Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 26 Μαϊ 2016 20:29 #19

Το μόνο που χρειάζεσαι για να ανοίξεις λογαριασμό στην Τουρκία είναι τουρκικό ΑΦΜ που παίρνεις από την Εφορία σε 10 λεπτά. Η φυσική σου παρουσία είναι απαραίτητη στην τράπεζα. Δεν ανοίγει διαφορετικά λογαριασμός. Στην Εφορία για το ΑΦΜ μπορεί να πάει και κάποιος άλλος με εξουσιοδότηση. Την εξουσιοδότηση όμως πρέπει να την κάνεις εκεί. Συνεπώς δεν υπάρχει διαφορά. Επίσης χρειάζεται μια βεβαίωση μόνιμης κατοικίας (την δείνει ο Δήμος εδώ) μεταφρασμένη επίσημα, και το διαβατήριο φυσικά.
Εκεί δηλώνεις μιά διέυθυνση, συνήθως του δικηγορικού γραφείου που συνεργάζεσαι, ή κάποιου γνωστού σου. Δεν είναι ουσιώδες.
Δέν χρειάζεται να κάνεις καμία κατάθεση για να ανοίξει ο λογαριασμός. Όταν όμως πάς να κάνεις κατάθεση θα πρέπει να έχεις να τους δείξεις τα νομιμοποιητικά έγγραφα, διαφορετικά δεν θα τα δεχθούν. Προφανώς όμως θα υπάρχει συμβόλαιο πώλησης όπως αναφέρεις... Στη δική μου περίπτωση, δυό χρόνια τώρα, ακόμα και όταν πηγαίνει κάποιο μικροποσό στον λογαριασμό ( 300 - 400 ευρώ ) παίρνουν τηλέφωνο, και ρώτούν από πού και γιατί μπήκαν τα χρήματα κλπ. Πρόβλημα δεν υπάρχει, όμως στην δική μου περίπτωση το υπόλοιπο του λογαριασμού δεν ήταν ποτέ μεγαλύτερο από αυτό που έλεγε το συμβόλαιο που τους έδωσα...
Με την HSBC έχεις το πλεονέκτημα οτι εκεί για λογαριασμό Premier χρειάζονται 100,000 TL δηλαδή κάτι λιγότερο από 30,000 ευρώ, ενώ αλλού -και εδώ- θέλουν ελάχιστο 100,000 ευρώ. Έχοντας εκεί Premier λογαριασμό έχεις αυτόματα και εδώ ανεξάρτητα ποσού.
Τέλος, στην HSBC της Αθήνας μου είπαν πως θα μπορούσαν (?!?!) να ανοίξουν και αυτοί λογαριασμό σε κατάστημα του δικού τους group στο εξωτερικό αλλά απ' ότι κατάλαβα αυτό μάλλον αφορά τους "πολύ καλούς" πελάτες τους...
Για ότι χρειασθείς, στη διάθεσή σου.
Βασίλης.-
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 26 Μαϊ 2016 21:13 #20

  • takis (ptasos1)
  • Το Άβαταρ του/της takis (ptasos1)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
Κατ΄αρχήν, σε ευχαριστώ θερμά για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου δίνεις!!
Λέω να ξεκινήσω κάνοντας μια επίσκεψη σε κάποιο παράρτημα της HSBC εδώ για να δω τί θα μου απαντήσουν πάνω σε αυτό, δηλ αν μπορούν να μου ανοίξουν οι ίδιοι από εδώ λογαριασμό στην Τουρκία.
Για την Ziraat Bank τι λες, τι γνωρίζεις, αν γνωριζεις..Εκεί έχω ανοίξει ήδη έναν καταθετικό λογαριασμό, βέβαια δν έχω ενημερώσει για ποιον ακριβως λόγο το έχω κάνει..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 26 Μαϊ 2016 22:16 #21

Η Zirat είναι από τίς μεγαλύτερες τράπεζες στην Τουρκία και φυσικά αξιόπιστη. Είχα κάνει μια "μικροέρευνα" πρίν καταλήξω στην HSBC. Υπάρχουν κι' άλλες βέβαια. Καλύτερη λύση είχα βρεί (τότε) τη Citybank αλλά ήταν η εποχή που έκλεινε την "λιανική" στην Τουρκία (νομίζω και εδώ; τώρα).
Τα "σύν" της HSBC (αλλά και των άλλων "διεθνών") είναι οτι συνεννοείσαι καλύτερα στα αγγλικά μαζί τους (πχ στην AKBank -μια μεγάλη τουρκική) φθάσαμε στον διευθυντή για να κουτσοσυννενοηθούμε...) Εκτός αν υπάρχει βοήθεια από τουρκόφωνο. Υπάρχουν πολλοί (επαγγελματίες) εκεί που κάνουν αυτή τη δουλειά.
Επίσης ένα άλλο "συν" είναι οτι ως Premier έχεις την δυνατότητα Global transfer που μπορείς δηλαδή να μεταφέρεις χρήματα μεταξύ λογαριασμών σου (της HSBC πάντα) άμεσα και χωρίς κόστος (χωρίς έξοδα). Διαφορετικά ακόμα και μικροποσά να μεταφέρεις σου χρεώνουν εικοσάρικα και βάλε...
Ρώτα εδώ, αλλά η κλασσική απάντηση που παίρνεις είναι οτι "εκεί ισχύουν οι νόμοι της Τουρκίας και το μόνο κοινό είναι το όνομα...", και λίγο-πολύ αλήθεια είναι.
Ακόμη να σου πώ οτι ενώ στην Τουρκία όπως σου είπα ανοίγεις, ουσιαστικά εύκολα, λογαριασμό, στίς χώρες της ΕΕ είναι πλέον ουσιαστικά αδύνατο. Το προσπάθησα πέρυσι στην HSBC στην Γαλλία, και είναι πρακτικά αδύνατον. (Εξαιρούνται όπως καταλαβαίνεις οι "πολύ καλοί πελάτες"... :-) )
Ακόμη να σου πώ το εξής: Όταν άνοιξα εδώ λογαριασμό στην HSBC με σκοπό να μπορώ να φέρνω όταν θέλω χρήματα (χωρίς κόστος όπως σου είπα) μου ζήτησαν και αυτοί τα νομιμοποιητικά έγγραφα που έδωσα στην Τούρκικη HSBC διαφορετικά δεν θα μπορούσα να εισάγω ποσά απ' έξω.
Και πάλι ότι χρειασθείς με ευχαρίστιση να σε βοηθήσω,
Βασίλης.-
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 27 Μαϊ 2016 21:49 #22

  • takis (ptasos1)
  • Το Άβαταρ του/της takis (ptasos1)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
Και πάλι ευχαριστώ,

για να γινω ποιο συγκεκριμενος, ο κληρονομος δεν είμαι εγω άμεσα αλλά η γιαγιά μου στης οποίας τον λογαριασμό θα μπουν τα χρήματα και από εκεί εκείνη θα πρέπει να κάνει την οποια μοιρασιά..οπότε λες να κολλήσουν εκεί ε?? θα πρέπει να βγάλω κάποια εξουσιοδότηση ή κατι άλλο για να τρέχω στις τράπεζες? δεν υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης της γιαγιας να την τρεχω σε τράπεζες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 28 Μαϊ 2016 00:31 #23

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
takis (ptasos1) έγραψε:
για να γινω ποιο συγκεκριμενος, ο κληρονομος δεν είμαι εγω άμεσα αλλά η γιαγιά μου στης οποίας τον λογαριασμό θα μπουν τα χρήματα και από εκεί εκείνη θα πρέπει να κάνει την οποια μοιρασιά..οπότε λες να κολλήσουν εκεί ε?? θα πρέπει να βγάλω κάποια εξουσιοδότηση ή κατι άλλο για να τρέχω στις τράπεζες? δεν υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης της γιαγιας να την τρεχω σε τράπεζες

Ώπα!

Πρέπει να κάνεις ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟ (μπορεί να γίνει και με επίσκεψη του συμβολαιογράφου στο σπίτι) με βάση το οποίο η γιαγιά θα σε εξουσιοδοτεί να την εκπροσωπείς ενώπιον θεού και ανθρώπων (στην πράξη, το κακό είναι ότι ο κάθε καρεκλοκένταυρος π.χ. τράπεζα μπορεί να του το πας, αλλά να σου λέει ότι "Ναι, είναι γενικό, αλλά εδώ δε λέει ότι μπορείς να την εκπροσωπήσεις ειδικά σε μας, στην Falimento Bank") για όλες τις δουλειές.
Πρέπει να βρεις ξύπνιο συμβολαιογράφο, ώστε με τη μία να το φτιάξει έτσι που δεν θα αμφισβητείται από κανέναν.
Στη συνέχεια το πληρεξούσιο θα μεταφραστεί επίσημα (Υπ.ΕΞ, Μοναστηράκι) στα τουρκικα, ώστε να έχει ισχύ και στην Τουρκία. Βγάλε αρκετά ΕΠΙΣΗΜΑ αντίγραφα, γιατί όλοι θα θέλουν να κρατήσουν ένα....
Αυτό είναι το ένα σκέλος, το τυπικό, το οποίο θα βρεις τον τρόπο να το ξεπεράσεις.

Το άλλο σκέλος είναι το φορολογικό.
Αλλά δε θα αρχίσω να γράφω γι' αυτό, αν δεν μου πεις (πρώτα) ότι ΔΕΝ θέλεις από τα λεφτά της κληρονομιάς να πάρει ένα καλό ποσοστό αυτός ο τύπος:


Έτοιμος είναι, ξέρεις....
Υπάρχουν μερικοί (εδώ μέσα, μάλιστα) που θα πουν "Να πάρει, να πάρει, άμα δεν πάρει απ' τον Τάκη, θα τα πληρώσουμε εμείς".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 28 Μαϊ 2016 02:28 #24

  • takis (ptasos1)
  • Το Άβαταρ του/της takis (ptasos1)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
Όχι όχι, επ ουδενί δεν θέλω να πάρει ποσοστό (ποιος ειναι ο τύπος) . Για πες μου τωρα και το φορολογικο κομμάτι..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 28 Μαϊ 2016 03:05 #25

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
takis (ptasos1) έγραψε:
ποιος ειναι ο τύπος
Α, εσύ χρειάζεσαι ΠΟΛΥ φροντιστήριο!

Είσαι το προβατάκι που δεν καταλαβαίνει να αντιληφθεί το αγρίμι που το πλησιάζει!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 28 Μαϊ 2016 03:07 #26

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
takis (ptasos1) έγραψε:
Για πες μου τωρα και το φορολογικο κομμάτι..
Τι να σου πω....
Δεν θα πληροφορήσεις για ΤΙΠΟΤΑ το Ελληνικό δημόσιο, τις τράπεζες εδώ, κλπ, αυτούς που θα σε φακελώσουν και θα πληροφορήσουν τον τύπο για να σου ζητήσει το μερτικό του.

Εν ανάγκη (και με στόχο να ΜΗΝ εμφανιστεί τίποτα εδώ) μπορεί να κάνεις κανα ταξιδάκι στην Τουρκία...
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 28 Μαϊ 2016 03:08 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 28 Μαϊ 2016 03:28 #27

Κοίτα, στη δική μου περίπτωση κληρονόμος ήμουν εγώ και η θεία μου που δεν εμφανίσθηκε καθόλου στην Τουρκία. Όλα έγιναν μέσω πληρεξουσίων ( θεωρημένων στην εδώ Τουρκική Πρεσβεία). Επίσης, δεν υπήρχε πρόβλημα να καταβληθούν και τα δικά της χρήμαατα στον δικό μου λογαριασμό στην Τουρκία.
Ουσιαστικά, την τράπεζα την ενδιαφέρει να υπάρχει, γενικά, απόδειξη του πως προήλθαν τα χρήματα. Συνεπώς, νομίζω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα να κατατεθούν τα χρήματα σε δικό σου λογαρισμό παρά το ότι εσύ δεν εμφανίζεσαι ως κληρονόμος.
Όμως, άν θές την γνώμη μου, θα κάνεις ένα ταξίδι στην Τουρκία ( μπορείς πχ να πάς μόνο μέχρι το Edirne, -άν μένεις μάλιστα Βόρειο Ελλάδα γυρίζεις αυθημερόν) και να συνενοηθείς άμεσα ο ίδιος με την τράπεζα. Παράλληλα θα αποφασίσεις και με πιά τράπεζα θα συνεργασθείς ανάλογα με τί σου πούν. Είναι απλά τα πράγματα, περισσότερο από ότι φαντάζεσαι. Αλλά η συμβουλή μου είναι να κάμεις το ταξίδι πρώτα να συγουρευτείς. Άν, και όπως σου είπα δεν νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα, τουλάχιστον απ' αυτά που γνωρίζω από την HSBC της Τουρκίας.
Στη διάθεσή σου.
Βασίλης.-
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα