Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

Δημοσκόπηση: Σε πιθανές εκλογές τον Φεβρουάριο του 2017 θα ψηφίζατε κάποιο κόμμα ή θα απέχατε;

Θα ψήφιζα κάποιο κόμμα 20 69%
Θα έριχνα λευκό ή άκυρο 1 3.4%
Θα απείχα 6 20.7%
Δεν έχω αποφασίσει 2 6.9%
Συνολικός αριθμός των ψηφοφόρων: 29 Δείτε περισσότερα
Μόνο οι εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτή τη δημοσκόπηση

ΘΕΜΑ: Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ?

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 04 Δεκ 2016 07:10 #28

  • king (kong)
  • Το Άβαταρ του/της king (kong)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -10
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
Εγω παντως δεν πρόκειται να ψηφισω κανεναν._

Μία απο τις τιμωρίες που δεν ασχολείσαι με την πολιτική είναι πγς καταλήγεις να σε κυβερνούν άνθρωποι κατώτεροί σου.
Το είχε αναφέρει ο Πλάτων, νομίζω.
Γνώμη μου;
Πήγαινε να ψηφίσεις τον υποψήφιο που νομίζεις πως είναι ο λιγότερο μαλάκας..
Πήγαινε όμως.
Μην αφήνεις άλλους να αποφασίζουν για σένα.

Υποψήφιος που να μην είναι καθολου μαλάκας, δεν υπαρχει?


maria (mb361) έγραψε:
Εγω παντως δεν πρόκειται να ψηφισω κανεναν._

Aυτο ακριβως θελουν κι αυτοι. Για να βγουν ανετα με τους δικους τους.
Τελευταία διόρθωση: 04 Δεκ 2016 07:12 από king (kong).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 04 Δεκ 2016 16:18 #29

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Απόστολος (politis) έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Megs έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
... θα πρέπει να περάσουμε όλοι οι έλληνες ψηφοφόροι κ απο έναν ψυχίατρο(μη έλληνα) για εξέταση..

Εγω παντως δεν πρόκειται να ψηφισω κανεναν._

Μία απο τις τιμωρίες που δεν ασχολείσαι με την πολιτική είναι πγς καταλήγεις να σε κυβερνούν άνθρωποι κατώτεροί σου.
Το είχε αναφέρει ο Πλάτων, νομίζω.
Γνώμη μου;
Πήγαινε να ψηφίσεις τον υποψήφιο που νομίζεις πως είναι ο λιγότερο μαλάκας..
Πήγαινε όμως.
Μην αφήνεις άλλους να αποφασίζουν για σένα.

Συμφωνω κ επαυξανω.
Το μη χειρον βελτιστον ,καλωςβη κακως.
Η αποχη ειναι αβουλία.

Ναι ενω η συμμετοχη σου νομιζεις πως εχει καποιο value? Ολα τριγυρω αλλαζουνε κι ολα τα ιδια μενουν. Οποιος και να βγει, μηδεν στο πηλικο. Εδω ειμαστε να το ξαναδουμε οπως τοσες και τοσες φορες στο παρελθον !!


Οχι φίλτατε, δεν πάει έτσι.

Μπορεί να συμφωνώ με το συμπέρασμά σου, διαφωνώ όμως με την οπτική και την επιλογή (μη) δράσης σου.

Ναι, οι προηγούμενες κυβερνήσεις αποδείχθηκαν μάπες και το πιθανότερο είναι οτι αυτοί που βλέπουν με ελπίδα την πολιτική αλλαγή θα είναι οι αυριανοί κοψοχέρηδες. Ε και;

Ετσι λειτουργεί η δημοκρατία.

Οταν προκηρυχθούν εκλογές θα κατέβουν πάνω από 20 κόμματα. Καποιοι φαιδροί, κάποιοι λιγότερο φαιδροί. Πιστεύεις οτι δεν θα υπάρξει κανένας στοιχειωδώς σοβαρός που να αξίζει το ψηφαλάκι σου;

Μην ξεχνάς οτι η Βουλή δεν είναι η Κυβέρνηση. Υπάρχει η πλειοψηφία, η μείζων αντιπολίτευση και η ελάσσον αντιπολίτευση. Δεν υπάρχει καμία φωνή που βρίσκεται κοντά στα πιστεύω σου; Εστω και αν η σημερινή δυναμική δεν την βάζει στην Βουλή ή δεν την κάνει πλειοψηφία γιατί να μην την στηρίξεις με την ψήφο σου και που ξέρεις, ίσως την επόμενη φορά να πάει καλύτερα. Ολοι είναι ψεύτες, κλέφτες, μαλάκες, λαμόγια ή δεν ξέρω γω τι και δεν άξίζουν την ψήφο σου;

Ταύτιση απόψεων 100% δεν θα υπάρξει, αλλά 80%; 60%; Γιατί να μην ψηφίσεις έναν από αυτούς και χαρίζεις το δικαίωμά σου σε κάποιον άλλο;

Καταλαβαίνω οτι κοιτώντας προς τα πίσω μόνο περήφανοι δεν μπορούμε να είμαστε για τα αποτελέσματα των εκλογών, πόσο μάλλον αν ΔΕΝ είμασταν ανάμεσα σε αυτούς που ψήφισαν τις συγκεκριμένες κυβερνήσεις. Να παρασυρθούμε σε απάθεια και μηδενισμό επειδή έτσι αποφάσισε η (τότε) πληοψηφία; Επειδή μπορεί να είναι ούγκανο ο ψηφοφόρος στο διπλανό παραβάν να εξομειωθούμε με το κάθε σαχλοκούδουνο που προτιμά να πάει για βουτιές αντί να ψηφίσει;

Οχι φίλε, κάποιοι έχουν σκοτωθεί για να έχουμε το δικαίωμα να ψηφίζουμε. Δεν το χαρίζω αυτό το δικαίωμα λοιπόν σε κανέναν. Και επειδή έχω και παιδιά και θέλω να τα δω συνειδητοποιημένους πολίτες τα παίρνω και αυτά μαζί, να μαθαίνουν.

Και αν οι επιλογές που έχω δεν με ικανοποιούν απόλυτα, κλείνω την μύτη και ρίχνω το κουκί.

1. Ναι κανενας απο τους 20 δεν με πειθει πως ειναι σοβαρος.
2. Και η αποχή απο την ψήφο, είναι μορφή δράσης.
3. Με τι ακριβως συγκρινεις την ταυτιση των αποψεων σου? Με αυτα που λενε προεκλογικά ή με οσα θα κάνουν μετεκλογικα?
4. Όσοι ψηφιζουν την τσατσα του οικου ανοχης μας, δεν ειναι απαραιτητα πιο συνειδητοποιημενοι απο οσους δεν ψηφιζουν! Μη γελιεσαι!
5. Δεν κανω τιποτα με κλειστη μυτη ή κλειστα ματια. Οτι κανω, θελω να το κανω με ολες μου τις αισθησεις.
Τελευταία διόρθωση: 04 Δεκ 2016 16:27 από George (geo821).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 04 Δεκ 2016 16:22 #30

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
George (geo821) έγραψε:
Απόστολος (politis) έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Megs έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
... θα πρέπει να περάσουμε όλοι οι έλληνες ψηφοφόροι κ απο έναν ψυχίατρο(μη έλληνα) για εξέταση..

Εγω παντως δεν πρόκειται να ψηφισω κανεναν._

Μία απο τις τιμωρίες που δεν ασχολείσαι με την πολιτική είναι πγς καταλήγεις να σε κυβερνούν άνθρωποι κατώτεροί σου.
Το είχε αναφέρει ο Πλάτων, νομίζω.
Γνώμη μου;
Πήγαινε να ψηφίσεις τον υποψήφιο που νομίζεις πως είναι ο λιγότερο μαλάκας..
Πήγαινε όμως.
Μην αφήνεις άλλους να αποφασίζουν για σένα.

Συμφωνω κ επαυξανω.
Το μη χειρον βελτιστον ,καλωςβη κακως.
Η αποχη ειναι αβουλία.

Ναι ενω η συμμετοχη σου νομιζεις πως εχει καποιο value? Ολα τριγυρω αλλαζουνε κι ολα τα ιδια μενουν. Οποιος και να βγει, μηδεν στο πηλικο. Εδω ειμαστε να το ξαναδουμε οπως τοσες και τοσες φορες στο παρελθον !!


Οχι φίλτατε, δεν πάει έτσι.

Μπορεί να συμφωνώ με το συμπέρασμά σου, διαφωνώ όμως με την οπτική και την επιλογή (μη) δράσης σου.

Ναι, οι προηγούμενες κυβερνήσεις αποδείχθηκαν μάπες και το πιθανότερο είναι οτι αυτοί που βλέπουν με ελπίδα την πολιτική αλλαγή θα είναι οι αυριανοί κοψοχέρηδες. Ε και;

Ετσι λειτουργεί η δημοκρατία.

Οταν προκηρυχθούν εκλογές θα κατέβουν πάνω από 20 κόμματα. Καποιοι φαιδροί, κάποιοι λιγότερο φαιδροί. Πιστεύεις οτι δεν θα υπάρξει κανένας στοιχειωδώς σοβαρός που να αξίζει το ψηφαλάκι σου;

Μην ξεχνάς οτι η Βουλή δεν είναι η Κυβέρνηση. Υπάρχει η πλειοψηφία, η μείζων αντιπολίτευση και η ελάσσον αντιπολίτευση. Δεν υπάρχει καμία φωνή που βρίσκεται κοντά στα πιστεύω σου; Εστω και αν η σημερινή δυναμική δεν την βάζει στην Βουλή ή δεν την κάνει πλειοψηφία γιατί να μην την στηρίξεις με την ψήφο σου και που ξέρεις, ίσως την επόμενη φορά να πάει καλύτερα. Ολοι είναι ψεύτες, κλέφτες, μαλάκες, λαμόγια ή δεν ξέρω γω τι και δεν άξίζουν την ψήφο σου;

Ταύτιση απόψεων 100% δεν θα υπάρξει, αλλά 80%; 60%; Γιατί να μην ψηφίσεις έναν από αυτούς και χαρίζεις το δικαίωμά σου σε κάποιον άλλο;

Καταλαβαίνω οτι κοιτώντας προς τα πίσω μόνο περήφανοι δεν μπορούμε να είμαστε για τα αποτελέσματα των εκλογών, πόσο μάλλον αν ΔΕΝ είμασταν ανάμεσα σε αυτούς που ψήφισαν τις συγκεκριμένες κυβερνήσεις. Να παρασυρθούμε σε απάθεια και μηδενισμό επειδή έτσι αποφάσισε η (τότε) πληοψηφία; Επειδή μπορεί να είναι ούγκανο ο ψηφοφόρος στο διπλανό παραβάν να εξομειωθούμε με το κάθε σαχλοκούδουνο που προτιμά να πάει για βουτιές αντί να ψηφίσει;

Οχι φίλε, κάποιοι έχουν σκοτωθεί για να έχουμε το δικαίωμα να ψηφίζουμε. Δεν το χαρίζω αυτό το δικαίωμα λοιπόν σε κανέναν. Και επειδή έχω και παιδιά και θέλω να τα δω συνειδητοποιημένους πολίτες τα παίρνω και αυτά μαζί, να μαθαίνουν.

Και αν οι επιλογές που έχω δεν με ικανοποιούν απόλυτα, κλείνω την μύτη και ρίχνω το κουκί.

1. Ναι κανενας απο τους 20 δεν με πειθει πως ειναι σοβαρος.
2. Και η αποχή απο την ψήφο, είναι μορφή δράσης.
3. Δεν κανω τιποτα με κλειστη μυτη ή κλειστα ματια. Οτι κανω, θελω να το κανω με ολες μου τις αισθησεις.

www.tovima.gr/finance/article/?aid=848999
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 04 Δεκ 2016 16:23 #31

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
George (geo821) έγραψε:
Απόστολος (politis) έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Megs έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
... θα πρέπει να περάσουμε όλοι οι έλληνες ψηφοφόροι κ απο έναν ψυχίατρο(μη έλληνα) για εξέταση..

Εγω παντως δεν πρόκειται να ψηφισω κανεναν._

Μία απο τις τιμωρίες που δεν ασχολείσαι με την πολιτική είναι πγς καταλήγεις να σε κυβερνούν άνθρωποι κατώτεροί σου.
Το είχε αναφέρει ο Πλάτων, νομίζω.
Γνώμη μου;
Πήγαινε να ψηφίσεις τον υποψήφιο που νομίζεις πως είναι ο λιγότερο μαλάκας..
Πήγαινε όμως.
Μην αφήνεις άλλους να αποφασίζουν για σένα.

Συμφωνω κ επαυξανω.
Το μη χειρον βελτιστον ,καλωςβη κακως.
Η αποχη ειναι αβουλία.

Ναι ενω η συμμετοχη σου νομιζεις πως εχει καποιο value? Ολα τριγυρω αλλαζουνε κι ολα τα ιδια μενουν. Οποιος και να βγει, μηδεν στο πηλικο. Εδω ειμαστε να το ξαναδουμε οπως τοσες και τοσες φορες στο παρελθον !!


Οχι φίλτατε, δεν πάει έτσι.

Μπορεί να συμφωνώ με το συμπέρασμά σου, διαφωνώ όμως με την οπτική και την επιλογή (μη) δράσης σου.

Ναι, οι προηγούμενες κυβερνήσεις αποδείχθηκαν μάπες και το πιθανότερο είναι οτι αυτοί που βλέπουν με ελπίδα την πολιτική αλλαγή θα είναι οι αυριανοί κοψοχέρηδες. Ε και;

Ετσι λειτουργεί η δημοκρατία.

Οταν προκηρυχθούν εκλογές θα κατέβουν πάνω από 20 κόμματα. Καποιοι φαιδροί, κάποιοι λιγότερο φαιδροί. Πιστεύεις οτι δεν θα υπάρξει κανένας στοιχειωδώς σοβαρός που να αξίζει το ψηφαλάκι σου;

Μην ξεχνάς οτι η Βουλή δεν είναι η Κυβέρνηση. Υπάρχει η πλειοψηφία, η μείζων αντιπολίτευση και η ελάσσον αντιπολίτευση. Δεν υπάρχει καμία φωνή που βρίσκεται κοντά στα πιστεύω σου; Εστω και αν η σημερινή δυναμική δεν την βάζει στην Βουλή ή δεν την κάνει πλειοψηφία γιατί να μην την στηρίξεις με την ψήφο σου και που ξέρεις, ίσως την επόμενη φορά να πάει καλύτερα. Ολοι είναι ψεύτες, κλέφτες, μαλάκες, λαμόγια ή δεν ξέρω γω τι και δεν άξίζουν την ψήφο σου;

Ταύτιση απόψεων 100% δεν θα υπάρξει, αλλά 80%; 60%; Γιατί να μην ψηφίσεις έναν από αυτούς και χαρίζεις το δικαίωμά σου σε κάποιον άλλο;

Καταλαβαίνω οτι κοιτώντας προς τα πίσω μόνο περήφανοι δεν μπορούμε να είμαστε για τα αποτελέσματα των εκλογών, πόσο μάλλον αν ΔΕΝ είμασταν ανάμεσα σε αυτούς που ψήφισαν τις συγκεκριμένες κυβερνήσεις. Να παρασυρθούμε σε απάθεια και μηδενισμό επειδή έτσι αποφάσισε η (τότε) πληοψηφία; Επειδή μπορεί να είναι ούγκανο ο ψηφοφόρος στο διπλανό παραβάν να εξομειωθούμε με το κάθε σαχλοκούδουνο που προτιμά να πάει για βουτιές αντί να ψηφίσει;

Οχι φίλε, κάποιοι έχουν σκοτωθεί για να έχουμε το δικαίωμα να ψηφίζουμε. Δεν το χαρίζω αυτό το δικαίωμα λοιπόν σε κανέναν. Και επειδή έχω και παιδιά και θέλω να τα δω συνειδητοποιημένους πολίτες τα παίρνω και αυτά μαζί, να μαθαίνουν.

Και αν οι επιλογές που έχω δεν με ικανοποιούν απόλυτα, κλείνω την μύτη και ρίχνω το κουκί.

1. Ναι κανενας απο τους 20 δεν με πειθει πως ειναι σοβαρος.
2. Και η αποχή απο την ψήφο, είναι μορφή δράσης.
3. Δεν κανω τιποτα με κλειστη μυτη ή κλειστα ματια. Οτι κανω, θελω να το κανω με ολες μου τις αισθησεις.

www.tovima.gr/finance/article/?aid=848999

Η Δημοκρατία μας εξελίσσεται σε Δημοκρατία συνταξιούχων, όπου οι συγκρούσεις για την κατανομή ενός αισθητά συρρικνωμένου Εθνικού Εισοδήματος μεταξύ όσων εργάζονται και το παράγουν και όσων το εισόδημα προκύπτει από το εισόδημα αυτών που το παράγουν, επιλύονται με συσχετισμούς πολιτικής δύναμης, που σταθερά γέρνουν σε βάρος των νεότερων γενεών. Τα δημογραφικά δεδομένα αυτά καθ’ αυτά δεν έκαναν αναγκαία μια τέτοια εξέλιξη. Αυτή έγινε αναγκαία πρώτον, λόγω μιας απίστευτης απληστίας μεγάλου αριθμού πολιτών και αξιωματούχων να αποκτήσουν εισόδημα χωρίς να εργάζονται, και μάλιστα δυσανάλογα μεγάλοσε σχέση με τις εισφορές που είχαν καταβάλει ή σε δυσανάλογα χαμηλή ηλικία, και δεύτερον, λόγω της πολιτικής αποτυχίας να διασφαλιστούνικανοποιητική ανάπτυξη, θέσεις απασχόλησης και σταθεροί κανόνες κατανομής εισοδήματος στη χώρα μας, με αποτέλεσμα, να αναζητείται πολιτική στήριξη σε ψηφοθηρικές μεθόδους, όπως η μαζική ‘συνταξιοποίηση’. Μια τέτοια δημοκρατία, με τα δεδομένα που ισχύουν σήμερα, αν δεν λύσει έγκαιρα, αποφασιστικά και σταθερά το πρόβλημα του ασφαλιστικού, θα κινείται συνεχώς μεταξύ αστάθειας, τέλματος, κοινωνικών εντάσεων και πολιτικών ανατροπών.


Να πατε,παιδια.Να πατε να ψηφησετε το ''μη χειρον''...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 04 Δεκ 2016 16:52 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 04 Δεκ 2016 22:09 #32

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
maria (mb361) έγραψε:
www.tovima.gr/finance/article/?aid=848999

Η Δημοκρατία μας εξελίσσεται σε Δημοκρατία συνταξιούχων, όπου οι συγκρούσεις για την κατανομή ενός αισθητά συρρικνωμένου Εθνικού Εισοδήματος μεταξύ όσων εργάζονται και το παράγουν και όσων το εισόδημα προκύπτει από το εισόδημα αυτών που το παράγουν, επιλύονται με συσχετισμούς πολιτικής δύναμης, που σταθερά γέρνουν σε βάρος των νεότερων γενεών. Τα δημογραφικά δεδομένα αυτά καθ’ αυτά δεν έκαναν αναγκαία μια τέτοια εξέλιξη. Αυτή έγινε αναγκαία πρώτον, λόγω μιας απίστευτης απληστίας μεγάλου αριθμού πολιτών και αξιωματούχων να αποκτήσουν εισόδημα χωρίς να εργάζονται, και μάλιστα δυσανάλογα μεγάλοσε σχέση με τις εισφορές που είχαν καταβάλει ή σε δυσανάλογα χαμηλή ηλικία, και δεύτερον, λόγω της πολιτικής αποτυχίας να διασφαλιστούνικανοποιητική ανάπτυξη, θέσεις απασχόλησης και σταθεροί κανόνες κατανομής εισοδήματος στη χώρα μας, με αποτέλεσμα, να αναζητείται πολιτική στήριξη σε ψηφοθηρικές μεθόδους, όπως η μαζική ‘συνταξιοποίηση’. Μια τέτοια δημοκρατία, με τα δεδομένα που ισχύουν σήμερα, αν δεν λύσει έγκαιρα, αποφασιστικά και σταθερά το πρόβλημα του ασφαλιστικού, θα κινείται συνεχώς μεταξύ αστάθειας, τέλματος, κοινωνικών εντάσεων και πολιτικών ανατροπών.


Να πατε,παιδια.Να πατε να ψηφησετε το ''μη χειρον''...


Ενώ αν δεν πάμε να ψηφίσουμε το "μη χείρον" (ο καθένας από την οπτική του), σιγουρεύοντας σχεδόν, με αυτόν τον τρόπο , ότι θα μας έρθει το ... χείρον, όλα τα προαναφερόμενα (και άλλα) θα λυθούν ως δια μαγείας :silly:
Είναι και αυτό μια προσέγγιση η οποία στο πεδίο της ικανοποίησης κάποιου χαμηλού ... ενστίκτου (και μόνο) θα μπορούσε να έχει κάποιο νόημα.
Στο πεδίο της πολιτικής πρακτικής και ειδικά σε σχέση με την πιθανότητα επίλυσης οποιουδήποτε προβλήματος, είναι το απόλυτο κενό ... αέρος.
Πολύ περισσότερο (κενό ... αέρος) από οποιαδήποτε (πολύ μικρή έστω) πιθανότητα να επηρεάσει κάποιος με την ψήφο του την πορεία των πραγμάτων προς ... κάποια σωστή κατεύθυνση.
Με άλλα λόγια ... "κάποιος την έκοψε να ... φοβερίσει τους γειτόνους".
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 04 Δεκ 2016 22:10 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 04 Δεκ 2016 23:14 #33

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Μόλις ο πρώην Πρωθυπουργός των “swap” κ Σημίτης είχε φέρει τον κ Σπράoυ έπεσαν όλοι «να τους φάνε» :silly: ο οποίος απλά έλεγε να δίνονται οι Συντάξεις «αργότερα». :)
Από «τότε» δεν άλλαξε τίποτα τουλάχιστον στους Ένστολους Δημοσίους Υπαλλήλους να θυμηθούμε και τον κ Γιώργο Παπανδρέου του οποίου ο Υπουργός Οικονομικών κ Παπακωνσταντίνου «βγήκε» στο επίσημο site του Γερμανικού Υπουργείου Εξωτερικών και «μόνο Ζήτω ο Τσίπρας δεν είπε».

Δήλωσε σε αρκετά μεγάλη συνέντευξη ότι η αριστερά του κ@#λου ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α και το ακροδεξιό Χριστιανοδημοκρατικό Κόμμα οι χαμένοι εξαρτημένοι Έλληνες ΑΝ.ΕΛ ότι είναι «μία σταθερή Συγκυβέρνηση» :silly: και «πάει καλά» :silly: (αφού είναι «μαλά» και δεν σε σκίσανεκ Παπακωνσταντίνου με την οικονομική αλητεία που έκανες με τα Ομόλογα του Κράτους που τα έβαλες να έληγαν σε προθεσμίες ημερομηνίες που το Κράτος ήταν στο «κόκκινο» το Καλοκαίρι του 2015 λόγω πληρωμών Δημοσίων -Ένστολων υπαλλήλων και πήγε και «έπαιξε» Credit Default Swaps Goooldman Sachs. :silly: :blink: :silly:

Μόνο «ζήτω ο Τσίπρας» δεν δήλωσε ο κ Παπατρεχαγύρευε του κ Γιώργου Παπανδρέου.
Επανέρχομαι για τα Ασφαλιστικά τα τρία «Α» ήταν και είναι πρόβλημα στην Ελλάδα όπως Ανεργία -Ακρίβεια -Ασφαλιστικό.

Όταν και σήμερα που «μιλάμε» :) οι Ένστολοι Δημόσιοι Υπάλληλοι συνταξιοδοτούνται σε ηλικίες 52-53 χρόνων και λογικό είναι μετά πηγαίνουν και «τσιμπάνε» (καλά κάνουν εδώ μαγκιά τους) θέσεις εργασίας στην Κοινωνία λογικό είναι ο άλλος να μένει άνεργος.

