Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Μεσιτική αντιπαράθεση

Μεσιτική αντιπαράθεση 12 Mar 2022 17:56 #1

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να παραθέσω ένα ερώτημα για να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει.

Είμαι ήδη σε διαδικασία αναζήτησης νέου διαμερίσματος, και έχω υπογράψει ήδη για κάποια ακίνητα εντολή ανάθεσης από μεσιτικό γραφείο κατόπιν υπόδειξης του ακινήτου με φυσική παρουσία δική μου του πωλτή και του μεσίτη .

Το ερώτημά μου είναι συγκεκριμένο, εάν ο μεσίτης μου έχει αποκαλύψει μια πολυκατοικία στην οποία πωλούνται αρκετά διαμερίσματα , αλλά εγώ στο χαρτί που υπέγραψα, έχω δώσει την συγκατάθεση μου για να τους παραχωρήσω αμοιβή για ένα συγκεκριμένο στα πχ 60τ.μ . έαν κάνω κίνηση για να αγοράσω όχι το ίδιο αλλα διαφορετικό διαμέρισμα στην ίδια πολυκατοικία το οποίο είναι στα 88τ.μ . Ο μεσίτης μου είπε πως στην ουσία η διεύθυνση του ακινήτου , επειδή αναγράφεται στο έγγραφο που υπέγραψα καλύπτει όλα τα διαμερίσματα και με παρότρυνε να υπογράψω και 2ο χαρτί ( προφανώς ήθελε να εξασφαλίσει την υπογραφή μου ) για το διαμέρισμα στα 88 τ.μ. αλλά του είπα πως θέλω να το σκεφτώ. Ο ιδιοκτήτης των 2 διαμερισμάτων είναι το ίδιο πρόσωπο και από ότι Έμαθα έχει αναθέσει όλα του τα διαμερίσματα στη συγκεκριμένα εταιρία που υπέγραψα και εγώ...

όταν υπέγραψα δεν μου είπανε οτι στην συγκεκριμένη πολυκατοικία υπάρχουν και άλλα διαμερίσματα προς πώληση , και οτι αν υπογράψω δεσμέυομαι για όλα..... το ανακάλυψα εγώ τυχαία μόνος μου..... οπότε για αυτό θεωρώ οτι θα μπορούσα να τους παρακάμψω ,χωρίς να έχω οικονομικές / νομικές συνέπειες στο μέλλον και θέλω να συγκεντρώσω γνώμες.

Τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση ?
The administrator has disabled public write access.

Μεσιτική αντιπαράθεση 13 Mar 2022 01:15 #2

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 803
  • Thank you received: 297
  • Karma: 49 (6)
πρέπει να διαβάςουμε το χαρτί ανάθεσης τι ακριβώς έχεις υπογράψει
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.060 seconds