Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Συμβουλές για απώλεια βάρους

Συμβουλές για απώλεια βάρους 26 Dec 2019 13:49 #19

αυτες οι Ταιλανδεζικες σαλτσες δεν ειναι γεματες απο ενισχυτικο γευσης; Οπως το γλουταμινικο μονονατριο που ειναι υπευθυνο για την παχυσαρκια;;;;
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συμβουλές για απώλεια βάρους 26 Dec 2019 15:20 #20

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Sosimple, συγχαρητήρια που γυμνάζεσαι κ έχεις πολύ καλές επιδόσεις στο τρέξιμο.
Κ εγω στα 20 km ίδιους χρόνους έχω με σένα κ τρέχω δύο φορές την εβδομάδα.
Συνήθως όμως προτιμώ το μισάωρο τρέξιμο, λόγω χρόνου, όπου εκεί κάνω από 5,5 ως 6 km.
Αν θες, διάβασε μερικές συμβουλές από κάποιον που γυμνάζεται σχεδόν καθημερινά σε γυμναστήριο επί 21 χρόνια.

1) Οι κοιλιακοί είναι απλά μύες του σώματος, με πολύ μικρό εύρος κίνησης κ δεν έχει νόημα να τους γυμνάζεις καθημερινά, ούτε να κάνεις 2000 επαναλήψεις.
Τι ακριβώς προσπάθεις να πετύχεις;
Να τους μεγαλώσεις κ να τους δυναμώσεις;
Αν ναι, τότε θα πρέπει να τους γυμνάζεις μία, το πολύ δύο φορές την εβδομάδα, με πρόσθετη αντίσταση σετ, για (βάρη) κάνοντας ως 15 επαναλήψεις το σετ, για περίπου 8 σετ.
Με τις πολλές επαναλήψεις δεν πετυχαίνεις τίποτε.
Θα γυμνάζες ποτέ πχ στήθος κάνοντας καθημερινά 800-1000 επαναλήψεις χωρίς βάρος;

Οι μύες της ράχης είναι πολύ πιο σημαντικοί από τους κοιλιακούς.
Πολύ σπάνια βλέπω κάποιους να τους γυμνάζουν.
Μας προστατεύουν από το να πάθουμε κήλη μεσοσπονδύλιου κ να μην μπορούμε να περπατήσουμε.
Αυτοί οι μύες θέλουν εκγύμναση με βάρη.
Το κάνεις αυτό;
Θερμίδες καίγονται όταν το σώμα αυξήσει τη μυϊκή μάζα, μόνο κ μόνο για να διατηρηθούν οι μύες.
Αυτό επιτυγχάνεται με περισσότερα βάρη κ το πολύ 12 επανάληψεις.
Έτσι μόνο σφίγγει το σώμα κ αποτρέπονται οι μυϊκοί τραυματισμοί.
Μεγάλη έμφαση να δώσεις στην εγκυμναση των κάτω άκρων.
Μεγάλη μυϊκή ομάδα που στηρίζει όλο το σώμα.
Τέλος να πω πως οι κοιλιακοί του καθενός βρίσκονται ακριβώς κάτω από το δέρμα, σε 3 στρώματα.
Αν έχουμε λίπος στην κοιλιά μας, όσες επαναλήψεις κ να κάνουμε, δεν πρόκειται ποτέ να εμφανιστούν.
Thanks,
Δεν ειμαι ειδικος στη γυμναστική . Προφανώς ξερεις περισσότερα απο εμένα. Απλα έγραψα τι κανω και με εχει βοηθησει και να διατηρώ τα κιλά μου σε νορμαλ πλεον (αφου τα εχασα) και να εχω μια πολυ καλη φυσικη κατάσταση .
Ξερω οτι αυτη η γυμναστική που κανω δεν αποτελεί υπόδειγμα . Ποσο μαλλον η διατροφή μου που ειναι κακιστη :laugh:
Απλα τα καίω και δεν εχω προβληματα, ακομα και οι εξετάσεις βγαίνουν υποδειγματικες. (Αμα σταματήσω και δεν αλλαξω διατροφή ειμαι σιγουρος θα εχω προβληματα).
Οι κοιλιακοί εμενα με εχουν βοηθησει πολυ παντως.
Βεβαια δεν ειναι ακριβως οι κλασικοι κοιλιακοί, γυμαζω διάφορους μυες με τον τροπο που τους κανω.Ισως ειναι και θεμα οργανισμού . Θα μπορούσα να γράψω πολλά γι αυτο, αλλα οκ ίσως δεν ειναι γενικά τα θετικα. Παντως μεχρι και προβλημα στη μέση που εχω χρονια, εχει περάσει.
Τα αλλα που γράφεις, προφανως και εχεις δικιο. Κανονικα θα επρεπε να κανω και αλλα.
Δεν προσπαθώ να κανω τους κοιλιακούς να φαίνονται, καθώς αυτο ειναι κυριως θεμα διατροφής και 2ον γυμναστικής ως γνωστων.
Το σημαντικο ειναι να γυμνάζεσαι. Οτι και να κανεις καλο ειναι, ακομα και αν δεν ειναι το αποδοτικοτερο.
Θεωρώ ποιο σημαντικο να βρεις κατι να σου ταιριάζει, και ας μην ειναι το αποδοτικοτερο / σωστοτερο, παρα να κανεις κατι ποιο σωστο που θα το κανεις αγγαρεία ομως, γιατι στο τέλος θα τα παρατήσεις..
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Συμβουλές για απώλεια βάρους 26 Dec 2019 17:29 #21

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
Xρεωμένος καταθέτης! (ant) wrote:
αυτες οι Ταιλανδεζικες σαλτσες δεν ειναι γεματες απο ενισχυτικο γευσης; Οπως το γλουταμινικο μονονατριο που ειναι υπευθυνο για την παχυσαρκια;;;;

Tα συστατικα αναγραφονται στις ετικέτες, οποτε καλο είναι να τα διαβαζεις αντι να αναρωτιεσαι.

Εννοείται ότι ολες οι ετοιμες σαλτσες του εμποριου εχουν συντηρητικα, δε γινεται αλλιως.
Μονο το γλουταμινικο μονονατριο ευθυνεται για τη παχυσαρκια?
[συντηρητικα που λειτουργουν και ως ενισχυτικα γευσης]

Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Μονάχα το τρέξιμο και η ποδηλατάδα, πάντως, σε εκτενείς πολυετείς παρακολουθήσεις δεκάδων εκατομμυρίων ανθρώπων, επέφεραν μειώσεις ολικής θνησιμότητας 30%-40%.
Επιμέρους μείωναν δραστικά διαβήτη τύπου 2, εμφράγματα μυοκαρδίου, εγκεφαλικά επεισόδια, άνοια, νεφρική ανεπάρκεια, κτλ.
Οι γιατροί στην Αγγλία έχουν λάβει επίσημη κλινική οδηγία από τον εκεί Ιατρικό Σύλλογο να συνταγογραφούν στους ασθενείς "τρέξιμο στα πάρκα".
Ούτε το τένις, ούτε το μπάσκετ, ούτε το ποδόσφαιρο, ούτε το κολύμπι, ούτε τα βάρη σε γυμναστήριο, κατέγραφαν τόσο θετικά αποτελέσματα.
Σχετικές κλινικές μελέτες, δημοσιευμένες σε μεγάλα αξιόπιστα διεθνή ιατρικά περιοδικά, έχω αναρτήσει εκτενώς στο νήμα "Υγεία".
Μπορείτε να τις βρείτε γρήγορα κι από τη λειτουργία "αναζήτηση" του ιστότοπου tsig

Νομίζω πως για το καλό μας θα πρέπει να επικεντρώνουμε στις ασκήσεις γυμναστικής που επιφέρουν τα περισσότερα θετικά αποτελέσματα στην υγεία μας.

Eδω θα συμφωνησω με τη πιστη χριστιανη (και απηνης διωκτρια των λαθρομεταναστων) Μαρια.
Η αεροβια γυμναστικη ειναι απαραιτητη. Ειτε εξω, ειτε σε διαδρομο. Τα βαρακια είναι για τους μποντι μπιλντερς. Και φυσικα πρεπει να συνδυαζεατι με σωστη διατροφή, όχι να πλακωνεσαι στις πιτσες, τις κρεπες και τις πιτες οπως ο φιλος από πανω.
Last Edit: 26 Dec 2019 18:36 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συμβουλές για απώλεια βάρους 26 Dec 2019 23:23 #22

  • opensource
  • opensource's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 254
  • Thank you received: 55
  • Karma: -11
κόβεις ψωμί αναψυκτικά αλκοόλ ζάχαρη - γλυκά φύλλα σφολιάτες - έτοιμα φαγητά πλην των ψητών χωρίς αλάτι



και αυξάνεις την ποικιλία στο φαγητό (μεσογειακή διατροφή) το περπάτημα κίνηση τρέξιμο βαράκια

5 γεύματα τη μέρα

όχι μετά τις 21:00 φαγητό

όχι άγχος

όχι ξενύχτια...

sorry αν είναι πολλά!
Last Edit: 26 Dec 2019 23:24 by opensource.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συμβουλές για απώλεια βάρους 27 Dec 2019 01:01 #23

The administrator has disabled public write access.

Συμβουλές για απώλεια βάρους 27 Dec 2019 16:45 #24

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
opensource wrote:
κόβεις ψωμί

όχι άγχος

όχι ξενύχτια

Δε χρειαζεται να κοψεις τελειως το ψωμι, το αντικαθιστάς με μαυρο, ολικης-σικαλεως.

Το αγχος δυστυχως συνηθως δεν εξαρτάται από μας, οποιος μπορει να το αποβαλλει θα κανει γενικα καλο στον οργανισμο του.

Το ξενυχτι από μονο του δε νομιζω οτι παιζει ρολο.

Xρεωμένος καταθέτης! (ant) wrote:
Περισσοτερο θα ανησυχουσα για το σιροπι γλυκοζης, υπαρχει στις περισσοτερες επεξεργασμενες-συσκευασμενες τροφες.
Last Edit: 27 Dec 2019 16:50 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Συμβουλές για απώλεια βάρους 08 Jan 2020 00:47 #25

  • ata_true
  • ata_true's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 5
  • Thank you received: 3
  • Karma: 1
φαε μικρότερες δοσεις φαγητου και ξεκίνα δραστηριοτητες ακομα και περπατημα!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: batista, γιώργης (yorgi)

Συμβουλές για απώλεια βάρους 10 Jan 2020 02:25 #26

Ένας άλλος τρόπος να χάσει κάποιος βάρος είναι η αλλαγή τρόπου μαγειρέματος.
Κομμένα τα τηγανητά κ τα λαδερα φαγητά, ακόμη κ του φούρνου.
Η λύση είναι μαγείρεμα στον ατμό.
Τα λαχανικά, το ψάρι, το ρύζι, το σνίτσελ κ το κοτόπουλο έχουν καλύτερη γεύση, τόση που δεν φαντάζεστε!
Γίνονται πολύ ελαφριά φαγητά κ με λιγότερες θερμίδες, αφού δεν γίνονται με λάδι.
Για όσους δεν αντέχουν χωρίς λάδι, μπορούν να προσθέσουν μετά το μαγείρεμα, λίγες σταγόνες, ωμό.
Προσοχή, δεν λέω πως πρέπει μόνο να μαγειρεύουμε στον ατμό ή να κόψουμε εντελώς το ελαιόλαδο από τη διατροφή μας.
Όμως, το μαγείρεμα στον ατμό, προσωπικά το βρίσκω πολύ υγιεινό κ γευστικό.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 10 Jan 2020 09:22 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: batista, γιώργης (yorgi)

Συμβουλές για απώλεια βάρους 10 Jan 2020 20:57 #27

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Ένας άλλος τρόπος να χάσει κάποιος βάρος είναι η αλλαγή τρόπου μαγειρέματος.
Κομμένα τα τηγανητά κ τα λαδερα φαγητά, ακόμη κ του φούρνου.
Η λύση είναι μαγείρεμα στον ατμό.
Τα λαχανικά, το ψάρι, το ρύζι, το σνίτσελ κ το κοτόπουλο έχουν καλύτερη γεύση, τόση που δεν φαντάζεστε!
Γίνονται πολύ ελαφριά φαγητά κ με λιγότερες θερμίδες, αφού δεν γίνονται με λάδι.
Για όσους δεν αντέχουν χωρίς λάδι, μπορούν να προσθέσουν μετά το μαγείρεμα, λίγες σταγόνες, ωμό.
Προσοχή, δεν λέω πως πρέπει μόνο να μαγειρεύουμε στον ατμό ή να κόψουμε εντελώς το ελαιόλαδο από τη διατροφή μας.
Όμως, το μαγείρεμα στον ατμό, προσωπικά το βρίσκω πολύ υγιεινό κ γευστικό.

Για το θέμα της γεύσης, θα βρεις σίγουρα πολλές διαφωνίες και αυτό είναι φυσιολογικό. Άλλωστε είναι αυτό που λένε, "η αμαρτία είναι γλυκιά.". :dry:
Για το θέμα της υγιεινής διατροφής, έχεις απόλυτο δίκιο. Να τονίσουμε απλά ότι, ιδίως για τα λαχανικά, οι βέλτιστοι τρόποι μαγειρέματος προκειμένου να διατηρούν τα θρεπτικά συστατικά τους είναι να τα κάνουμε ψητά (με όσο το δυνατό λιγότερο λάδι) ή στον ατμό (όπως γράφεις). Όχι βραστά γιατί χάνουν μεγάλο μέρος από την θρεπτική τους αξία.

Παρεμπιπτόντως, εξαιρετικό, υγιεινό (γιατί τα λίπη φεύγουν κάτω από την σχάρα ψησίματος) και πάρα πολύ οικονομικό (λόγω της άμεσης θέρμανσης) ψήσιμο κάνουν τα λεγόμενα ρομποτάκια (ακολουθεί ενδεικτική φωτό).

Μέτρον άριστον
Last Edit: 10 Jan 2020 21:11 by batista.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Time to create page: 0.085 seconds