Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ!

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 17:08 #28

  • kostello
  • Το Άβαταρ του/της kostello
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
αν σκεφτομουν να τα φαω θα το ειχα κανει 1 χρονο τωρα πιστεψε με και εχω τον τροπο να τα παω οπου θελω και να τα παρω χωρις να με βρουν. μη ρωτάτε πως αλλα υπαρχει τροπος.
Εχετε δικαιο ότι δεν μπορω να αποδειξω την αθωοτητά μου σε περιπτωση που γινει κατι, συμφωνω.
Πρεπει όμως να διαπιστωσω αν προκειτε για απατη η για λαθος.
Σε κάθε μια περιπτωση από τις δυο θα πρεπει να δρασω αναλογα πιστευω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 17:09 #29

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Κοίτα, εδώ έχουμε δύο δεδομένα:

1) τα χρήματα ΔΕΝ είναι δικά σου
2) ο άλλος συνδικαιούχος (είτε πραγματικό πρόσωπο είτε όχι) γνωρίζει την ύπαρξή τους, αφού κινεί τους λογαριασμούς.

Επομένως, αν τα πάρεις το πιθανότερο είναι ότι θα σε κυνηγήσουν (ο πραγματικός κάτοχος; η τράπεζα; - δεν έχει σημασία). Μάλλιστα, όσο περισσότερα είναι, τόσο μεγαλύτερη και η πιθανότητα να έχεις μπλεξίματα και τόσο μεγαλύτερα θα είναι αυτά. Για 100Ε δύσκολα να ασχοληθεί κανείς. Πάντως, αναξαρτήτως ποσού, το να πάρεις χρήματα που δε σου ανήκουν δεν είναι μόνο παράνομο, αλλά και ανήθικο. Τέλος πάντων, μεγάλα παιδιά είμαστε, κάνε ό,τι νομίζεις, εμείς σε προειδοποιήσαμε...
Τελευταία διόρθωση: 02 Φεβ 2016 17:11 από vortex.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), kostello

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 17:11 #30

  • Wimborne
  • Το Άβαταρ του/της Wimborne
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 24
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 7
Είναι απογοητευτικό το οτι σε ένα φόρουμ με σοβαρή θεματολογία, μπαίνουν οι περισσότεροι στη διαδικασία να σκεφθούν αν υπάρχουν τρόποι ο νηματοθέτης να καβατζώσει τα χρήματα και τι νομικές επιπτώσεις θα έχει. Δεν ξέρω αν αυτό είναι ενδεικτικό και για το πόσο εξοικειωμένοι είναι οι Έλληνες πια με την απάτη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), vortex

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 17:20 #31

  • alex.g
  • Το Άβαταρ του/της alex.g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 372
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2 (-1)
Wimborne έγραψε:
Είναι απογοητευτικό το οτι σε ένα φόρουμ με σοβαρή θεματολογία, μπαίνουν οι περισσότεροι στη διαδικασία να σκεφθούν αν υπάρχουν τρόποι ο νηματοθέτης να καβατζώσει τα χρήματα και τι νομικές επιπτώσεις θα έχει. Δεν ξέρω αν αυτό είναι ενδεικτικό και για το πόσο εξοικειωμένοι είναι οι Έλληνες πια με την απάτη.

Στο λέω εγώ ότι είναι πολύ εξοικειωμένοι.
Τελευταία διόρθωση: 02 Φεβ 2016 17:21 από alex.g.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 17:31 #32

  • kostello
  • Το Άβαταρ του/της kostello
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
Ας ξεχασουμε το θεμα το να παρω λεφτα. ή να τα διεκδηκισω. το ξερω ότι θα είμαι χαμενος.
απλα θα πρεπει να βρω μια ακρη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 17:32 #33

  • Απόστολος (politis)
  • Το Άβαταρ του/της Απόστολος (politis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 160
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 81
  • Κάρμα: 7
kostello έγραψε:
Λοιπον ακουστε. ΟΛΑ αυτά που ειπατε ο καθενας ξεχωριστα τα εχω σκεφτει να τα κανω.
Δεν είναι σιγουρο ότι προκειτε για πουστια όπως δεν είναι και σιγουρο ότι μπορει να είναι και λαθος.
κανεις δεν ξερει και δεν μπορει να ξερει.

Το πανεπιστημιο δεν μου εδωσε καμια υποτροφια γιατι δεν δινονται υποτροφιες χωρις να ενημερωνουν με χαρτια στο σπιτι κλπ παρα να βαζουν λεφτα στην τραπεζα.
Επισης δεν είναι τοκοι γιατι δεν γινετε μερικα cents (ουτε καν 1 λιρα δεν ειχα μεσα) να γινουν μερικεσ χιλιαδες μεσα σε 10 χρονια.
Εγω θελω τροπο να διεκδικησω τα λεφτα. αν το πω στην τραπεζα και βρεθει ότι είναι λαθος τα χανω όλα.
αν δεν είναι λαθος όμως και είναι απατη τοτε παλι δεν θα τα χασω και τα λεφτα θα κατασχεθουν?

Επισης ο λογαριασμος ο ενας ειχε κινησεις καθημερινες και ειχε μισθοδοσια κάθε τελος του μηνα.
Μην ξεχνατε ότι υπαρχει και άλλος λογαριασμος συνδεδεμένος με το ονομα μου τον οποιο βλεπω μεσω ebanking.
Το προσωπο δεν είναι συγκενης μου και δεν το γνωρίζω. εχει ακριβως το ιδιο επιθετο με εμενα. Όταν πρωτο μπηκα στο ebanking ειδα καποια στοιχεια του αλλου ατομου όπως ονομα επιθετο και διευθυνση. Ηταν στην Ελλαδα.
το email και το τηλεφωνο που ειχε μεσα ηταν τα δικα μου που ειχα τοτε στην Αγγλια. Αυτά όλα τα αλλαξα και επισης αλλαξα την αλληλογραφια να ερχετε ολη στην δικη μου διευθυνση ώστε αυτος να μην ενημερώνετε για τυχον κινησεις που μπορει να κανω εγω.

Ο λογαριασμος που κινούταν κάθε μερα όταν εφτασε σχεδόν στο 0 σταματησε να κινειτε! και μισθοδοσια δεν ξαναμπηκε από τοτε όπως εμπαινε κάθε τελος κάθε μηνα.

Οσο αναφορα την κινηση, αυτή ξεκινησε από τον Σεπτεμβριο του 2009 οπου και μπηκαν καποια μεγαλα ποσα στους δυο λογαριασμούς. στον έναν μαλιστα όπως ειπα κλειστηκαν καποια χρηματα με σταθερο επιτοκιο.
στον αλλον το ποσο που μπηκε αναφέρεται σαν deposit bond mature.
Επισης υπαρχει κινηση που πληρωνει μια καρτα. card payment αναφέρεται η συναλλαγή.

Και σχετικα προσφατα μεταφερθηκε ένα μεγαλο ποσο σε καποιον τριτο λογαριασμο. αυτή είναι η μονη κινηση τους ενός λογαριασμου μεχρι τωρα.

αρα εχουμε 3 λογαριασμούς
1ος - καθημερινες κινησεις, μισθοδοσια, πληρωμη καρτας και στραματησαν ολες οι κινησεις μολις εφτασε κοντα στο 0
2ος- καταθεση ένα μεγαλο ποσο σαν deposit bond mature και εμεινε ετσι αρκετα μεχρι προσφατα που εγινε μεταφορα ενός ποσου σε καποιον τριτο λογαριασμο.
3ος - κλειστα λεφτα με σταθερο επιτοκιο εδώ και χρονια. (Σε αυτόν δεν είμαι συνδικαιουχος αλλα τον βλεπω συνδεδεμενο στο ebanking.

Το ποσα λεφτα είναι που ρωτάτε πολλοι δεν νομιζω να εχει σημασια και να αφορα και καποιον.

Φίλτατε ανακεφαλαιώνω:

Βρέθηκες απρόσμενα συνδικαιούχος σε ένα ποσό.
Στις τρείς επιλογές
(α. Να μην κάνεις τίποτε,
β. Να ενημερώσεις την τράπεζα/τις αρχές
γ. να τα φας)
επιλέγεις το γ.

Η επιλογή αυτή ανοίγει τα εξής θέματα:

Ηθικό: Κλέβεις τα λεφτά κάποιου. Αν είναι της τράπεζας, μεροκαματιάρη ή μαφιόζου δεν το ξέρουμε. Το προσπερνάμε, επειδή η κουβέντα είναι οικονομική και όχι ηθικοπλαστική.

Τεχνικό: Πως τα βουτάς. Και αυτό ευκολάκι. Μεταφορά, μια και έξω, σε λογαριασμό όπου έχεις απόλυτη πρόσβαση, φυσική και ηλεκτρονική. Ανάλογα με τις προτιμήσεις σου, κάνεις αναλήψεις μετρητών, αγορά χρυσού από ηλεκτρ. καταστήματα κλπ. Σβέλτα όμως.

Συνεπειών: Εδώ μπερδεύομαι. Την πιθανότητα, όπως μαγικά βρέθηκαν, έτσι μαγικά να μην τα αναζητήσει κανείς, την αποκλείω. Αν ήταν μία μόνο εγγραφή ίσως και να έπαιζε. Πολλές κινήσεις και μάλιστα μισθοδοσίας δείχνουν υπαρκτό πρόσωπο πίσω από τις συναλλαγές.
Αν είναι λάθος υπαλλήλου της τράπεζας και σε έχει συνδέσει με κάποιον ανυποψίαστο καταθέτη κάποτε θα αποκαλυφθεί. Μπορεί να άλλαξες τα στοιχεία αλλά δεν γίνεται να αδιαφορεί κάποιος για πάντα για την τύχη των λογαριασμών του. Όταν γίνει λοιπόν η κόμπλα ο ανθρωπάκος θα πάρει μεν τα λεφτά του από την τράπεζα αλλά και η τράπεζα θα σε βρει πανεύκολα από τα στοιχεία που εσύ τους έδωσες.
Αν είναι λαμογιά υπαλλήλου της τράπεζας τότε οι συνέπειες εξαρτώνται από το μέγεθος της λαμογιάς και την εκτελεστική δυνατότητα και διάθεση των απατεώνων. Από το να μην κάνουν τίποτε μέχρι να σε κάνουν ασήκωτο. Το σίγουρο είναι ότι και σε αυτή την περίπτωση μπορούν να σε βρουν εύκολα.

Οπότε το πρόβλημα συνοψίζεται στην φράση που λέει ο θυμόσοφος λαός:

Να κλέψεις ξέρεις, να κρυφτείς ξέρεις;

ΥΓ. Όλα αυτά ισχύουν για ποσό που δεν αλλάζει σημαντικά την ζωή σου. Αν αντίθετα είναι τέτοιου ύψους που σου επιτρέπει να την κάνεις για εξωτικά μέρη τότε έχεις ήδη αργήσει. Κλείσε το forum και βάλε μπρος την μεταφορά! (Καλού-κακού αποχαιρέτα και τους δικούς σου. Δεν ξέρεις πότε/αν θα τους ξαναδεις :P )
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ψαχνόμενος (ant), Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 17:45 #34

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
kostello έγραψε:
αν σκεφτομουν να τα φαω θα το ειχα κανει 1 χρονο τωρα πιστεψε με και εχω τον τροπο να τα παω οπου θελω και να τα παρω χωρις να με βρουν. μη ρωτάτε πως αλλα υπαρχει τροπος.
Εχετε δικαιο ότι δεν μπορω να αποδειξω την αθωοτητά μου σε περιπτωση που γινει κατι, συμφωνω.
Πρεπει όμως να διαπιστωσω αν προκειτε για απατη η για λαθος.
Σε κάθε μια περιπτωση από τις δυο θα πρεπει να δρασω αναλογα πιστευω.

Οπότε αν δε θές να τα φάς γιατί ενα χρόνο τώρα τα κοιτάς και δε κάνεις κάτι? Καλύτερα να ρωτήσεις δικηγόρο, εμείς ότι και να σου πούμε ειναι η άποψή μας.

Πάντως αφού έχεις τη δ/νση του και την άλλαξες, θα μπορούσες να δεις αν ειναι πραγματικό πρόσωπο και μένει εκεί και να του μιλήσεις απευθείας ή μέσω δικηγόρου σου (και να ζητήσετε και αποζημίωση απο τη τράπεζα για την αναστάτωση!). Γενικά λάθη μπορεί να γίνουν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), kostello

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 17:50 #35

  • kostello
  • Το Άβαταρ του/της kostello
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
ενταξει εσεις το πηγατε αλλου τωρα. δεν θελω να τα παρω ουτε ρωταω πως θα τα παρω.
αν θελω το κανω και ξερω να κρυφτω πιστεψε με, αλλα δεν είναι αυτος ο σκοπος ακομα και αν τα χρηματα μπορει να είναι πολλα ή λιγα.
δεν επελεξα το Γ να τα φαω όπως λες. μια αρχικη ερωτηση ηταν πως και αν μπορω να τα διεκδικησω.
μετα από οσα λετε κααληγω ότι πρεπει να ψαξω για την υπαρξη αυτου του προσωπου και να ενημερωσω την τραπεζα.
Επισης αν παρω ένα μεγαλο ποσο και το κρατησω επίτηδες για να κινησω υποψίες και να επικοινωνησει καποιος μαζι μου, τοτε ισως κινδυνεψω με μυνηση και αντε να με πιστεψουν μετα ότι το εκανα επίτηδες για να βρω μια ακρη.
εκτος αυτου αν δουν τις κινησεις θα δουν και ότι εχω παρει και 100 ευρω και τοτε μπορει να υπαρχει και άλλη κατηγορια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 17:52 #36

  • kostello
  • Το Άβαταρ του/της kostello
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
ermakos έγραψε:
kostello έγραψε:
αν σκεφτομουν να τα φαω θα το ειχα κανει 1 χρονο τωρα πιστεψε με και εχω τον τροπο να τα παω οπου θελω και να τα παρω χωρις να με βρουν. μη ρωτάτε πως αλλα υπαρχει τροπος.
Εχετε δικαιο ότι δεν μπορω να αποδειξω την αθωοτητά μου σε περιπτωση που γινει κατι, συμφωνω.
Πρεπει όμως να διαπιστωσω αν προκειτε για απατη η για λαθος.
Σε κάθε μια περιπτωση από τις δυο θα πρεπει να δρασω αναλογα πιστευω.

Οπότε αν δε θές να τα φάς γιατί ενα χρόνο τώρα τα κοιτάς και δε κάνεις κάτι? Καλύτερα να ρωτήσεις δικηγόρο, εμείς ότι και να σου πούμε ειναι η άποψή μας.

Πάντως αφού έχεις τη δ/νση του και την άλλαξες, θα μπορούσες να δεις αν ειναι πραγματικό πρόσωπο και μένει εκεί και να του μιλήσεις απευθείας ή μέσω δικηγόρου σου (και να ζητήσετε και αποζημίωση απο τη τράπεζα για την αναστάτωση!). Γενικά λάθη μπορεί να γίνουν.

εχω ρωτησει 2 δικηγόρους και μου ειπαν ότι ανεφερα παραπανω. ότι τα λεφτα είναι ασφαλισμένα και η τραπεζα θα κυνηγησει εμενα. με ότι μεχρι 50.000 είναι πλημμέλημα και για πανω από 50.000 είναι κακούργημα.
το πιο πιθανο είναι να επικοινωνήσω με το ατομο αυτό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα