Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Περί μπύρας

Περί μπύρας 03 Oct 2015 03:34 #109

Τις προάλλες δοκιμασα μια ξεχωριστή μπύρα με χαρακτηριστική γεύση κ άρωμα..

Προέλευση, απο τις Σέρρες..

Έντονο άρωμα λυκίσκου κ ελαφρώς πιο πικρή γεύση..


1.jpg
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Περί μπύρας 31 Oct 2015 03:22 #110

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Λοιπόν, νομίζω ότι ανακάλυψα μια «κομπίνα» που άρχισε να κάνει το Lidl με τις μπύρες, και η οποία είναι η εξής:

Η νέα «Argus», που άρχισε να πουλιέται (ενώ δεν υπάρχει πια η παλιά, η μπλε, η «Ermis Argus») δεν είναι Ελληνική.

Argus1.jpg


Η ιστορία έχει ως εξής:
Κατ’ αρχήν βγήκε η απλή ΕΡΜΗΣ (δεν έχω φωτογραφία) που ήταν Ελληνική, φτηνή, και διαφημιζόταν κάργα - κυρίως ως Ελληνική.

Argus2.jpg


Στη συνέχεια βγήκε η «Ermis ARGUS” που είναι αυτή που βλέπετε στη φωτο.
Και οι δυο Ερμής πουλιόντουσαν 0,59€ το κουτάκι (1,18€/λίτρο) και που και που έβγαιναν και προσφορές, όπως έχει γραφτεί και νωρίτερα εδώ.

Argus3.jpg


Στο κουτάκι της Ελληνικής Argous γράφει:
ΕΡΜΗΣ ARGUS HELLENIC LAGER και στα «ψιλά» γράμματα του κουτιού γράφει:
«Παρασκευάζεται και συσκευάζεται στην Ελλάδα για την Εταιρεία: Lidl Hellas & Σια Ο.Ε., Σίνδος, Κωδ. Ζυθοποιείου ΦΘΙ-02-12».

Έψαξα και βρήκα ότι το «ΦΘΙ-02-12» είναι το μεγάλο ζυθοποιείο της Αταλάντης, αυτό που χτίστηκε πριν χρόνια για να βγάλει την Henniger, για όποιους την θυμούνται.

Argus4.jpg


Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ARGUS (η άσπρη) γράφει μόνο:
«Παρασκευάζεται στην ΕΕ για την Εταιρεία: Lidl Hellas & Σια Ο.Ε., Σίνδος» και τίποτα άλλο. Ούτε Κωδ. Ζυθοποιείου, ούτε χώρα.
Δεν διαφημίστηκε στα φυλλάδια του Lidl.
Είναι και φτηνότερη (χωρίς προσφορές) : 0,49 το κουτάκι (0,98€/λίτρο).

Argus5.jpg


Είμαι βέβαιος πως η Lidl έκλεισε συμφωνία με κάποιον έξω, και φέρνει τη μπύρα από κει,

Ήπια ήδη δύο.
Δεν είναι ίδια με την Ελληνική Argus.
Δεν μπορώ να πω ότι είναι κακή, αλλά ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ότι δεν είναι Ελληνική, να μην νομίζουν ότι μας πιάνουν στον ύπνο.

Χαρακτηρίζω την ιστορία «κομπίνα», γιατί νομίζω ότι πάνε να περάσουν κάτι σαν Ελληνικό, χωρίς να είναι.
Και βέβαια (έξυπνοι όντες) όχι με τρόπο που μπορεί κάποιος να τους κατηγορήσει γι’ αυτό.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Περί μπύρας 31 Oct 2015 12:51 #111

soto51 wrote:
Λοιπόν, νομίζω ότι ανακάλυψα μια «κομπίνα» που άρχισε να κάνει το Lidl με τις μπύρες, και η οποία είναι η εξής:

Η νέα «Argus», που άρχισε να πουλιέται (ενώ δεν υπάρχει πια η παλιά, η μπλε, η «Ermis Argus») δεν είναι Ελληνική.

Argus1.jpg


Η ιστορία έχει ως εξής:
Κατ’ αρχήν βγήκε η απλή ΕΡΜΗΣ (δεν έχω φωτογραφία) που ήταν Ελληνική, φτηνή, και διαφημιζόταν κάργα - κυρίως ως Ελληνική.

Argus2.jpg


Στη συνέχεια βγήκε η «Ermis ARGUS” που είναι αυτή που βλέπετε στη φωτο.
Και οι δυο Ερμής πουλιόντουσαν 0,59€ το κουτάκι (1,18€/λίτρο) και που και που έβγαιναν και προσφορές, όπως έχει γραφτεί και νωρίτερα εδώ.

Argus3.jpg


Στο κουτάκι της Ελληνικής Argous γράφει:
ΕΡΜΗΣ ARGUS HELLENIC LAGER και στα «ψιλά» γράμματα του κουτιού γράφει:
«Παρασκευάζεται και συσκευάζεται στην Ελλάδα για την Εταιρεία: Lidl Hellas & Σια Ο.Ε., Σίνδος, Κωδ. Ζυθοποιείου ΦΘΙ-02-12».

Έψαξα και βρήκα ότι το «ΦΘΙ-02-12» είναι το μεγάλο ζυθοποιείο της Αταλάντης, αυτό που χτίστηκε πριν χρόνια για να βγάλει την Henniger, για όποιους την θυμούνται.

Argus4.jpg


Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ARGUS (η άσπρη) γράφει μόνο:
«Παρασκευάζεται στην ΕΕ για την Εταιρεία: Lidl Hellas & Σια Ο.Ε., Σίνδος» και τίποτα άλλο. Ούτε Κωδ. Ζυθοποιείου, ούτε χώρα.
Δεν διαφημίστηκε στα φυλλάδια του Lidl.
Είναι και φτηνότερη (χωρίς προσφορές) : 0,49 το κουτάκι (0,98€/λίτρο).

Argus5.jpg


Είμαι βέβαιος πως η Lidl έκλεισε συμφωνία με κάποιον έξω, και φέρνει τη μπύρα από κει,

Ήπια ήδη δύο.
Δεν είναι ίδια με την Ελληνική Argus.
Δεν μπορώ να πω ότι είναι κακή, αλλά ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ότι δεν είναι Ελληνική, να μην νομίζουν ότι μας πιάνουν στον ύπνο.

Χαρακτηρίζω την ιστορία «κομπίνα», γιατί νομίζω ότι πάνε να περάσουν κάτι σαν Ελληνικό, χωρίς να είναι.
Και βέβαια (έξυπνοι όντες) όχι με τρόπο που μπορεί κάποιος να τους κατηγορήσει γι’ αυτό.

Δίκιο έχεις.
Το είχα καταλάβει γιατί πάντα διαβάζω τις ετικέττες των προϊόντων, πριν τα αγοράσω.
Οσο για τη γεύση, μου φάνηκε ίδια.
Μάλλον δεν κάνω για γευσιγνώστης..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Περί μπύρας 31 Oct 2015 13:36 #112

  • Optimus (optimus)
  • Optimus (optimus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 588
  • Thank you received: 61
  • Karma: -3 (-86)
Δεν έχω βρει ούτε μια Ελληνική ζυθοποιία που να βγάζει μπύρα της προκοπής(η χειρότερη πρέπει να είναι η Αθηναϊκή). Οι Έλληνες απλα δεν το χουν το σπορ. Αφήστε που η μπύρα ξεχειλώνει την κοιλιά και φαινόνται λίγο σαν Al Βandy όσοι πίνουν μπύρες κατα κόρον. Και σε στέλνει για ούρηση συνέχεια.

Κρασί και κατα προτιμηση λευκό. Και αυτό με μέτρο. Αν με έχω κέφι το βράδυ και δεν μου χαλάσει κάτι την μέρα ίσως πιώ ένα ποτηράκι στην υγεία σας σήμερα.

soto51 συμβαίνει και το εξής παράδοξο, η Αmstel η Heineken η Kaizer και αρκετές άλλες, που είναι ξένες μπύρες, να παρασκευάζονται εδώ. Αθηναϊκή ζυθοποιία λέει απο πίσω. Οπότε αν τις πιεις στο εξωτερικό, τελείως άλλη γεύση.
Last Edit: 31 Oct 2015 13:41 by Optimus (optimus).
The administrator has disabled public write access.

Περί μπύρας 31 Oct 2015 13:56 #113

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Optimus (optimus) wrote:
Δεν έχω βρει ούτε μια Ελληνική ζυθοποιία που να βγάζει μπύρα της προκοπής(η χειρότερη πρέπει να είναι η Αθηναϊκή). Οι Έλληνες απλα δεν το χουν το σπορ. Αφήστε που η μπύρα ξεχειλώνει την κοιλιά και φαινόνται λίγο σαν Al Βandy όσοι πίνουν μπύρες κατα κόρον. Και σε στέλνει για ούρηση συνέχεια.

Κρασί και κατα προτιμηση λευκό. Και αυτό με μέτρο. Αν με έχω κέφι το βράδυ και δεν μου χαλάσει κάτι την μέρα ίσως πιώ ένα ποτηράκι στην υγεία σας σήμερα.

soto51 συμβαίνει και το εξής παράδοξο, η Αmstel η Heineken η Kaizer και αρκετές άλλες, που είναι ξένες μπύρες, να παρασκευάζονται εδώ. Αθηναϊκή ζυθοποιία λέει απο πίσω. Οπότε αν τις πιεις στο εξωτερικό, τελείως άλλη γεύση.

Αυτό δεν είναι κακό.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Περί μπύρας 31 Oct 2015 15:33 #114

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Optimus (optimus) wrote:
Δεν έχω βρει ούτε μια Ελληνική ζυθοποιία που να βγάζει μπύρα της προκοπής(η χειρότερη πρέπει να είναι η Αθηναϊκή).

Αν θες να βρεις αξιόλογη ελληνική μπύρα, πρέπει να δοκιμάσεις μικροζυθοποιία (προλαβαίνεις πριν αυξήσουν τον ΕΦΚ).
Για παράδειγμα, Septem, Πειραϊκη μικροζυθοποιία, μικροζυοποιία Θεσσαλίας, Siris, κτλ.
Είναι πιο ακριβές από τις υπόλοιπες, αλλά αξίζουν.
The administrator has disabled public write access.

Περί μπύρας 09 Aug 2016 01:33 #115

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
batista wrote:
Sadeness1990 wrote:
Πα**Μάκης (podaskos) wrote:
Sadeness1990 wrote:
soto51 wrote:
Sadeness1990 wrote:
στην περιοχή της Πτολεμαΐδας και από ένα πολυσύχναστο παντοπωλείο που προμηθεύεται μπύρες από ένα μεγάλο προμηθευτή αγοράσαμε το εν λόγω ποτό.
Έχεις απομακρυνθεί?
Εγώ στη θέση σου θα ξαναγύριζα και θα έπαιρνα ακόμα 1-2.
Απ' την ίδια παρτίδα, εννοείται.

Soto, αν θες σου δίνω διεύθυνση και τις τσιμπάς στο φτερό... ;)
...πες μας και το παντοπωλείο για εμάς που μένουμε Πτολεμαϊδα.

Στην Σουλίου στο παρκάκι, έχει ένα παντοπωλείο....

Ψάχνω συλλεκτικό ζαμπονάκι μεσοπολέμου... Δίνω όσα όσα.

Τώρα αν σου πω ότι έχω, θα ρωτήσεις αν κόψω απόδειξη;
The administrator has disabled public write access.

Περί μπύρας 09 Aug 2016 03:28 #116

Μας τα χαλάει κ το Lidl..
Απο εκεί που τα κουτάκια 0,5 ml είχαν 0,59€, τώρα σκαρφάλωσαν στα 0,85€..
Και η συσκευασία των 24 μπουκαλιών των 250 ml, απο 7€ που είχε πέρυσι, τώρα έφτασε τα 10€..

Φταίει η αύξηση του ΦΠΑ, ο αυξημένος φόρος μπύρας, κάτι άλλο, ή όλα αυτά μαζί;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Περί μπύρας 09 Aug 2016 04:09 #117

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Μας τα χαλάει κ το Lidl..
Απο εκεί που τα κουτάκια 0,5 ml είχαν 0,59€, τώρα σκαρφάλωσαν στα 0,85€..
Και η συσκευασία των 24 μπουκαλιών των 250 ml, απο 7€ που είχε πέρυσι, τώρα έφτασε τα 10€..

Φταίει η αύξηση του ΦΠΑ, ο αυξημένος φόρος μπύρας, κάτι άλλο, ή όλα αυτά μαζί;

Η παλιά τιμή ήταν 1,18 το λίτρο. Αν βγάλεις τον φπα (νομίζω 23%), ήταν 0,96.
Μπήκε εφκ 5%. Αυτός την κάνει 1,01.
Και φπα 24%, επομένως πάει στα 1,25 το λίτρο.

Καμία σχέση με το 1,70 το λίτρο που τις πουλάνε τώρα.

Νομίζω ότι ευκαιρία βρήκαν... Είναι και καλοκαίρι (που ο κόσμος διψάει για μπύρα) και βαράνε.
Μόλις δροσίσει ο καιρός, θα αρχίσουν οι "προσφορές".

Εγώ αυτές τις μπλε τις έπαιρνα 8-8 τα 24ρια. 193 κουτάκια = 96 λίτρα τη φορά, 8x24 και ένα που πέρναγα απ' το ταμείο.
Με τη νέα τιμή δεν έχω πάρει καθόλου (και κοντεύουν να μου τελειώσουν).
Αλλά ΔΕΝ θα ξαναπάρω. Ας τελειώσουν. Αν πρέπει, θα παιρνω 2-2 από το μικρομάγαζο - ας είναι πιο ακριβές.

Σιχτίρ!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.072 seconds