Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

ΘΕΜΑ: win bank direct

win bank direct 17 Σεπ 2012 17:18 #37

  • Αναστάσης
  • Το Άβαταρ του/της Αναστάσης
Βρίσκω ενδιαφέρον το winbank direct αλλά δεν είμαι βέβαιος πως να το αξιοποιήσω.

Θα πω ένα παράδειγμα:

Εστω έχω 100.000 διαθέσιμες σε ρευστό. Δεν έχω λογαριασμό στην πειραιώς. Θέλω δε να φτιάξω στην πειραιώς έτσι κι αλλιώς ένα κοινό λογαριασμό με το παιδί μου που θα είναι φοιτητής και γίνεται 18 σε 2 μήνες...

Συμφέρει να ανοίξω ένα τρεχούμενο λογαριασμό winbank Direct κάνοντας κατάθεση μετρητά πχ 75.000 και να στέλνω μετά από eurobank μέσω web κάθε μήνα 200 ευρώ;

Αν στον λογαριασμό αυτόν βγει χρεωστική κάρτα (για να την χρησιμοποιεί ο φοιτητής) θα έχει πρόσβαση σε όλο το ποσό, σωστά; Μήπως συμφέρει να ανοίξω τελικά δύο λογαριασμούς ώστε ο ένας να έχει μόνο ένα ποσό για τα φοιτητικά μηνιαία έξοδα;

Μήπως συμφέρει τελικά καλύτερα σε αυτή την περίπτωση ο συνδυασμός με προθεσμιακό λογαριασμό;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 17 Σεπ 2012 23:19 #38

  • utopia
  • Το Άβαταρ του/της utopia
Αναστάση θα κάνεις το εξής θα ανοίξεις ένα λογαριασμό προθεσμιακής . Ο οποίος δουλεύει ως εξής αρχικά ορίζεις το ποσό που θα είναι διαθέσιμο στον τρεχούμενο (πχ 25000 Ε) . Αν πας και βάλεις πάνω απο 25000 πχ 100000 τότε αυτόματα τα 75000 θα μπούν στην προθεσμιακή με επιτόκιο 5% * . Ο λογαριασμός του ταμιευτηρίου έχει επιτόκιο 1,10% και σου δίνεται η δυνατότητα αν του στείλεις έμβασμα(και μόνο) πάνω απο 200Ε τότε τον επόμενο μήνα θα πάρεις και στον λογαριασμό του ταμιευτηρίου 5% . Τώρα αν πχ σου έχουν μείνει στο ταμιευτήριο 23000 και πας εσυ και του βάλεις 10000 τότε αυτόματα θα πάρει τα 8000 που περισσεύουν και θα τα βάλει στον προθεσμιακό όπου θα συνεχιστεί κανονικά το επιτόκιο 5% . Δες και τα παραδείγματα (**)

*
www.winbankdirect.gr/Views/Account/account2.aspx

**
www.winbankdirect.gr/Views/Account/account1.aspx

ΥΓ. Καλό είναι στην προθεσμιακή να βάλεις 75001Ε για να είσαι σίγουρος ότι θα πάς στην μεγάλη κλίμακα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 18 Σεπ 2012 15:23 #39

  • aaatoel
  • Το Άβαταρ του/της aaatoel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 86
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -1 (1)
Εγώ θεωρώ κάτι άλλο ακόμα καλύτερο. Άνοιξε τον winbank direct στον οποίο θα βάλεις όλο το ποσό και τον οποίο θα πιστώνεις κάθε μήνα με έμβασμα άνω των 200€ για να έχεις το προνομιακό επιτόκιο. Από εκεί και έπειτα, άνοιξε έναν δεύτερο λογαριασμό, ότι τύπου θέλεις, τον οποίο θα συνδέσεις με την χρεωστική κάρτα την οποία θα δώσεις στον γιο σου. Κάθε μήνα, μέσω ebanking/phone banking κτλ, θα μεταφέρεις ένα ποσό, έστω 1000€, από τον direct λογαριασμό στον δεύτερο ώστε να μπορεί ο γιος σου να καλύπτει τα έξοδά του και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν έχει πρόσβαση στο κεφάλαιο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 18 Σεπ 2012 15:31 #40

  • makis
  • Το Άβαταρ του/της makis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0 (2)
Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και χωρίς δεύτερο λογαριασμό με το "Λεφτά στο λεπτό": όποτε θες ορίζεις ένα ποσό το οποίο, σε όποιον δώσεις τον κωδικό, μπορεί να κάνει ανάληψη από ΑΤΜ της Πειραιώς (και της Αγροτικής πια).
Τελευταία διόρθωση: 18 Σεπ 2012 15:32 από makis.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 18 Σεπ 2012 16:22 #41

  • Αναστάσης
  • Το Άβαταρ του/της Αναστάσης
Πολύ χρήσιμα όλα όσα μου είπατε!

Δεν είμαι σίγουρος για το αν θα πρέπει να προτιμήσω το σταθερό επιτόκιο της προθεσμιακής για 1 χρόνο (οπότε καλύπτομαι αν πέσουν τα επιτόκια) ή την ευελιξία του ταμιευτηρίου (με κατάθεση 200 κάθε μήνα).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 18 Σεπ 2012 16:27 #42

  • Αναστάσης
  • Το Άβαταρ του/της Αναστάσης
utopia έγραψε:
Αναστάση θα κάνεις το εξής θα ανοίξεις ένα λογαριασμό προθεσμιακής . Ο οποίος δουλεύει ως εξής αρχικά ορίζεις το ποσό που θα είναι διαθέσιμο στον τρεχούμενο (πχ 25000 Ε) . Αν πας και βάλεις πάνω απο 25000 πχ 100000 τότε αυτόματα τα 75000 θα μπούν στην προθεσμιακή με επιτόκιο 5% * . Ο λογαριασμός του ταμιευτηρίου έχει επιτόκιο 1,10% και σου δίνεται η δυνατότητα αν του στείλεις έμβασμα(και μόνο) πάνω απο 200Ε τότε τον επόμενο μήνα θα πάρεις και στον λογαριασμό του ταμιευτηρίου 5% . Τώρα αν πχ σου έχουν μείνει στο ταμιευτήριο 23000 και πας εσυ και του βάλεις 10000 τότε αυτόματα θα πάρει τα 8000 που περισσεύουν και θα τα βάλει στον προθεσμιακό όπου θα συνεχιστεί κανονικά το επιτόκιο 5% . Δες και τα παραδείγματα (**)

με αυτόν τον τρόπο έχω παντού 5%. Σωστά;

Αν κάνω το άλλο σενάριο στο λογαριασμό του γιού θα έχω 1,1%.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 19 Σεπ 2012 14:05 #43

  • Αλέξανδρος (BUBA)
  • Το Άβαταρ του/της Αλέξανδρος (BUBA)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0 (1)
Ρε παιδιά αυτό το 5% που δίνουν στον Ταμιευτηρίου - που ουσιαστικά εκεί είναι η μεγάλη διαφοροποίηση από τον Ανταγωνισμό - πόσο λέτε να το κρατήσουν ακόμη ? Ρωτάω γιατί το προθεσμιακό κομμάτι με τα επιτόκια 4%- 4,7% τα βρίσκεις και αλλού , αλλά το 5% για ταμιευτήριο είναι εξωπραγματικό για να κρατήσει πολύ. Αν δηλαδή ξαφνικά το ρίξουν σε 4% (αλλά Millenium) ή και ακόμη πιο κάτω τότε το συγκεκριμένο προϊόν χάνει πολύ από το συγκριτικό πλεονέκτημα που έχει.
Καμιά γνώμη επ αυτού ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 19 Σεπ 2012 17:35 #44

  • aaatoel
  • Το Άβαταρ του/της aaatoel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 86
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -1 (1)
Το 5% είναι εξαιρετικό γιατί το παίρνεις για όλο το ποσό, κάθε μήνα και χωρίς περιορισμούς. Αν το ρίξουν σε 4% όπως λες, πάλι θα είναι η καλύτερη επιλογή, απλά μαζί με της Millenium, που προσφέρει το ίδιο. Σϊγουρα θα έχει ανταγωνιστή αλλά ακόμα και έτσι, δεν θα βρεις καλύτερη επιλογή! :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 19 Σεπ 2012 21:43 #45

  • IRENE (K_)
  • Το Άβαταρ του/της IRENE (K_)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 207
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
Επειδή προσπαθω και γω να καταλαβω κάποια πράγματα βοηθηστε λιγο.

Πηρα και γω κωδικους για winbank εχω εναν απλο λογαριασμο και θελω να
φτιάξω ον-λαιν εναν προθεσμιακο μεταφέροντας χρηματα απο τον απλο.
Καλά μέχρι εδω?

Ερωτηση:ο προθεσμιακος πρεπει οπωσδήποτε να ειναι ο τρεχουμενος με το 200αρι το εμβασμα?

ή είναι ανεξάρτητος προθεσμιακος, με το αναλογο επιτοκιο, χωρις έμβασμα???
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα