
Εγώ έχω auris 1,6 lt κ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.


Συμπέρασμα: Μην ακούς κανέναν, ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Πάρε ότι βρεις σε συμφέρουσα τιμή και καλή κατάσταση και να εύχεσαι να βγει αξιόπιστο.


Καλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο καθένας λέει την εμπειρία του (ούτως ή άλλως δε θα πιέσουμε κανέναν να πάρει με το ζόρι κάτι), άσε που καταρρίπτονται και κάποιοι μύθοι πχ για τα Audi. Έχω 4 κραυγαλέες περιπτώσεις που η αγο΄ρα δεν άξιζε σε καμία περίπτωση. Μέχρι και νερά εμπαζαν από οροφή σε Audi 6 μηνών, σάπισε το ταμπλό και αλλάχτηκε. Σε 2 άλλες περιπτώσεις έσβησε η μηχανή σε πορεία με 100 km/h. Ίσως να είχε πανσέληνο....δεν ξέρω...... :evil:
Και πάντα μιλάω για σχέση ποιότητας-χρημάτων. Οταν δίνεις 25k έχεις τρελή απαίτηση να μην μπάζει νερά σε περίπτωση βροχής ούτε να σβήνει καταμεσής του δρόμου. Άσε που στα 1000 ευρώ πάλι δεν περιμένεις να μπάζει....στα 150 ευρω λες δεν γ******
Last Edit: 26 Aug 2015 00:13 by Sadeness1990.
The administrator has disabled public write access.

Πρόταση για οικογενειακό αμάξι. 26 Aug 2015 00:27 #17

Eίπαμε, μακριά από Audi... :-)
The administrator has disabled public write access.

Πρόταση για οικογενειακό αμάξι. 26 Aug 2015 01:08 #18

  • Observer
  • Observer's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 304
  • Thank you received: 40
  • Karma: 1
Sadeness1990 wrote:
Filoxrimatos wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Δεν περίμενα να έχετε τόσο κακές εμπειρίες απο γερμανικά αμάξια.
Εγώ έχω auris 1,6 lt κ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.


Συμπέρασμα: Μην ακούς κανέναν, ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Πάρε ότι βρεις σε συμφέρουσα τιμή και καλή κατάσταση και να εύχεσαι να βγει αξιόπιστο.


Καλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο καθένας λέει την εμπειρία του (ούτως ή άλλως δε θα πιέσουμε κανέναν να πάρει με το ζόρι κάτι), άσε που καταρρίπτονται και κάποιοι μύθοι πχ για τα Audi. Έχω 4 κραυγαλέες περιπτώσεις που η αγο΄ρα δεν άξιζε σε καμία περίπτωση. Μέχρι και νερά εμπαζαν από οροφή σε Audi 6 μηνών, σάπισε το ταμπλό και αλλάχτηκε. Σε 2 άλλες περιπτώσεις έσβησε η μηχανή σε πορεία με 100 km/h. Ίσως να είχε πανσέληνο....δεν ξέρω...... :evil:
Και πάντα μιλάω για σχέση ποιότητας-χρημάτων. Οταν δίνεις 25k έχεις τρελή απαίτηση να μην μπάζει νερά σε περίπτωση βροχής ούτε να σβήνει καταμεσής του δρόμου. Άσε που στα 1000 ευρώ πάλι δεν περιμένεις να μπάζει....στα 150 ευρω λες δεν γ******

A3 1.9 TDI 105 ps 8PA 31.12.2006 γερμανικό με 102Κ χιλιόμετρα αγορά 05,2009 σήμερα έχει κάτι παραπάνω από 400Κ.

Σοβαρά προβλήματα΄ :

Αλλαγή κομπρέσορα για aircondition 220 Ευρώ από Γερμανία..
Αλλαγή turbo recycler περίπου 200
Αλλαγή δίσκο πλατό.. περίπου 400

Κατά τα άλλα συνεχή συντήρηση σε κάθε 15Κ

Άμα θές σε πάω μια βόλτα να δεις πως είναι μηχανικά...
Α και ξέχασα από την πρώτη μέρα η συντήρηση γίνεται στον ίδιο μάστορα και όχι αντιπροσωπεία..


Είναι τι θα σου τύχει και κατά πόσο το προσέχεις εσύ..
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds