Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Περί μπύρας

Re:Περί μπύρας 12 Feb 2017 22:34 #127

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Το αφορολόγητο ειναι μόνο για μισθωτους/συνταξιούχους. Οι υπόλοιποι ΕΕ η επιχειρηματίες δεν έχουν αφορολόγητο για να το χτισουν.
The administrator has disabled public write access.

Re:Περί μπύρας 13 Feb 2017 02:16 #128

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gus (gus326) wrote:
Το αφορολόγητο ειναι μόνο για μισθωτους/συνταξιούχους. Οι υπόλοιποι ΕΕ η επιχειρηματίες δεν έχουν αφορολόγητο για να το χτισουν.

Πάτε στοίχημα ότι όταν βγουν τα εκκαθαριστικά θα έχω πάλι επιστροφή?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Re:Περί μπύρας 13 Feb 2017 09:37 #129

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
soto51 wrote:
Πάτε στοίχημα ότι όταν βγουν τα εκκαθαριστικά θα έχω πάλι επιστροφή?

Σιγα το δύσκολο, τρόποι πολλοί. Βέβαια να προσέχεις το τεκμαρτό και μην βγεις στη λίστα για έλεγχο.
Εγω προτιμώ να πληρώνω ενα ικανοποιητικό ποσό για να έχω το κεφάλι μου (πιο) ήσυχο γιατί με τους τρελούς ποτέ δεν ξέρεις.
The administrator has disabled public write access.

Re:Περί μπύρας 13 Feb 2017 10:28 #130

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
Πάτε στοίχημα ότι όταν βγουν τα εκκαθαριστικά θα έχω πάλι επιστροφή?

Δεν χρειάζεται να βάζεις στοίχημα με κανέναν. Κανένας δεν αμφέβαλε γι αυτό που γράφεις.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Re:Περί μπύρας 13 Feb 2017 10:30 #131

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
gus (gus326) wrote:
Οι υπόλοιποι ΕΕ η επιχειρηματίες δεν έχουν αφορολόγητο για να το χτισουν.

Είναι στην, πολύ ... δημιουργική (και σίγουρα βολική) ελληνική λογική ότι ... μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Re:Περί μπύρας 13 Feb 2017 11:35 #132

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
soto51 wrote:
Πάτε στοίχημα ότι όταν βγουν τα εκκαθαριστικά θα έχω πάλι επιστροφή?

gus (gus326) wrote:
Σιγα το δύσκολο, τρόποι πολλοί. Βέβαια να προσέχεις το τεκμαρτό και μην βγεις στη λίστα για έλεγχο.
Εγω προτιμώ να πληρώνω ενα ικανοποιητικό ποσό για να έχω το κεφάλι μου (πιο) ήσυχο γιατί με τους τρελούς ποτέ δεν ξέρεις.

Τεκμαρτό?
Από τι?
Ό,τι μπορούσε να το ανεβάσει, άλλαξε μορφή.

Προτιμάς να πληρώνεις?
Μαζόχα είσαι?
Δε σε φτάνει που πληρώνεις όσα δεν μπορείς να αποφύγεις?

Εγώ π.χ. από τα 339,61 που έδωσα στο Σκλαβενίτη το Σάββατο, ΞΕΡΩ ότι τα 57~60 είναι φόρος στο τσακαλότο με τη μία (από τον φπα - δεν ήταν όλα τα είδη στο 24%, αλλά δεν κάθησα να το υπολογίσω κι ακριβώς, γι' αυτό στο λέω με ±1,50 ευρώ).
Κι απ' τα υπόλοιπα, τα 282 που πήρε ο Σκλαβ. προ φπα, τι νομίζεις ότι είναι, όλα δικά του? Δεν πληρώνει φόρο? Δεν πληρώνει ΦΜΥ στους υπαλλήλους του? Δεν πληρώνει 40 ειδών κέρατα που κι αυτά (πάλι) στο τσακαλότο πάνε?
Στην πραγματικότητα ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ (από τα 282) δεν πάνε στα προϊόντα. Κι αυτά που δεν πάνε, ξέρεις που πάνε:
Στη "διοίκηση".

Άσε λοιπόν, gus, τα "προτιμώ να πληρώνω ένα ικανοποιητικό ποσό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο".
Βεβαίως και πληρώνεις (να, είδες τι πλήρωσα εγώ προχτές, τώρα στα έβαλα κάτω), αλλά αν πληρώσω κι άλλα (από αυτά που αποφεύγονται) όχι ήσυχο δεν το έχω, ανεβαίνει όλο το αίμα μου εκεί (στο κεφάλι).

Αν δεν σκέφτεται κάποιος έτσι, είτε σημαίνει ότι έχει καταντήσει σαν ••• ••••••• [θου κυριε φυλακην τω στόματι μου] , είτε πρέπει να πάρει το όπλο και να βγει στο βουνό.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Re:Περί μπύρας 13 Feb 2017 14:10 #133

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
soto51 wrote:
Τεκμαρτό?
Από τι?
Ό,τι μπορούσε να το ανεβάσει, άλλαξε μορφή.

Προτιμάς να πληρώνεις?
Μαζόχα είσαι?
Δε σε φτάνει που πληρώνεις όσα δεν μπορείς να αποφύγεις?

Εγώ π.χ. από τα 339,61 που έδωσα στο Σκλαβενίτη το Σάββατο, ΞΕΡΩ ότι τα 57~60 είναι φόρος στο τσακαλότο με τη μία (από τον φπα - δεν ήταν όλα τα είδη στο 24%, αλλά δεν κάθησα να το υπολογίσω κι ακριβώς, γι' αυτό στο λέω με ±1,50 ευρώ).
Κι απ' τα υπόλοιπα, τα 282 που πήρε ο Σκλαβ. προ φπα, τι νομίζεις ότι είναι, όλα δικά του? Δεν πληρώνει φόρο? Δεν πληρώνει ΦΜΥ στους υπαλλήλους του? Δεν πληρώνει 40 ειδών κέρατα που κι αυτά (πάλι) στο τσακαλότο πάνε?
Στην πραγματικότητα ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ (από τα 282) δεν πάνε στα προϊόντα. Κι αυτά που δεν πάνε, ξέρεις που πάνε:
Στη "διοίκηση".

Άσε λοιπόν, gus, τα "προτιμώ να πληρώνω ένα ικανοποιητικό ποσό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο".
Βεβαίως και πληρώνεις (να, είδες τι πλήρωσα εγώ προχτές, τώρα στα έβαλα κάτω), αλλά αν πληρώσω κι άλλα (από αυτά που αποφεύγονται) όχι ήσυχο δεν το έχω, ανεβαίνει όλο το αίμα μου εκεί (στο κεφάλι).

Αν δεν σκέφτεται κάποιος έτσι, είτε σημαίνει ότι έχει καταντήσει σαν ••• ••••••• [θου κυριε φυλακην τω στόματι μου] , είτε πρέπει να πάρει το όπλο και να βγει στο βουνό.

Οταν τα νούμερα είναι μεγάλα (>1Μ) δε σώζεσαι με το Σκλαβενίτη. Ο χρόνος που πρέπει να αφιερώνεις σε αντίμετρα είναι πολύ μεγάλος και δεν ξέρω αν συμφέρει. Αντίστοιχα εξακολουθώ να προτιμώ να μην έχω επαφές με τη διοίκηση και ας μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Οσον αφορά στα 339,1 του Σκλαβενίτη προτιμώ να τα κόβω τιμολόγιο οπότε γλυτώνω 24% ΦΠΑ, 38% εισφορά, 29% - 6% φόρο - αλληλεγγύη, οπότε στα 339,1 το κόστος μου είναι 104€ το οποίο και καταπίνω σχετικά εύκολα.
The administrator has disabled public write access.

Re:Περί μπύρας 13 Feb 2017 17:57 #134

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gus (gus326) wrote:
προτιμώ να τα κόβω τιμολόγιο οπότε γλυτώνω 24% ΦΠΑ, 38% εισφορά, 29% - 6% φόρο - αλληλεγγύη, οπότε στα 339,1 το κόστος μου είναι 104€

Δεν ξέρω, ίσως έχεις δίκιο.
Αλλά το τιμολόγιο που κόβεις, τι είδους εταιρεία έχεις και της το περνάς στα έξοδα? Εστίασης?
Γιατί αν έχεις π.χ. εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων, ή βιοτεχνία ρούχων, ή εργολαβική, ή πρατήριο καυσίμων, ή διαγνωστικό κέντρο (τύπου γεροβασίλη), ή εμπορία ανταλλακτικών, ή οτιδήποτε άλλο εκτός από φαγιά, θα στο κόψουν το έξοδο με τη μία, και θα σου ρίξουν και τα βιβλία.

Btw σήμερα ήπια και το δεύτερο (ένα demi-sec) και είναι εξ ίσου καλό με το brut. Ίσως μάλιστα και λίγο καλύτερο (γευστικά).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Re:Περί μπύρας 13 Feb 2017 18:49 #135

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
soto51 wrote:
Δεν ξέρω, ίσως έχεις δίκιο.
Αλλά το τιμολόγιο που κόβεις, τι είδους εταιρεία έχεις και της το περνάς στα έξοδα? Εστίασης?
Γιατί αν έχεις π.χ. εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων, ή βιοτεχνία ρούχων, ή εργολαβική, ή πρατήριο καυσίμων, ή διαγνωστικό κέντρο (τύπου γεροβασίλη), ή εμπορία ανταλλακτικών, ή οτιδήποτε άλλο εκτός από φαγιά, θα στο κόψουν το έξοδο με τη μία, και θα σου ρίξουν και τα βιβλία.

Btw σήμερα ήπια και το δεύτερο (ένα demi-sec) και είναι εξ ίσου καλό με το brut. Ίσως μάλιστα και λίγο καλύτερο (γευστικά).

Αν εξαιρέσεις σερβιέτες και μακαρόνια λίγο πολυ όλα μπορείς να τα πας στις παραγωγικές δαπάνες. Μάλιστα λέω να βάλω 2-3 ΚΑΔ ακόμη για να περνάω τα πάντα...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.066 seconds