Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Εκλογες Σεπτεμβρης 2015

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 03 Οκτ 2015 20:55 #487

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Optimus (optimus) έγραψε:
Μπορείς να συνεχίσεις να quotareis τα μυνήματα μου αλλα δεν θα γραφεις τίποτα επι προσωπικού. Και μην ξαναγράψεις το nickname μου.
Σε αποφεύγω εδω και καιρό. Οι λόγοι προφανείς.
Και οι αστιεισμοί με τους φίλους σου. Κάνε ενα καλό και ignoriase με, δεν λες και τίποτα εξάλου.

Εδω ειναι δημοσιο φορουμ, κι αν δε θες να quotaρoυν τα μυνηματα σου φροντισε να μη προκαλεις.

Χαιρομαι που με αποφευγεις οπως λες και ελπιζω να συνεχισεις ετσι, γιατι δεν επιθυμω συζητηση με υβριστες.


soto51 έγραψε:
Ομολογώ ότι οι μεταπτώσεις του, που τις έχω παρατηρήσει γιατί τον παρακολουθώ χρόνια, με έχουν εκπλήξει με το εύρος τους. Ευτυχώς υπάρχουν καταγεγραμμένες και σε βίντεα, γιατί θα βγουν διάφοροι να μου ποπυν ότι παραλογίζομαι.
Είναι τόσο μεγάλες, που σε έναν φυσιολογικό άνθρωπο θα μπορούσαν να εξηγηθούν μόνο με χρήση των καταλλήλων φαρμάκων.

Εγω παλι πιστευω οτι η χρηση καταλληλων φαρμακων μπορει να δικαιολογησει εν μερει δηλωσεις σαν αυτες του Τζημερου που εφτασε στο σημειο να λοιδωρησει τους νεκρους μουσουλμανους της Μεκκας και να βγαλει τα ρατσιστικα-θρησκευτικα απωθημενα του.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Τελευταία διόρθωση: 06 Οκτ 2015 07:57 από Johan (larry).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 03 Οκτ 2015 21:22 #488

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
Johan (larry) έγραψε:
Optimus (optimus) έγραψε:
Μπορείς να συνεχίσεις να quotareis τα μυνήματα μου αλλα δεν θα γραφεις τίποτα επι προσωπικού. Και μην ξαναγράψεις το nickname μου.
Σε αποφεύγω εδω και καιρό. Οι λόγοι προφανείς.
Και οι αστιεισμοί με τους φίλους σου. Κάνε ενα καλό και ignoriase με, δεν λες και τίποτα εξάλου.

Εδω ειναι δημοσιο φορουμ, κι αν δε θες να quotaρoυν τα μυνηματα σου φροντισε να μη προκαλεις.

Χαιρομαι που με αποφευγεις οπως λες και ελπιζω να συνεχισεις ετσι, γιατι δεν επιθυμω συζητηση με υβριστες.

Δεν είπα να μην quotareis το ανάποδο είπα. Μάθε να διαβάζεις.
Και αφού δεν επιθυμείς συζήτηση μην ξανασχοληθείς μαζί μου(το ανάποδο απότι κάνεις εδώ και κανα μήνα), και μην γράφεις το nick μου με αστειάκια κτλ. Δεν είμαστε φίλοι.
Τελευταία διόρθωση: 03 Οκτ 2015 21:24 από Optimus (optimus).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 03 Οκτ 2015 21:38 #489

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
www.capital.gr/epikairotita/3069253/chr-...min-plironoun-forous

Chr. Lagarde: Στην Ελλάδα έχουν την κουλτούρα να μην πληρώνουν φόρους
1
Για "κουλτούρα" μη καταβολής φόρων των Ελλήνων μίλησε η Κριστίν Λαγκάρντ, φέρνοντας ως παράδειγμα το καθεστώς που ισχύει για τη ναυτιλιακή βιομηχανία, ενώ τόνισε πως η αναδιάρθρωση χρέους βρίσκει εμπόδια επειδή υπάρχει πολιτικό και όχι οικονομικό πρόβλημα, αναφέρει το iefimerida.gr.
Μάλιστα, η διευθύντρια του ΔΝΤ αναγνώρισε ότι ακόμη κι αν η Ελλάδα επιβιώσει από αυτή την κρίση, μπορεί να συμβεί ξανά κάτι ανάλογο. "Μπορεί, μπορεί...", είπε, όταν ρωτήθηκε σχετικά σε συνέντευξη που παραχώρησε στην αμερικανική έκδοση της Huffington Post. "Οι συνέπειες της ύπαρξης της Ελλάδας σε μία νομισματική ένωση είναι ότι χάνει ένα εργαλείο απέναντι στην ύφεση", πρόσθεσε σχολιάζοντας την τοποθέτηση του δημοσιογράφου ότι σε μία νομισματική ένωση οι κακές επιλογές μίας χώρας θέτουν και τις υπόλοιπες σε κίνδυνο. "Δεν μπορεί να κάνει υποτίμηση, όπως άλλες χώρες εκτός μίας νομισματικής ένωσης. Κάνεις υποτίμηση, γίνεσαι πιο ανταγωνιστικός. Οπότε πρέπει να ανακτήσεις την παραγωγικότητά σου με δύο τρόπους: Δουλεύεις στο μοναδικό σου κόστος εργασίας, όπως έγινε στην Πορτογαλία, την Ισπανία, την Ιρλανδία και την Ελλάδα. Και βελτιώνεις συνολικά την οικονομία αναδιαρθρώνοντας την ώστε να είναι πιο ευέλικτη και επιρρεπής στην καινοτομία. Αυτή είναι η επιλογή που η Ελλάδα δεν έχει κάνει ακόμη. Το άλλο θέμα με την Ελλάδα, που νομίζω ότι την κάνει ιδιαίτερη περίπτωση στην ευρωζώνη είναι πως υπάρχει μία κουλτούρα...", είπε και έπειτα από την παραίνεση του δημοσιογράφου ότι μπορεί να γίνει αγενής, συνέχισε:
"Δεν θέλω να προσβάλω ανθρώπους. Προσπαθούν να αλλάξουν αυτή την κουλτούρα. Αλλά υπήρχε μία κουλτούρα, σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο στην κοινωνία, της μη συνεισφοράς στην κοινωνία με την πληρωμή φόρων. Υπό το Σύνταγμα, ολόκληρη η ναυτιλιακή βιομηχανία εξαιρείται από τους φόρους. Με τον καιρό, ο ορισμός του τι είναι ναυτιλιακά σταδιακά διευρύνθηκε. Μία από τις προτάσεις στο τραπέζι είναι ο περιορισμός του ορισμού της ναυτιλιακής βιομηχανίας και να προχωρήσει στην καταβολή φόρων. Είναι λίγο περίεργο. Κάποια στιγμή, πριν από 18 μήνες, η ναυτιλιακή βιομηχανία προσέφερε μία συνεισφορά στις φορολογικές αρχές στην Ελλάδα γιατί δεν πλήρωνε φόρους. Αυτό δεν συμβαίνει σε πολλά μέρη".
Σχετικά με την αναδιάρθρωση χρέους και το αν έπρεπε το ΔΝΤ να επισημάνει την ανάγκη για κάτι τέτοιο- όπως έκανε στην πρόσφατη έκθεσή του- και πριν από πέντε χρόνια, η Κριστίν Λαγκάρντ απάντησε: "Πιέσαμε έντονα για την πρώτη αναδιάρθρωση στο ιδιωτικό χρέος το χειμώνα του 2011 ή 2012", ενώ σημείωσε πως γίνεται λόγος για αναδιάρθρωση και όχι για διαγραφή χρέους.
Η διευθύντρια του ΔΝΤ αναγνώρισε ότι "δεν άρεσε" η έκθεση και σε ερώτηση για το αν αυτό οφείλεται σε οικονομικούς λόγους ή σε πολιτικό πρόβλημα, απάντησε: "Νομίζω ότι είναι περισσότερο πολιτικό πρόβλημα. Με τέτοιο επίπεδο χρέους, τέτοιο πρόγραμμα αποπληρωμής, την έλλειψη ελκυστικότητας της Ελλάδας ως οικονομικός προορισμός, όλοι ξέρουν ότι η αναδιάρθρωση πρέπει να γίνει".
Τέλος, όταν ρωτήθηκε για το στις συνομιλίες της με την Άνγκελα Μέρκελ και τον Βόλφγκανγκ Σόιμπλε αντιλαμβάνεται πως το πρόβλημά τους με την αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους είναι οι Γερμανοί ψηφοφόροι, η Κριστίν Λαγκάρντ απάντησε: "Νομίζω ότι υπάρχει μεγάλη πολιτική διάσταση σε αυτό"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 04 Οκτ 2015 01:26 #490

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Optimus (optimus) έγραψε:

Chr. Lagarde: Στην Ελλάδα έχουν την κουλτούρα να μην πληρώνουν φόρους
1
Για "κουλτούρα" μη καταβολής φόρων των Ελλήνων μίλησε η Κριστίν Λαγκάρντ, φέρνοντας ως παράδειγμα το καθεστώς που ισχύει για τη ναυτιλιακή βιομηχανία, ενώ τόνισε πως η αναδιάρθρωση χρέους βρίσκει εμπόδια επειδή υπάρχει πολιτικό και όχι οικονομικό πρόβλημα, αναφέρει το iefimerida.gr.

Το ΔΝΤ, απο όσες χώρες πέρασε, άφησε ερείπια..
Έτσι κ στην Ελλάδα..
Κατέστρεψαν για πάντα τις εργασιακές σχέσεις, τους μισθούς, τα δικαιώματα, μας πήδηξαν στους φόρους κ το αποτέλεσμα ήταν η κατακόρυφη πτώση του βιοτικού επιπέδου, του ατομικού εισοδήματος κ της αγοραστικής δύναμης..

Άρα, συρρίκνωση της Ελληνικής οικονομίας..

Αυτό θεωρείται επιτυχία;

Αυτό θεωρείται αρπα-κόλλα..
Κοινώς, να πάρουμε όπως-όπως τα λεφτά απο τους Έλληνες, με κάθε τρόπο...

Όσο για την φορολογία..δεν θα 'πρεπε να'χει παράπονο..

Οι Έλληνες φορολογούνται με αρκετά υψηλούς συντελεστές..

Εγώ, προσωπικά...το έχω ευχαριστηθεί.. :blink:

Η γνώμη μου είναι πως το ΔΝΤ απέτυχε στην περιπτωσή μας.
Βέβαια, φταίνε κοι κυβερνήσεις του Πασοκ της ΝΔ, οπου κατέβαζαν αμάσητα ότι τους έλεγαν οι Ευρωπαίοι, που έκαναν υποκλίσεις στον Σόϊμπλε, που δεν έκαναν μεταρρυθμίσεις, γιατί ήθελαν να προστατέψουν τους ΔΥ..

Τώρα, αν υπάρχουν κάποιοι που δεν πληρώνουν φόρους, που φοροδιαφεύγουν, δηλ, τότε δεν φταίνε αυτοί, αλλα το κράτος που δεν μπορεί να τους ελέγξει..
Ας γίνουν πιο αποτελεσματικοί...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 04 Οκτ 2015 04:57 #491

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
soto51 έγραψε:
Filoxrimatos έγραψε:
αποτελεί υποχρέωση κάθε μουσουλμάνου να πάνε ...

Και κάθε χριστιανού αποτελεί "υποχρέωση" να πηγαίνει κάθε Κυριακή στην εκκλησία, να εξομολογείται, να μεταλαμβάνει, να νηστεύει, κλπ. Πόσοι τα κάνουν?
Λέω λοιπόν πως υπάρχουν και αρκετοί αντίστοιχοι μουσουλμάνοι. Μου το έχει επιβεβαιώσει δε και φίλος μου που έζησε αρκετά χρόνια στην Κωσταντινούπολη (λόγω δουλειάς του) και γνώρισε πρόσωπα και καταστάσεις. Οι "φανατικοί" δεν είναι πολλοί.
Αυτοί που τρέχουν στις Μέκκες, σίγουρα είναι.
Όπως και οι δικοί μας (αντίστοιχοι) που τρέχουν στις Τήνους και τις Σουμελάδες για να "προσκυνήσουν"...

Προς επιβεβαίωση αυτού που έλεγα πριν από μερικές μέρες:
Στην καινούρια βουλή υπάρχουν 4 μουσουλμάνοι βουλευτές.
Οι δυο ορκίστηκαν στο κοράνι.
Οι άλλοι δυο ορκίστηκαν με τον πολιτικό όρκο.
Προφανώς πρόκειται για "λιγότερο φανατικούς" μουσουλμάνους από ότι οι άλλοι δυο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 04 Οκτ 2015 05:00 #492

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Johan (larry) έγραψε:
Εγω παλι πιστευω οτι η χρηση καταλληλων φαρμακων μπορει να δικαιολογησει εν μερει δηλωσεις σαν αυτες του Τζημερου που εφτασε στο σημειο να λοιδωρησει τους νεκρους μουσουλμανους της Μεκκας και να βγαλει τα ρατσιστικα-θρησκευτικα του απωθημενα του.

Είναι θέμα πίστης λοιπόν.
Εσύ πιστεύεις το Α, εγώ δεν το πιστεύω.
Δε χρειάζεται να χαλάμε τις καρδιές μας γι' αυτό.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 04 Οκτ 2015 05:13 #493

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Johan (larry) έγραψε:
soto51 έγραψε:
Johan (larry) έγραψε:
Ειναι μόνο 63, οσο περιπου και ο Μεϊμαρακης.
Γεννήθηκε 2 Νοε 1951
Δε καθομαι να μετραω τους μηνες βρε φιλε, γι αυτο και ειπα "περιπου".
Το "περίπου" το είπες για το Μεϊμαράκη, όχι για τον γίγαντα τον αρχηγό σου.

Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι ίδιας ηλικίας.
Έχουν 2 χρόνια (25 μήνες για την ακρίβεια) διαφορά.

Εκτίθεσαι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 04 Οκτ 2015 11:03 #494

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
soto51 έγραψε:

Προς επιβεβαίωση αυτού που έλεγα πριν από μερικές μέρες:
Στην καινούρια βουλή υπάρχουν 4 μουσουλμάνοι βουλευτές.
Οι δυο ορκίστηκαν στο κοράνι.
Οι άλλοι δυο ορκίστηκαν με τον πολιτικό όρκο.
Προφανώς πρόκειται για "λιγότερο φανατικούς" μουσουλμάνους από ότι οι άλλοι δυο.

Άρα οι άλλοι 2 που ορκίστηκαν στο κοράνι είναι "φανατικοί" ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 04 Οκτ 2015 15:16 #495

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
Δεν είναι φανατικοί. Παίρνουν στα σοβαρά την θρησκεία οι περισσότεροι. Οποιος κάνει νηστεία ξερω γω 40 μέρες είναι φανατικός;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα