Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

Poll: Να επιτρέπονται μόνο τα μέλη να γράφουν στις συζητήσεις;

Ναι 35 68.6%
Όχι 16 31.4%
Total number of voters: 51 See more
Only registered users can participate to this poll

TOPIC: Να επιτρέπονται μόνο τα μέλη να γράφουν στις συζητήσεις;

Να επιτρέπονται μόνο τα μέλη να γράφουν στις συζητήσεις; 22 Feb 2013 12:17 #55

Φίλε τσιγκούνη έγραφα στο forum χωρίς να είμαι μέλος τώρα μας υποχρέωσες να κάνουμε εγγραφή γεια να μπορούμε να συμμετέχουμε στις συζητησεις.Εχω την εντύπωση πως χάθηκε πολύς κόσμος που ήταν το αλατοπίπερο του forum.Εστο και αυτοί που έγραφαν( μπινελίκια) έδιναν ζωή στην συζητηση.Τωρα μείναμε τρεις και ο κουκος.Σου προτείνω να αφήσεις ελεύθερα όπως παλιά να γράφει ολος ο κόσμος.
The administrator has disabled public write access.

Να επιτρέπονται μόνο τα μέλη να γράφουν στις συζητήσεις; 22 Feb 2013 14:21 #56

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
kostas bg wrote:
Φίλε τσιγκούνη έγραφα στο forum χωρίς να είμαι μέλος τώρα μας υποχρέωσες να κάνουμε εγγραφή γεια να μπορούμε να συμμετέχουμε στις συζητησεις.Εχω την εντύπωση πως χάθηκε πολύς κόσμος που ήταν το αλατοπίπερο του forum.Εστο και αυτοί που έγραφαν( μπινελίκια) έδιναν ζωή στην συζητηση.Τωρα μείναμε τρεις και ο κουκος.Σου προτείνω να αφήσεις ελεύθερα όπως παλιά να γράφει ολος ο κόσμος.
Φίλε kostas bg κανένας δεν σε υποχρέωσε να κάνεις τίποτα. Αν δεν ήθελες να κάνεις εγγραφή, δεν θα την έκανες.
Κάθε πράμα έχει τους όρους του.
Π.χ. για να μπεις σε ένα τζαμί, πρέπει να βγάλεις τα παπούτσια σου. Κανείς δεν σε υποχρεώνει:
Ούτε να βγάλεις τα παπούτσια σου,
ούτε να μπεις στο τζαμί.
Μόνος σου αποφασίζεις και πράττεις ανάλογα.
Προσωπικά εγώ χάρηκα που έκανες εγγραφή, όπως χαίρομαι και για τον καθένα που το κάνει.

Για τα υπόλοιπα που λες:
Αλατοπίπερο "τύπου μπινελίκια" δεν δίνει ζωή, κι αν πέσει πολύ, το φαγητό χαλάει και δεν τρώγεται. Αυτό ακριβώς είχε πάθει και το site εδώ. Το συζητήσαμε, (προς τιμήν του tsig που άκουσε όλες τις απόψεις, όπως και αυτές σαν την δική σου), και αποφάσισε. Κατά τη δική μου γνώμη (και πολλών άλλων) ΚΑΛΑ έκανε και αποφάσισε έτσι.
Άλλωστε, αν έχεις ασχοληθεί με forums, και εδώ και έξω (εγώ έχω), θα έχεις δει ότι αυτή είναι η πολιτική του 99%. Τι λες, όλοι αυτοί δεν ξέρουν τη δουλειά τους?

Απ' αυτό που γράφεις αντιλαμβάνομαι πως θεωρείς ότι η κίνηση στο forum έχει μειωθεί μετά την κατάργηση της ελεύθερης συμμετοχής. Έχεις κάποια συγκεκριμένα στατιστικά? Αν έχεις, παράθεσε τα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Να επιτρέπονται μόνο τα μέλη να γράφουν στις συζητήσεις; 22 Feb 2013 15:21 #57

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
kostas bg wrote:
Φίλε τσιγκούνη έγραφα στο forum χωρίς να είμαι μέλος τώρα μας υποχρέωσες να κάνουμε εγγραφή γεια να μπορούμε να συμμετέχουμε στις συζητησεις.Εχω την εντύπωση πως χάθηκε πολύς κόσμος που ήταν το αλατοπίπερο του forum.Εστο και αυτοί που έγραφαν( μπινελίκια) έδιναν ζωή στην συζητηση.Τωρα μείναμε τρεις και ο κουκος.Σου προτείνω να αφήσεις ελεύθερα όπως παλιά να γράφει ολος ο κόσμος.

ναι χάθηκαν οι πολύχρωμοι παπαγάλοι :laugh: :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Να επιτρέπονται μόνο τα μέλη να γράφουν στις συζητήσεις; 22 Feb 2013 17:44 #58

Φίλε Κώστα bg, όπως ίσως να έχεις διαβάσει από την αρχή του νήματος, καθώς μου αρέσει η ελεύθερη, χωρίς εμπόδια, έκφραση είχα την ίδια γνώμη με σένα: να μείνει ανοιχτή η συζήτηση προς όλους. Όμως, στην πράξη φάνηκε ότι αρκετοί χρησιμοποιούσαν αυτήν την ελευθερία για να βάζουν μπόλικο αλάτι και πιπέρι, με απότέλεσμα, όπως λέει ο Σώτος, η συζήτηση να μην εξυπερετεί τον αρχικό σκοπό της και πολλά μέλη να δηλώνουν την δυσφορία τους. Και όταν τα "μπινελίκια" ήταν προσωπικά, είχαμε κοκορομαχίες, που προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν.
Μετά από 2 μήνες που λειτουργεί η συζήτηση, με δικαίωμα "λόγου" μόνο στα μέλη, οπωσδήποτε έχει μειωθεί ο αριθμός των μηνυμάτων, όμως θεωρώ ότι έχει βελτιωθεί το επίπεδο και έχουν σχεδόν σταματήσει οι εκφράσεις επιθετικών και άλλων προσωπικών αντιπαραθέσεων.
Και χαίρομαι που βλέπω άτομα σαν εσένα, που γράφανε σαν επισκέπτες και είχαν κάτι αξιόλογο να πουν, να μπαίνουν στον κόπο να εγγραφτούν για να συνεχίσουν στην συζήτηση. Και ελπίζω τα άτομα που προσέφεραν στην συζήτηση και δεν το έχουν κάνει ακόμα, να καταλάβουν τον σκοπό του περιορισμού και να συμμετέχουν κι αυτοί ως μέλη.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Optimus (optimus)

Να επιτρέπονται μόνο τα μέλη να γράφουν στις συζητήσεις; 22 Feb 2013 18:23 #59

Παρ οτι ειμαι μελος και μου αρεσει να γραφω φανερα, ψηφισα οχι γιατι πιστευω οτι πρεπει να διαβαζουμε και αυτα που δεν μας αρεσουν,αν καποιος παρεκτρεπεται μπορει ο διαχειριστης απλα να τον banαρει.Φιλικα παντα
Last Edit: 22 Feb 2013 18:23 by Αλέξανδρος (detari).
The administrator has disabled public write access.

Να επιτρέπονται μόνο τα μέλη να γράφουν στις συζητήσεις; 22 Feb 2013 18:36 #60

  • Optimus (optimus)
  • Optimus (optimus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 588
  • Thank you received: 61
  • Karma: -3 (-86)
Τιποτα ποιο επικοδομητικο για τον τσιγγουνη απ το να μπαναρει trollakia δεν παιζει? :laugh:
Aς του δώσουμε να κάνει κάτι πιο ευχάριστο
The administrator has disabled public write access.

Να επιτρέπονται μόνο τα μέλη να γράφουν στις συζητήσεις; 22 Feb 2013 18:54 #61

Η πλειονότητα των forums λειτουργει ως μικρογραφια κοινωνικης ομαδας. Το κράξιμο δεν αποφεύγεται σε ενα forum με τη δηλωση - εγγραφη καθ οτι οποιος θελει κανει νεο mail νεο λογαριασμο και παραμενει κρυμενος παντα. Βεβαια οι δηλωμενοι επισημα με το mail τους ειναι λιγο πιο συμαζεμενοι καθ οτι τρεφουν την αυταπάτη της επωνυμίας ή παρασύρονται από την διαδικτυακη κοινωνικοποιηση και αισθανονται πως αποκτουν κάποιο ρόλο.
Παρ όλα αυτα συμφωνω πως η καλυτερη εκδοχη forum ειναι η ελευθερη με ενα administrator μπαμπουλα που διαγραφει καθε ασχετο ή υβριστικο σχόλιο ως ο οικοδεσποτης.
Αυτος μας μαζεψε εδω, αυτος και επιλεγει το υφος του forum.
Τωρα το εαν εγω υποκινουμενος απο αγρια και απολιτιστα ενστικτα, εμπαθειες κ συμπλεγματα τα καταστελω ως επωνυμος ενω τ αφηνω ελευθερα ως ανωνυμος, εχει παλι να κανει με τον administrator-οικοδεσποτη αν θελει αρενα ή ταξη στο διαδικτυακο του καφενειο..
Εγω και με τα 2 πορευομαι. Στο κατω κατω δεν ειμαστε κ στην Ακαδημια Αθηνων. Πολλους απο τους επωνυμους δεν θα θελα ενδεικτικα να τους βλεπω να απαντουν σε καποια σχόλιά μου γιατι τους θεωρω ενοχλητικες παρεμβολές οπως ενδεχομενως δεν θα τους εβαζα και σπιτι μου ή δεν θα τους δεξιωνόμουν στον φυσικο κοσμο, αλλα κανεις δεν με υποχρεωνει να συμμετασχω σε ενα forum ;)
The administrator has disabled public write access.

Να επιτρέπονται μόνο τα μέλη να γράφουν στις συζητήσεις; 23 Feb 2013 00:37 #62

Ο Τσιγκούνης wrote:
Φίλε Κώστα bg, όπως ίσως να έχεις διαβάσει από την αρχή του νήματος, καθώς μου αρέσει η ελεύθερη, χωρίς εμπόδια, έκφραση είχα την ίδια γνώμη με σένα: να μείνει ανοιχτή η συζήτηση προς όλους. Όμως, στην πράξη φάνηκε ότι αρκετοί χρησιμοποιούσαν αυτήν την ελευθερία για να βάζουν μπόλικο αλάτι και πιπέρι, με απότέλεσμα, όπως λέει ο Σώτος, η συζήτηση να μην εξυπερετεί τον αρχικό σκοπό της και πολλά μέλη να δηλώνουν την δυσφορία τους. Και όταν τα "μπινελίκια" ήταν προσωπικά, είχαμε κοκορομαχίες, που προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν.
Μετά από 2 μήνες που λειτουργεί η συζήτηση, με δικαίωμα "λόγου" μόνο στα μέλη, οπωσδήποτε έχει μειωθεί ο αριθμός των μηνυμάτων, όμως θεωρώ ότι έχει βελτιωθεί το επίπεδο και έχουν σχεδόν σταματήσει οι εκφράσεις επιθετικών και άλλων προσωπικών αντιπαραθέσεων.
Και χαίρομαι που βλέπω άτομα σαν εσένα, που γράφανε σαν επισκέπτες και είχαν κάτι αξιόλογο να πουν, να μπαίνουν στον κόπο να εγγραφτούν για να συνεχίσουν στην συζήτηση. Και ελπίζω τα άτομα που προσέφεραν στην συζήτηση και δεν το έχουν κάνει ακόμα, να καταλάβουν τον σκοπό του περιορισμού και να συμμετέχουν κι αυτοί ως μέλη.
ok tsig δικό σου είναι το μαγαζί και κάνεις το καλύτερο για αυτό.
The administrator has disabled public write access.

Να επιτρέπονται μόνο τα μέλη να γράφουν στις συζητήσεις; 23 Feb 2013 01:20 #63

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
σοφοκλης wrote:
συμφωνω πως η καλυτερη εκδοχη forum ειναι η ελευθερη με ενα administrator μπαμπουλα που διαγραφει καθε ασχετο ή υβριστικο σχόλιο ως ο οικοδεσποτης.
Αυτος μας μαζεψε εδω, αυτος και επιλεγει το υφος του forum.

Πολλους απο τους επωνυμους δεν θα θελα ενδεικτικα να τους βλεπω να απαντουν σε καποια σχόλιά μου γιατι τους θεωρω ενοχλητικες παρεμβολές οπως ενδεχομενως δεν θα τους εβαζα και σπιτι μου.
Σοφοκλή,
Να με συμπαθάς, αλλά κάνεις λάθος.
Το ελεύθερο με admin - mod μπαμπούλα έχει τα εξής μειονεκτήματα:
Κατ' αρχήν είναι αδύνατο ΕΝΑΣ admin (συνήθως ο ιδιοκτήτης του site) να μπορεί να παρακολουθεί όλα τα γραφόμενα, και να επεμβαίνει. Φυσικώς αδύνατο εννοώ. Πρέπει να είναι 24/7/365 από πάνω, δηλαδή να μην κάνει άλλη δουλειά στη ζωή του.
Αναγκαστικά λοιπόν "προσλαμβάνει" moderators, οι οποίοι στην πράξη είναι "καταξιωμένοι" χρήστες, που εφαρμόζουν την πολιτική που αυτός χαράζει, ρίχνοντας ένα βλέφαρο στο τι γίνεται που και που. Έχουν δικαιώματα επέμβασης περισσότερα του απλού χρήστη, αλλά όχι όσα ο admin.
Έμμισθοι moderators, απ' όσο ξέρω, στην Ελλάδα δεν υπάρχουν. Για παραέξω δεν ξέρω.
Κάθε ένας απ' αυτούς όλους όμως (ακόμα κι ο admin) έχει τα σώψυχα του, τις "φάσεις" του, τις ιδιοτροπίες του, τα πιστεύω του. Πράττει δηλαδή όχι αντικειμενικά, αλλά σε μεγάλο βαθμό με υποκειμενικά κριτήρια.
Πρόσθεσε σ' αυτό και το ότι μεταξύ χρηστών (και mods) αναπτύσσονται και διάφορα "κολλητιλίκια" ή αντιπάθειες, είτε από την απλή internetική επαφή, είτε και με φυσικές γνωριμίες.
Και τελικά ο ανθρώπινος παράγων (που εσύ τον λες μπαμπούλα) δεν είναι πάντα το ίδιο αντικειμενικός απέναντι σε όλους, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται άλλου είδους προβλήματα, αντεγκλήσεις, διαφωνίες, κλπ. Δυστυχώς, εφ' όσον σε αυτά εμπλέκεται και "η διοίκηση" του site (γιατί και οι mods εκπρόσωποι της διοίκησης είναι), αυτό αποβαίνει σε βάρος του site, όχι υπέρ του.

Συμπέρσμα (δικό μου):
Αν ήταν δυνατόν η λειτουργία του (των) forum να είναι 100% αυτοματοποιημένη (δηλαδή να μην χρειάζεται να μπαίνει ανθρώπινο χέρι καθόλου), αυτό θα ήταν ιδανικό. Δυστυχώς, το 100% δεν είναι επιτεύξιμο. Για τους λόγους που είπες (2ο email κλπ) η ανθρώπινη επέμβαση είναι αναγκαία. Όμως, όποιο μέτρο "τείνει" να αυξήσει την "αυτοματοποίηση" της λειτουργίας του φόρουμ, είναι προς την σωστή κατεύθυνση.

Δεν ξέρω αν με αυτά που σου έγραψα με εντάσσεις στις "ενοχλητικές παρεμβολές" ή αυτούς που "δεν θα θελες να απαντουν σε καποιο σχόλιο σου". Φόρουμ όμως, αυτό σημαίνει. Κάποιος μιλάει, κάποιος απαντάει. Αν τα λεγόμενα του άλλου τα θεωρείς ανάξια λόγου, απλώς δεν απαντάς.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds