Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Νομισματα

Νομισματα 07 Nov 2015 18:56 #1

  • k20a
  • k20a's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Karma: 0
Γεια σας,ψαχνω νομισματα κοπης <1900,οποιασδηποτε χωρας,θα προτιμουσα καποιον συλλεκτη για να μου στειλει αρκετα μαζεμενα αλλα οποιοσδηποτε ενδιαφερετε να πουλησει εστω και ενα ας γραψει εδω.Καλο θα ηταν να εχετε μια τιμη στο νου ετσι ωστε να μην υπαρχουν παρεξηγησεις αλλα και χωρις τιμη εχω ανθρωπο που μπορει να κοστολογησει.Ευχαριστω
The administrator has disabled public write access.

Νομισματα 07 Nov 2015 23:54 #2

Έχει τρελλαθεί ο κόσμος..
3200€ για 8 πενηντάρικα του '78???


www.xe.gr/eleytheros-xronos/nomismata-xa...%7Cad-134290093.html
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Νομισματα 08 Nov 2015 01:35 #3

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
k20a wrote:
Γεια σας,ψαχνω νομισματα κοπης <1900,οποιασδηποτε χωρας,θα προτιμουσα καποιον συλλεκτη για να μου στειλει αρκετα μαζεμενα αλλα οποιοσδηποτε ενδιαφερετε να πουλησει εστω και ενα ας γραψει εδω.Καλο θα ηταν να εχετε μια τιμη στο νου ετσι ωστε να μην υπαρχουν παρεξηγησεις αλλα και χωρις τιμη εχω ανθρωπο που μπορει να κοστολογησει.Ευχαριστω

Όταν λες να σου "στείλει" τι ακριβώς εννοείς? Γιατί πρέπει να "σταλούν" τα νομίσματα? Χέρι με χέρι δε γίνεται? Που είσαι, στη Μιανμάρ?

Εν πάσει περιπτώσει:
Έχω τις εξής χρυσές λίρες Αγγλίας (κεφαλή Victoria):

1877 2
1885 1
1889 1
1893 2
1894 1
1895 2
1896 1
Σύνολο 10.

ΔΕΝ ενδιαφέρομαι να τις πουλήσω, αλλά εγώ δεν είμαι συλλέκτης. Οπότε οι "παλιές", που έχουν (για κάποιους) μεγαλύτερη αξία από τις "τρέχουσες" δεν μ' ενδιαφέρει ιδιαίτερα να τις κρατήσω. Θα αγοράσω άλλες, με τα λεφτά που θα μου δώσεις. Οπότε αν εσένα σ' ενδιαφέρουν, στις δίνω.

Δεν χρειάζεται "άνθρωπος να τις κοστολογήσει". Και μεις αθρώποι είμαστε. Ξέρουμε πόσο κάνουν. Αν θέλεις να μάθεις και συ, δες εδώ:
www.goldsovereigns.co.uk/datesexist.html
για όλη τη σειρά από το 1817 μέχρι το 2016.
Βλέπω πάντως ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΕΣ αυτές οι παλιές λίρες που ψάχνεις. Μέχρι και 385 λίρες στερλίνες Αγγλίας κάνουν, όταν η "τρέχουσα" πουλιέται 207.

Και επειδή (ορθώς) δεν θέλεις "να υπάρχουν παρεξηγήσεις", και "να έχω μια τιμή στο νου" και τέτοια, στα λέω λεπτομερώς:
Την τιμή που στις κοστολογώ την παίρνω από το ανωτέρω website, επομένως παίρνω τιμή σε λίρες στερλίνες Αγγλίας.
Με ισοτιμία (τώρα που γράφω) λίρα/ευρώ 1,4013, εγώ τις βγάζω και τις 10 στα 4.995 ευρώ. Ένα ταλληράκι, χοντρικά. Τόσα θέλω για να στις δώσω.
Αν αλλάξει η ισοτιμία, θα αλλάξουν και τα ευρώ. Επίσης αν αλλάξουν οι τιμές του goldsovereigns.co.uk, πάλι θα αλλάξει η τιμή τους σε ευρώ. Είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω (σε οποιαδήποτε περίπτωση).

-Παζάρια δε δέχομαι.
-Πώληση μερικών μόνο δε δέχομαι.
-Πληρωμή με κατάθεση σε τράπεζα (ή κάρτα) δε δέχομαι.
-Διαδρομή έξω απ' τον κύκλο, για να στις φέρω, δεν κάνω.

untitled6_2015-11-07.jpg


Και εφ' όσον συναντηθούμε, γλυτώνεις μεταφορικά, ασφάλιστρα, και όλα αυτά που χρεώνει ο goldsovereigns.co.uk σε κάθε παραγγελία.

Σε συμφέρω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 10 Nov 2015 03:29 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Νομισματα 08 Nov 2015 01:39 #4

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Έχει τρελλαθεί ο κόσμος..
3200€ για 8 πενηντάρικα του '78???

www.xe.gr/eleytheros-xronos/nomismata-xa...%7Cad-134290093.html

Σου βρήκα με $10.

www.ebay.com/itm/1978-50-DRACHMA-GREECE-...3:g:L-EAAOSwwbdWLpri

Ο δικός σου απ' τη ΧΕ μάλλον συριζα θα είναι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Νομισματα 08 Nov 2015 14:40 #5

  • k20a
  • k20a's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Karma: 0
Καλημερα,το ενδιαφερον που μου εδωσες μου το πηρες με τους ορους που εβαλες.Εχεις αξιολογη συλλογη αλλα παρολα αυτα η διαφορα τιμης απτην απλη χρυση λιρα δεν συγκρινεται με την σπανιοτητα της.Εννοω οτι ανα πασα στιγμη μπορεις να μπεις σε σαιτ συλλεκτων και παντα καποιος θα τα εχει.Ευχαριστω για την προσφορα σου και για τον κοπο σου παντως.

Να πω οτι δεν ενδιαφερομαι μονο για χρυσα νομισματα,οποιοδηποτε παλιο εχετε ειτε ασημενιο ειτε χρυσο ειτε οτιδηποτε πειτε μου η δειξτε μου πιο ειναι και θα σας πω.Καποιο νομισμα που το εχετε και δεν ειστε συλλεκτες μπορω να σας κανω μια προσφορα(η να μου κανετε εσεις) και να βγαλετε και λεφτα για αυτο.
The administrator has disabled public write access.

Νομισματα 08 Nov 2015 15:20 #6

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 803
  • Thank you received: 297
  • Karma: 49 (6)
k20a & soto51,
Η ανίχνευση κοροϊδων είναι δύσκολη δουλειά :laugh:
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
The administrator has disabled public write access.

Νομισματα 08 Nov 2015 17:08 #7

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
k20a wrote:
η διαφορα τιμης απ την απλη χρυση λιρα δεν συγκρινεται με την σπανιοτητα της.
Εγώ φίλε μου δεν είμαι συλλέκτης, το είπα.
Βρήκα τις τιμές τους, σου έδειξα από που: www.goldsovereigns.co.uk/datesexist.html
Την "απλή" που λες την πουλάει 207.
Αυτές τις παλιές, 350.
Γιατί? Δεν ξέρω. Τόσο τις πουλάει πάντως.
Εσύ να μου απαντήσεις, που ξέρεις από συλλεκτικά.
Αν τις βρίσκεις φτηνότερα, παρ' τες από κει που τις βρίσκεις, προφανώς.
Και πες μου και μένα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Νομισματα 08 Nov 2015 18:18 #8

  • k20a
  • k20a's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Karma: 0
Να σου εξηγησω.Η σπανιοτητα ενος νομισματος εξαρταται απο την διαθεσιμοτητα του.Δεν ειπα ουτε οτι τα βρισκω φθηνοτερα ουτε οτι θες πολλα.Μια χαρα ειναι το σαιτ που δινεις και φαινεται και αντικειμενικο.Απλα δεν θα γινει σπανιο κανενα απο αυτα τα νομισματα τα επομενα χρονια γιατι θα υπαρχει προσφορα,και θα ειναι μεγαλυτερη της ζητησης.Ενα νομισμα του 1980 μπορει να μην θεωρειται τοσο σπανιο τωρα αλλα σε 100 χρονια θα ειναι(βεβαια ειναι πολυ γενικη η προσεγγιση).Εν πασει περιπτωση οποιος ενδιαφερεται στελνει μηνυμα η γραφει εδω στο thread.

@miou Κανενα κοροιδο φιλε,πριν προτεινει τιμη καποιος για ενα νομισμα ας παει σε συλλεκτες ας ψαξει στο ιντερνετ και μετα αν θελει μου δινει τιμη δεν εχω προβλημα.Εξαλλου τα συλλεκτικα πωλουνται πολυ δυσκολα(εχω δει αγγελιες να υπαρχουν για χρονια και να μην υπαρχει ενδιαφερον)οποτε μπορει και χαρη να κανω σε καποιον που θελει να τα ''ξεφορτωθει''.
The administrator has disabled public write access.

Νομισματα 08 Nov 2015 19:09 #9

soto51 wrote:


Σου βρήκα με $10.

Τι να τα κάνω ρε Σώτο;
Έχω 5-6 απο δαύτα...
Κατοστάρικα, χάρτινα, μεταλλικά, πενηντάρικα κλπ..
Ας πούμε οτι είμαι συλλέκτης..
Έχω κ ξένα νομίσματα, απ'τον 18ο αιώνα..
Δεν πουλάω όμως..
Μια βόλτα στο Μοναστηράκι να πας, βρίσκεις παππάδες..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 08 Nov 2015 19:09 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.304 seconds