Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Τράπεζες που ανοίγουν λογαριασμούς κατάθεσης χωρίς την ανάγκη φυσικής παρουσίας tsig.gr/foreign-bank-deposits/online

TOPIC: Online τράπεζες

Online τράπεζες 16 Feb 2016 15:13 #10

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Το κακό με την medbank είναι πως αφενός δεν εκδίδει κάρτες, αφετέρου ζητάει να έχεις άλλον λογαριασμο στο ιδιο νόμισμα εντός Ε.Ε. στον οποίο μονο μπορείς να στελνεις εξερχόμενα εμβάσματα. Αυτη η υποχρέωση δεν υπάρχει αν επισκεφθεις ενα καταστημα τους.
The administrator has disabled public write access.

Online τράπεζες 16 Feb 2016 15:48 #11

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Εστειλα ένα μηνυμα στην BIL ότι θέλω να μεταφέρω ένα ποσό από UBS (>500Κ) για λόγους διασποράς και μου απάντησας πως δεν υπάρχει πρόβλημα λόγω μόνιμης κατοικίας στην Ελλάδα. Αρα μάλλον λόγω CC στην Ελλάδα αρνούνται.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Online τράπεζες 16 Feb 2016 19:00 #12

  • y (t8)
  • y (t8)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 244
  • Thank you received: 78
  • Karma: 4
gus (gus326) wrote:
Εστειλα ένα μηνυμα στην BIL ότι θέλω να μεταφέρω ένα ποσό από UBS (>500Κ) για λόγους διασποράς και μου απάντησας πως δεν υπάρχει πρόβλημα λόγω μόνιμης κατοικίας στην Ελλάδα. Αρα μάλλον λόγω CC στην Ελλάδα αρνούνται.

Ή ίσως επειδή στην αίτηση δεν έβαλε κάποιος ότι θα καταθέσει ποσό τόσο μεγάλο!!! :)
The administrator has disabled public write access.

Online τράπεζες 16 Feb 2016 20:31 #13

  • oratios
  • oratios's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 9
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
Η προσωπική μου γνώμη (ακριβώς επειδή η ουσία του θέματος είναι η πληροφόρηση για τους εναλλακτικούς τρόπους αποταμίευσης-προστασίας κεφαλαίου στο εξωτερικό και όχι τόσο για εκτοκισμό χρημάτων απ' όσο αντιλαμβάνομαι) είναι πως πρέπει να μπει και η N26 στην σχετική σελίδα και ας δίνει μηδενικό επιτόκιο. Είναι τράπεζα που προσφέρει εγγύηση από το γερμανικό δημόσιο (απ' ό,τι λέει στη σελίδα της), δίνει κάρτα master και ανοίγει λογαριασμό σε Έλληνες μετά από επιβεβαίωση διαβατηρίου. Αυτό βέβαια εξαρτάται από τον διαχειριστή και αν συμφωνεί με την παραπάνω πρόταση που κάνω
Last Edit: 16 Feb 2016 20:34 by oratios.
The administrator has disabled public write access.

Online τράπεζες 16 Feb 2016 20:51 #14

  • questioner
  • questioner's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 16
  • Thank you received: 8
  • Karma: 0
Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
Συγχαρητήρια φίλε questioner για το ενδιαφέρον και επίκαιρο θέμα που άνοιξες.
Σαν προέκταση του, δημιουργήθηκε ο πίνακας με τα επιτόκια αυτών των online τραπεζών, κάτω από το μενού "Καταθέσεις εξωτερικού".
Η Banque Internationale à Luxembourg που δεν έχει δημόσια τα επιτόκιά της και η NUMBER26 που έχει μηδενικά δεν εμφανίζονται στον πίνακα.

Χρήσιμος ο πίνακας γι' αυτή την κατηγορία τραπεζών! Αν ενημερωθεί και ως προς τις χρεώσεις για τις διάφορες υπηρεσίες (π.χ. έκδοση καρτών, εμβάσματα κλπ.) θα είναι 100% πλήρης!

y (t8) wrote:
gus (gus326) wrote:
Εστειλα ένα μηνυμα στην BIL ότι θέλω να μεταφέρω ένα ποσό από UBS (>500Κ) για λόγους διασποράς και μου απάντησας πως δεν υπάρχει πρόβλημα λόγω μόνιμης κατοικίας στην Ελλάδα. Αρα μάλλον λόγω CC στην Ελλάδα αρνούνται.

Ή ίσως επειδή στην αίτηση δεν έβαλε κάποιος ότι θα καταθέσει ποσό τόσο μεγάλο!!! :)

Από την Ελλάδα το τι ποσά μπορούν να σταλούν είναι πλέον ορισμένο από τα capital controls.


Να κάνω και μία ερώτηση. Η Number26 δέχεται εμβάσματα από όποιοδήποτε λογαριαμσό ή έχει όρο αντίστοιχο της Advanzia:
You can transfer money easily from your bank account to your Advanzia account. Deposits can only be accepted if they originate from an account held in your name. Transfers from third parties are not permitted.

Source: http://www.advanziakonto.com/index.php?id=14&L=1&L=1
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Online τράπεζες 16 Feb 2016 21:35 #15

Φίλε Οράτιε, συμφωνούμε καθώς η Number26 είναι ιδιαίτερα δημοφιλής και ενσωματώθηκε στον πίνακα. Ένας τρόπος να δούμε συγκεντρωτικά τις τράπεζες είναι να βάλουμε μικρό χρονικό διάστημα κατάθεσης.

Φίλε questioner, ενδιαφέρουσα η πρότασή σου για τις χρεώσεις. Θα δούμε πως μπορεί να υλοποιηθεί.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Re:Online τράπεζες 17 Feb 2016 11:06 #16

Δεν είναι ακριβώς τράπεζα αλλά νομίζω πως αξίζει να προστεθεί. Μιλάω για την Saxo Bank που μέχρι πρότινος άνοιγε εύκολα λογαριασμό με τεκε Δανίας αν δεν κάνω λάθος.

Μόνο αυτές είναι οι on line? Αδυνατώ να το πιστέψω.. Σίγουρα υπάρχουν Πολύ περισσότερες εκεί έξω..
Last Edit: 17 Feb 2016 11:08 by Ανδρέας (ani12345678).
The administrator has disabled public write access.

Re:Online τράπεζες 17 Feb 2016 15:32 #17

Ανδρέας (ani12345678) wrote:
Δεν είναι ακριβώς τράπεζα αλλά νομίζω πως αξίζει να προστεθεί. Μιλάω για την Saxo Bank που μέχρι πρότινος άνοιγε εύκολα λογαριασμό με τεκε Δανίας αν δεν κάνω λάθος.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά από όσο γνωρίζω η www.saxobank.com/ ανοίγει λογαριασμούς για συναλλαγές forex κ.λπ. και όχι καταθετικούς λογαριασμούς χωρίς την ανάγκη φυσικής παρουσίας.Ανδρέας (ani12345678) wrote:
Μόνο αυτές είναι οι on line? Αδυνατώ να το πιστέψω.. Σίγουρα υπάρχουν Πολύ περισσότερες εκεί έξω..
Πρέπει να υπάρχουν αρκετές ακόμη. Το θέμα μόλις άνοιξε και όσες βρίσκουμε θα τις προσθέτουμε.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Online τράπεζες 17 Feb 2016 18:03 #18

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12983
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Αυτό το νήμα προκαλεί πανικό στην Κατσέλη και στους υπόλοιπους εγχώριους τραπεζίτες!
Ας πρόσεχαν όταν δάνειζαν χωρίς αντίκρυσμα σε διαπλεκόμενα λαμόγια.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.067 seconds