Eνώ στις 14 Αυγούστου 2015 ψηφίστηκε ο Νόμος 4336/2015 όπου στην σελίδα 931 παράγραφος 7 προέβλεπε ότι:
7. Οι διατάξεις του πρώτου εδαφίου της παρ. 4 του άρθρου 20 του ν. 3865/2010 αντικαθίστανται, ως εξής:
« 4. α. Τα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων δεν θα υποχρεούνται σε αποχώρηση από την υπηρεσία, όπως ειδικότερα θα ρυθμιστεί νομοθετικά, πριν από τη συμπλήρωση του 58ου έτους της ηλικίας τους.

www.hba.gr/Main/fek/n3869/FekA94.pdf



Αλλά ο Νόμος αλλαξε δύο μήνες αργότερα :silly: και συγκεκριμένα στις 17 Οκτωβρίου 2015 με τον Νόμο 4337/2015 2015 όπου στην σελίδα 1170 υπό παράγραφος 6 προέβλεπε οτι:

6. Οι διατάξεις της παρ. 7 του άρθρου 1 του ν. 4336/ 2015 (Α΄94) καταργούνται από της ισχύος τους και από την ίδια ημερομηνία επανέρχονται σε ισχύ οι διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 20 του ν. 3865/2010, όπως αυτές ίσχυαν πριν την αντικατάστασή τους. :silly:

www.depa.gr/uploads/N_4337-2015.pdf



Δηλαδή αρχικά είχαμε αύξηση ορίων ηλικίας Συνταξιοδότησης των Στρατιωτικών στα 58 χρόνια και άλλαξε δύο (2) μήνες αργότερα με τον Νόμο 4337/2015 (Οκτώβριο) :silly: ενώ για λόγους συγκρισιμότητας και αντικειμενικού προσδιορισμού προχωρήσαμε και κάναμε έρευνα και συνομιλίες μέσω skype με Αξιωματικούς από την Ισπανία -Γαλλία -Ιταλία κλπ όπου Συνταξιοδοτούνται στα 62 χρόνια. :) :) :)

Απλά σε αυτά τα Κράτη όταν οι Αξιωματικοί κλείνουν τα 56 χρόνια τότε τα Κράτη τους μεταθέτουν και υπηρετούν είτε με πολιτική περιβολή είτε όχι στα Επιτελικά Γραφεία της κάθε Χώρας Υπουργείου Άμυνας μέχρι να κλείσουν τα 62 χρόνια.
Δεν συνταξιοδοτούνται όπως στην Ελλάδα σε παραγωγικές ηλικίες 52-53 χρόνων. :silly: :silly: :silly:

Όταν το Συνταξιοδοτικό Σύστημά σου έχει πρόβλημα τότε :

α. Είτε αυξάνεις τα όρια ηλικίας ΣΕ ΟΛΟΥΣ ,είτε αυξάνεις τις εισφορές ,είτε μειώνεις τις συντάξεις που έχει γίνει πολλές φορές .

β .Κόβονται οι πρόωρες συνταξιοδοτήσεις και ανεβάζεις τα όρια ηλικίας σε ΟΛΟΥΣ ανεξάρτητων θεμελιωμένων ,κατοχυρωμένων (δόκιμοι πονηροί επικοινωνιακοί όροι) δικαιωμάτων έστω οικειοθελώς οποίοι επιθυμούν να παραμείνουν.

4ον Από το 2009 έφυγαν έμπειρα στελέχη με γνώσεις και προσελήφθησαν χωρίς επίσημο διαγωνισμό με αποκλεισμό πολίτων Συμβασιούχοι ΕΠΟΠ και μάλιστα σε ηλικίες από 27-34 χρονών.

Δεν σας είδαμε να γράφετε για την ΑΥΞΗΣΗ των θέσεων των ΤΑΞΙΑΡΧΩΝ ηλικίας από 51 χρονών και άνω που από 11-13 άτομα σε κάθε κλάδο ανήλθαν στους 27 ενώ από υποχρεωτική παραμονή 2 χρόνων πήγαν στα 4 χρόνια.
Εκεί είναι το πρόβλημα και δυστυχώς κάποιοι τα έχουν βάλει άδικα με τους ΕΠΟΠ ;) ενώ στην ουσία βρίσκετε η αύξηση των θέσεων των Ταξίαρχων :angry: που όλοι παίρνουν επιδόματα κινδύνου ανθυγιεινά κοινώς ΠΤΗΤΙΚΑ –ΑΝΘΥΠΟΒΡΥΧΙΑΚΑ ετήσια επιδόματα ύψους 17.000 ευρώ στο χέρι και δεν πληρώνονται με ...600 ευρώ ή 1200 ευρώ το μήνα.
Οι Υποστράτηγοι υποπτέραρχοι υποναύαρχοι στα ΣΥΜΒΟΥΛΙΑ από 9-11 άτομα ανήλθαν μετα το 2015 στα 19 άτομα ανά Κλάδο και οι περισσότεροι καμία σχέση με επιχειρήσεις δεν είχαν ούτε έχουν.

Τέλος εχει γίνει και σχετική ερώτηση επίσημα στο site της Βουλής των Ελλήνων για την ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 4336/2015 ΠΟΥ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ :silly: και «ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ» :silly: ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ 4337/2015 ΠΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΟΙ ΕΝΣΤΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΑΠΟΣΤΡΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 58 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΑ 52-53 ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΩ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΑΠΟΣΤΡΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΑ 62 ΧΡΟΝΙΑ.

Παραθέτω και την ερώτηση προς τους Υπουργούς Εθνικής Άμυνας κ Πάνο Καμένο και κ Δημήτρη Βίτσα στην Βουλή των Ελλήνων.

www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c0d5...1bc7375a/9426540.pdf

Ένα δύο, εν δυο κάτω,
γίναν όλα άνω κάτω,
δεν πηγαίνει παρακάτω, ;) ;) ;)
τώρα φτάσαμε στον πάτο. :silly: :silly: :silly:

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 04 Δεκ 2016 23:20 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 05 Δεκ 2016 19:15 #34

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
Αν ισχύει το ρεπορτάζ: Βερολίνο: για άλλα 10 χρόνια πρωτογενές πλεόνασμα 3,5% και οι Γερμανοί επιμείνουν σε κάτι τέτοιο, πιστεύω ότι θα έχουμε εκλογές πολύ σύντομα ακόμη και Γενάρη
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 05 Δεκ 2016 19:30 #35

  • Megs
  • Το Άβαταρ του/της Megs
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 89
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 4
αν κρινω απο το τι προσληψεις κανουν τα συριζανελ μαλλον πανε για εκλογες..!
+220(οι οποιοι ειναι απολυμενοι και δικαιως απολυμενοι και με την βουλα του ΣΤΕ) βαζουν σε μια υπηρεσια ΚΤΥΟ η καπως ετσι ,η οποια ειναι αρμοδια για τις ανεγερσεις κτιριων(?) και ψηφιστικε απο ολους στην βουλη πλην ΝΔ!
ολοι οι αλλοι γιουργια...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 05 Δεκ 2016 19:33 #36

  • Megs
  • Το Άβαταρ του/της Megs
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 89
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 4
George (geo821) έγραψε:
Megs έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
... θα πρέπει να περάσουμε όλοι οι έλληνες ψηφοφόροι κ απο έναν ψυχίατρο(μη έλληνα) για εξέταση..

Εγω παντως δεν πρόκειται να ψηφισω κανεναν._

Μία απο τις τιμωρίες που δεν ασχολείσαι με την πολιτική είναι πγς καταλήγεις να σε κυβερνούν άνθρωποι κατώτεροί σου.
Το είχε αναφέρει ο Πλάτων, νομίζω.
Γνώμη μου;
Πήγαινε να ψηφίσεις τον υποψήφιο που νομίζεις πως είναι ο λιγότερο μαλάκας..
Πήγαινε όμως.
Μην αφήνεις άλλους να αποφασίζουν για σένα.

Συμφωνω κ επαυξανω.
Το μη χειρον βελτιστον ,καλωςβη κακως.
Η αποχη ειναι αβουλία.

Ναι ενω η συμμετοχη σου νομιζεις πως εχει καποιο value? Ολα τριγυρω αλλαζουνε κι ολα τα ιδια μενουν. Οποιος και να βγει, μηδεν στο πηλικο. Εδω ειμαστε να το ξαναδουμε οπως τοσες και τοσες φορες στο παρελθον !!

Συνηθιζω να ασκω καθε δικαιωμα που μου δινει το πολιτευμα μας...οσο λεγεται δημοκρατια ακομα τουλαχιστον..!
Αν εσυ δεν θες οκ...δικαιωμα σου.

just my 2 cents.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα