Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ!

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 18:02 #37

  • alex.g
  • Το Άβαταρ του/της alex.g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 372
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2 (-1)
kostello έγραψε:
ermakos έγραψε:
kostello έγραψε:
αν σκεφτομουν να τα φαω θα το ειχα κανει 1 χρονο τωρα πιστεψε με και εχω τον τροπο να τα παω οπου θελω και να τα παρω χωρις να με βρουν. μη ρωτάτε πως αλλα υπαρχει τροπος.
Εχετε δικαιο ότι δεν μπορω να αποδειξω την αθωοτητά μου σε περιπτωση που γινει κατι, συμφωνω.
Πρεπει όμως να διαπιστωσω αν προκειτε για απατη η για λαθος.
Σε κάθε μια περιπτωση από τις δυο θα πρεπει να δρασω αναλογα πιστευω.

Οπότε αν δε θές να τα φάς γιατί ενα χρόνο τώρα τα κοιτάς και δε κάνεις κάτι? Καλύτερα να ρωτήσεις δικηγόρο, εμείς ότι και να σου πούμε ειναι η άποψή μας.

Πάντως αφού έχεις τη δ/νση του και την άλλαξες, θα μπορούσες να δεις αν ειναι πραγματικό πρόσωπο και μένει εκεί και να του μιλήσεις απευθείας ή μέσω δικηγόρου σου (και να ζητήσετε και αποζημίωση απο τη τράπεζα για την αναστάτωση!). Γενικά λάθη μπορεί να γίνουν.

εχω ρωτησει 2 δικηγόρους και μου ειπαν ότι ανεφερα παραπανω. ότι τα λεφτα είναι ασφαλισμένα και η τραπεζα θα κυνηγησει εμενα. με ότι μεχρι 50.000 είναι πλημμέλημα και για πανω από 50.000 είναι κακούργημα.
το πιο πιθανο είναι να επικοινωνήσω με το ατομο αυτό.

1) Άλλαξες τη δ/νση και πήρες 100 ευρώ
2) Ρωτάς αν και πως μπορείς να διεκδικήσεις κάτι το οποίο δεν σου ανήκει
3) Ρωτάς να μάθεις μέχρι ποιο ποσό θεωρείται πλημμέλημα και από ποιο και πάνω κακούργημα
ΑΛΛΑ λες ότι δεν θες να τα φας... Σωραίος!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 18:09 #38

  • kostello
  • Το Άβαταρ του/της kostello
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
ρε αδερφε δεν πρεπει να τα ξερω όλα?
εσυ θες να μου πεις ότι δεν θα τα ρωτούσες αυτά....θα πηγαινες κατευθείαν αστυνομια ας πουμε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 18:35 #39

  • Wimborne
  • Το Άβαταρ του/της Wimborne
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 24
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 7
kostello έγραψε:
ρε αδερφε δεν πρεπει να τα ξερω όλα?
εσυ θες να μου πεις ότι δεν θα τα ρωτούσες αυτά....θα πηγαινες κατευθείαν αστυνομια ας πουμε

Εγώ θα πήγαινα στην αστυνομία και θα επικοινωνούσα με την τράπεζα αν όχι την ίδια μέρα, την επόμενη. Και όχι δεν θα έπρεπε να σε νοιαζεί αν είναι πλημμέλημα ή κακούργημα το να τα βουτήξεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 18:59 #40

  • kostello
  • Το Άβαταρ του/της kostello
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
Τωρα ψαχνω παλι για το ονοματεπωνυμο και την πολη που ειχε δηλωσει σαν διευθυνση στο ebanking και δεν υπαρχει καν. ουτε σε Χ.Ο ούτε στο vrisko.gr
ενώ το ειχα βρει κανονικα πριν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Re:ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 19:00 #41

  • Ανδρέας (ani12345678)
  • Το Άβαταρ του/της Ανδρέας (ani12345678)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 273
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2
Το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει να μιλάμε για αρκετά μεγάλο χρηματικό ποσό...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 19:02 #42

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Εγώ θεωρώ πως έτυχε να υπάρχει στην τράπεζα ενας λογαριασμος που είχε κάποιος με συνδικαιούχο ενα συγγενικό του πρόσωπο (ο οποίος εχει το ιδιο ονοματεπώνυμο με εσένα) και σου ενεργοποίησαν e-banking με τα στοιχεία του συγκεκριμένου λογαριασμου. Στη συνέχεια μπήκες και άλλαξες τη διεύθυνση και τα στοιχεία σου κλπ.

Πολύ πιθανόν να είναι τραγικό λάθος της τράπεζας. Παρ' όλα αυτά θεωρώ πως σε καθιστά συνυπεύθυνο αν τα λεφτά χαθούν.
Ο δικαιούχος θα στραφεί στην τράπεζα - η τράπεζα θα ελέγξει ολες τις κινησεις στο ebanking και στα στοιχεία των δικαιούχων και θα λυθεί το κουβάρι. Στην καλύτερη θα σου ζητήσουν απλά να επιστρέψεις τα χρήματα, στη χειρότερη θα υπάρχουν περισσότερες νομικές περιπέτειες.

ΥΓ: Υπαρχει ακομα τραπεζα στον πλανήτη που κάνει τέτοιες συναλλαγές και μοιράζει κωδικούς, μέσω τηλεφώνου και χωρίς να ζητήσει ταυτότητα/ διαβατήριο; Ακρως επικίνδυνοι......
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), kostello

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 19:13 #43

  • kostello
  • Το Άβαταρ του/της kostello
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
μεσα στο webanking επισης υπαρχει το email μου που ειχα δωσει τοτε, το κινητο μου που ειχα στην Αγγλια καθως και το σταθερο τη ςΕλλαδας που επισης ειχα δωσει τοτε.
Στον λογαριασμο με τα κλειστα χρηματα εχει μια διευθυνση η οποιοα είναι στην Αγγλια. ψάχνοντας στο google βγαζει ένα διαμερισμα σε μια πολη το οποιο ανηκει σε μεσιτικο γραφειο.
προφανψς ο τυπος αγορασε το διαμερισμα και πηρε δανειο ή εβαλε εγγυητικη για το δανειο.
εξου και το deposit bond.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 19:26 #44

  • Απόστολος (politis)
  • Το Άβαταρ του/της Απόστολος (politis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 160
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 81
  • Κάρμα: 7
kostello έγραψε:
ενταξει εσεις το πηγατε αλλου τωρα. δεν θελω να τα παρω ουτε ρωταω πως θα τα παρω.
αν θελω το κανω και ξερω να κρυφτω πιστεψε με, αλλα δεν είναι αυτος ο σκοπος ακομα και αν τα χρηματα μπορει να είναι πολλα ή λιγα.
δεν επελεξα το Γ να τα φαω όπως λες. μια αρχικη ερωτηση ηταν πως και αν μπορω να τα διεκδικησω.
μετα από οσα λετε κααληγω ότι πρεπει να ψαξω για την υπαρξη αυτου του προσωπου και να ενημερωσω την τραπεζα.
Επισης αν παρω ένα μεγαλο ποσο και το κρατησω επίτηδες για να κινησω υποψίες και να επικοινωνησει καποιος μαζι μου, τοτε ισως κινδυνεψω με μυνηση και αντε να με πιστεψουν μετα ότι το εκανα επίτηδες για να βρω μια ακρη.
εκτος αυτου αν δουν τις κινησεις θα δουν και ότι εχω παρει και 100 ευρω και τοτε μπορει να υπαρχει και άλλη κατηγορια.


Φίλτατε,
Πιστεύω ότι οι σπουδές στο κέημπριτζ σε δυσκολεύουν στην χρήση της ελληνικής.

Διεκδικώ = απαιτώ κάτι ως οφειλόμενο, κάτι που δικαιούμαι.

Πόθεν προκύπτει οτι δικαιούσαι αυτά τα χρήματα; Τα δούλεψες ή στα χρωστάγανε;
Κατά την αφήγησή σου, τα γεγονότα είναι ότι βρέθηκες συνδικαιούχος ποσού που γνωρίζεις οτι δεν σου ανήκει. Ενώ είχες μόνο λίγες πένες, μετέφερες 100 λίρες σε λογαριασμό σου και άλλαξες τα στοιχεία επικοινωνίας για να μην το αντιληφθεί ο πραγματικός κάτοχος.
Ε, αυτό δεν δείχνει και τις αγνότερες των προθέσεων.

Μαγκιά σου ότι επιλέξεις. Ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε.

Παραμένουν όμως τα τρία ενδεχόμενα που προανέφερα.
1.Δεν κάνεις τίποτε. Η χειρότερη επιλογή κατά τη γνώμη μου
2. Επικοινωνείς με την τράπεζα και τους λες πόσα κιλά μαλάκες είναι και τι ασφάλεια προσφέρουν στους καταθέτες τους. Δεν κερδίζεις τίποτε αλλά κοιμάσαι πιο ήσυχος τα βράδια.
3. Βουτάς τα λεφτά. Με πλήρη επίγνωση του κέρδους αλλά και των πιθανών συνεπειών της πράξης σου.

Μην ρωτάς τι θα έκαναν οι άλλοι. Ο καθένας έχει διαφορετικές αξίες, προοπτικές και τσέπη.
Εγώ πιθανόν να έκανα το 3. Δεν είμαι όμως 35άρης με σπουδές στο εξωτερικό...

Το σίγουρο είναι οτι αυτό
kostello έγραψε:
Επισης αν παρω ένα μεγαλο ποσο και το κρατησω επίτηδες για να κινησω υποψίες και να επικοινωνησει καποιος μαζι μου, τοτε ισως κινδυνεψω με μυνηση και αντε να με πιστεψουν μετα ότι το εκανα επίτηδες για να βρω μια ακρη.

δεν πείθει όχι δικαστή, όχι συμφορουμίτη αλλά ούτε αρκουδάκι πάντα με λοβοτομή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 19:30 #45

  • kostello
  • Το Άβαταρ του/της kostello
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
παντως θα ζητησω από την τραπεζα μου στην ελλαδα να μου δωσει αναλυτικη κινηση από τοτε που ημουν φοιτητης για να δω σε ποιον λογαριασμο μου έστελναν λεφτα οι δικοι μου. ετσι θα δω αν καποιος από αυτος τους λογαριασμούς είναι δικος μου και θα καταλαβω πανω κατω αν εκανε λαθος η τραπεζα και εβαλε συνδικαιουχο.
δεν είναι ξέπλυμα η απατη γιατι τα ατομα υπαρχουν και είναι αδερφια με το ιδιο επωνυμο.
το επιθετο είναι ιδιο και το αρχικο γραμμα του ενός ονοματος είναι παλι ιδιο με το δικο μου. οποτε
δηλαδή ας πουμε ότι με λενε Γεωργιου Σακη.
τα ονοματα στον λογαριασμο είναι Γεωργιου Μ+Σ οπου αυτά είναι αδερφια σιγουρα με βαση την αναζητηση μου. πχ. Γεωργιου Μαρια και Σταυρουλα στο παράδειγμα μας.

Τωρα πως μου έστελναν εμενα καρτες για τον δικο τους λογαριασμο ενας θεος ξερει. Μαλλον μπερδεψαν το Σ. Αν μπερδεψαν το Σ και εβαλαν εμενα στο λογαριασμο τοτε θα πρεπει το άλλο ατομο να εχει καρτα και λογικα να μην εχει ebanking γιατι αν ειχε θα μου ελεγαν ότι υπαρχει ηδη ebanking. Το άλλο παραξενο είναι ότι καποιες μεταφορες εχουν γινει μεσω ιντερνετ αρα με ebanking.
θα τρελαθω
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα