Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

ΘΕΜΑ: win bank direct

Απ: win bank direct 01 Αυγ 2012 16:00 #10

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
afto me ton trexoumeno den to katalaba....
dld o trexoumenos dinei kalutero epitokio apo ton prothesmiako arkei na vazeis 200E kathe mina...?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: win bank direct 01 Αυγ 2012 17:20 #11

  • Tellis
  • Το Άβαταρ του/της Tellis
Ανώνυμος έγραψε:
afto me ton trexoumeno den to katalaba....
dld o trexoumenos dinei kalutero epitokio apo ton prothesmiako arkei na vazeis 200E kathe mina...?

Ακριβώς, αρκεί τα 200 να είναι με έμβασμα από άλλη τράπεζα ή να έχεις τη μισθοδοσία σου στον τρεχούμενο....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 01 Αυγ 2012 19:28 #12

  • kalo
  • Το Άβαταρ του/της kalo
Και σε μένα έγινε ακριβώς το ίδιο. Πιστώθηκε ο λογαριασμός μου με 5% για τον Ιούλιο χθες στις 31/07. Αρχές Ιουλίου έκανα έμβασμα από άλλη τράπεζα για να έχω το προνομιακό επιτόκιο τον Αύγουστο, σήμερα έκανα έμβασμα από άλλη τράπεζα στον λογαριασμό για να έχω και πάλι το 5% τον Σεπτέμβριο και αυτό θα γίνεται κάθε μήνα.. Κάτι που θα ήθελα να μου εξηγήσουν είναι το εξής: Έστω πχ ότι γίνεται το ελάχιστο προαπαιτούμενο έμβασμα των 200 ευρώ τον μήνα Αύγουστο για να πάρεις το 5% τον Σεπτέμβρη. Τον Σεπτέμβρη όμως το υπόλοιπο στον winbank direct δεν είναι σταθερό, κάνεις αναλήψεις-καταθέσεις (εφόσον είναι ελεύθερα) πως υπολογίζουν τους τόκους, υπάρχει κάποιος τύπος, κάποιος αλγόριθμος; Tsig μήπως γνωρίζεις;
Ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 01 Αυγ 2012 21:34 #13

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Δεν υπάρχει κανένας τύπος ή αλγόριθμος. Η μόνη προυπόθεση για να κρατήσεις το 5% είναι το γνωστό έμβασμα >=200 € (ή μισθοδοσία/σύνταξη μέσω ΔΙΑΣ). Άρα μπορείς να κάνεις όσες αναλήψεις, οποιουδήποτε ποσού επιθυμείς. Το μόνο ψιλοφάουλ που κάνουν είναι ότι στο site δεν αναφέρεται η (εφάπαξ) χρέωση των 5€ για τη χρήση του web banking. Κατά τα άλλα είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Ελπίζω να κρατήσει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 02 Αυγ 2012 00:43 #14

  • kalo
  • Το Άβαταρ του/της kalo
Ανώνυμος έγραψε:
Δεν υπάρχει κανένας τύπος ή αλγόριθμος. Η μόνη προυπόθεση για να κρατήσεις το 5% είναι το γνωστό έμβασμα >=200 € (ή μισθοδοσία/σύνταξη μέσω ΔΙΑΣ). Άρα μπορείς να κάνεις όσες αναλήψεις, οποιουδήποτε ποσού επιθυμείς. Το μόνο ψιλοφάουλ που κάνουν είναι ότι στο site δεν αναφέρεται η (εφάπαξ) χρέωση των 5€ για τη χρήση του web banking. Κατά τα άλλα είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Ελπίζω να κρατήσει.

Γνωρίζω το ότι για να πάρεις το 5% πρέπει να υπάρχει τον προηγούμενο μήνα το έμβασμα >=200, το ανέφερα άλλωστε. Άλλο λέω φίλε μου, να το κάνω πιο λιανά που λένε για να καταλάβεις.. Έστω ότι 1η του μήνα έχεις υπόλοιπο 10000 ευρώ, στις 10 του μήνα έχεις 5000 ευρώ, στις 20 του μήνα 8000 ευρώ και στις 30 20000. Πως θα υπολογιστεί το 5%; Με ποιον τρόπο; Το πιο σωστό είναι να υπολογίζεται σύμφωνα με το ημερήσιο υπόλοιπο και να βγαίνει στο τέλος η αναλογία. Αλλά δε ξέρω πως το κάνουν.. Έγινα αντιληπτός;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 02 Αυγ 2012 02:57 #15

  • χχχ
  • Το Άβαταρ του/της χχχ
diladi an kaneis katathasis apo to atm i apo to sustima pou exei mesa i trapeza den metraei...?prepei na ta stelnw apo alli trapeza meso e-banking?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 02 Αυγ 2012 12:14 #16

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
kalo έγραψε:
Ανώνυμος έγραψε:
Δεν υπάρχει κανένας τύπος ή αλγόριθμος. Η μόνη προυπόθεση για να κρατήσεις το 5% είναι το γνωστό έμβασμα >=200 € (ή μισθοδοσία/σύνταξη μέσω ΔΙΑΣ). Άρα μπορείς να κάνεις όσες αναλήψεις, οποιουδήποτε ποσού επιθυμείς. Το μόνο ψιλοφάουλ που κάνουν είναι ότι στο site δεν αναφέρεται η (εφάπαξ) χρέωση των 5€ για τη χρήση του web banking. Κατά τα άλλα είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Ελπίζω να κρατήσει.

Γνωρίζω το ότι για να πάρεις το 5% πρέπει να υπάρχει τον προηγούμενο μήνα το έμβασμα >=200, το ανέφερα άλλωστε. Άλλο λέω φίλε μου, να το κάνω πιο λιανά που λένε για να καταλάβεις.. Έστω ότι 1η του μήνα έχεις υπόλοιπο 10000 ευρώ, στις 10 του μήνα έχεις 5000 ευρώ, στις 20 του μήνα 8000 ευρώ και στις 30 20000. Πως θα υπολογιστεί το 5%; Με ποιον τρόπο; Το πιο σωστό είναι να υπολογίζεται σύμφωνα με το ημερήσιο υπόλοιπο και να βγαίνει στο τέλος η αναλογία. Αλλά δε ξέρω πως το κάνουν.. Έγινα αντιληπτός;

Είναι αυτονόητο ότι ο υπολογισμός των τόκων γίνεται με βάση το εκάστοτε ημερήσιο υπόλοιπο μέσα στον μήνα αλλά αυτό οπως καταλαβαίνεις δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο προιόν αλλά με το τρόπο υπολογισμού των τόκων γενικότερα, γι αυτό και η αρχική παρανόηση. Ελπίζω αυτή τη φορά να σε κατάλαβα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 02 Αυγ 2012 12:20 #17

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
χχχ έγραψε:
diladi an kaneis katathasis apo to atm i apo to sustima pou exei mesa i trapeza den metraei...?prepei na ta stelnw apo alli trapeza meso e-banking?

Δυστυχώς όχι, μόνο έμβασμα από άλλη τράπεζα η μισθοδοσία/σύνταξη μέσω DIAS άρα αξιολογείς το κέρδος που έχεις λόγω του υψηλού επιτοκίου σε αντιδιαστολή με το κόστος του εμβάσματος και αποφασίζεις αν σε συμφέρει. Πολύ θετική είναι και η αλλαγή σε μηνιαίο εκτοκισμό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 02 Αυγ 2012 12:40 #18

  • Nikiforos (Thodoros)
  • Το Άβαταρ του/της Nikiforos (Thodoros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 50
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0 (3)
Ανώνυμος έγραψε:
kalo έγραψε:
Ανώνυμος έγραψε:
Δεν υπάρχει κανένας τύπος ή αλγόριθμος. Η μόνη προυπόθεση για να κρατήσεις το 5% είναι το γνωστό έμβασμα >=200 € (ή μισθοδοσία/σύνταξη μέσω ΔΙΑΣ). Άρα μπορείς να κάνεις όσες αναλήψεις, οποιουδήποτε ποσού επιθυμείς. Το μόνο ψιλοφάουλ που κάνουν είναι ότι στο site δεν αναφέρεται η (εφάπαξ) χρέωση των 5€ για τη χρήση του web banking. Κατά τα άλλα είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Ελπίζω να κρατήσει.

Γνωρίζω το ότι για να πάρεις το 5% πρέπει να υπάρχει τον προηγούμενο μήνα το έμβασμα >=200, το ανέφερα άλλωστε. Άλλο λέω φίλε μου, να το κάνω πιο λιανά που λένε για να καταλάβεις.. Έστω ότι 1η του μήνα έχεις υπόλοιπο 10000 ευρώ, στις 10 του μήνα έχεις 5000 ευρώ, στις 20 του μήνα 8000 ευρώ και στις 30 20000. Πως θα υπολογιστεί το 5%; Με ποιον τρόπο; Το πιο σωστό είναι να υπολογίζεται σύμφωνα με το ημερήσιο υπόλοιπο και να βγαίνει στο τέλος η αναλογία. Αλλά δε ξέρω πως το κάνουν.. Έγινα αντιληπτός;

Είναι αυτονόητο ότι ο υπολογισμός των τόκων γίνεται με βάση το εκάστοτε ημερήσιο υπόλοιπο μέσα στον μήνα αλλά αυτό οπως καταλαβαίνεις δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο προιόν αλλά με το τρόπο υπολογισμού των τόκων γενικότερα, γι αυτό και η αρχική παρανόηση. Ελπίζω αυτή τη φορά να σε κατάλαβα!


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: YpologismosTokou.zip
Μέγεθος αρχείου: 11 KB

Επιπρόσθετα με τα πολύ κατατοπιστικά που γράφει ο φίλος Ανώνυμος επισυνάπτω ένα αρχείο excel με το οποίο υπολόγισα με ακρίβεια τους τόκους του προηγούμενου μήνα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα