Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

TOPIC: Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 27 Jan 2015 06:02 #181

Εκ πείρας θα σου πω ότι ελάχιστοι λογιστές στην Ελλάδα γνωρίζουν από ενδοκοινοτικές. Το θέμα του ΟΑΕΕ δεν υφίσταται. Δεν χρειάζεσαι παρουσία στην Ελλάδα.
Το ποσό που γράφεις δεν είναι ετήσιο αλλά το καταβάλλεις κατά την δημιουργία της ΕΠΕ. Μετά καταβάλλεις την λογιστική αμοιβή μόνο.

Πάρε τηλ. τον Καραφυλλίδη μετά τις 9.30 και πριν τις 11.00 που είναι πιο ελεύθερος να στα εξηγήσει. Ναι είναι ο πιο αξιόπιστος και επαγγελματίας μακράν με τις καλύτερες τιμές ιδίως για τις υπηρεσίες που προσφέρει.

υ.γ το μόνο που πρέπει να ξεχά;σεις είναι το αυτοκίνητο με βουλγαρικές, δεν γίνεται όσο είσαι κάτοικος Ελλάδας.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 09 Mar 2015 16:39 #182

  • Alex (AJreef)
  • Alex (AJreef)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Ανέστης (aneguitar) wrote:
Μοναδικη συμβουλη μου περα απο το σχολιο οτι καλα κανεις και πας στον Καραφυλλιδη ειναι οτι κοιτα να ανοιξεις λογαριασμο στη Fibank και οχι στη UniCredit την οποια θα σου προτεινει ο κ Καραφυλλιδης, καθως η Fibank ειναι η μοναδικη τραπεζα που εχει μηδενικη χρεωση για εισερχομενα εμβασματα σε ευρω, ωστε οταν δεχεσαι πληρωμες απο Ελλαδα και οπου αλλου να μην εχεις να πληρωνεις τζαμπα χρεωσεις στην τραπεζα για τα εμβασματα.
Αυτη ειναι μια λεπτομερεια στην ολη διαδικασια συστασης της εταιριας την οποια αν δε γνωριζεις εξαρχης μπορει να κανεις αρκετα πηγαινε ελα για ανοιγμα και κλεισιμο λογαριασμων.
Επισης αν θες ανοιξε τους λογαριασμους σου στο Πετριτσι και οχι σγη Σοφια αν εισαι πιο κοντα για να μη χρειαστει να ξαναπας στη Σοφια γιανα παρεις τις debit cards κτλ...

Καλησπερίζω,

Στο θέμα της τράπεζας και των εξόδων μπορεί κάποιος να καθοδηγήσει στα παρακάτω?

Fibank λόγω πολλών συστάσεων εδώ μέσω και η 2η εναλλακτική μου PostBank λόγω σχέσης με Eurobank εδώ Ελλάδα (έχω ήδη ebankin μαζι τους, ίσως να μπορώ να έχω πρόσβαση ΚΑΙ στην PostBank απο τον ίδιο account, δεν το γνωρίζω είναι στις ερωτήσεις προς την τράπεζου μου σύντομα).

Φυσικά επειδή τπτ δεν εχει αποφασιστεί καί ολα ειναι υπο αίρεση, έτσι είμαι ανοικτός σε ότι εμπειρίες έχετε να μοιραστείτε!
  1. εισερχόμενο εμβασμα σε $USD ξερουμε τι κάνουν (εννοώ χρεώσεις ανά ύψος εμβάσματος) Fibank & PostBank?
  2. εισερχομενο εμβασμα σε € ξερουμε τι κάνουν Fibank & PostBank?
  3. ΕΞΕΡχομενο εμβασμα σε € ?
  4. ΕΞΕΡχομενο εμβασμα σε $USD ?
The administrator has disabled public write access.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 09 Mar 2015 16:45 #183

Το να μπορέσεις να εισέρχεσαι στο λογαριασμό σου από το Internet Banking το Ελληνικό, στο λογαριασμό σου στη Βουλγαρία είναι απίθανο να μπορεί να γίνει. Στην πράξη είναι δύο διαφορετικές τράπεζες, απλώς του ίδιου ομίλου.

Για τις χρεώσεις δες το παρακάτω pdf για τη Fibank.
www.fibank.bg/uploads/_Tariff_Bulletin/docs/Tariff_EN.pdf

Αντίστοιχο θα βρείς και στη σελίδα της PostBank.
Από άποψη χρεώσεων όταν το είχα ψάξει θυμάμαι ότι οι χρεώσεις της Fibank ήταν καλύτερες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 09 Mar 2015 17:19 #184

  • Alex (AJreef)
  • Alex (AJreef)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Ευχαριστώ, μικρές διαφορές.

Εδώ και της PostBank:

www.postbank.bg/repository/files/TARIFF/...f_individuals_EN.pdf
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία/ Tράπεζες 09 Mar 2015 18:22 #185

Αlex ξέχασε την postbank είναι απίστευτοι κλέφτες και το σύστημα αναλήψεων έχει πρόβλημα. 2 στις 5 φορές, ιδίως πρωϊνές ώρες δεν μου δίνει λεφτά το ΑΤΜ και με πιάνει κρύος ιδρώτας. Ανεπίτρεπτα πράγματα. Τους είχα πάρει τηλέφωνο στην αρχή που με έπιασε πανικός και μου απάντησαν ''internet problems''. Fibank χωρίς δεύτεη σκέψη πράγμα που θα κάνω και εγώ μόλις φτιάξει ο καιρός για ταξίδια.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), Alex (AJreef)

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία/ Tράπεζες 19 Jul 2015 23:08 #186

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13163
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
Συνέντευξη Κορκίδη: 60.000 επιχειρήσεις έκαναν αίτηση να μετακομίσουν στη Βουλγαρία!



Χρυσές δουλειές προβλέπονται για το φίλο και σωτήρα μας Σάββα Καραφυλλίδη...

www.unionbalkansbusiness.com/en/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 30 Jul 2015 14:46 #187

  • amelia451
  • amelia451's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 12
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
Ειμαι και γω μια απο αυτους!
Μιλαω με μια εταιρια που εχει γραφεια και στην Ελλάδα και στη Σοφια (γιατί ήταν πολύ σημαντικό για μένα και το συνέταιρο μου να εχουμε εναν ανθρωπο εδω να μας εξηγησει καποια πραγματα απο κοντα πριν κανουμε την κινηση για εξώ), και αύριο παμε πρεσβεια για υπογραφές! Είναι εταιρια παροχης υπηρεσιων διαδικτυου με μηδενικα εξοδα στην ουσια.

Η βασικότερη απορία μου και στην οποία θα ήθελα να ακούσω πως το χειρίζεστε εσείς, είναι τι γίνεται με τα μερίσματα.
Από το γραφείο που θα συνεργαστούμε μας εξηγησαν οτι για μερίσματα θα φορολογούμαστε 5% στη βουλγαρία και μετά άλλο ένα 5% στην Ελλάδα για να φερουμε τα χρηματα εδώ.
Μας προτεινε να το κανουμε αυτο μια φορα το χρονο για περιπου 1000 ευρω ο καθενας γιατι θα πρεπει να τη δηλωσουμε την εταιρια ετσι κ αλλιως και καλό ειναι να φαινεται οτι κατι φερνουμε στην Ελλάδα απο αυτη τη δραστηριοτητα. Μέχρι εδώ όλα νομιμα.

Όμως για να αποφύγουμε αυτη τη διαδικασια και τους αντίστοιχους φόρους μας ειπαν οτι θα μπορούμε να βγάζουμε χρηματα απο τον εταιρικό λογαριασμό ως δάνειο προς τους εταιρους/διαχειριστές που περα απο ενα χαρτοσημο 80 ευρω δεν εχει αλλα εξοδα. Φτιαχνουμε πχ ενα χαρτι στην αρχη της χρονιας που να λεει οτι ο ταδε εταιρος θα λαβει δανειο 12000 σε 6 2μηνιαίες δοσεις μεσα στο 2016 και ετσι θα εχουμε να παιρνουμε απο 500 ευρώ ο καθενας το μηνα.
Αυτα ομως ειναι μαυρα, σωστα; Και τι γίνεται αν η εταιρία χρειαστεί κάποια στιγμή να κλείσει;
Και αν είναι όντως τόσο απλό γιατί να μη το κάνουν έτσι όλοι; Ή μήπως το κάνουν; Πως παιρνετε τα χρηματα σας εσεις λοιπον;
The administrator has disabled public write access.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 30 Jul 2015 15:08 #188

Χρειάζεσαι την υποστήριξη έμπειρου λογιστή. Σε συμβουλεύω να τηλεφωνήσεις πρωϊνές ώρες στον κ. Καραφυλλίδη κ να οπλιστείς με υπομονή γιατί 'πνίγεται'. Είναι πολύ καλός επιστήμονας κ θα σου δώσει λύσεις στα προβλήματά σου ενώ θα ξεχάσεις κ την λέξη ''μαύρα''. Καλή τύχη κ πρόσεξε τους μαθητευόμενους μάγους. Εγώ τους πλήρωσα ακριβά στο παρελθόν. Στα φόρουμ δεν υπάρχουν λύσεις.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 30 Jul 2015 15:19 #189

  • amelia451
  • amelia451's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 12
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
Πως την πατησες εσυ; Τι πηγε στραβα;
Sofia Finance λεγεται η εταιρια και την επελεξα γιατι μου τη συστησαν ως δοκιμασμενη καποιοι συνεργατες που εμπιστευομαι.
Προφανως δεν ψαχνω λυσεις σε φορουμ και θα ρωτησω παλι τον λογιστη μας αλλά μου εκανε μεγαλη εντυπωση αυτο κ θελω να δω αν ολοι χρησιμοποιούν αυτη την πρακτικη.
Last Edit: 30 Jul 2015 15:28 by amelia451.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.071 seconds