Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Απόψεις, προβλέψεις και δημοσκοπήσεις για τις εκλογές 2019. Εισάγετε την πρόβλεψή σας εδώ: tsig.gr/contact-us/ekloges2019jul

TOPIC: Εκλογές Μαΐου 2019

Εκλογές Μαΐου 2019 27 May 2019 13:26 #64

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
το μεγαλυτερο λαθος του ΣΥΡΙΖΑ για μενα ηταν οτι δεν εδωσε παροχες σε μεγαλη μεριδα πληθυσμου που υποφερει οπως οι ανεργοι κλπ αλλα πονταρε για μια ακομη φορα σε υπερηλικες που ειχε κοροιδεψει το 2015. οι υπερηλικες αυτοι φανηκε οτι ξυπνησαν και μετα απο 11 περικοπες συνταξεων αποφασισαν να τον τιμωρησουν.

η μεγαλυτερη μαλακια που εκανε ο τσιπρας ηταν να κοψει το ΕΚΑΣ σε υπερηλικες και αυτο δεν του το συγχωρεσαν.
φανταστειτε οτι ενας θειος μου επαιρνε 600 ευρω συνταξη μαζι με το ΕΚΑΣ και μετα την περικοπη παιρνει 370 ευρω που δεν του φτανουν ουτε για νοικι,ρευμα κλπ αλλα ουτε καν για τα φαρμακα του.τον βοηθουν τα παιδια του απο τοτε.ομως υπαρχουν και υπερηλικες που παιρνουν τα ιδια αλλα δεν εχουν παιδια.αυτοι καταποντιστηκαν και εξαφανιστηκαν απο τον χαρτη.
ουσιαστικα τους εστειλε μια ωρα νωριτερα στον ταφο.

για μια ακομη φορα την τακτικη του τσιπρα την θεωρησα γελοια.να δινει βαση σε συνταξιουχους με ψευτοδωρακια και να μην δινει βαση σε νεους ανθρωπους να επιστρεψουν στον τοπο τους απο το εξωτερικο. ομως τωρα εχασε και τους συνταξιουχους που πιστευε οτι λογω ηλικιας θα μπορουσε να τους μπερδεψει.

να τονισω οτι ουτε την ΝΔ την θεωρω αξιοπιστη. αλλωστε οπως δηλωσε ο μητσοτακης μολις βγει θα ξεκινησει απολυσεις δημοσιων υπαλληλων, περικοπες συνταξεων, δεν θα δωσει 13η συνταξη,περικοπη επιδοματος ανεργιας και δωρου χριστουγεννων.
προσωπικα τον μητσοτακη τον θεωρω και μεγαλυτερο βλακα απο τον τσιπρα.γελοιες καταστασεις δηλ αλλα ολους αυτους τους κραταει ο κομματικος στρατος. μοναδικη ελπιδα οι νεοτερες γενιες ισως.

προσωπικα δεν με εχει πεισει κανεις ακομη για μια σωστη οργανωση κρατους και πολυ φοβαμαι οτι αργα ή γρηγορα θα επαναληφθει η ιστορια με τραγικες συνεπειες. ολα αυτα για οσους εχουν διαβασει προσφατη νεοελληνικη ιστορια θυμιζουν εποχες 1960-1967 που επικρατουσε μπαχαλο και ασυννενοησια και το εκμεταλλευτηκαν οι πραξικοπηματιες και πηραν την εξουσια με τη βια.
αυτο σημαινει οτι με τις πολιτικες που θα εφαρμοσει η νδ οταν βγει το επομενο διαστημα στην εξουσια δεν θα κρατηθει πολυ και φοβαμαι οτι ακροδεξια κομματα θα το εκμεταλλευτουν με συνεπειες φοβερες για τα ελληνικα πραγματα.τωρα αν αυτο συμβει σε 2 ή 3 χρονια απο τωρα ουδεις γνωριζει αλλα φοβαμαι οτι δεν ειναι και πολυ μακρια χρονικα.

παντως εγω δεν νιωθω οτι η δημοκρατια στηριζεται σε γερα θεμελια πλεον.

εσεις τι πιστευετε?
Last Edit: 27 May 2019 13:28 by sonik.
The administrator has disabled public write access.

Εκλογές Μαΐου 2019 27 May 2019 14:19 #65

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1783
  • Thank you received: 693
  • Karma: 36
Τα 3Ε τους φάγανε. Εφορία, ΕΝΦΙΑ, ΕΦΚΑ. Ολα μαζί μας έπαιρναν το 70% (μαζί με την προκαταβολή του 100% ίσως και το 100% του εισοδήματος) γιαυτό εγώ είπα στο προσωπικό "δεν ξέρω τι θα ψηφίσετε αλλά αν βγει ο Αλ6 μην έρθετε τη Δευτέρα για δουλειά".
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Εκλογές Μαΐου 2019 27 May 2019 15:28 #66

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
gus (gus326) wrote:
Τα 3Ε τους φάγανε. Εφορία, ΕΝΦΙΑ, ΕΦΚΑ. Ολα μαζί μας έπαιρναν το 70% (μαζί με την προκαταβολή του 100% ίσως και το 100% του εισοδήματος) γιαυτό εγώ είπα στο προσωπικό "δεν ξέρω τι θα ψηφίσετε αλλά αν βγει ο Αλ6 μην έρθετε τη Δευτέρα για δουλειά".


ισχυει και αυτο που λες αλλα για να πληρωσεις ολα αυτα σημαινει οτι εχεις και καποια περιουσια. ο αλλος ο φουκαρας ο γερος που δεν εχει τιποτα ουτε καν δικο του σπιτι ,μενει στο νοικι και επαιρνε οπως ειπα 600 ευρω συνταξη και του την πηγαν 370 του εκοψαν δηλαδη το ΕΚΑΣ 230 ευρω μονομιας τι πρεπει να πει? γιατι πχ δεν εκοβαν 50 ευρω απο τους κηφηνες δημοσιους υπαλληλους ωστε να μην περικοψουν τις συνταξεις σε τετοιο βαθμο? γιατι να την πληρωσει ενας 80χρονος που επαιρνε συνταξη και πριν τα μνημονια μονο πεντε εξι κατοσταρικα?
θελω να πω οτι εφτασαν στο σημειο να ξεσκισουν και τα κατωτατα επιπεδα διαβιωσης.

οσο για το αλλο που λες για το τι θα ψηφιζαν οι υπαλληλοι σου στη θεση σου δεν θα ημουν τοσο σιγουρος για το αν θελεις πραγματικα να συντηρησεις το κατεστημενο μητσοτακεικο που απομυζει αιωνιως το δημοσιο χρημα.

και ενα σχολιο αλλουνου που ειδα και συμφωνω....'' Και τώρα σωθήκαμε με Κούλη ! Έλληνες με άνοια ξεχάσατε την Siemens και τις κωλοτούμπες της Ν.Δ. ''

ασε τα ιδια σκατα ηταν ειναι και θα ειναι και οι δυο τους.
Last Edit: 27 May 2019 15:44 by sonik.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Εκλογές Μαΐου 2019 27 May 2019 16:33 #67

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1783
  • Thank you received: 693
  • Karma: 36
Ωραία ΕΚΑΣ ένα Ε ακόμη. Τέτοιος συρφετός μπουρδας αλλαζονοιας δεν ξανάπερασε.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Εκλογές Μαΐου 2019 27 May 2019 21:50 #68

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
"ασε τα ιδια σκατα ηταν ειναι και θα ειναι και οι δυο τους."

Oχι φιλε μου δεν είναι έτσι και η σημερινη άνοδος στο χρηματιστηριο κάτι λέει...

Ο Αλέξης φεύγει - η έλπιδα έρχεται!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Εκλογές Μαΐου 2019 27 May 2019 21:58 #69

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1783
  • Thank you received: 693
  • Karma: 36
GSAKKI wrote:
"ασε τα ιδια σκατα ηταν ειναι και θα ειναι και οι δυο τους."

Oχι φιλε μου δεν είναι έτσι και η σημερινη άνοδος στο χρηματιστηριο κάτι λέει...

Ο Αλέξης φεύγει - η έλπιδα έρχεται!

Έτσι ελπίζω να είναι....
The administrator has disabled public write access.

Εκλογές Μαΐου 2019 27 May 2019 22:45 #70

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Άμα δει κανένας την Ελπίδα να της πει ότι την ψάχνω.

Ρε πάτε καλά? Εντάξει, κι ο Αλέκος το τερμάτισε. Αλλά την ελπίδα θα την φέρει ο Κυριακος? Τι άλλο θα φερει? Τον αέρα της αλλαγής? Νέα πνοή?
The administrator has disabled public write access.

Εκλογές Μαΐου 2019 27 May 2019 23:44 #71

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
GSAKKI wrote:
"ασε τα ιδια σκατα ηταν ειναι και θα ειναι και οι δυο τους."

Oχι φιλε μου δεν είναι έτσι και η σημερινη άνοδος στο χρηματιστηριο κάτι λέει...

Ο Αλέξης φεύγει - η έλπιδα έρχεται!


ελπιδα? αυτο και αν ειναι ανεκδοτο!!

μπραβο ρε φιλε με εκανες και γελασα.

ολοι αυτοι οι ανεπροκοποι ειναι κοπροσκυλα του κερατα φιλε μου.δεν εχουν ουτε ενα ενσημο στην ζωη τους. αυτο και μονο θα επρεπε να σε προβληματισει...
The administrator has disabled public write access.

Εκλογές Μαΐου 2019 28 May 2019 04:29 #72

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1783
  • Thank you received: 693
  • Karma: 36
Έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε;
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), GSAKKI
Time to create page: 0.065 seconds