Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Εκλογες Σεπτεμβρης 2015

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 08 Οκτ 2015 00:42 #514

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
Johan (larry) έγραψε:
Optimus (optimus) έγραψε:
Δεν είπα να μην quotareis το ανάποδο είπα. Μάθε να διαβάζεις.
Και αφού δεν επιθυμείς συζήτηση μην ξανασχοληθείς μαζί μου(το ανάποδο απότι κάνεις εδώ και κανα μήνα), και μην γράφεις το nick μου με αστειάκια κτλ. Δεν είμαστε φίλοι.


Ειπες να quotαρω μεν αλλα χωρις να γραφω τιποτα επι προσωπικου. Απλα εκανα παρακληση να σταματησεις αυτο το συνεχες παραληρημα με ψεμματα για την ΕΚ.
Δεν επιθυμω να... ασχολουμαι μαζι σου. Οταν ομως προκαλεις με τετοια μηνυματα υποχρεωνομαι να απαντησω προς αποκατασταση της πραγματικοτητας. Τα αστειακια δεν απευθυνονταν σε σενα.
Και ποιο το νόημα της ανεξαρτησίας της Καταλονίας που με quotares(και εκεί μπαρούφα πέταξες); έχει γραφεία η Εκ στην Καταλoνία; Κατα τα άλλα γράφω και ψέμματα και εσύ με quoatareis μόνο όταν μιλάω για την ΕΚ.

Και σε τελική ανάλυση τι σε κάναμε εσένα; Απαντάς με επίθεση και χαρακτηρισμούς όποιος σου θίξει το κόμμα που ψήφισες; κανε μας την χάρη ρε
Τελευταία διόρθωση: 08 Οκτ 2015 00:55 από Optimus (optimus).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 08 Οκτ 2015 03:00 #515

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Optimus (optimus) έγραψε:
Έπιπλα ρούχα και ψιλικά αν μειώσεις τους μισθούς των ΔΥ θα αγοράζουν και λιγότερο. Ενα μέρος του τζίρου δεν είναι και αυτοί; πόσο 25-30%;
Τα τιμολόγια όταν χρεώνεται το δημόσιο είναι τελείως διαφορετικά απο το ότι χρεώνεται ένας ιδιώτης. 30%+ στο καλύτερο σενάριο και δεν θες να σου πω το κακό σενάριο.... αυτά δεν σε ενοχλούν; Η σπατάλη που λες;
Τα τελευταία χρόνια έχει μαζευτεί η κατάσταση κάπως..παίρνουν προσφορές.

Οχι δεν λέω ακριβώς αυτό, λέω οτι οι θέσεις εργασίας χαθήκαν γιατί υπήρχε ένα μεγάλο ΑΕΠ και με τους ΔΥ μέσα. Οταν αυτά κουρευτήκαν, χαθήκαν οι extra θέσεις που υπήρχαν των ΙΥ. Μην συγκρίνεις την εποχή των χρυσών αγελάδων που το δημόσιο σκορπούσε χρήματα παντού...(ποιοι τα παίρναν άραγε;)
Την intralot την ξέρεις; Ο μόνος της πόρος είναι το δημόσιο, διοργανώνει τα τυχερά παιχνίδια του ΟΠΑΠ(ήταν κρατικός για πολλά χρόνια). Ακόμα επιβιώνει, αλλα τέτοιου τύπου εταιρείες είναι φυσικό να συρρικνωθούν ή να εξαφανιστούν αφου το δημόσιο έχει ελάχιστα χρήματα πλέον.

φέρε ιδιωτικές εταιρείες αντί ΔΥ(αν το δείς αυτό το κράτος πουθενά στον χάρτη δείχτο μου), λες και αυτές τζάμπα θα κάνουν την δουλειά. Μην παραπονεθείς μέτα όμως γιατι στα κάναν τα 580 480 (ασε που εσένα δεν σε κόβω για τέτιους μισθούς πολλά μάλλον παίρνεις) γιατί για εκεί θα πάει. ή για μαύρη εργασία. Και αν δεις δρόμους και νοσοκομεία με την μέθοδό σου, (σκέψου ποια εποχή τα είδες τελευταία φορά, επι "Κούβας" ίσως) βράσε με.

Optimus, απο που πληρώνονται οι ΔΥ;
Ξέρεις;
Απο τους φόρους μου..
Συγκεκριμένα, το 27% αυτών...

Αν αυτό το 27% μου έμενε στην τσέπη, δεν θα μπορούσα να τα ξοδέψω εγώ, αντί γι'αυτούς;
Κατάλαβέ το, οι ΔΥ ΔΕΝ βοηθάνε την οικονομία, γιατί τα λεφτά που τσεπώνουν τα εχουν πάρει πρώτα απο εμάς..
Εφόσον λες οτι ΔΥ στηρίζουν την οικονομία, τότε γιατί δεν έχεις αντίρρηση να γίνουν όλα κρατικά κ δημόσια;
Εκεί να δείς...τόνωση της οικονομίας :lol:

Ποιοί έπαιρναν τα λεφτά όταν στο δημόσιο κυκλοφορούσα οι χρυσές αγελάδες;
Οι υπάλληλοι του υπ οικονομικών κ οι εφοριακοί με μισθό 2500€ το μήνα, οι οδηγοί λεωφορείων με μισθό περίπου το ίδιο, οι υπάλλλοι ΟΣΕ με μισθούς 4000€ ,οι ΔΕΗτζήδες, οι ΟΤΕτζήδες, οι υπάλληλοι της Ολυμπιακής, με τους χρυσούς μισθούς κ τα χρυσά εφάπαξ...
Ακόμη κ η πρώην σπιτονοικοκυρά μου, βγήκε στη σύνταξη το '12 κ έπαιρνε μισθό 3000€, ακόμη κ μετά τις περικοπές..
Η δουλειά της;
Γραμματέας σε πολεοδομία..

Αυτοί λοιπόν τα έφαγαν κ τα έτρωγαν απο τους φόρους μας..
Ρώτα κ μάθε..

Το πόσα παίρνω εγώ κ αν είναι πολλά ή λίγα, είναι άλλο θέμα..
Πάντως δεν τα παίρνω απο κανέναν με το ζόρι, όπως το κάνουν οι ΔΥ...

Όσο πάντως, το κράτος μας πηδάει στους φόρους για να ταΐζει το δημόσιο, δεν βλέπω να πηγαίνουμε καλά..
Κ η εταιρία μου είναι απο αυτές που της χρωστάει το δημόσιο.

Μια κ πιάσαμε την Κούβα..
Ξέρεις γιατί είναι υποανάπτυκτη;
Όπως κ η Β Κορέα;
Γιατί όλοι εκεί είναι ΔΥ..

Ο μισθός ενός υπαλλήλου είναι στα 15-20 δολ μηνιαίως..
Φτώχεια, εξαθλίωση, πορνεία, τρομοκρατία, ρουφιανιά κ απόγνωση..

Κ αν, η Β Κορέα δεν είχε την Κίνα να την υποστηρίζει, θα ζούσαν ακόμη στην εποχή των σπηλαίων..
Κ αντίστοιχα η Κούβα, αν δεν είχε την Βενεζουέλα να της χαρίζει πετρέλαιο κ τη Ρωσία, να αγοράζει τη ζάχαρή της σε τιμές, ως κ 10 φορές πάνω απο το κανονικό, πόσοι θα έμεναν ζωντανοί;

Δεν μπορεί πάντως να μην παρατήρησες, πως κ αυτός ο αντίθετος με ιδ επενδύσεις, ο τσίπρας, πήγε στις ΗΠΑ, παρακαλώντας για ξένες επενδυσεις;

Άσχετα που μας ρεζίλεψε, ξανά με την ασχετοσύνη του..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 08 Οκτ 2015 10:25 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 08 Οκτ 2015 13:35 #516

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Στο θέμα των δημόσιων υπαλλήλων και το μότο ποιος τους πληρώνει ειναι λάθος οποιοι το λένε . Για κάθε μια δουλειά κάποιος πληρώνει. Και ο δημόσιο πληρώνει κάποιον ιδιώτη . Και φόρους πληρώνει ο δημοσιος και φπα . Και τελικά ρε παιδια ειναι άγωνη η ολη συζήτηση που κάνετε συγνώμη κιολας . Οι εκλογες τελιωσαν ο λαος ψήφισε . Για εμένα έκανε την μαλακια του αιώνα . Για αυτούς που ψήφισαν οτι ψήφισαν οχι . Ας ειχαν μυαλο οι Ελληνες να ψήφιζαν κάτι άλλο . Το πρόβλημα της Ελλάδας ειναι και το δημόσιο όχι μόνο το δημοσιο . Μην κάνουμε και τις παρθένες οι εκτος δημοσιου . Στην αγορά ειμαστε χρόνια . Το πρόβλημα της Ελλάδας ειναι δομικό . Ειναι μια χώρα με σκέψη Μπαγκλαντες μέσα στην οικονομική καρδια της Ευρώπης . Αν δεν το ξεπεράσουμε αυτό ξεχάστε τα όλα. Με το να λέμε οι δημοσιοι και οι δημοσιοι ξεχνατε πολλούς που δείνουν τα πάντα . Τα ΚΕΠ τι ειναι δημοσιο ειναι με συμβασεις ηταν και κραζανε τον Παυλοπουλο που τους μονιμοποιησε δεν προσφέρουν δουλεια;;;Οι πιλοτοι οι γιατροι στο ΕΣΥ τι ειναι;; Δημοσιο ειναι αν κάτσετε στον φακελακια μεγαλογιατρο λοιπον που ειναι κάθαρμα και έχει μετατρεψει την δημοσια κλινικη σε δικη του ιδιωτική κάνετε λάθος γιατί ξεχνάτε τον ιδιωτη που τα πέρνει μαύρα και κάνει την ιδια βλάβη . Το ισιο ιδιωτη τον βάζετε με τον γιατρουδακο που περνει 10 ευρω με αποδειξη απο τον ΕΟΠΥΥ και πληρώνεται μετα απο 6 μήνες . Μην γενικεύεται . Παραδειγματα αθλιων δυ έδωσα πριν απο λιγες μερες και με στοιχεια . Δεν ειναι ολοι αργομισθοι της ΕΡΤ ουτε λαμογια του υπουργειου αναπτυξης . Και σε αυτο που λεει ο optimus περι του κυκλου της οικονομιας εχει δικιο . Το θεμα ειναι ένα βαλτε τους να δουλεψουν και ελεγχους και αξιολογησεις . Φιλε εισαι δευτεροβαθμιας και δεν προσφέρεις οκ . Ο μισθος σου ειναι τοσος θες μεγαλύτερο πηγαινε με μεταταξη να καθαρίζεις εκει να παρεις πιο πολλά . Εισαι τριτοβάθμιας και απς στην δουλεια απο τις 24 μέρες τις 20 ? Λυπάμαι σπίτι . Δεν παράγεις έργο και δεν αναλαμβάνεις ευθήνες ; Στασιμος . Ουτε μισθολογικη εξεληξη ουτε τιποτα . Θα βγεις σε συνταξη με 600 ευρώ . Οχι αράζεις και περιμένεις την μέρα με τα 1600 . Βάζεται τους αραχτους ΔΕΗΤΖΗΔΕΣ στην ιδια θέση με τον εναερίτη και τον εργάτη στα ορυχεια και ειναι λάθος . Αυτά .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Optimus (optimus), maria (mb361)

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 09 Οκτ 2015 00:10 #517

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Στο θέμα των δημόσιων υπαλλήλων και το μότο ποιος τους πληρώνει ειναι λάθος οποιοι το λένε . Για κάθε μια δουλειά κάποιος πληρώνει. Και ο δημόσιο πληρώνει κάποιον ιδιώτη . Και φόρους πληρώνει ο δημοσιος και φπα . Και τελικά ρε παιδια ειναι άγωνη η ολη συζήτηση που κάνετε συγνώμη κιολας . Οι εκλογες τελιωσαν ο λαος ψήφισε . Για εμένα έκανε την μαλακια του αιώνα . Για αυτούς που ψήφισαν οτι ψήφισαν οχι . Ας ειχαν μυαλο οι Ελληνες να ψήφιζαν κάτι άλλο . Το πρόβλημα της Ελλάδας ειναι και το δημόσιο όχι μόνο το δημοσιο . Μην κάνουμε και τις παρθένες οι εκτος δημοσιου . Στην αγορά ειμαστε χρόνια . Το πρόβλημα της Ελλάδας ειναι δομικό . Ειναι μια χώρα με σκέψη Μπαγκλαντες μέσα στην οικονομική καρδια της Ευρώπης . Αν δεν το ξεπεράσουμε αυτό ξεχάστε τα όλα. Με το να λέμε οι δημοσιοι και οι δημοσιοι ξεχνατε πολλούς που δείνουν τα πάντα . Τα ΚΕΠ τι ειναι δημοσιο ειναι με συμβασεις ηταν και κραζανε τον Παυλοπουλο που τους μονιμοποιησε δεν προσφέρουν δουλεια;;;Οι πιλοτοι οι γιατροι στο ΕΣΥ τι ειναι;; Δημοσιο ειναι αν κάτσετε στον φακελακια μεγαλογιατρο λοιπον που ειναι κάθαρμα και έχει μετατρεψει την δημοσια κλινικη σε δικη του ιδιωτική κάνετε λάθος γιατί ξεχνάτε τον ιδιωτη που τα πέρνει μαύρα και κάνει την ιδια βλάβη . Το ισιο ιδιωτη τον βάζετε με τον γιατρουδακο που περνει 10 ευρω με αποδειξη απο τον ΕΟΠΥΥ και πληρώνεται μετα απο 6 μήνες . Μην γενικεύεται . Παραδειγματα αθλιων δυ έδωσα πριν απο λιγες μερες και με στοιχεια . Δεν ειναι ολοι αργομισθοι της ΕΡΤ ουτε λαμογια του υπουργειου αναπτυξης . Και σε αυτο που λεει ο optimus περι του κυκλου της οικονομιας εχει δικιο . Το θεμα ειναι ένα βαλτε τους να δουλεψουν και ελεγχους και αξιολογησεις . Φιλε εισαι δευτεροβαθμιας και δεν προσφέρεις οκ . Ο μισθος σου ειναι τοσος θες μεγαλύτερο πηγαινε με μεταταξη να καθαρίζεις εκει να παρεις πιο πολλά . Εισαι τριτοβάθμιας και απς στην δουλεια απο τις 24 μέρες τις 20 ? Λυπάμαι σπίτι . Δεν παράγεις έργο και δεν αναλαμβάνεις ευθήνες ; Στασιμος . Ουτε μισθολογικη εξεληξη ουτε τιποτα . Θα βγεις σε συνταξη με 600 ευρώ . Οχι αράζεις και περιμένεις την μέρα με τα 1600 . Βάζεται τους αραχτους ΔΕΗΤΖΗΔΕΣ στην ιδια θέση με τον εναερίτη και τον εργάτη στα ορυχεια και ειναι λάθος . Αυτά .

www.naftemporiki.gr/story/1013762/l-raki...osio-xreos-tis-xoras
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 09 Οκτ 2015 01:16 #518

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Optimus, απο που πληρώνονται οι ΔΥ;
Ξέρεις;
Απο τους φόρους μου..
Συγκεκριμένα, το 27% αυτών...

Αν αυτό το 27% μου έμενε στην τσέπη, δεν θα μπορούσα να τα ξοδέψω εγώ, αντί γι'αυτούς;
Κατάλαβέ το, οι ΔΥ ΔΕΝ βοηθάνε την οικονομία, γιατί τα λεφτά που τσεπώνουν τα εχουν πάρει πρώτα απο εμάς..
Οχι δεν είναι σίγουρο οτι θα τα ξόδευες μόνος σου, γιατί θα ήταν πρόσθετα χρήματα, λίπος και ίσως τα κατέθετες και δεν τα ξόδευες. Ενω για τον άλλον είναι χρήματα πρώτης ανάγκης. Οπότε για την οικονομία και για το κράτος δεν είναι το το ίδιο.
Επίσης αγοράζεις υπηρεσίες. Μέτριας κακής ποιότητας ίσως αλλα χρειάζονται για να λειτουργήσει ένα κράτος. ενα μέρος των χρημάτων απο 30-50% ξαναεπιστρέφουν στο δημόσιο μέσω φόρων απο αυτό το 27% που μας είπες, οπότε ξαναπληρώνει πάλι και τον επόμενο μήνα με τα ίδια λευτά, όχι όλα αλλα ένα μεγάλο μέρος. Αρα δεν παίζει το 27% κοντά στο 18% είναι.
αν δεν τις θές καθόλου αυτές τις υπηρεσίες πας Αφρική εκει δεν έχει τίποτα. Χώμα δέντρα μπανάνες ουρακοτάνγκοι και νόμος της ζούγκλας :dry:

Οταν δειώξεις όλους τους ΔΥ και τα δώσεις σε ιδιωτική εταιρεία, τα έσοδα θα κλειδωθούν σε τσέπες λίγων και πάλι θα έχεις να πληρώσεις αν όχι 27% πες 20%, τι κέρδισες; zero. Για να μην πω οτι έχασες...μια που το θέτεις οικονομικά το θέμα.
Τελευταία διόρθωση: 09 Οκτ 2015 01:28 από Optimus (optimus).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 09 Οκτ 2015 07:56 #519

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Optimus (optimus) έγραψε:

Για τις 7 μίλησα που έλεγε ενας Βουλευτής της ΕΚ στο σκαι. Και εσύ μου απαντάς με της 3 και με λες και τρολ.

Θα το πω αλλη μια ωστε να γινει απολυτα σαφες: Μια συνταξη για ολους, με ανωτερο οριο τα 1500€.
Εσυ εγραψες οτι ο Λεβεντη μιλαει μονο για 7+, και το αποκαλεσες και τρολαρισμα.


Optimus (optimus) έγραψε:
Και ποιο το νόημα της ανεξαρτησίας της Καταλονίας που με quotares(και εκεί μπαρούφα πέταξες); έχει γραφεία η Εκ στην Καταλoνία;

Δειξε μου ποιο ειναι το post περι Καταλονιας που λες γιατι δε θυμαμαι.
Ειμαι σιγουρος οτι παλι μπουρδες λες...

Optimus (optimus) έγραψε:
Κατα τα άλλα γράφω και ψέμματα και εσύ με quoatareis μόνο όταν μιλάω για την ΕΚ.

Ολα οσα εχεις πει για την ΕΚ ειναι υβρεολογιο και συστημικη παραπληροφορηση.
Για τι αλλα επιθυμεις να σε quotαρω?

Optimus (optimus) έγραψε:
Και σε τελική ανάλυση τι σε κάναμε εσένα; Απαντάς με επίθεση και χαρακτηρισμούς όποιος σου θίξει το κόμμα που ψήφισες; κανε μας την χάρη ρε


Εσενα τι σε καναμε? Βριζεις ακατασχετα σα βοθρος, διαδιδεις συκοφαντιες, και εχεις την απαιτηση να μη σου απαντησουνε κιολας?
Τι την ειδες, εξυπνος ή πονηριδης? Ουτε επιθεση ουτε χαρακτηρισμους εκανα, μονο αποκατασταση της πραγματικοτητας και παρακληση να ηρεμησεις.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Τελευταία διόρθωση: 09 Οκτ 2015 08:15 από Johan (larry).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 09 Οκτ 2015 08:12 #520

  • Vladimiros
  • Το Άβαταρ του/της Vladimiros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 195
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3
Johan (larry) έγραψε:
Εσυ εγραψες οτι ο Λεβεντη μιλαει μονο για

Χέσε μας ρε φίλε με το λεβέντη σου, επι τέλους!
Ο τύπος είναι φαιδρός!
Τριάντα χρόνια μίλαγε για την οικογενειοκρατία στην πολιτική (Μητσοτάκηδες, Παπανδρέηδες, Καραμανλήδες, μη μου πεις ότι δεν τα θυμάσαι!), και τώρα που έφτασε στην πηγή να πιεί νερό, γέμισε πισίνα!
Έχει βγάλει βουλευτές (ΜΕ ΛΙΣΤΑ!) όλο του το σόϊ!

Να σοβαρευτούμε κάποτε επί τέλους, ε?
Τελευταία διόρθωση: 09 Οκτ 2015 08:13 από Vladimiros.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 09 Οκτ 2015 08:20 #521

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Vladimiros έγραψε:

Χέσε μας ρε φίλε με το λεβέντη σου, επι τέλους!

Oχι μονο σε χεζω φιλε, αλλα τραβαω και το καζανακι να πας κατω.
Η αληθεια ειναι οτι τυπους σα κι εσενα τους εχω μονιμως χεσμενους.


Vladimiros έγραψε:
Ο τύπος είναι φαιδρός!
Τριάντα χρόνια μίλαγε για την οικογενειοκρατία στην πολιτική (Μητσοτάκηδες, Παπανδρέηδες, Καραμανλήδες, μη μου πεις ότι δεν τα θυμάσαι!), και τώρα που έφτασε στην πηγή να πιεί νερό, γέμισε πισίνα!
Έχει βγάλει βουλευτές (ΜΕ ΛΙΣΤΑ!) όλο του το σόϊ!

Να σοβαρευτούμε κάποτε επί τέλους, ε?


Απ τη μια λες να σοβαρευτεις, απ την αλλη εμμενεις στη παραπληροφορηση και σε πραγματα που πολλες φορες εξηγησαμε σε αυτο το νημα.
Εβαλε 5 ατομα της οικογενειας σε ΜΗ εκλογιμες θεσεις, τιμης ενεκεν για τη βοηθεια τους τοσα χρονια.
Βουλευτης βγηκε ο γιος της γυναικας του(Μαριος Γεωργιαδης) και θα αλλαξει σε 6 μηνες. Στενοχωρηθηκες?
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Τελευταία διόρθωση: 09 Οκτ 2015 08:25 από Johan (larry).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογες Σεπτεμβρης 2015 09 Οκτ 2015 12:12 #522

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Optimus (optimus) έγραψε:

Οταν δειώξεις όλους τους ΔΥ και τα δώσεις σε ιδιωτική εταιρεία, τα έσοδα θα κλειδωθούν σε τσέπες λίγων και πάλι θα έχεις να πληρώσεις αν όχι 27% πες 20%, τι κέρδισες; zero. Για να μην πω οτι έχασες...μια που το θέτεις οικονομικά το θέμα.

Υπάρχουν εργαζόμενοι δυο ταχυτήτων...

Έστω εργαζόμενος στα ορυχεία της ΔΕΗ, ή εναερίτης..μόνιμος..

Δύσκολη δουλειά..

Πόσα λεφτά παίρνει;
Έχει κ την μονιμότητα, αργότερα την καλή του τη σύνταξη κ το εφάπαξ..

Έστω τώρα εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα..
Η δουλειά του είναι, καθαριστής τζαμιών σε πολυκατοικίες, ηλεκτροσυγκολητής στο Πέραμα, εργάτης σε κατασκευές δρόμων, υπάλληλος σε βοθρατζίδικο, ψήστης σε σουβλατζίδικο κ λοιπές δύσκολες εργασίες.
Αυτοί, ποσα παίρνουν;
Και χωρίς μονιμότητα..
Θα πάρουν εφάπαξ;
:laugh: :laugh:

Θα πάρουν σύνταξη;
:P

Θα πει κάποιος "μα δεν έχουν σπουδάσει κάτι"..
Γιατί, οι ΔΕΗτζήδες που πήραν σύνταξη 7-8 χρόνια πριν, είχαν;

Συγγενής, απο το σόϊ της γυναίκας μου, υπάλληλος του ΟΤΕ, πήρε σύνταξη πριν 8 χρόνια..
Ήταν απόφοιτος εξατάξιου γυμνασίου κ μόνον...

Η δουλειά του ήταν να φτιάχνει βλάβες σε τηλεφωνικές γραμμές, στα σπίτια..
Κατα τα λεγόμενά του κ περηφανεύεται γι'αυτό, ελάχιστες φορές πήγαινε στα σπίτια..
Μονίμως τον έψαχναν οι φουκαράδες που είχαν βλάβη..
Έμπαινε στο φορτηγάκι κ έκανε βολτούλες σε φίλους, συγγενείς μέχρι να περάσει η ώρα...

Για να μην κουράζω άλλο το φόρουμ, έχω να πω τα εξής..

Ένα κράτος χρειάζεται ΔΥ, σε αστυνομία, στρατό, πυροσβεστική κλπ..

Για τους υπόλοιπους τομείς, δεν το θεωρώ τόσο απαραίτητο..
Πχ, τα τελευταία χρόνια προσλαμβάνουν στα δημόσια νοσοκομεία, ιδιωτικούς security κ συνεργεία καθαρισμού..
Πιστεύεις οτι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους;
Εγώ, απ'ότι έχω δει, δείχνουν ζήλο κ είναι ευγενικοί.
Γιατί;
Επειδή φοβούνται την απόλυση..απλά πράγματα..

Αν ήταν δημόσιοι;
Άρα..σωστό δεν είναι να καταργηθεί η μονιμότητα;

Έχεις δει μόνιμες καθαρίστριες ΔΥ σε νοσοκομεία;
Μονίμως καθισμένες σε ένα γραφειάκι, καφές, τσιγαρούμπα, βαριεστημένες κινήσεις κ πολύ ύφος αδερφέ μου...

Σου λέει " θα μιλάω όπως θέλω, θα κάνω ότι θέλω κ άμα λάχει σας βρίζω κ απο πάνω..τι θα μου κάνετε, δηλ; στο δημόσιο είμαι..δεν με κουνάει κανείς απο'δω"...κ πλήρωνε μαλάκα, ιδιώτη φορολογούμενε για να έχεις αυτή τη συμπεριφορά...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 09 Οκτ 2015 12:14 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα