Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Εκλογες Σεπτεμβρης 2015

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 06 Οκτ 2015 02:55 #505

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
czri έγραψε:
Optimus (optimus) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Optimus (optimus) έγραψε:

Chr. Lagarde: Στην Ελλάδα έχουν την κουλτούρα να μην πληρώνουν φόρους
1
Για "κουλτούρα" μη καταβολής φόρων των Ελλήνων μίλησε η Κριστίν Λαγκάρντ, φέρνοντας ως παράδειγμα το καθεστώς που ισχύει για τη ναυτιλιακή βιομηχανία, ενώ τόνισε πως η αναδιάρθρωση χρέους βρίσκει εμπόδια επειδή υπάρχει πολιτικό και όχι οικονομικό πρόβλημα, αναφέρει το iefimerida.gr.

Το ΔΝΤ, απο όσες χώρες πέρασε, άφησε ερείπια..
Έτσι κ στην Ελλάδα..
Κατέστρεψαν για πάντα τις εργασιακές σχέσεις, τους μισθούς, τα δικαιώματα, μας πήδηξαν στους φόρους κ το αποτέλεσμα ήταν η κατακόρυφη πτώση του βιοτικού επιπέδου, του ατομικού εισοδήματος κ της αγοραστικής δύναμης..

Άρα, συρρίκνωση της Ελληνικής οικονομίας..

Αυτό θεωρείται επιτυχία;

Αυτό θεωρείται αρπα-κόλλα..
Κοινώς, να πάρουμε όπως-όπως τα λεφτά απο τους Έλληνες, με κάθε τρόπο...

Όσο για την φορολογία..δεν θα 'πρεπε να'χει παράπονο..

Οι Έλληνες φορολογούνται με αρκετά υψηλούς συντελεστές..

Εγώ, προσωπικά...το έχω ευχαριστηθεί.. :blink:

Η γνώμη μου είναι πως το ΔΝΤ απέτυχε στην περιπτωσή μας.
Βέβαια, φταίνε κοι κυβερνήσεις του Πασοκ της ΝΔ, οπου κατέβαζαν αμάσητα ότι τους έλεγαν οι Ευρωπαίοι, που έκαναν υποκλίσεις στον Σόϊμπλε, που δεν έκαναν μεταρρυθμίσεις, γιατί ήθελαν να προστατέψουν τους ΔΥ..

Τώρα, αν υπάρχουν κάποιοι που δεν πληρώνουν φόρους, που φοροδιαφεύγουν, δηλ, τότε δεν φταίνε αυτοί, αλλα το κράτος που δεν μπορεί να τους ελέγξει..
Ας γίνουν πιο αποτελεσματικοί...
Ποιές είναι οι μεταρυθμίσεις για σένα; Να παίρνουν όλοι οι ΔΥ 600ευρώ ή και 500; Οταν γίνει αυτό εσύ πόσα νομίζεις θα παίρνειςμετά απο κανα χρόνο;
Κόψαν ένα 40% των μισθών, 2)απολύσαν καμία 50.000,3) πάγωσαν στο μηδέν σχεδόν τις νέες προσλήψεις(άρα και μη στελέχωση με νέους υπαλλήλους όσοι φεύγουν σε σύνταξη) 4)κόψαν το 90% των επιδομάτων(αφήσαν μόνο τα υπερωριακά, μειώνοντας τα και αυτά), και 5) πάγωσαν την μισθολογική ωρίμανση(δεν προάγεσαι με τα χρόνια ανώτερη μισθολογική κλίμακα).

Είσαι γελασμένος αν νομίζεις οτι υπάρχει κάτι να κάνουν που δεν το κάναν(οι της Τρόικας, Σόιμπλε ΔΝΤ ). ή θα μας άφηναν να κρατάμε κόσμο πάνω απο τα όρια της οικονομίας μας. Είναι πολύ εύκολο να λες "απολύστε" (γιατί μειώστε και άλλο τους μισθούς δεν τολμάς μάλλον να πεις) αλλα για ρώτα ποιες υπηρεσίες το αντέχουν και αν μπορεί να γίνει. Είμαστε ακριβώς και στον ΜΟ στο θέμα ΑΕΠ και ΔΥ. Αν βρω το γράφημα θα στο δείξω.

για παράδειγμα λεει ο Λεβέντης θα κόψουμε τους πολυσυνταξιουχους(7+ συντάξεις) και αν δεις πόσοι είναι, είναι 350 άτομα. Τρολάρισμα είναι στην ουσία που δεν οφελεί πουθενά.

Οι πρώτοι που θα φάνε την πούτσα είναι οι ΔΥ με δραχμές, IOU ή οτι μαλακία έχει να γίνει στο μέλλον. Γενικά στο ίδιο καζάνι βράζουμε κάνεις λάθος να δημιουργείς στρατόπεδα, κατ εμε.

επίσης όλοι οι κομματικοί τεμπέληδες ΔΥ που κάναν και την ζημιά, έχουν βγει σε σύνταξη ή βγαίνουν σύντομα.
Συμφωνώ πάντως για το κακό στήσιμο της δημόσιας διοίκησης και του δημοσίου γενικά. Αλλα δεν είναι πολυδάπανο, κακοστημμένο είναι παρέχοντας κακής ποιότητας υπηρεσίες.

Επίσης το ΔΝΤ δεν παραπονέθηκε για το ύψος των φόρων, παραπονέθηκε για την χαμηλή εισπαξημότητα, ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμεις κρυφό καμαρι, οτι οι Ελληνες δεν πληρώνουν τους φόρους τους με κάθε δυνατό τρόπο.

Οσο για την συνταγή του ΔΝΤ/μνημονίων ο φιλέλλην Σόιμπλε είπε "η συνταγή είναι σωστή, εφαρμόστηκε λάθος" κάτι θα ξέρει ;)
ΔΕΝ φτανουν οι απολυσεις 50000(ποτε εγινε αυτο υπαρχει αρθρο?)Δ.Υ.Ειμαστε σε μια χωρα που το 10% του πληθυσμου ειναι δημοσιοι υπαλληλοι.ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο αυτο.Με το κοψιμο των επιδοματων εχω ξεκαρδιστει.Επιδομα σωστης επιτηρησης λειτουργειας του φωτοτυπικου,η επιδομα οτι πηγε στην ωρα του στην δουλεια του,για αυτα λες οτι κοπηκαν?Για το αλλο που αναφερεις,μην ξεχνας οτι το κρατος διαπραγματευεται με τους ξενους.Οταν στην ελλαδα το πελατειακο κρατος ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και διαρκειας 40 ετων,υπαρχει περιπτωση να πει ο τροικανος κοψτε μισθους σε Δ.Υ και να πει ο καραμανλης-παπανδρεου-σαμαρας και λοιποι ΝΑΙ ΚΟΨΤΕ?Οχι θα αντιπροτεινει εκει μια αυξηση ΦΠΑ,ΕΝΦΙΑ,Ασφαλιστικες εισφορες,αυξηση φορου εισοδηματος,φορου επιχειρησεων και χιλια δυο,μηπως δεν εχουν γινει αυτα που λεω?Οσο για το βγαινουν στην συνταξη αρα κομπλε ολα τι να πρωτοσχολιασω.Δηλαδη εγω ''δουλευω'' 35-40 χρονια σε μια υπηρεσια και ξυνομαι,καποιος φορτωνεται την δουλεια που δεν κανω εγω(ναι υπαρχουν και αυτοι που δουλευθουν παραπανω απο οτι πρεπει) και γενικα ζημιωνω την υπηρεσια αλλα τωρα βγηκα στην συνταξη μωρε δεν κοστιζω τιποτα στο κρατος.Η μηπως κοστιζω?Η μηπως κοστιζω πολλα?Εφαπαξ και παχυλη συνταξη?Μπορει να εχει γινει συνηθειο να βριζουμε τους δημοσιους υπαλ. αλλα δεν ειναι αδικα φιλε μου,μονο αδικα δεν ειναι.

Το ξαναέγραψα και παραπάνω, έχεις ακριβώς όσους έχουν όλες οι χώρες, ίσα ίσα είσαι και ελάχιστα κάτω απο τον ΜΟ. Θες χώρα που έχει πολλαπλάσιους ΔΥ και 30% χρέως απο μας; Η Νορβηγία. Που θα πάει θα χρεοκοπήσουν και αυτοί B)
Και εγώ ξεκαρδίζομαι με το επίδομα φωτοτυπίας, βασικά στεναχωριέμαι πως και δεν το πήρα ποτε τόσες έχω βγάλει. Υπάρχουν πολλά site Που αναπαράγουν ανακρίβειες καφενειακού επιπέδου και αποσκοπούν κάπου φυσικά.
Οχι δεν είπα δεν κοστιζει στο κράτος ένας ΔΥ που βγαίνει στην σύνταξη είπα τι νόημα έχουν οι απολύσεις αν η μεγάλη ζημιά έχει γίνει. Απο αυτή την άποψη. Να βρίζεις ΔΥ γενικά και αόριστα είναι ισοπέδωση γιατι δεν διαγράφεις απο το μενού σου τα κόμματα που φταίνει για αυτό; (χωρίς να συμφωνώ ακριβώς με όσα λες).
Ας απολυθούν όσοι δεν δουλεύουν όπως λέτε και πίνουν καφέ, υπερβολές για μένα. Ουτε είναι τόσοι όσοι νομίζεται. Στις εφορίες κάθονται; Στο ΓΛΚ; Στα ΚΕΠ; Στην Αστυνομία; Και αν σε αυτές τις υπηρεσίες κάθονται ποιος φταίει;
Τελευταία διόρθωση: 06 Οκτ 2015 02:57 από Optimus (optimus).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 06 Οκτ 2015 03:03 #506

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
soto51 έγραψε:
Optimus (optimus) έγραψε:
Είναι πολύ εύκολο να λες "απολύστε" αλλα για ρώτα ποιες υπηρεσίες το αντέχουν και αν μπορεί να γίνει.
Έλα μια μέρα να σε πάω εγώ χεράκι-χεράκι σε 5-6 "υπηρεσίες" (δήμους κυρίως) να δεις αν το αντέχουν ή όχι.
Οι μισοί (μισές μάλλον) λείπουν.
Απ τις υπόλοιπες μισές, οι μισές (1/4 του συνόλου) ασχολείται με άλλα: Βαφή νυχιών, κουτσομπολιό, τηλέφωνα, διάβασμα (κανα περιοδικό εννοώ), μια χαρά περνάμε.
Το υπόλοιπο 1/4 κάτι μπορεί να κάνει σε σχέση με την "υπερεσία", χαλαρά όμως.



enjoy :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 06 Οκτ 2015 08:02 #507

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Optimus (optimus) έγραψε:
Δεν είπα να μην quotareis το ανάποδο είπα. Μάθε να διαβάζεις.
Και αφού δεν επιθυμείς συζήτηση μην ξανασχοληθείς μαζί μου(το ανάποδο απότι κάνεις εδώ και κανα μήνα), και μην γράφεις το nick μου με αστειάκια κτλ. Δεν είμαστε φίλοι.


Ειπες να quotαρω μεν αλλα χωρις να γραφω τιποτα επι προσωπικου. Απλα εκανα παρακληση να σταματησεις αυτο το συνεχες παραληρημα με ψεμματα για την ΕΚ.
Δεν επιθυμω να... ασχολουμαι μαζι σου. Οταν ομως προκαλεις με τετοια μηνυματα υποχρεωνομαι να απαντησω προς αποκατασταση της πραγματικοτητας. Τα αστειακια δεν απευθυνονταν σε σενα.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Τελευταία διόρθωση: 06 Οκτ 2015 08:02 από Johan (larry).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 06 Οκτ 2015 08:07 #508

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
soto51 έγραψε:
Στην καινούρια βουλή υπάρχουν 4 μουσουλμάνοι βουλευτές.
Οι δυο ορκίστηκαν στο κοράνι.
Οι άλλοι δυο ορκίστηκαν με τον πολιτικό όρκο.
Προφανώς πρόκειται για "λιγότερο φανατικούς" μουσουλμάνους από ότι οι άλλοι δυο.

Ορκιστηκαν με πολιτικο ορκο?? Τοτε δεν ειμαι μοσουλμανοι.
Αν δεις καποιον ελληνα να ορκιζεται με πολιτικο ορκο θα σου περασει απ το μυαλο οτι μπορει να ειναι χριστιανος? Οχι βεβαια. Οι χριστιανοι ορκιζονται με θρησκευτικο ορκο, οι αθεοι με πολιτικο.
Οι κουκουεδες-συριζαιοι που ορκιστηκαν προχτες με πολιτικο ορκο δεν το εκαναν γιατι ειναι "λιγοτερο φανατικοι" χριστιανοι. Δεν ειναι καθολου χριστιανοι.


soto51 έγραψε:

Το "περίπου" το είπες για το Μεϊμαράκη, όχι για τον γίγαντα τον αρχηγό σου.

Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι ίδιας ηλικίας.
Έχουν 2 χρόνια (25 μήνες για την ακρίβεια) διαφορά.

Εκτίθεσαι.

Σε τι εκτιθεμαι? Που ειπα 'περιπου' και δε κραταω φακελο?
Και για τους δυο το ειπα. Σου εχω ζητησει να μη στρεβλωνεις τα λεγομενα μου.

Υπαρχουν συνηθως δυο τροποι που μετρα κανεις ηλικιες, ο ενας ειναι οτι μολις πας 13 ετων και μια μερα να λες 14, ο αλλος ειναι να λες 13 μεχρι να γινεις ακριβως 14.
Γενικα μιλαμε, δεν ειναι κατι που εχει να κανει αποκλειστικα με τον Μειμαρ, το γιγαντα αρχηγο μου ή το ρατσιστη αρχηγο σου.


Optimus (optimus) έγραψε:
για παράδειγμα λεει ο Λεβέντης θα κόψουμε τους πολυσυνταξιουχους(7+ συντάξεις) και αν δεις πόσοι είναι, είναι 350 άτομα. Τρολάρισμα είναι στην ουσία που δεν οφελεί πουθενά.


Οχι μονο τους 7+ συνταξιουχους... Ολους οσουν εχουν πανω απο μια συνταξη. Οι τριπλοσυνταξιουχοι ειναι 330 χιλιαδες.
Ανωτατο οριο συνταξης τα 1500€.
Τρολαρισμα φιλε ειναι να διαδιδεις ψευδεις ειδησεις.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Τελευταία διόρθωση: 06 Οκτ 2015 08:22 από Johan (larry).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 06 Οκτ 2015 12:22 #509

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Optimus (optimus) έγραψε:

Το ξαναέγραψα και παραπάνω, έχεις ακριβώς όσους έχουν όλες οι χώρες, ίσα ίσα είσαι και ελάχιστα κάτω απο τον ΜΟ. Θες χώρα που έχει πολλαπλάσιους ΔΥ και 30% χρέως απο μας; Η Νορβηγία. Που θα πάει θα χρεοκοπήσουν και αυτοί B)

Όταν ένα κράτος έχει πετρέλαιο κ το εξάγει, μπορεί να έχει όσους ΔΥ γουστάρει..
Η Νορβηγία έχει τεράστια έσοδα και απο τις εξαγωγές ψαριών κ απο την εκμετάλλευση των δασών..

Τελευταία όμως...μάλλον ζορίζεται..
Οπότε..μην αποκλείεις εντελώς τη χρεοκοπία...


www.newmoney.gr/bloomberg/item/246942-i-...timon-tou-petrelaiou
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 06 Οκτ 2015 13:30 #510

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Optimus (optimus) έγραψε:
Το θέμα είναι να απολυθούν ΔΥ γενικά και αόριστα ή να γίνουν σωστές κινήσεις; Γιατί πχ αν ακούσεις να απολύονται δεν νομίζω να πεις αν σωστά φεύγουν. (εκτος απο του επίορκους που εκει δεν υπάρχει αντίρρηση)
Οταν απολύσεις κάποιους που δεν κάνουν την δουλειά τους(γενικά και αόριστα) πρέπει και να φέρεις στην θέση τους κάπιους που την κάνουν και σωστά. Δεν λες ψεκάστε σκουπίστε τελειώσαμε, εκτός αν σε ενδιαφέρει η εγδίκηση.
Και οι γιατροί έχουν 90% φοροδιαφυγή αλλα δεν λέω βάλτε 60% φόρο να το ευχαριστηθώ.

Σωστά..Να απολυθούν αυτοί που δεν κάνουν τη δουλειά τους κ να έρθουν άλλοι, καλύτεροι..
Ποιός όμως θα το αποφασίσει αυτό;
Άλλος ΔΥ;
Προϊστάμενος;
Δεν νομίζω..κόρακας, κοράκου, βγάζει μάτι;
Γι'αυτό λέω, άρση μονιμότητας κ μόνον...


Optimus (optimus) έγραψε:



500-600 ευρώ παίρνουν γιατι δεν έχει χρήματα η εταιρεία ή γιατί δεν θέλει να τα δώσει εκμεταλευόμενη την δύσκολη κατάσταση;
Τι φταίνε οι ΔΥ για αυτό;
Οι θέσεις εργασίας χαθήκαν και εταιρείες κλείσαν(αρκετές κρατικοδίαιτες) γιατι σου είπα βράζουμε στο ίδιο καζάνι. Οταν γίνουν όσα λεςθες, δεν θα πάρεις καμία αύξηση και δεν θα δεις μείωση φόρων. Ολα όσα σου είπα με 1) - 5) γίνανε, που μεταφράζονται σε χρήματα.
Ανοιξαν εταιρείς ή κλείσαν; Πέσαν οι φόροι ή ανέβηκαν;

500-600 € παίρνουν γιατί οι άχρηστες κυβερνήσεις Πασοκ-ΝΔ, κατέστρεψαν για πάντα τις εργασιακές σχέσεις, όταν με νόμο κατήργησαν τις συλλογικές συμβάσεις κ όρισαν τα 586€ μικτά, ως τον νόμιμο, μηνιαίο μισθό ενός υπαλλήλου που απασχολείται οχτάωρο..
Ταυτόχρονα, δεν μείωσαν κρατικές δαπάνες, δεν μείωσαν τις τιμές του ρεύματος, των φόρων των καυσίμων, των τροφίμων..
Αντίθετα, αύξησαν τους φόρους, έβαλαν ΕΝΦΙΑ, έκτακτες εισφορές, ανέβασαν ΦΠΑ...

Όλα αυτά τα έσοδα απο φόρους, πες μου σε παρακαλώ που πήγαν...

Είδες κανένα νεο νοσοκομείο να χτίζεται;
Είδες μεγάλο έργο να πραγματοποιήται;
Χεσε τους εργολάβους..
Με τόσα λεφτά, μόνο του το Ελληνικό κράτος, ούτε έναν δρόμο, ρε πούστη δεν έχει ασφαλτοστρώσει..
Περιμένει κοινοτικές ενισχύσεις, ακόμη κ να μπαλώσει λακκούβες με πίσσα..

Θα απαντήσω εγώ λοιπόν..

Τα λεφτά απο τους φόρους μας πάνε σε μισθούς κ συντάξεις ΔΥ..
Οι ΔΥ, μαζί με τους συμβασιούχους, τους έκτατους κλπ είναι 1.000.000.

Οι συνταξιούχοι ΔΥ, άλλοι τόσοι..

Τι ποσό δαπανάται κάθε μήνα γι'αυτούς;

Τα είχα γράψει επακριβώς τα νούμερα, παλιότερα..
Τώρα βαριέμαι να τα ψάχνω ξανά..

Αμάν πια με αυτό το παραμύθι οτι όσες εταιρίες κλείνουν είναι κ κρατικοδίαιτες..
Κυρίως κλείνουν εμπορικά καταστήματα, με έπιπλα, με ρούχα, με ψιλικά...

Αυτά, πόσο κρατικοδίαιτα μπορεί να είναι;

Λες πως για να επιβιώσει ένας ΙΥ, πρέπει να έχει υποχρεωτικά κ έναν ΔΥ για να τον πληρώνει;

Ε, μα τότε να προσληφθούμε άπαντες στο δημόσιο..
Να γίνουμε Κούβα, για να δούμε τι καλά περνάνε εκεί...

Optimus έγραψε:
Ο νόμος κατρούγκαλου(ουτε εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα) έχει ένα κακό παράθυρο που γυρίσαν οι επίορκοι και πρέπει να τους επανεξετάσει μια επιτροπή. Δεν ήρθαν χύμα. Αν δεν είναι στενές οι προθεσμίες θα ξαναφύγουν.
Δεν ξανάφερε όσους τέθηκαν σε εφεδρεία (όπως σωστά λες) χρησιμοποίηση τον αριθμό προσλήψεων που υπήρχε ηδη στον προυπολογισμό για να καλύψει τα κενά απο τις συντάξεις. Δηλαδή υπήρχε θέση για πρόσληψη 5.000 οι 3.500(τυχαίοι οι αριθμοί) καλύφτηκαν απο τον νόμο αυτόν. Αν δεν παίρναν αυτούς θα παίρναν άλλους.
Απλά γύρισαν οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ και οι διοικητικοί των πανεπιστημίων και καθαρίστριες. Θα μπορούσαν να παίρναν άλλες ειδικότητες αλλα όχι ότι "χρεώθηκες". Π.χ. και η ΝΔ τους ίδιους θα έπαιρνε με άλλο τρόπο, αλλα σε άλλες θέσεις.
Επίσης το θεωρώ και εξευτελισμό για ένα κράτος να μην έχει ένα κρατικό κανάλι και η προηγούμενη κυβέρνηση να κατεβάζει ρολά, χύμα στο κύμα, χωρίς να κάνει εκκαθάριση και εξυγίανση.

Για το ΔΝΤ, που δεν συμφωνείς όπως λες, που δεν συμφωνείς; Σόιμπλε, ΔΝΤ και Παναγιώτης πάνω κάτω τα ίδια λετε. Τουλάχιστον στο δικό μου το μυαλό. Απολύσεις μειώσεις μισθών/συντάξεων και φόροι. Εσενα δεν σου αρέσουν οι φόροι λογικό.
Ο Κατρούγκαλος τους ξαναπήρε ολους..
Επιπλέον, ξαναπήρε τους καθηγητές, των οποίων είχε καταργηθεί η ειδικότητα, ξαναπήρε τους σχολικούς φύλακες κ ο Καμμένος, μετά τα c.c..(αν είναι δυνατόν), προσέλαβε άλλους 160 στο ΥΕΘΑ..

Απο ποιούς θα αποτελούνται οι επιτροπές που θα κρίνουν ποιοί ΔΥ θα απολυθούν;
Απο άλλους, ποιό υψηλόβαθμους ΔΥ;
Τότε, όχι απολύσεις θα γίνουν, αλλα μάλλον...προσλήψεις!! :laugh:
Βάλε μια ιδιωτική, ανεξάρτητη εταιρία να τους αξιολογήσει κ μετά, τα λέμε..

Παρεπιπτόντως, με τον νόμο Κατρούγκαλου γύρισαν κ δάσκαλοι που είχαν κατηγορηθεί για περίεργες σχέσεις με τους μαθητές τους...
Κρίμα ρε γαμώτο που πήραν σύνταξη οι αγροφύλακες του Μητσοτάκη..
Θα τους είχε ξαναπροσλάβει ο Κατρού... :laugh:


Τώρα, αυτό που λες οτι συμφωνώ με το ΔΝΤ, μάλλον πλάκα μου κάνεις..
Μα, απο τον Φλεβάρη που γράφτηκα στο φόρουμ γράφω κ υποστηρίζω τα ίδια πράγματα..
Ακόμα κ στο προηγούμενο, αλλα κ σε αυτό μου το post..

Δηλ, μείωση φόρων, όχι περικοπές στους ΙΥ, ιδιωτικοποιήσεις παντού κ απόλυση αργόμισθων στο δημόσιο..
Κ φυσικά, άρση της μονιμότητας..

Το ΔΝΤ, αύξησε φόρους, μείωσε μισθούς κ δεν απέλυσε κανέναν ΔΥ..
Οπότε..που συμφωνούμε ακριβώς;;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 06 Οκτ 2015 13:32 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 07 Οκτ 2015 01:44 #511

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
Όλα αυτά τα έσοδα απο φόρους, πες μου σε παρακαλώ που πήγαν...

Είδες κανένα νεο νοσοκομείο να χτίζεται;
Είδες μεγάλο έργο να πραγματοποιήται;
Χεσε τους εργολάβους..
Με τόσα λεφτά, μόνο του το Ελληνικό κράτος, ούτε έναν δρόμο, ρε πούστη δεν έχει ασφαλτοστρώσει..
Περιμένει κοινοτικές ενισχύσεις, ακόμη κ να μπαλώσει λακκούβες με πίσσα..

Θα απαντήσω εγώ λοιπόν..

Τα λεφτά απο τους φόρους μας πάνε σε μισθούς κ συντάξεις ΔΥ..
Οι ΔΥ, μαζί με τους συμβασιούχους, τους έκτατους κλπ είναι 1.000.000.

Οι συνταξιούχοι ΔΥ, άλλοι τόσοι..

Τι ποσό δαπανάται κάθε μήνα γι'αυτούς;
Ποιά όλα; Οσα δηλώνονται θες να πεις. Αυτό λέει και η Lagard. Αν ερχόντουσαν "όλα" θα έβλεπες και αυτά που θες να δεις.
Ο δρόμοι πληρώνονται απο τα διόδια και τα τέλη κυκλοφορίας. Δεν πέφτουν σε μισθούς αυτά. Αν δεν τα είδες δεν φταίει αυτό που λες.

Τα λεφτά απο τους φόρους πάνε σε ΔΥ, στα χρέη και σε υποχρεώσεις σε ιδιώτες. Που αν κάτσει κάποιος και τα ελένξει αρκετά πρέπει να διαγραφούν. Τι έγινε με τα φάρμακα πχ... και ποιός φταίει για αυτό οι ΔΥ; ή οι κατατρεγμένοι....γιατροί.
Αμάν πια με αυτό το παραμύθι οτι όσες εταιρίες κλείνουν είναι κ κρατικοδίαιτες..
Κυρίως κλείνουν εμπορικά καταστήματα, με έπιπλα, με ρούχα, με ψιλικά...

Αυτά, πόσο κρατικοδίαιτα μπορεί να είναι;

Λες πως για να επιβιώσει ένας ΙΥ, πρέπει να έχει υποχρεωτικά κ έναν ΔΥ για να τον πληρώνει;

Ε, μα τότε να προσληφθούμε άπαντες στο δημόσιο..
Να γίνουμε Κούβα, για να δούμε τι καλά περνάνε εκεί...
Έπιπλα ρούχα και ψιλικά αν μειώσεις τους μισθούς των ΔΥ θα αγοράζουν και λιγότερο. Ενα μέρος του τζίρου δεν είναι και αυτοί; πόσο 25-30%;
Τα τιμολόγια όταν χρεώνεται το δημόσιο είναι τελείως διαφορετικά απο το ότι χρεώνεται ένας ιδιώτης. 30%+ στο καλύτερο σενάριο και δεν θες να σου πω το κακό σενάριο.... αυτά δεν σε ενοχλούν; Η σπατάλη που λες;
Τα τελευταία χρόνια έχει μαζευτεί η κατάσταση κάπως..παίρνουν προσφορές.

Οχι δεν λέω ακριβώς αυτό, λέω οτι οι θέσεις εργασίας χαθήκαν γιατί υπήρχε ένα μεγάλο ΑΕΠ και με τους ΔΥ μέσα. Οταν αυτά κουρευτήκαν, χαθήκαν οι extra θέσεις που υπήρχαν των ΙΥ. Μην συγκρίνεις την εποχή των χρυσών αγελάδων που το δημόσιο σκορπούσε χρήματα παντού...(ποιοι τα παίρναν άραγε;)
Την intralot την ξέρεις; Ο μόνος της πόρος είναι το δημόσιο, διοργανώνει τα τυχερά παιχνίδια του ΟΠΑΠ(ήταν κρατικός για πολλά χρόνια). Ακόμα επιβιώνει, αλλα τέτοιου τύπου εταιρείες είναι φυσικό να συρρικνωθούν ή να εξαφανιστούν αφου το δημόσιο έχει ελάχιστα χρήματα πλέον.

φέρε ιδιωτικές εταιρείες αντί ΔΥ(αν το δείς αυτό το κράτος πουθενά στον χάρτη δείχτο μου), λες και αυτές τζάμπα θα κάνουν την δουλειά. Μην παραπονεθείς μέτα όμως γιατι στα κάναν τα 580 480 (ασε που εσένα δεν σε κόβω για τέτιους μισθούς πολλά μάλλον παίρνεις) γιατί για εκεί θα πάει. ή για μαύρη εργασία. Και αν δεις δρόμους και νοσοκομεία με την μέθοδό σου, (σκέψου ποια εποχή τα είδες τελευταία φορά, επι "Κούβας" ίσως) βράσε με.
Τελευταία διόρθωση: 07 Οκτ 2015 02:10 από Optimus (optimus).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 07 Οκτ 2015 02:22 #512

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Optimus (optimus) έγραψε:
[Ο δρόμοι πληρώνονται απο τα διόδια και τα τέλη κυκλοφορίας. Δεν πέφτουν σε μισθούς αυτά. Αν δεν τα είδες δεν φταίει αυτό που λες.

Τα λεφτά απο τους φόρους πάνε σε ΔΥ, στα χρέη και σε υποχρεώσεις σε ιδιώτες. Που αν κάτσει κάποιος και τα ελένξει αρκετά πρέπει να διαγραφούν. Τι έγινε με τα φάρμακα πχ... και ποιός φταίει για αυτό οι ΔΥ; ή οι κατατρεγμένοι....γιατροί.

Μια φορά κ έναν καιρό, τα έσοδα απο τα διόδια πήγαιναν για μισθοδοσία δημοτικών υπαλλήλων..
Τώρα, πάνε κυρίως στους εργολάβους κ ότι περισσέψει πάει στο δημόσιο..
Το δημόσιο έχει κηρυξει στάση πληρωμών εδώ κ 8-9 μήνες προς τους ιδιώτες...
Αρκετές εταιρίες που έκαναν δουλειές με το δημόσιο χρεωκόπησαν κ έκλεισαν..

Φυσικά, οι ΔΥ πληρώνονται στην ώρα τους..

Όσι για τους γιατρούς, που λες οτι είναι κατατρεγμένοι..μάλλον δεν έχεις πάει σε δημόσια νοσοκομεία..

Η ταρίφα για ένα χειρουργείο είναι απο 800€ κ πάνω..
Πολλαπλασίασε το επι 10 χειρουργεία το μήνα κ θα δεις πόσο κατατρεγμένοι είναι...

Λόγω επαγγέλματος κ λόγω..προσωπικής εμπειρίας απο τον θείο μου που έχει γυρίσει τόσα χρόνια όλα τα δημόσια νοσοκομεία των Αθηνών, σου λέω πως οι γιατροί του ΕΣΥ κάθε άλλο παρα παραπονεμένοι θα πρέπει να είναι..
Ακόμη κ οι νοσοκόμοι βγάζουν έναν μισθό παραπάνω απο τα χαρτζηλίκια των ασθενών..

Αν έχεις αμφιβολία, πήγαινε όποτε θες, σε οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο κ ρώτα οποιονδήποτε ασθενή που έχει χειρουργηθεί, να σου πει την ιστορία του..
Θα εκπλαγείς...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 08 Οκτ 2015 00:39 #513

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
Johan (larry) έγραψε:
[
Optimus (optimus) έγραψε:
για παράδειγμα λεει ο Λεβέντης θα κόψουμε τους πολυσυνταξιουχους(7+ συντάξεις) και αν δεις πόσοι είναι, είναι 350 άτομα. Τρολάρισμα είναι στην ουσία που δεν οφελεί πουθενά.


Οχι μονο τους 7+ συνταξιουχους... Ολους οσουν εχουν πανω απο μια συνταξη. Οι τριπλοσυνταξιουχοι ειναι 330 χιλιαδες.
Ανωτατο οριο συνταξης τα 1500€.
Τρολαρισμα φιλε ειναι να διαδιδεις ψευδεις ειδησεις.

Για τις 7 μίλησα που έλεγε ενας Βουλευτής της ΕΚ στο σκαι. Και εσύ μου απαντάς με της 3 και με λες και τρολ.
Τελευταία διόρθωση: 08 Οκτ 2015 00:44 από Optimus (optimus).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα