Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ!

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 16:06 #19

  • pol
  • Το Άβαταρ του/της pol
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 2
:laugh: ωραία, έκανες σίγουρο πλέον ότι όλα τα στοιχεία θα δείχνουν εσένα. Υπάρχουν δυο σενάρια αν κάνεις τις μεταφορές που σκέφτεσαι να κάνεις. Το καλό σενάριο είναι με ένα αεροπλανικό συνδιασμό συμπτώσεων κάποιος που πήγε να ανοίξει καινούργιο λογαριασμό στην τράπεζα να είχε πχ έναν γιο με το ίδιο όνομα με εσένα και απο μια τραγική ανεπάρκεια του υπαλλήλου να κώτσαρε το δικό σου όνομα στους λογαριασμούς του (αμελητέα πιθανότητα) . Στην περίπτωση αυτή γλυτώνεις με σπασμένο κεφάλι μόλις σε πάρει χαμπάρι ο δικαιούχος. Το κακό σενάριο (που είναι και το πιο πιθανό), δεν είναι πραγματικό πρόσωπο ο συνδικαιούχος και εκτός από το να σου πάρουν τα λεφτά πίσω να φας και μια δεκάρα χρόνια ποινή για απάτη σε αγγλικό δικαστήριο.
Τελευταία διόρθωση: 02 Φεβ 2016 16:10 από pol.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 16:13 #20

  • kostello
  • Το Άβαταρ του/της kostello
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
Μου αρεσει που ολοι υποστηριζετε το σεναριο της απατης.
οσο για το κεφαλι μου μαλλον το δικο του θα πρεπει να προσεχει. ας ερθει ο ιδιος να μου ζητησει τα ρεστα.
ή μαλλλον καλυτερα αν προκειτε για λαθος το κεφαλι του υπαλληλου θα πρεπει να σπασει.

τα λεφτα είναι ασφαλισμένα και ο πραγματικος δικαιούχος (αν υπαρχει) θα αποζημιωθεί από την τραπεζα.
η τραπεζα μετα θα κυνηγησει εμενα.

Παντως από τους τραπεζικους με τους οποιους μιλησα ο ενας δεν ενδοιαφερθηκε και πολύ και ο άλλος παλι μου ειπε ότι ή λαθος είναι ή ξέπλυμα. κανεις όμως δεν με προτρεψε τι να κανω.
Τελευταία διόρθωση: 02 Φεβ 2016 16:15 από kostello.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 16:28 #21

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
pol έγραψε:
:laugh: ωραία, έκανες σίγουρο πλέον ότι όλα τα στοιχεία θα δείχνουν εσένα. Υπάρχουν δυο σενάρια αν κάνεις τις μεταφορές που σκέφτεσαι να κάνεις. Το καλό σενάριο είναι με ένα αεροπλανικό συνδιασμό συμπτώσεων κάποιος που πήγε να ανοίξει καινούργιο λογαριασμό στην τράπεζα να είχε πχ έναν γιο με το ίδιο όνομα με εσένα και απο μια τραγική ανεπάρκεια του υπαλλήλου να κώτσαρε το δικό σου όνομα στους λογαριασμούς του (αμελητέα πιθανότητα) . Στην περίπτωση αυτή γλυτώνεις με σπασμένο κεφάλι μόλις σε πάρει χαμπάρι ο δικαιούχος. Το κακό σενάριο (που είναι και το πιο πιθανό), δεν είναι πραγματικό πρόσωπο ο συνδικαιούχος και εκτός από το να σου πάρουν τα λεφτά πίσω να φας και μια δεκάρα χρόνια ποινή για απάτη σε αγγλικό δικαστήριο.

Προσωπικά δεν μου φαίνεται για απάτη με τον τρόπο που την εννοείς (ξέπλυμα χρήματος). Ούτε ο προθεσμιακός λογαριασμός, ούτε οι καθημερινές κινήσεις ούτε η πληρωμή της μηνιαίας μισθοδοσίας δείχνουν απάτη για ξέπλυμα χρήματος. Επίσης υπάρχουν χιλιάδες άλλοι τρόποι για να το κάνεις, χωρίς να ρισκάρεις τα λεφτά σου με εναν συνδικαιούχο, ακόμα κι αν ειναι ανενεργός.
Επίσης το λάθος για να συμβεί, χρειάζεται τρελή ανεπάρκεια του υπαλλήλου καθώς συνήθως η σύνδεση γίνεται με αριθμό ταυτότητας/ διαβατηρίου.

Μήπως έχασες ποτέ την ταυτότητα σου ή το διαβατήριο σου.....;
Κράτησες τη διεύθυνση του προσώπου που φαινόταν στο ebanking και αν ναι, τσέκαρες με διάφορους τρόπους αν είναι υπαρκτό πρόσωπο;
Είδες αναλυτικές κινήσεις μήπως από κάποια πίστωση ή χρέωση μπορείς να τσεκάρεις αν το πρόσωπο είναι υπαρκτό και η κίνηση έγινε όντως;

ΥΓ: Πάντως αν πάρουμε το αρνητικό σενάριο, πως πρόκειται για κάποιου είδους απάτη - ακόμα και κάποιος να ανοιξε λογαριασμο χρησιμοποιώντας τα στοιχεία σου - μπορεί να αποβεί πολύ επικίνδυνο και να σε βάλει σε περιπέτειες. Προσωπικά θα προσπαθούσα να ψάξω όσα περισσότερα μπορώ μόνος μου και αν δεν εβγαζα άκρη, θα επικοινωνούσα με την τράπεζα.
Τελευταία διόρθωση: 02 Φεβ 2016 16:32 από George (geo821).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 16:37 #22

  • Wimborne
  • Το Άβαταρ του/της Wimborne
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 24
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 7
Εγω θελω τροπο να διεκδικησω τα λεφτα. αν το πω στην τραπεζα και βρεθει ότι είναι λαθος τα χανω όλα.
αν δεν είναι λαθος όμως και είναι απατη τοτε παλι δεν θα τα χασω και τα λεφτα θα κατασχεθουν?

Τα χρήματα δεν είναι δικά σου είτε πρόκειται για λάθος, είτε πρόκειται για απάτη, οπότε δεν υπάρχει κάτι δικό σου για να διεκδικήσεις. Υπάρχει περίπτωση με Αυστραλό υπήκοο κινεζικής καταγωγής, ο οποίος ζήτησε ένα μικρό δάνειο από την τράπεζα, και από λάθος του πίστωσαν δύο ή τρία μηδενικά παραπάνω. Ζήτησε πχ 10.000 δολλάρια και του πίστωσαν 10 εκατομμύρια. Κατάφερε να μεταφέρει τα χρήματα στην Κίνα όπου και διέφυγε. Τη γλύτωσε για κάποιο διάστημα αλλά τελικά συνελήφθη και εκδόθηκε στην Αυστραλία. Εξέτισε ποινή φυλάκισης, βέβαια τα λεφτά δεν επιστράφηκαν. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι και λάθος της τράπεζας να είναι μόνο, πάλι μπορεί να πας φυλακή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 16:37 #23

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Επίσης, κάτι άλλο που σκέφτηκα........

Λες πως η διαδικασία ενεργοποίησης e-banking εγινε από το τηλέφωνο και επίσης πως δεν θυμάσαι ποιος ήταν ο δικός σου λογαριασμός.......

Μήπως σου ενεργοποίησαν λάθος ebanking;;;;! Και βλέπεις λογαριασμο/ους εντελώς άσχετους που παίζει ο ενας απο τους συνδικαιούχους να εχει το ιδιο ονομα με εσενα; Τσέκαρες πως τα στοιχεία σου (διεύθυνση + αριθμός ταυτότητας) ήταν σωστά;;;; Η ανάλυση λογαριασμου μπορούσε να παει τοσο πισω ωστε να δεις αν κάποιος από αυτούς ήταν ανοικτός οταν ησουν φοιτητής και αν εχει δικές σου κινήσεις;;;!
Τελευταία διόρθωση: 02 Φεβ 2016 16:38 από George (geo821).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 16:38 #24

  • pol
  • Το Άβαταρ του/της pol
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 2
Αν διάβασες προσεκτικά το προτελευταίο μηνυμα του, ο χρήστης που ξεκίνησε το παρόν νήμα φρόντισε να σταματήσει να πηγαίνει αλληλογραφία στο πρόσωπο που φαίνεται κύριος δικαιούχος του λογαριασμού για να μην μαθαίνει τις κινήσεις του. Οπότε δεν φαίνεται να τον ενδιαφέρει η διαλεύκανση του μυστηρίου, απλά κάνει νομική αξιολόγηση αν πάει για πλημέλλημα ή κακούργημα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 16:55 #25

  • kostello
  • Το Άβαταρ του/της kostello
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
pol έγραψε:
Αν διάβασες προσεκτικά το προτελευταίο μηνυμα του, ο χρήστης που ξεκίνησε το παρόν νήμα φρόντισε να σταματήσει να πηγαίνει αλληλογραφία στο πρόσωπο που φαίνεται κύριος δικαιούχος του λογαριασμού για να μην μαθαίνει τις κινήσεις του. Οπότε δεν φαίνεται να τον ενδιαφέρει η διαλεύκανση του μυστηρίου, απλά κάνει νομική αξιολόγηση αν πάει για πλημέλλημα ή κακούργημα.

Νομιζεις ότι δεν με ενδοιαφρει? αυτό το εκανα μονο και μονο για να μην δει ότι πηρα αυτά τα 100 ευρω.
Μπορει να ηταν και βιαστικο λαθος οκ δεν λεω...

Αριθμος ταυτότητας δεν μου ζητηθηκε ουτε υπηρχε μεσα στο ebanking . η αναλυση λογαριασμου μπορει να με παει μεχρι το 2009.
τοτε ηταν ενεργος ο λογαριασμος μου λογικα αλλα δεν ειχα κινησεις μετα το 2006.
Ειχα λαβει καποτε ένα χαρτι για επιβαιβεωση διευθυνσης αλλα ποτε δεν το εστειλα πισω.
ισως και να τον εκλεισαν τον λογαριασμο γιατι δεν ειχα δωσει σημαδια ζωης και δεν ειχα κανει καμια κινηση. αλλα και ετσι να εγινε δεν θα επρεπε να ισχυοαν οι κωδικοι μου και να μου ανοιξει η άλλη ebanking. ουτε μεσα στο ebanking θα εβλεπα δικα μου στοιχεια.

το προσωπο το βρηκα στο ιντερνετ με την διευθυνση που ειχε με σα στο ebanking αλλα δεν εψαξα να δω ότι οντως υπαρχει και μενει εκει που λεει.

Μου έστελναν τις καινούριες καρτες όταν εληγαν στην διευθυνση μου στην Ελλαδα που σημαινει ότι ειχαν τα στοιχεια μου και ισχυε ο λογαριαμος μου. επισης μου έστελναν αλληλογραφια για επιτόκια και αλλα προγράμματα όπως κανουν ολες οι τράπεζες....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 16:57 #26

  • kostello
  • Το Άβαταρ του/της kostello
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
κατι άλλο που ισως βοηθαει. εμενα η τραπεζα ηταν στο Κεμπριτζ. ειχε άλλο sort code από αυτό που ανηκουν οι λογαριασμου αυτοι.
Αυτοι ανηκουν σε τραπεζα που βρίσκετε στο Λονδινο.
Και η καρτα η τελευταια που εχω εχει επανω άλλο sort code από την παλια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 17:00 #27

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Αρα ήξερες τη δ/νση του άλλου συνονόματου, την άλλαξες και απλά σκέφτεσαι τον τρόπο να φάς τα χρήματα. Με αυτό και μόνο τον τρόπο φαίνεται οτι εσύ γνώριζες (εκανες την αλλαγή δν/σης) και οτι εσύ προσπάθησες να κάνεις απάτη! Είναι δεν είναι ασφαλισμένα τα χρήματα, θα τη πατήσεις αργά ή γρήγορα. Νόμιμα δε μπορείς να εκμεταλευτείς το λάθος και ο δικαστής δεν είναι χαζός να σε πιστέψει (εφόσον είσαι ενήλικο σκεπτόμενο άτομο). Να τα μεταφέρεις και να τα σηκώσεις Ελλάδα θα φανούν και θα πρέπει να δηλωθούν κιόλας!! Ρωτήσαμε πόσα είναι, γιατί σε όλη αυτή τη δουλειά εχει άλλη σημασία να ειναι 5000λίρες και άλλη 500!!! Αν πχ πάρεις τα 500, θα φάς κάποια χρονάκια, θα εξαγοραστούν, θα πληρώσεις δικηγόρους κλπ και θα σου μείνουνε. Φυσικά θα τρέχεις Αγγλία, γιατί κάπου στη σύμβαση αναφέρει οτι αρμόδια ειναι τα δικαστήρια Αγγλίας. Προσωπικά όμως δε θα το έκανα γιατι το θεωρώ κλεψιά!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα