Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: φορολογια ακινητων

φορολογια ακινητων 04 Αυγ 2014 18:33 #19

  • nick (nick6)
  • Το Άβαταρ του/της nick (nick6)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 183
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -2
sotos θα πανε ολοι και θα τις σπασουν τις καταθεσεις...ηδη ξερω καποιους που ειχαν καταθεσεις ανω των 100.000 και τα εχουν σπασει σε 2-3 λογαριασμους
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογια ακινητων 04 Αυγ 2014 20:42 #20

  • Ghost (Phantom)
  • Το Άβαταρ του/της Ghost (Phantom)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος
  • Δημοσιεύσεις: 297
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
  • Κάρμα: 8
Το θεμα ομως ειναι αν ψαχνουν με το αφμ και τους συνδεδεμενους λογαριασμους σε αυτο.Τοτε τρεχατε ποδαρακια μου.......
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Νίκος Καζαντζάκης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογια ακινητων 05 Αυγ 2014 01:18 #21

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Μα, προφανώς το όλο κόλπο είναι στο συνδυασμό των ΑΦΜ.
Αυτό είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι της δουλειάς.
Είμαι σίγουρος όμως πως τα 65 CD (κάποια βάση αλήθειας πρέπει να υπάρχει σ' αυτό το στοιχείο) που δόθηκαν απ' τις τράπεζες ζητήθηκαν να δοθούν σε κάποιο συγκεκριμένο format, δηλαδή τέθηκαν προδιαγραφές, που έβαλαν τα EDP τμήματα των τραπεζών να δουλέψουν για να τα βγάλουν με κάποιο τρόπο που βολεύει τους ελεγκτές.
Από κει και πέρα (και με την λίγη εμπειρία που έχω σε μεγάλα συστήματα - καμία σχέση με τα excel και τις λοιπές οικιακές ή έστω και γραφειακές εφαρμογές που ξέρουμε όλοι μας πως δουλεύουν) με ένα αξιοπρεπές mainframe είναι θέμα ελαχίστου χρόνου για να βγουν τα συμπεράσματα που θέλουν, ή το σύστημα να πετάει "flags" με βάση τις προδιαγραφές που θα του δίνουν κάθε φορά.
Πάνω σε αυτό διαφωνώ με τον makper που λέει πως "μιλάμε για ΟΓΚΟ δεδομένων που δεν είναι εύκολο να επεξεργαστεί σε εύλογο χρονικό διάστημα". Τα μηχανήματα υπάρχουν διαθέσιμα, και το κόστος τους είναι αστείο μπροστά στα οφέλη που μπορεί να αποκομίσουν αν τα χρησιμοποιήσουν σωστά.
Αυτό είναι το δεύτερο ζητούμενο, αλλά έχω την υποψία πως οι υπηρεσίες αυτές έχουν επανδρωθεί με "γατόνια" στο EDP, που όσο περνάει ο καιρός βελτιώνονται κι όλας.

Δυστυχώς, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι σε θέση να καταλάβουν τη μεταβολή που η εποχή της πληροφορικής έχει φέρει στη ζωή μας. Ο 96ετής πατέρας του (55ετούς) φίλου μου π.χ., που έχει 1~1,5 εκ. στις τράπεζες σε διάφορες προθεσμιακές αδυνατεί να παρακολουθήσει (και να κατανοήσει) αυτές τις εξελίξεις. Τέτοιοι υπάρχουν πολλοί, όχι μόνο για λόγους ηλικίας, και αυτοί (άθελά τους) το στηρίζουν το σύστημα, μη αντιδρώντας σε αυτές τις εξελίξεις. Έτσι, nick, δεν θα πάνε "όλοι" να σπάσουν τις καταθέσεις τους. Και ναι, Ghost, η ώρα που τα ποδαράκια (ορισμένων) θα πρέπει να τρέξουν πολύ, πλησιάζει.

Και makper, η φαντασία σου δεν έχει όρια. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ο συσχετισμός μη ασφαλισμένων με ελεγχόμενες έγινε γιατί το ποσό συμπίπτει. Αν κάποιος δηλαδή έχει μια κατάθεση 500k που του έγινε γιατί πούλησε πακέτο μετοχών, δεν τίθεται θέμα ούτε δέσμευσης, ούτε περαιτέρω ελέγχου.
Το θέμα είναι: Αν αυτός τα 500k τα πήρε λίγες μέρες μετά μετρητά, και από τότε χάθηκαν τα ίχνη τους, θα τον φωνάξουν να τον ρωτήσουν "Τι τα κάνατε"?
Γιατί βέβαια αν τα έδωσε σε εργολάβο και την ίδια μέρα αγόρασε απ' τον ίδιο εργολάβο μεζονέτα με τιμή συμβολαίου 150k (την αντικειμενική), τότε ο εργολάβος την έβαψε...
Δεν ξέρω αν την έχει βάψει και ο αγοραστής.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογια ακινητων 05 Αυγ 2014 01:42 #22

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Δεν είναι καθόλου φαντασία αυτό που έγραψα. Απλά σημείωσα με bold αυτά που έγραψε ο αρθρογράφος. Αν αυτός κάνει αυτοσχεδιασμούς και γράφει μλκίες ή του πασάρουν συγκεκριμένα θέματα να γράφει αυτό δεν με ενδιαφέρει. Στο άρθρο ξεκάθαρα θέτει θέμα ελέγχου των μη ασφαλισμένων καταθέσεων και αυτό δεν το κάνει επειδή συμπίπτει κατά τύχη το ποσό. Εύχομαι πάντως να είναι σύμπτωση γιατί αν δεν είναι υπάρχει ο προφανής υπαινιγμός σε αυτό που έγραψα.

Στο θέμα της πληροφορικής τώρα. Επειδή έχω ασχοληθεί και επαγγελματικά με την πληροφορική (γεωπληροφορική) και γνωρίζω και από βάσεις δεδομένων, έχω να σου πω μερικά πράγματα. Πρώτον: ότι δυνατότητες έχει ένας σύγχρονος προσωπικός υπολογιστής έχει και ένα mainframe, τηρουμένων των αναλογιών φυσικά. Φαντάσου ότι μερικοί από τους πιο γνωστούς supercomputers τρέχουν κάποιες μορφές linux, λογισμικό που αναπτύχθηκε για pc, σε συστοιχίες συμβατών υπολογιστών (clusters). Είτε microsoft sql server έχεις στήσει στο pc σου είτε oracle, με τον ίδιο τρόπο βάζεις τα queries σου, όπως και στο mainframe.

Δεν είναι το θέμα επεξεργασίας των πληροφοριών, είναι το πρόβλημα συλλογής των πληροφοριών και ασυμβατότητας των πληροφορικών συστημάτων. Σε αυτό δεν μπορώ να σου πω πως έχουν κάνει θαύματα, έχουμε στην παρέα ένα παιδί από το πρώην ΚΕΠΥΟ και ξέρουμε 5 πράγματα παραπάνω. Φυσικά τα queries στα οποία αναφέρεσαι είναι αστεία και μπορούν να τα κάνουν στα υπάρχοντα συστήματα, δηλαδή απλά πράγματα, ποιοι είχαν σε 5 συνεχόμενα έτη δηλωμένα εισοδήματα <x € και είχαν εμβάσματα από τρίτους στους λογαριασμούς τους ποσά > x €. Αυτοί είναι πιθανοί ένοχοι φοροδιαφυγής.

Αυτά μαθαίνει να τα κάνει ο οποιοσδήποτε με ένα εγχειρίδιο MS Access 2010 for Dummies μέσα σε ένα απόγευμα. Αυτό που δεν είναι αστείο είναι οι ακροάσεις-συνεντεύξεις όλων αυτών των ανθρώπων. Δηλαδή θα αναλάβει την υπόθεση τους ένας εφοριακός , θα τους φωνάξει για εξηγήσεις. αυτοί θα προσκομίσουν έγγραφα, γενικώς δεδομένα. Εσύ τι λες τώρα, μήπως έχουμε τίποτα cyborgs στυλ robocop στην εφορία να μπορούν να διεκπεραιώσουν όλα αυτά σε εύλογο χρόνο, ώστε να τους απαλλάξουν ή να τους αποδώσουν πρόστιμα; Η μήπως θα τους βγάλουν όλους φοροφυγάδες (σαν τα "έργα" του Θεοχάρη) και θα τους στείλουν με email το πόσα χρωστάνε; Δεν θα τους συμβούλευα να το κάνουν γιατί τότε δεν τους σώζουν όλα τα "ειδικά μισθολόγια" της Ελλάδας μαζί. Άρα, σε αυτόν τον όγκο δουλειάς αναφερόμουνα, και γι αυτό λέω πως στόχος τους άρθρου είναι άλλος εκτός από τον προφανή.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 05 Αυγ 2014 01:50 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογια ακινητων 05 Αυγ 2014 01:56 #23

  • Ghost (Phantom)
  • Το Άβαταρ του/της Ghost (Phantom)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος
  • Δημοσιεύσεις: 297
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
  • Κάρμα: 8
Λογω οτι μιλαμε για επεξεργασια των δεδομενων αυτων ειναι πολυ ευκολο στην διαχειρηση οπως λεει και o soto με φιλτρα και ερωτηματα βλεπεις τα παντα απλα οπως καταλαβαινω αναζητοντας το ποσο σου προκυπτει και ο αφμ που ειναι συνδεδεμενος και ο λογαριασμος ,γιατι αλλιως αν βαλεις ερωτημα με βαση το αφμ που θα πρεπει να το γνωριζεις ,απο καρφωτη π.χ. Οποτε αρχιζουν λογικα με φιλτρα κινησης ανω των 100.000€ και στα βγαζει.
Παντως οποιος ηθελε να ηταν αφανης και ειχε πανω απο 100Κ θα πρεπει να ειχε μοιρασει τα ποσα σε λογαριασμους πριν το 2012.
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Νίκος Καζαντζάκης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογια ακινητων 05 Αυγ 2014 02:41 #24

  • nick (nick6)
  • Το Άβαταρ του/της nick (nick6)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 183
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -2
sotos ατομα τα οποια εχουν 1.5 εκατομμυριο ευρω βλεποντας την κατασταση στην ελλαδα και βλεποντας τι εχει γινει τη κυπρο δε θα συμβουλευονται καποιον ειδικο πανω σε αυτα τα θεματα?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογια ακινητων 05 Αυγ 2014 02:48 #25

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
Στο άρθρο ξεκάθαρα θέτει θέμα ελέγχου των μη ασφαλισμένων καταθέσεων και αυτό δεν το κάνει επειδή συμπίπτει κατά τύχη το ποσό. Εύχομαι πάντως να είναι σύμπτωση γιατί αν δεν είναι υπάρχει ο προφανής υπαινιγμός σε αυτό που έγραψα.

Το άρθρο είναι γενικώς μαλακία και ατεκμηρίωτο, και προφανώς στα πλαίσια αυτής (της μαλακίας) εντάσσεται ΚΑΙ ο συσχετισμός των "ανασφάλιστων" (>100.000) καταθέσεων, και η αναστροφή στις φάσεις.
Αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει πως δεν γίνεται κάτι πάνω σε αυτόν τον τομέα.

Επιπρόσθετα μην ξεχνάς πως ο όρος "κατάθεση" έχει διττή έννοια, που ο αρθρογράφος δεν διαχωρίζει.
Έχει την έννοια:
α) της ΥΠΑΡΞΗΣ χρημάτων σε λογαριασμούς: "Έχω μια κατάθεση 3.000 ευρώ στη eurobank" ή "Σε εργολάβο οικοδομών βρέθηκαν καταθέσεις στον τραπεζικό του λογαριασμό 280 εκατ. ευρώ".
β) της ΠΡΑΞΗΣ της κατάθεσης: "Πάω να καταθέσω ένα χιλιάρικο στην τράπεζα", ή "Ο νοικάρης μου κατέθεσε το νοίκι". Που είναι η αντίστροφη έννοια της "ανάληψης".

Όμως, η έννοια "ανασφάλιστες" (>100k) καταθέσεις και "ασφαλισμένες" (<100k) καταθέσεις αναφέρεται ΣΑΦΩΣ στην (α) έννοια, και ποτέ στην (β). Η εγγύηση που παρέχει (υποτίθεται τέλος πάντων - εγώ αμφιβάλλω και τα έχω γράψει) το ΤΕΚΕ ή πως διάολο το λένε αυτό αναφέρεται στα λεφτά που ΕΧΕΙΣ μια δεδομένη στιγμή στην τράπεζα, όχι σε αυτά που σου βάζει σήμερα ή αύριο ο νοικάρης.

Οι έλεγχοι (που λένε πως θα κάνουν) μάλλον αφορούν την δεύτερη έννοια.
Άν δηλαδή κάποιος έχει από το 1975 στην τράπεζα 2 δις δρχ, με τους τόκους την 1/1/2000 έγιναν 3 δις, και την 1/1/2002 του μετατράπηκαν σε 8.804.000 ευρώ, δεν νομίζω πως θα τον φωνάξουν για έλεγχο.
Θα φωνάξουν όμως αυτόν που την 1/1/2002 είχε 5.000 ευρώ, και του έγινε μια "κατάθεση" την 1/3/2002 500.000 ευρώ, και την 31/12/2002 είχε 505.000 ευρώ. Η έννοια της "κατάθεσης" εδώ είναι αυτή της πράξης κατάθεσης.

Καμία σχέση με την "ανασφάλιστη κατάθεση", που αφορά την (α) περίπτωση, δηλαδή αυτόν που έχει 8.804.000 (8.704.0000 ανασφάλιστα) στην τράπεζα.

Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου, πως η ουσία είναι μία: Είναι το

Φέρε τα λεφτά εδώ, ρε!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογια ακινητων 05 Αυγ 2014 03:15 #26

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
nick έγραψε:
sotos ατομα τα οποια εχουν 1.5 εκατομμυριο ευρω βλεποντας την κατασταση στην ελλαδα και βλεποντας τι εχει γινει τη κυπρο δε θα συμβουλευονται καποιον ειδικο πανω σε αυτα τα θεματα?
Φίλε nick, ο τύπος που σου λέω (ο 96) είναι υπαρκτός.
Εμένα με αγαπάει, με εκτιμάει, σέβεται τη γνώμη μου σε ΠΟΛΛΑ θέματα, και έβαλε τον 55ετή γυιό του (και κολλητό φίλο μου) να με φωνάξει μια μέρα (και οι δυο με θεωρούν "ειδικό" σε χρηματοοικονομικά - και ο 55 φίλος μου είναι όντως ασχετότερος εμού) για να με ρωτήσει "τι να κάνει, τι πρόκειται να γίνει, τι προβλέπω, πως τα βλέπω τα πράματα, κλπ". Παρουσία του φίλου γιού, είχαμε ένα γεύμα οι τρεις μας. Πάνε 2-3 χρόνια από τότε.
Χωρίς να γίνω αδιάκριτος ως προς τα ποσά - αλλά εκεί κάπου τον κόβω (στα όσα σας έγραψα), του είπα με πολλά λόγια, "Take the money and run", τα ίδια δηλαδή που λέω και εδώ μέσα, και σε όποιον άλλο με ρωτάει.
Τους το εξήγησα πάρα πολύ καλά και αναλυτικά, και νομίζω πως το κατάλαβαν και οι δυο, και ιδίως ο 96 (που τα έχει 400 - δεν είναι κανένα ραμολιμέντο).
Τι έκανε μετά απ' αυτό?
Τίποτα.
Όταν είσαι 96 (φαίνεται) δεν αποτελούν Α' προτεραιότητα σου αυτά τα θέματα.
Υπάρχουν άλλες δυσκολίες στη ζωή του, που προκειμένου να μη χρειαστεί να τις αντιμετωπίσει, το θέμα αποκτά Β' προτεραιότητα. Παράδειγμα? Π.χ το ότι θα πρέπει να αιτιολογήσει και στην 50ετή κόρη του γιατί αποφάσισε να κάνει "αλλαγές" στα τραπεζικά του. Ή το ότι θα πρέπει να τρέχει στις τράπεζες να ανοίγει, να κλείνει λογαριασμούς, να βάζει συνδικαιούχους, τέτοια. Τον κουράζουν αυτά. Άσε που αυτά που εγώ προτείνω είναι απείρως πιο κουραστικά απ' αυτά τα συνηθισμένα. Αποτέλεσμα (όπως σου είπα), δεν έκανε τίποτα.

Σαν κι αυτόν (αλλά για άλλους λόγους, όχι λόγω της φυσιολογικής ηλικιακής κούρασης) υπάρχουν πολλοί. Ο καθένας για τους δικούς του λόγους, "δεν ασχολείται". Φαίνεται πως αυτοί (με βάση το στοιχείο της ΤτΕ) αθροίζουν 43 δις. Και αυτό στο λέω γιατί σύμφωνα με τα δικά μου (και ίσως και τα δικά σου) κριτήρια, δεν θα έπρεπε να υπάρχει σέντσι αυτή τη στιγμή σε καμιά GR τράπεζα. Και ας γινόταν στάχτη και μπούρμπερη το όλον σύστημα, να βλέπαμε και τι θα γίνει παραπέρα.

Έτσι λοιπόν ο τύπος είτε δεν "συμβουλεύεται ειδικό", είτε συμβουλεύεται μεν, τον γράφει στ' αρχίδια του δε (όπως το παράδειγμα που σου λέω). Τι να κάνουμε τώρα? Να κάτσουμε να σκάσουμε? Ας κάνουν ότι θέλουν!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογια ακινητων 05 Αυγ 2014 03:24 #27

  • nick (nick6)
  • Το Άβαταρ του/της nick (nick6)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 183
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -2
εννοειται πως δε θα κατσουμε να σκασουμε δικα του ειναι τα λεφτα αυτος αποφασιζει....εγω γνωριζα εναν με σουπερ μαρκετ στην επαρχια και με αλλες επιχειρησεις ο οποιος ειχε χρηματα αρκετα σε γερμανικη τραπεζα και σε ελληνικη..και καθε μηνα ανεβαινε αθηνα και συμβουλευοταν εναν ειδικο για το τι κινησεις θα κανει..βεβαια ποτε δεν ελεγε τι συζηταγε με αυτον...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα