Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: φορολογια ακινητων

φορολογια ακινητων 02 Αυγ 2014 16:36 #10

  • koukos (koukou)
  • Το Άβαταρ του/της koukos (koukou)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 75
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: -7 (-6)
Oι δικη μας προδότες πληρώνουν αυτά τα μπουρδέλα που ονομάζονται οίκος κτλ και μας κάνουν την αξιολόγηση Oσο ποιο πολλά τους δόσης τόσο και καλύτερη αξιολόγηση κάνουν !!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογια ακινητων 03 Αυγ 2014 05:10 #11

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Διαβάστε πολύ προσεκτικά την παρακάτω είδηση:

Έρχονται έλεγχοι σε όλες τις καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ

Αφορά φυσικά το πολυαναμενόμενο "αναδρομικό πόθεν έσχες", το project Μαυραγάννη και σια που διαπλέκεται εδώ και χρόνια, πως δηλαδή θα χαρακτηρίσουν σαν φοροφυγάδες το 99.9% των Ελλήνων για να τους φάνε τα λεφτά μέσω φόρων. Ετοιμαστείτε όλοι για έλεγχο "άτυπων γονικών δωρεών" για παράδειγμα.

Απλά το αναφέρω εδώ για να τονίσω κάτι πολύ πιο ύπουλο από τα προφανή. Τα σχόλια δικά σας:

«Λαβράκια» υπολογίζεται ότι θα φέρει ο έλεγχος που διενεργείται από το ΣΔΟΕ και τους οικονομικούς εισαγγελείς στα 64 CD που έχουν ήδη παραδώσει όλες οι τράπεζες και αφορούν καταθέσεις της περιόδου 2000-2012, σε πρώτη φάση για ποσά άνω των 100.000 ευρώ και σε δεύτερη για ποσά άνω των 300.000 ευρώ.

Όπως αναφέρεται στο Βήμα της Κυριακής, οι έλεγχοι θα αφορούν 1.215.000 κινήσεις λογαριασμών που υπερβαίνουν τα 100.000 ευρώ και έγιναν την επίμαχη περίοδο.

Σύμφωνα με την ΤτΕ, περίπου 43 δισ. ευρώ είναι οι μη εγγυημένες καταθέσεις (άνω των 100.000 ευρώ) και οι οποίες πρόκειται να μπουν στο μικροσκόπιο.

Ενδεικτικά ορισμένα παραδείγματα από τους πρώτους ελέγχους:

Σε εργολάβο οικοδομών βρέθηκαν στον τραπεζικό του λογαριασμό 280 εκατ. ευρώ, ενώ είχε δηλώσει εισόδημα 72.000 ευρώ.
Συνταξιούχος ετών 92 βρέθηκε να έχει σε λογαριασμό 190 εκατ. ευρώ, όταν ο ίδιος δήλωνε μόλις 7.000 ευρώ εισόδημα. Όταν τον κάλεσαν για εξηγήσεις, δήλωσε και ο ίδιος έκπληκτος για να προκύψει τελικά ότι ήταν «αντίκλητος τρίτων»: κάποιοι χρησιμοποιούσαν τα στοιχεία του και κατέθεταν χρήματα σε λογαριασμούς που μόνο αυτοί γνώριζαν.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 03 Αυγ 2014 05:15 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

φορολογια ακινητων 03 Αυγ 2014 17:19 #12

  • Ghost (Phantom)
  • Το Άβαταρ του/της Ghost (Phantom)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος
  • Δημοσιεύσεις: 297
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
  • Κάρμα: 8
Οι Έλληνες όμως αντί να τιμωρούν τις τράπεζες που δίνουν τους πελάτες τους ίσα ίσα το αντίθετο
newpost.gr/post/373590/alpha-bank-shmant...-ston-idiwtiko-tomea
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Νίκος Καζαντζάκης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογια ακινητων 03 Αυγ 2014 23:40 #13

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
www.kathimerini.gr/778770/opinion/epikai...8enwnei-toys-polites

Δεν μας δίνει ο κ. Σαμαράς την παραμικρή εξήγηση, πώς γίνεται να καταγγέλλει αυτή τη μέγιστη συμφορά και όμως να ηγείται ο ίδιος της συνεργασίας των κομμάτων που την προκάλεσαν να κυβερνάει με το ίδιο πολιτικό προσωπικό το υπόδικο για την πρόκληση ή την ανοχή του ολέθρου. Οι πολίτες που ζούμε στο κορμί μας και στην ψυχή μας καθημερινά τον όλεθρο, δεν βλέπουμε στην πράξη του κ. Σαμαρά το παραμικρό ίχνος απόπειρας να παραμεριστούν οι «ημέτεροι», να καταξιωθεί η ποιότητα, να συντριβούν τα κλειστά κυκλώματα. Βλέπουμε τον προκλητικότερο δυνατό (κυριολεκτικά αναιδέστατο) λαϊκισμό να καθορίζει τους ανασχηματισμούς της κυβέρνησης Σαμαρά: να υπουργοποιούνται οι θλιβεροί «κλακαδόροι» των τηλεοπτικών πρωινάδικων ή οι μετριότητες που λιβανίζουν με ανατριχιαστική αναξιοπρέπεια τον αρχηγό.

Απορούμε, γιατί τέτοιος πανικός απέναντι σε ένα κόμμα, το οποίο: Δεύτερον, τα εκλογικά του ποσοστά δεν καταγράφουν πολιτική προτίμηση, αλλά μόνο την οργή και την αηδία των ψηφοφόρων. Αυτό το έχει αντιληφθεί ο κάθε πολίτης, και ο πιο αμβλύνους, που παραμένει σε πεαφή με την κοινωνική πραγματικότητα. Η ψήφος που δόθηκε στον ΣΥΡΙΖΑ φιλοδοξούσε, σε μεγάλο ποσοστό, να είναι ένα ηχηρό χαστούκι στην ανικανότητα και στην αδίστακτη φαυλότητα του πρασινογάλαζου ΠΑΣΟΚ.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:φορολογια ακινητων 04 Αυγ 2014 00:29 #14

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Να συμπληρωσω κι εγω πως επειδη καταλαβαν ολοι οτι ο Συριζα μαλλον δεν θελει να κυβερνησει, επιασε το φιλοτιμο τους ΣαμαροΒενιζέλους και ειπαν να εφαρμοσουν και μερικες απο τις εξαγγελιες του Συριζα για λογους "κοινωνικης δικαιοσυνης".
Το σκεφτηκαν καλα και κατελληξαν οτι οι μονες που αξιζουν εινσι οι προτασεις του Γλέζου. Πιο συγκεκριμένα η: "φέρτα λεφτά σου εδω ρε!". Να αλλαξουμε χωρα καλύτερα λέω...
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 04 Αυγ 2014 00:32 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογια ακινητων 04 Αυγ 2014 02:44 #15

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
Διαβάστε πολύ προσεκτικά την παρακάτω είδηση:
...................
σε πρώτη φάση για ποσά άνω των 100.000 ευρώ και σε δεύτερη για ποσά άνω των 300.000 ευρώ.

Ως συνήθως, ο/οι δημοσιογράφοι αντιγράφουν χωρίς να κρίνουν, και το τυχόν λαθάκι του προηγούμενου αναπαράγεται.
Ακατανόητο παραμένει για μένα αυτό το παραπάνω. Το λογικό είναι «σε πρώτη φάση για ποσά άνω των 300.000 ευρώ και σε δεύτερη για ποσά άνω των 100.000 ευρώ.»
Το ότι σε τρίτη φάση το ψάξιμο θα πάει και «στα ποσά άνω των 10.000 ευρώ» κανείς δεν το λέει, βέβαια. Και συμφωνώ με το makper, ο στόχος είναι να μαζέψουν λεφτά.

Αλλά πραγματικά, δεν καταλαβαίνω κι άλλα:
Έστω ότι βρίσκουν ότι ο Τάδε Ταδόπουλος την 8 Μαρτίου 2001 μου κατάθεσε στο λογαριασμό μου 125.000 ευρώ.
Και λοιπόν?
Τι θα με ρωτήσουν? Γιατί τα κατάθεσε? Θα τους πω διάφορα:
α) Δεν θυμάμαι.
β) Ήταν στο γραφείο μου, έπρεπε να πάω εγώ στην τράπεζα να τα καταθέσω (δικά μου ήταν), και τον παρακάλεσα να το κάνει αυτός γιατί δεν προλάβαινα.
γ) «Μα τι με ρωτάτε τώρα? Η χρήση 2001 έχει ελεγχθεί, περαιωθεί, κλείσει και παραγραφεί 4 φορές από τότε!»

Κατ’ αναλογίαν και ο τύπος με τα 280 εκ. κάτι τέτοια θα πει – αν και τέτοια ποσά δεν μπορώ να φανταστώ τι θα μπορούσαν να είναι, εκτός από περιπτώσεις τοκογλυφιών (μάζευε λεφτά από διάφορους και τα τόκιζε με παραπάνω τόκο σε άλλους).

Το κακό με αυτή την ιστορία είναι πως έχουν ΗΔΗ ψηφίσει το κατάλληλο νομοθετικό πλαίσιο (που κανείς δεν ασχολήθηκε όταν ψηφίστηκε) και ο συριζας θα τα βρει όλα έτοιμα μόλις αναλάβει.
Ήδη το πλαίσιο αυτό λέει πως ο έφορος όταν κρίνει πως στοιχειοθετείται κάτι, σου χώνει ένα καταλογισμό για τους μη πληρωθέντες φόρους (με τις νόμιμες προσαυξήσεις από τότε και τα σχετικά πρόστιμα), στον κοινοποιεί, και μετά σε αφήνει να τρέχεις εσύ στα δικαστήρια (αφού καταβάλεις το 50% προ του δικαστηρίου – αλλιώς δεν σε δέχεται το δικαστήριο) να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Στον ανωτέρω «εργολάβο» π.χ. μπορεί να του ρίξουν:
280 εκ. x 45% = 126 εκ. μη πληρωθέντες φόροι.
Προσαυξήσεις (1,5% το μήνα με max. 100%) = άλλα 126 εκ.
Σύνολο 252 εκ.
Για να πάει στο δικαστήριο πρέπει να προκαταβάλλει το 50%, δηλαδή 126 εκ.
Και αφού τους το καταβάλλει, θα... περιμένει να βρει το δίκιο του.
Κι αν το βρει, να... θα... τα... πάρει πίσω!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογια ακινητων 04 Αυγ 2014 02:53 #16

  • Ghost (Phantom)
  • Το Άβαταρ του/της Ghost (Phantom)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος
  • Δημοσιεύσεις: 297
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
  • Κάρμα: 8
Εννοειται οτι ο στοχος τους ειναι να μαζεψουν λεφτα ,αλλα το θεμα ειναι τι θα παρουν...........προβλεπω ουρες σε τραπεζες ,μετα απο κατασχεσεις προστιμα και φοροελεγχους του κ@λου θα καταστρεψουν και την λιγη διακινηση χρηματων που υπηρχε ,εστω οτι αυτα ειναι μαυρα ασπρα κοκκινα,Ηδη ενας γνωστος μου που ασχολειται με ασφαλειες και χρηματοκιβωτια μου ειπε οτι δεν προλαβαινει να τα πουλαει
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Νίκος Καζαντζάκης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογια ακινητων 04 Αυγ 2014 03:01 #17

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Ghost έγραψε:
το θεμα ειναι τι θα παρουν......
Αν ισχύουν τα νούμερα που λέει η ΤτΕ, "43 δισ. ευρώ είναι οι καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ".
Και το 25% να πάρουν απ' αυτές, είναι ένα δεκαρικάκι.
Not bad at all.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογια ακινητων 04 Αυγ 2014 12:40 #18

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Μια που γίναν κάποια σχόλια, να δώσω κι εγω μερικές ερμηνείες. Πρώτα προκειται για παπαγαλοάρθρο, δηλαδή υποτιθέμενη διαρροή που γίνεται για λόγους σκοπιμότητας. Πχ, έχει ζητήσει το ΥΠΟΙΚ προσλήψεις (ημετέρων) φοροελεγκτών για το ΣΔΟΕ ή όπου αλλού, κι επειδή κάποιους τους έπιαε βήχας, έστειλαν ενα αρθράκι με τους μυχιους πόθους τους, όπως να βγάλουν φοροφυγάδες όλους τους Ελληνες.
Αυτό που λέει ο σοτο51 νομίζω οτι ισχύει, δηλαδή σίγουρα μπέρδεψαν το 300Κ με τα 100Κ αλλά και στην μια και στην άλλη περίπτωση μιλάμε για ΟΓΚΟ δεδομένων που δεν είναι εύκολο να επεξεργαστεί σε εύλογο χρονικό διάστημα. Φυσικά αυτό που πιθανόν να αλλιεύσουν στο 90% των περιπτώσεων είναι κινήσεις κεφαλαίων μεταξύ μελών οικογενειών, αρα αυτός θα είναι και ο πρώτος στόχος, δηλαδή θα κατηγορούν όποιον τσακώνουν για άτυπη γονική δωρεά, πιθανον να πιάσουν κι εμένα στα πράσσα για το χαρτζηλίκι που μου έβαζε ο νονός μου στην τράπεζα πριν 30 χρόνια :lol:

Αυτό που μου έκανε εντύπωση πάντως δεν ήταν το ίδιο το άρθρο, τέτοιες απειλές διαβάζω εδω και χρόνια, όποιος καραγκιόζης ανέβει σε κάποιο υπουργείο αμολάει τέτοια συνέχεια. Μου έκανε εντύπωση αυτό που έχω σε bold. Η πρόθεση συσχετισμού των μη ασφαλισμένων καταθέσεων με τις πιθανότητες εύρεσης αφορολόγητων εισοδημάτων. Που το πάνε δηλαδή; Να υποθέσω οτι θα προκύψει κάτι σαν το "δεσμεύονται όλα τα ποσά άνω των 100Κ € ανα καταθέτη για να ελεγχθούν για μαύρα/αφορολόγητα/εγληματικων δραστηριοτήτων κεφάλαια, και μετά τους ελέγχους θα αποδωθούν πίσω στους δικαιούχους, οταν θα κρίνουμε εμείς οτι είναι κατάλληλο";
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 04 Αυγ 2014 13:38 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα