Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες.

Αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες. 05 Jul 2016 21:36 #10

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Observer wrote:
Αλεξανδρος (esperos68) wrote:
Κώστα, Άδεια παραμονής ή μόνιμος κάτοικος βουλγαριας;;;

Και αν αφορά ή οχι για το θέμα των τελών ή των ασφαλίστρων θα συμφωνήσω οτι δεν αξίζει το ρίσκο.
Αλλα... εγω που εχω νόμιμη ενεργή εταιρεία στην βουλγαρια χρειάζομαι αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες για να βάζω στα Cmr και κατα δεύτερων ειναι οτι ενα φορτηγό που βρίσκω εδώ για αγορά στα 13.000€ εκει το έχω βρει 4.500€ με + ολα τα έξοδα παίρνεις τρία με τα ιδια χρήματα.


Το θέμα ειναι οτι και νόμιμη εταιρεία να έχεις αν πέσεις σε στραβόξυλο να μην υπάρχει πιθανότητα να στο κατασχέσει έστω και μεχρι να το <<διερευνήσει>>

Μόνιμη κατοικία στη Βουλγαρία..
Οι ελληνικές αρχές θα κοιτάξουν στο ΑΦΜ σου.. σε πρώτη φάση.. αν είσαι δηλωμένος έξω..
Στη συνέχεια θα δουν την εταιρία αν το ΑΦΜ (Bulstat) είναι στο vies..
Όλα αυτά στα γρήγορα.. τα ελέγχει το ΣΔΟΕ..
Δεν αρκεί η εταιρία μόνο πρέπει να είναι by the book..
Και γενικά πρέπει να δηλώνεις στην εκάστοτε τελωνειακή αρχή κάθε φορά που μπαίνεις ή βγαίνεις από την Ελλάδα ώστε να δουν πόσες μέρες έμεινε το όχημα στην Ελλάδα..

Τέλος για να είσαι μόνιμος κάτοικος aka φορολογικός κάτοικος μια χώρας πρέπει "Η μόνιμη ή κύρια κατοικία ή το κέντρο ζωτικών συμφερόντων που βρίσκεται για το έτος για 183 ημέρες και άνω " οπότε θεωρητικά το όχημα είναι πάνω από 6 μήνες εκτός..

Γενικά είναι αρκετά δύσκολο να είσαι by the book γιατί τα μισά τελωνεία έχουν κλείσει στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα..

And finally σημασία έχει πάντα ποιος είναι ο οδηγός.. B) :laugh: :cheer:

Εγω το έχω με γερμανικές πιανκίδες. Ειναι στο όνομα του ξαδέρφου μου που είναι κάτοικος Γερμανίας, με υπηκοότητα και εκεί φορολογούμενος. Απλά στη δήλωση της ασφάλειας φαίνομαι και εγώ σαν οδηγός με την ανάλογη προσαύξηση. Θα μου πεις τι κερδίζω. Απλά δεν πληρώνω 5000€ το χρόνο τέλη και φόρο πολυτελείας. Επιπλέον το πουλάω ανα δύο έτη στη Γερμανία αγοράζοντας το νέο μοντέλλο και δε μου το κλέβουν εδώ.
The administrator has disabled public write access.

Αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες. 05 Jul 2016 22:28 #11

  • Zis (teris3)
  • Zis (teris3)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 130
  • Thank you received: 20
  • Karma: 1 (1)
gus (gus326) wrote:

Εγω το έχω με γερμανικές πιανκίδες. Ειναι στο όνομα του ξαδέρφου μου που είναι κάτοικος Γερμανίας, με υπηκοότητα και εκεί φορολογούμενος. Απλά στη δήλωση της ασφάλειας φαίνομαι και εγώ σαν οδηγός με την ανάλογη προσαύξηση. Θα μου πεις τι κερδίζω. Απλά δεν πληρώνω 5000€ το χρόνο τέλη και φόρο πολυτελείας. Επιπλέον το πουλάω ανα δύο έτη στη Γερμανία αγοράζοντας το νέο μοντέλλο και δε μου το κλέβουν εδώ.

Δεν ισχύει ότι μόνο μέχρι πρώτου βαθμού συγγένειας έχει το δικαίωμα να το οδηγεί αν έχει ξένες πινακίδες;
The administrator has disabled public write access.

Αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες. 05 Jul 2016 23:34 #12

Αλεξανδρος (esperos68) wrote:
Κώστα, Άδεια παραμονής ή μόνιμος κάτοικος βουλγαριας;;;

Και αν αφορά ή οχι για το θέμα των τελών ή των ασφαλίστρων θα συμφωνήσω οτι δεν αξίζει το ρίσκο.
Αλλα... εγω που εχω νόμιμη ενεργή εταιρεία στην βουλγαρια χρειάζομαι αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες για να βάζω στα Cmr και κατα δεύτερων ειναι οτι ενα φορτηγό που βρίσκω εδώ για αγορά στα 13.000€ εκει το έχω βρει 4.500€ με + ολα τα έξοδα παίρνεις τρία με τα ιδια χρήματα.


Το θέμα ειναι οτι και νόμιμη εταιρεία να έχεις αν πέσεις σε στραβόξυλο να μην υπάρχει πιθανότητα να στο κατασχέσει έστω και μεχρι να το <<διερευνήσει>>
Το μόνιμος κάτοικος φαίνεται από πια χώρα έχεις εισόδημα και ένσημα Το 183 ημέρες δεν μπορεί κανείς να το αποδείξει ούτε να το ελέγξουν άρα και ένα χρόνο σερί να είσαι δεν υπάρχει θέμα
The administrator has disabled public write access.

Αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες. 05 Jul 2016 23:54 #13

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Zis (teris3) wrote:
gus (gus326) wrote:

Εγω το έχω με γερμανικές πιανκίδες. Ειναι στο όνομα του ξαδέρφου μου που είναι κάτοικος Γερμανίας, με υπηκοότητα και εκεί φορολογούμενος. Απλά στη δήλωση της ασφάλειας φαίνομαι και εγώ σαν οδηγός με την ανάλογη προσαύξηση. Θα μου πεις τι κερδίζω. Απλά δεν πληρώνω 5000€ το χρόνο τέλη και φόρο πολυτελείας. Επιπλέον το πουλάω ανα δύο έτη στη Γερμανία αγοράζοντας το νέο μοντέλλο και δε μου το κλέβουν εδώ.

Δεν ισχύει ότι μόνο μέχρι πρώτου βαθμού συγγένειας έχει το δικαίωμα να το οδηγεί αν έχει ξένες πινακίδες;

Οσες φορές με έχουν σταματήσει δεν είχαν ιδέα. Επιπλέον το όχημα το έχω για ψυχοθεραπεία άρα βγαίνει νύχτα για γκάζια και αδρεναλίνη. Τους ρίχνω εξάλλου 150+
The administrator has disabled public write access.

Αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες. 06 Jul 2016 00:33 #14

  • Observer
  • Observer's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 304
  • Thank you received: 40
  • Karma: 1
gus (gus326) wrote:
Observer wrote:
Αλεξανδρος (esperos68) wrote:
Κώστα, Άδεια παραμονής ή μόνιμος κάτοικος βουλγαριας;;;

Και αν αφορά ή οχι για το θέμα των τελών ή των ασφαλίστρων θα συμφωνήσω οτι δεν αξίζει το ρίσκο.
Αλλα... εγω που εχω νόμιμη ενεργή εταιρεία στην βουλγαρια χρειάζομαι αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες για να βάζω στα Cmr και κατα δεύτερων ειναι οτι ενα φορτηγό που βρίσκω εδώ για αγορά στα 13.000€ εκει το έχω βρει 4.500€ με + ολα τα έξοδα παίρνεις τρία με τα ιδια χρήματα.


Το θέμα ειναι οτι και νόμιμη εταιρεία να έχεις αν πέσεις σε στραβόξυλο να μην υπάρχει πιθανότητα να στο κατασχέσει έστω και μεχρι να το <<διερευνήσει>>

Μόνιμη κατοικία στη Βουλγαρία..
Οι ελληνικές αρχές θα κοιτάξουν στο ΑΦΜ σου.. σε πρώτη φάση.. αν είσαι δηλωμένος έξω..
Στη συνέχεια θα δουν την εταιρία αν το ΑΦΜ (Bulstat) είναι στο vies..
Όλα αυτά στα γρήγορα.. τα ελέγχει το ΣΔΟΕ..
Δεν αρκεί η εταιρία μόνο πρέπει να είναι by the book..
Και γενικά πρέπει να δηλώνεις στην εκάστοτε τελωνειακή αρχή κάθε φορά που μπαίνεις ή βγαίνεις από την Ελλάδα ώστε να δουν πόσες μέρες έμεινε το όχημα στην Ελλάδα..

Τέλος για να είσαι μόνιμος κάτοικος aka φορολογικός κάτοικος μια χώρας πρέπει "Η μόνιμη ή κύρια κατοικία ή το κέντρο ζωτικών συμφερόντων που βρίσκεται για το έτος για 183 ημέρες και άνω " οπότε θεωρητικά το όχημα είναι πάνω από 6 μήνες εκτός..

Γενικά είναι αρκετά δύσκολο να είσαι by the book γιατί τα μισά τελωνεία έχουν κλείσει στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα..

And finally σημασία έχει πάντα ποιος είναι ο οδηγός.. B) :laugh: :cheer:

Εγω το έχω με γερμανικές πιανκίδες. Ειναι στο όνομα του ξαδέρφου μου που είναι κάτοικος Γερμανίας, με υπηκοότητα και εκεί φορολογούμενος. Απλά στη δήλωση της ασφάλειας φαίνομαι και εγώ σαν οδηγός με την ανάλογη προσαύξηση. Θα μου πεις τι κερδίζω. Απλά δεν πληρώνω 5000€ το χρόνο τέλη και φόρο πολυτελείας. Επιπλέον το πουλάω ανα δύο έτη στη Γερμανία αγοράζοντας το νέο μοντέλλο και δε μου το κλέβουν εδώ.

Γενικά κυνηγάνε συγκεκριμένες χώρες.. :unsure: :unsure:
Εγώ έχω με γερμανικές, βουλγάρικες και ελληνικές,,.. Απ'όλα έχει το μαγαζάκι.. :D
The administrator has disabled public write access.

Αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες. 06 Jul 2016 00:55 #15

Μερικά ερωτήματα για τροφή για σκέψη. Αν κάποιος γνωρίζει (και δεν εικάζει) για κάποιο από αυτά ας δώσει την απάντηση του.


1) Έλληνας υπάλληλός Βουλγάρικης εταιρείας( πωλητής,) οδηγεί αυτοκίνητο (ΙΧ) ιδιοκτησίας της εταιρείας (ΕΠΕ) και ταξιδεύει σε όλη την Ελλάδα κάνοντας πωλήσεις για λογαριασμό της Βουλγάρικης εταιρείας.
Ασφαλίζετε και πληρώνετε στην Βουλγαρία. Μένει μόνιμα στην Ελλάδα και κάνει φορολογική δήλωση στην Ελλάδα δηλώνοντας τα εισοδήματα του ( μισθός ) από το εξωτερικό.
Είναι νόμιμο να κυκλοφορεί το αυτοκίνητο στην Ελλάδα (ΙΧ) ?

2) Διαχειριστής και ιδιοκτήτης Βουλγάρικης ΕΠΕ, με άδεια παραμονής στην Βουλγαρία (Long term residence έως το 2021) κυκλοφορεί στην Ελλάδα αυτοκίνητο ιδιοκτησίας της ΕΠΕ.
Στην Ελλάδα δεν έχει περιουσιακά στοιχεία και καταθέτει μηδενική φορολογική δήλωση. Είναι ασφαλισμένος στην Βουλγαρία ως διαχειριστής της ΕΠΕ αλλά δεν λαμβάνει εισόδημα από την ΕΠΕ καθώς δεν έχει διανέμει ακόμα κανένα μέρισμα, ούτε παίρνει μισθό (γι’ αυτό και η μηδενική δήλωση στης Ελλάδα. Συντηρείτε στην Ελλάδα από τους γονείς, αδέρφια, πεθερικά κτλ.)
Κυκλοφορεί νόμιμα το αυτοκίνητο στην Ελλάδα?

3) ΕΠΕ στην Βουλγαρία έχει μισθώσει με μακροχρόνια μίσθωση αυτοκίνητο το οποίο κυκλοφορεί ο ιδιοκτήτης και διαχειριστής της εταιρείας με τα παραπάνω χαρακτηριστικά του ερωτήματος 2.
Κυκλοφορεί νόμιμα στην Ελλάδα?

4) Και τέλος Βουλγαρική ΕΠΕ θέλει να νοικιάσει ή αγοράσει για λογαριασμό της και για χρήση του ιδιοκτήτη- διαχειριστή ή για τον/τους πωλητές της αυτοκίνητο στην Ελλάδα.
Μπορεί? Και αν ναι, πως ?Τι πληρώνει και που?

Η ΕΠΕ είναι ενεργή εταιρεία με κύκλο εργασιών ας πούμε περίπου 300000 Λέβα τα χρόνο.

Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες. 06 Jul 2016 01:06 #16

Και για αυτό με τις βουλγάρικες έχεις ολα τα παραπάνω που λες;; :whistle:
The administrator has disabled public write access.

Αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες. 06 Jul 2016 02:25 #17

  • Observer
  • Observer's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 304
  • Thank you received: 40
  • Karma: 1
Vasilis (btsilionis) wrote:
Μερικά ερωτήματα για τροφή για σκέψη. Αν κάποιος γνωρίζει (και δεν εικάζει) για κάποιο από αυτά ας δώσει την απάντηση του.


1) Έλληνας υπάλληλός Βουλγάρικης εταιρείας( πωλητής,) οδηγεί αυτοκίνητο (ΙΧ) ιδιοκτησίας της εταιρείας (ΕΠΕ) και ταξιδεύει σε όλη την Ελλάδα κάνοντας πωλήσεις για λογαριασμό της Βουλγάρικης εταιρείας.
Ασφαλίζετε και πληρώνετε στην Βουλγαρία. Μένει μόνιμα στην Ελλάδα και κάνει φορολογική δήλωση στην Ελλάδα δηλώνοντας τα εισοδήματα του ( μισθός ) από το εξωτερικό.
Είναι νόμιμο να κυκλοφορεί το αυτοκίνητο στην Ελλάδα (ΙΧ) ?

2) Διαχειριστής και ιδιοκτήτης Βουλγάρικης ΕΠΕ, με άδεια παραμονής στην Βουλγαρία (Long term residence έως το 2021) κυκλοφορεί στην Ελλάδα αυτοκίνητο ιδιοκτησίας της ΕΠΕ.
Στην Ελλάδα δεν έχει περιουσιακά στοιχεία και καταθέτει μηδενική φορολογική δήλωση. Είναι ασφαλισμένος στην Βουλγαρία ως διαχειριστής της ΕΠΕ αλλά δεν λαμβάνει εισόδημα από την ΕΠΕ καθώς δεν έχει διανέμει ακόμα κανένα μέρισμα, ούτε παίρνει μισθό (γι’ αυτό και η μηδενική δήλωση στης Ελλάδα. Συντηρείτε στην Ελλάδα από τους γονείς, αδέρφια, πεθερικά κτλ.)
Κυκλοφορεί νόμιμα το αυτοκίνητο στην Ελλάδα?

3) ΕΠΕ στην Βουλγαρία έχει μισθώσει με μακροχρόνια μίσθωση αυτοκίνητο το οποίο κυκλοφορεί ο ιδιοκτήτης και διαχειριστής της εταιρείας με τα παραπάνω χαρακτηριστικά του ερωτήματος 2.
Κυκλοφορεί νόμιμα στην Ελλάδα?

4) Και τέλος Βουλγαρική ΕΠΕ θέλει να νοικιάσει ή αγοράσει για λογαριασμό της και για χρήση του ιδιοκτήτη- διαχειριστή ή για τον/τους πωλητές της αυτοκίνητο στην Ελλάδα.
Μπορεί? Και αν ναι, πως ?Τι πληρώνει και που?

Η ΕΠΕ είναι ενεργή εταιρεία με κύκλο εργασιών ας πούμε περίπου 300000 Λέβα τα χρόνο.

Ευχαριστώ

1. Όχι
2. +Εγγραφή στη ΔΟΥ μονίμων κατοίκων εξωτερικού και το όχημα για διάστημα λιγότερου από 6 μήνες από την ημερομηνία που θα μπει στην Ελλάδα και όχι calendar year.
3. Τα ίδια με το 2.
4. ϊσως να χρειαστεί να βγάλει ελληνικό ΑΦΜ για την αγορά κ μόνο , όπως στα ακίνητα. κατά τα άλλα νοικιάζει κανονικά.. Ισχύει ότι ισχύει για τις Ελληνικές επιχειρήσεις.. χωρίς εξαιρέσεις..
Last Edit: 06 Jul 2016 02:26 by Observer.
The administrator has disabled public write access.

Αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες. 06 Jul 2016 02:27 #18

  • Observer
  • Observer's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 304
  • Thank you received: 40
  • Karma: 1
Αλεξανδρος (esperos68) wrote:
Και για αυτό με τις βουλγάρικες έχεις ολα τα παραπάνω που λες;; :whistle:
Ναι όπως επίσης και με ακίνητο και συμμετοχή σε εταιρίες στη Βουλγαρία και στη Γερμανία είτε μέτοχος είτε στο ΔΣ..
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.077 seconds