Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Τι θα φάμε σήμερα;

Τι θα φάμε σήμερα; 19 Jun 2015 21:15 #19

soto51 wrote:
7) Υπάρχουν κάποιες "προκαταλήψεις" στην κοινωνία μας πάνω σε μερικά πράματα. Μια απ' αυτές είναι (π.χ.) ότι "τα κατεψυγμένα τρόφιμα δεν είναι τόσο καλά όσο τα φρέσκα". Μύθος.

Έχω μεγαλωσει σε μια παραλιακή τοποθεσία της Αττικής.
Ο πατερας μου, απο παλιά ως τώρα, πήγαινε στα καΐκια ,πολύ πρωΐ, οταν επέστρεφαν, για να αγοράσει ψάρια.
Το φθινόπωρο κουτσομούρες ,μπαρμπούνια, χταπόδια, σκορπίνες, δρακαινες κλπ..
Το χειμώνα, καλαμάρια, μπαλάδες, καραβίδες, μπακαλιαροι για σούπα, πεσκανδρίτσες, μελανούρια, κοκκάλια κλπ.
Το καλοκαίρι, σαφρίδια, κατσούλες, κολιούς, τονάκια, γαύρο κλπ..
Αυτα μας αρεσαν, αυτά βλέπαμε ζωντανά στους παγκους κ στα καΐκια κ αυτά παίρναμε..
Πρώτη φορά, κατεψυγμένο ψαρι αγόρασα το 2012..
Συγκεκριμένα, μπαρμπούνια..
Απο τότε, αγοράζω συχνά, διάφορα ψαρια κατεψυγμένα..
Λοιπόν, μου φαίνονται πολύ πιο ανοστα απο τα φρέσκα.
Ειδικά οι γαρίδες, δεν τρώγονται..

Δεν λέω οτι δεν ειναι ποιοτικά, αλλα για μένα, που επι τόσα χρόνια έχω συνηθίσει να τρώω έτσι, μου κακοφαινονται τα κατεψ. ψάρια..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Τι θα φάμε σήμερα; 20 Jun 2015 01:55 #20

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
TEV wrote:
Περιμένω τη συνταγή.
Αν σοβαρολογείς, και πράγματι σκοπεύεις να το φτιάξεις, να κάτσω να στη γράψω, αφού το υποσχέθηκα. Δεν την έχω κάπου γραμμένη.
Είναι ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ πάντως. Και το μαγείρεμα του ψαριού (εμπεριέχει καθάρισμα με το χέρι), και το γράψιμο της συνταγής.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τι θα φάμε σήμερα; 20 Jun 2015 01:58 #21

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Πρώτη φορά, κατεψυγμένο ψαρι αγόρασα το 2012..
Συγκεκριμένα, μπαρμπούνια.
Μπαρμπούνια δεν παίρνω.
1-2 φορές μόνο είχα βρει κι εγώ κατεψυγμένα, και τα πήρα, αλλά ήταν 1 κιλό το ένα.
Δεν μ' αρέσουν τα τηγανητά γενικώς. Αυτά έγιναν στο φούρνο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τι θα φάμε σήμερα; 20 Jun 2015 16:40 #22

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Το φθινόπωρο κουτσομούρες ,μπαρμπούνια, χταπόδια, σκορπίνες, δρακαινες κλπ..
Το χειμώνα, καλαμάρια, μπαλάδες, καραβίδες, μπακαλιαροι για σούπα, πεσκανδρίτσες, μελανούρια, κοκκάλια κλπ.
Το καλοκαίρι, σαφρίδια, κατσούλες, κολιούς, τονάκια, γαύρο κλπ..
Αυτα μας αρεσαν, αυτά βλέπαμε ζωντανά στους παγκους κ στα καΐκια κ αυτά παίρναμε..


Με όλα αυτά, τα πανάκριβα, που έχεις, κατά δήλωσή σου, περιδρομιάσει τόσα χρόνια, δεν μπορώ παρά να αναφωνήσω:

Έκτακτη εισφορά 10% στον κύριο και αναδρομικά από τότε που άρχισε το περιδρόμιασμα...

Και αν μάθω ότι πήγες και στην συγκέντρωση των μνημονιακών στο Σύνταγμα 20% έκτακτη εισφορά γιατί όπως πολύ ... σωστά είπε και ο σύντροφος Πετράκος, με την σοφία και την νηφαλιότητα που τον διακρίνει, ... "Όσοι θέλουν Ευρώπη να πληρώσουν οι ίδιοι τους φόρους", period.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 20 Jun 2015 21:42 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Τι θα φάμε σήμερα; 20 Jun 2015 17:53 #23

batista wrote:

Με όλα αυτά, τα πανάκριβα, που έχεις, κατά δήλωσή σου, περιδρομιάσει τόσα χρόνια, δεν μπορώ παρά να αναφωνήσω:

Έκτακτη εισφορά 10% στον κύριο και αναδρομικά από τότε που άρχισε το περιδρόμιασμα...

Και αν μάθω ότι πήγες και στην συγκέντρωση των μνημονιακών στο Σύνταγμα 20% έκτακτη εισφορά γιατί όπως πολύ ... σωστά είπε και ο σύντροφος Πετράκος, με την σοφία και την νηφαλιότητα που τον διακρίνει, ... "Όσοι θέλουν Ευρώπη να πληρώσουν οι ίδιοι τους φόρους", period.

Ίσα-ίσα, τότε ήταν φτηνά, γιατί δεν μεσολαβούσαν άλλοι κ τα έπαιρνα κατευθείαν απο την πηγή..

Τα σαφρίδια, οι κολιοί, οι γαρίδες, τα χταπόδια, ο γαυρος, η πεσκανδρίτσα, οι μπακαλιάροι, η παλαμίδα...άντε, τα κοκκαλια κ τα μελανουρια, είναι φτηνά..
Τα υπολοιπα, ακριβαίνουν λίγο..
Δεν τα τρως κ κάθε μέρα..
Θα φορολογηθω λες;

Δεν νομίζω, θα πάρω απαλλαγή, γιατί στα καΐκια απασχολούνται κ μεταναστες, απο Άφρικα μεριά, άρα, θα πάρω κ βραβείο που τους στηρίζω..

Στις συγκεντρώσεις δεν πήγα, ούτε θα πάω, γιατί επι 2 εβδομάδες δουλεύω απόγευμα..
Συνεπώς, γλιτώνω τον έξτρα φόρο :laugh:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Τι θα φάμε σήμερα; 20 Jun 2015 22:25 #24

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
batista wrote:

Με όλα αυτά, τα πανάκριβα, που έχεις, κατά δήλωσή σου, περιδρομιάσει τόσα χρόνια, δεν μπορώ παρά να αναφωνήσω:

Έκτακτη εισφορά 10% στον κύριο και αναδρομικά από τότε που άρχισε το περιδρόμιασμα...

Και αν μάθω ότι πήγες και στην συγκέντρωση των μνημονιακών στο Σύνταγμα 20% έκτακτη εισφορά γιατί όπως πολύ ... σωστά είπε και ο σύντροφος Πετράκος, με την σοφία και την νηφαλιότητα που τον διακρίνει, ... "Όσοι θέλουν Ευρώπη να πληρώσουν οι ίδιοι τους φόρους", period.

Ίσα-ίσα, τότε ήταν φτηνά, γιατί δεν μεσολαβούσαν άλλοι κ τα έπαιρνα κατευθείαν απο την πηγή..

Τα σαφρίδια, οι κολιοί, οι γαρίδες, τα χταπόδια, ο γαυρος, η πεσκανδρίτσα, οι μπακαλιάροι, η παλαμίδα...άντε, τα κοκκαλια κ τα μελανουρια, είναι φτηνά..
Τα υπολοιπα, ακριβαίνουν λίγο..
Δεν τα τρως κ κάθε μέρα..
Θα φορολογηθω λες;

Δεν νομίζω, θα πάρω απαλλαγή, γιατί στα καΐκια απασχολούνται κ μεταναστες, απο Άφρικα μεριά, άρα, θα πάρω κ βραβείο που τους στηρίζω..

Στις συγκεντρώσεις δεν πήγα, ούτε θα πάω, γιατί επι 2 εβδομάδες δουλεύω απόγευμα..
Συνεπώς, γλιτώνω τον έξτρα φόρο :laugh:


Αυτά τα περί έλλειψης μεσαζόντων και χαμηλών τιμών είναι φτηνές δικαιολογίες. Επίσης αυτό το "...Στις συγκεντρώσεις δεν πήγα, ούτε θα πάω, γιατί επί 2 εβδομάδες δουλεύω απόγευμα..." υποκρύπτει διάθεση συμμετοχής στην αποκρουστική συγκέντρωση των οπαδών του ευρωμονόδρομου, ασχέτως αν λόγω εργασίας αυτό δεν κατέστη δυνατό (κατά δήλωσή σου η οποία φυσικά και αμφισβητείται).

Οπότε, παρουσιάσου από Δευτέρα στην ειδική εξεταστική των πραγμάτων επιτροπή που θα συστήσει άμεσα η κα Ζωή Κωνσταντοπούλου με θέματα:

1) Για τα πανάκριβα ψάρια που αγόραζες εξεδόθη το σχετικό φορολογικό παραστατικό;
2) Που πέταξες τα κόκκαλα;
3) Οι μετανάστες, στους οποίους αναφέρεσαι, ήταν ασφαλισμένοι από τον εργοδότη τους;
4) Έχεις τουλάχιστον είκοσι μάρτυρες οι οποίοι θα μπορούσαν ενόρκως να επιβεβαιώσουν στην επιτροπή ότι πράγματι δούλευες την ημέρα και ώρα της συγκέντωσης των μνημονιακών; Μεταξύ των είκοσι αυτών μαρτύρων, οι 11 τουλάχιστον θα πρέπει να έχουν ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ στις δύο τελευταίες εκλογικές αναμετρήσεις. Το πως θα επιβεβαιωθεί αυτό δεν πρέπει να σε απασχολεί. Θα απασχολήσει την επιτροπή η οποία αν χρειασθεί θα προβεί στην αναγκαία ενδελεχή ανάκριση.
5) Συμφωνείς ή διαφωνείς με τα αισχρά συνθήματα που ακούστηκαν στην εν λόγω συγκέντρωση;
6) Που είσουν, τι έκανες και τι σκεφτόσουν όταν έκλεισε η ΕΡΤ; Εεε;;

Αυτό το τελευταίο, μπορεί στο φτωχό φιλομνημονιακό-γερμανοτσολιάδικο-υποταγμένο μυαλό σου (ο θεός να το κάνει) να φαίνεται άσχετο με την υπόθεσή σου αλλά σε κάθε περίπτωση θα αποκαλύψει τον γενικότερο τρόπο σκέψης και λειτουργίας σου κατά το διάστημα επιβολής των αισχρών μνημονιακών πολιτικών.
Οφείλω, τέλος να πω ότι θα πρέπει να προετοιμαστείς για μια τουλάχιστον 10ωρη εξέταση χωρίς φαγητό, νερό, τουαλέτα καθότι δεν νομίζω να θεωρείς τον εαυτό σου καλύτερο από τον Λάμπη τον Ταγματάρχη.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 20 Jun 2015 22:28 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Τι θα φάμε σήμερα; 21 Jun 2015 00:57 #25

batista wrote:

Οπότε, παρουσιάσου από Δευτέρα στην ειδική εξεταστική των πραγμάτων επιτροπή που θα συστήσει άμεσα η κα Ζωή Κωνσταντοπούλου με θέματα:

1) Για τα πανάκριβα ψάρια που αγόραζες εξεδόθη το σχετικό φορολογικό παραστατικό;
2) Που πέταξες τα κόκκαλα;
3) Οι μετανάστες, στους οποίους αναφέρεσαι, ήταν ασφαλισμένοι από τον εργοδότη τους;
4) Έχεις τουλάχιστον είκοσι μάρτυρες οι οποίοι θα μπορούσαν ενόρκως να επιβεβαιώσουν στην επιτροπή ότι πράγματι δούλευες την ημέρα και ώρα της συγκέντωσης των μνημονιακών; Μεταξύ των είκοσι αυτών μαρτύρων, οι 11 τουλάχιστον θα πρέπει να έχουν ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ στις δύο τελευταίες εκλογικές αναμετρήσεις. Το πως θα επιβεβαιωθεί αυτό δεν πρέπει να σε απασχολεί. Θα απασχολήσει την επιτροπή η οποία αν χρειασθεί θα προβεί στην αναγκαία ενδελεχή ανάκριση.
5) Συμφωνείς ή διαφωνείς με τα αισχρά συνθήματα που ακούστηκαν στην εν λόγω συγκέντρωση;
6) Που είσουν, τι έκανες και τι σκεφτόσουν όταν έκλεισε η ΕΡΤ; Εεε;;


Οφείλω, τέλος να πω ότι θα πρέπει να προετοιμαστείς για μια τουλάχιστον 10ωρη εξέταση χωρίς φαγητό, νερό, τουαλέτα καθότι δεν νομίζω να θεωρείς τον εαυτό σου καλύτερο από τον Λάμπη τον Ταγματάρχη.

Απαντώ στην κα Πρόεδρο..

1)Για τα ψάρια, όχι δεν μου έκοβαν απόδειξη τοτε, γιατί δεν υπήρχε υποχρέωση να έχουν στα καΐκια κ τα ψαράδικα ταμειακές μηχανές..
Αν θέλετε όμως, μπορούμε μαζί να πάμε στους ψαράδες για να μας βεβαιώσουν, κατα προσέγγιση, προς τα άνω, βέβαια, τα έσοδα τόσων ετών..
Θα το κάνουν με χαρά..

2)Τα κόκκαλα τα έδινα δωρεάν σε εταιρίες που παρασκευάζουν ιχθυάλευρα, ψαρόκολλες κλπ...
Αυτοί, τάϊζαν με αυτά, κοτόπουλα, γουρούνια, αγελαδες κ σκύλους..

3) Οι μετανάστες ήταν κανονικά ασφαλισμένοι, με τα ένσημα του ΙΚΑ πλαστικοποιημένα, να τα έχουν στο καΐκι.
Πολλές φορές έβλεπα κ την Επιθεώρηση Εργασίας να περνάει απο εκεί κ να βάζουν υπογραφές κ σφραγίδες..
Τελευταία όμως βλέπω περισσότερους πρόσφυγες πολέμου στην περιοχή..
Δεν πρέπει όμως να ανησυχείτε, γιατί, όπως λεει η κα Τασία, σύντομα θα εξαφανιστούν κ δεν θα τους ξαναδούμε..

4) Χμμ...

5) Κα Πρόεδρε, τώρα τελευταία δεν ακούω πολύ καλά...
Φώναζαν συνθήματα;;;

6) Όταν έκλεισε η ΕΡΤ ήμουν νύχτα κ παλεύαμε να σώσουμε έναν παππού..
Τα καταφέραμε, προσωρινά..
Δυστυχώς, ο παππούς πεθανε μετά απο 6 μηνες, επομενως, δεν μπορεί να σας βεβαιώσει το αληθές της μαρτυρίας μου...

Δεν φοβαμαι τιποτε..
Η αληθεια θα λάμψει..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τι θα φάμε σήμερα; 20 Jul 2015 04:04 #26

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
Γνωριζει καποιος αν επιτρεπεται η πωληση αλογισιου κρεατος;
Η εγκυκλιος της ΓΓ Δημοσιων Εσοδων αναφερει οτι απο σημερα το κρεας αλογου επιβαρυνεται με 23% ΦΠΑ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τι θα φάμε σήμερα; 20 Jul 2015 12:32 #27

TEV wrote:
Γνωριζει καποιος αν επιτρεπεται η πωληση αλογισιου κρεατος;
Η εγκυκλιος της ΓΓ Δημοσιων Εσοδων αναφερει οτι απο σημερα το κρεας αλογου επιβαρυνεται με 23% ΦΠΑ.

Αυτά είναι περίεργα πράγματα..
Κάπου διάβασα οτι , αν πάρεις χοιρινό σουβλάκι, έχει 13% ΦΠΑ..
Αν, όμως, έχει κ πιπεριές, θα πάει στο 23%..
Επίσης, ο μοσχαρίσιος κιμάς έχει 23% κ ο χοιρινός 13%..

Αν παραγγειλεις μπιφτέκια οπου αποτελουνται κ απο τα δυο είδη κρέατος;
Θα σου κόψουν δυο αποδείξεις;
Το τυρί, συσκευασμένο κ τριμμένο εχει 23% , ενώ το άτριφτο(!) έχει 13%...

Για το αλογίσιο που λες, θέλω να πιστεύω οτι προορίζεται για ζωοτροφές..

Αλλιώς...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.068 seconds