Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

TOPIC: Προμήθεια εισερχόμενου ηλεκτρονικού εμβάσματος από τράπεζα ευρωζώνης

Προμήθεια εισερχόμενου ηλεκτρονικού εμβάσματος από τράπεζα ευρωζώνης 09 Oct 2016 04:59 #10

  • Vladimiros
  • Vladimiros's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 195
  • Thank you received: 65
  • Karma: 3
Να πω τι ξέρω εγώ για εμβάσματα (και είναι πρόσφατα επιβαιβεωμένα στην πράξη), με e-banking πάντα:

1) Από Εθνική σε Πειραιώς, κάθε μήνα στέλνω ένα ποσό (300~1.000), έξοδα σε βάρος εντολέως (OUR), κόστος €2 στην Εθνική,
μηδέν στην Πειραιώς.
Λογαριασμός Πειραιώς = ταμιευτήριο.

2) Από Ελβετία (λογαριασμός ταμιευτηρίου σε CHF) προς Αγγλία σε λίρες, έξοδα σε βάρος εντολέως (OUR), λογαριασμός Αγγλίας σε λίρες, χρέωση Ελβετού =CHF 20, Άγγλου = 0. Στην τιμή μετατροπής βέβαια, ο Ελβετός τσιμπάει λίγο (πουλάει τις λίρες όσο έχει στην καθημερινή του ανακοίνωση "πώληση συναλλάγματος").

3) Από Ελβετία (λογαριασμός ταμιευτηρίου σε €) προς Ολλανδία, ποσά τάξης €20k, χρέωση μηδέν και στις δυο πλευρές. Έξοδα με την αυτόματη μέθοδο που προτείνει το σύστημα ebanking του Ελβετού (χωρίς αλλαγές).
The administrator has disabled public write access.

Προμήθεια εισερχόμενου ηλεκτρονικού εμβάσματος από τράπεζα ευρωζώνης 09 Oct 2016 10:35 #11

Vladimiros wrote:
Να πω τι ξέρω εγώ για εμβάσματα (και είναι πρόσφατα επιβαιβεωμένα στην πράξη), με e-banking πάντα:

1) Από Εθνική σε Πειραιώς, κάθε μήνα στέλνω ένα ποσό (300~1.000), έξοδα σε βάρος εντολέως (OUR), κόστος €2 στην Εθνική,
μηδέν στην Πειραιώς.
Λογαριασμός Πειραιώς = ταμιευτήριο.


και η Πειραιως κραταει προμηθεια σε αυτη την περίπτωση. Προχθες μου εστειλαν εισερχομενο εμβασμα 120€ και μου κρατησαν 4€

The administrator has disabled public write access.

Προμήθεια εισερχόμενου ηλεκτρονικού εμβάσματος από τράπεζα ευρωζώνης 09 Oct 2016 12:15 #12

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ioannis (spinalgr1990) wrote:
Προχθες μου εστειλαν εισερχομενο εμβασμα 120€ και μου κρατησαν 4€

Αυτός που στο έστειλε δεν έβαλε "OUR" στην επιλογή "Έξοδα σε βάρος?
-ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΥ (OUR)
-ΑΜΦΟΤΕΡΩΝ
-ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥ"

Έβαλε (μάλλον) αμφοτέρων.
Αν έβαζε "δικαιούχου" μάλλον θα σου κράταγαν παραπάνω από 4.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Προμήθεια εισερχόμενου ηλεκτρονικού εμβάσματος από τράπεζα ευρωζώνης 09 Oct 2016 16:25 #13

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Αυτό που φταίει στο τελευταίο παράδειγμα με την Πειραιώς είναι το ότι το έμβασμα έγινε Instructed από GBP σε ευρώ.
Το δωρεάν εισερχόμενο ισχύει από ευρώ σε ευρώ, εντός ΣΕΠΑ και έχοντας επιλέξει το OUR.
The administrator has disabled public write access.

Προμήθεια εισερχόμενου ηλεκτρονικού εμβάσματος από τράπεζα ευρωζώνης 09 Oct 2016 16:27 #14

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
OMORFOPAIDO wrote:
Γεια σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάποια τράπεζα με χαμηλή προμήθεια για εισερχόμενα εμβάσματα (ηλεκτρονικά) από τράπεζα της ευρωζώνης. Ενδιαφέρομαι για έμβασμα 150-500 ευρώ από τράπεζα της ευρωζώνης το μήνα και απ'ό,τι βλέπω Εθνική, Εμπορική, Probank, Ταμιευτήριο, χρεώνουν μεταξύ 3-4 ευρώ για τέτοια ποσά. Γνωρίζει μήπως κανείς κάποια τράπεζα με μικρότερες χρεώσεις; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Από ευρώ σε ευρώ εντός ΣΕΠΑ και έχοντας επιλέξει την επιλογή OUR δεν μου έχουν κρατήσει προμήθεια οι ελληνικές τράπεζες και απ' ότι ξέρω στην περίπτωση αυτή το εισερχόμενο είναι δωρεάν.
The administrator has disabled public write access.

Προμήθεια εισερχόμενου ηλεκτρονικού εμβάσματος από τράπεζα ευρωζώνης 09 Oct 2016 19:12 #15

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Όταν στελνω εμβάσματα σε λογαριασμό διαφορετικής ισοτιμίας χρησιμοποιώ την υπηρεσία της transferwise

transferwise.com/

Αν θέλει κάποιος του στελνω σε πμ invitation link κάνοντας δωρεαν τη πρώτη μεταφορά ποσού έως 500 λίρων αγγλιας
Lagom
The administrator has disabled public write access.

Προμήθεια εισερχόμενου ηλεκτρονικού εμβάσματος από τράπεζα ευρωζώνης 09 Oct 2016 19:18 #16

George (geo821) wrote:

Από ευρώ σε ευρώ εντός ΣΕΠΑ και έχοντας επιλέξει την επιλογή OUR δεν μου έχουν κρατήσει προμήθεια οι ελληνικές τράπεζες και απ' ότι ξέρω στην περίπτωση αυτή το εισερχόμενο είναι δωρεάν.

Ναι αλλά έτσι σε χρεώνει διπλά η τράπεζα απ' την οποία θα στείλεις το έμβασμα.
Αυτο σημαινει το OUR, ότι επιβαρύνομαι όλα τα έξοδα εγώ ο εντολέας κι όχι ο δικαιούχος.

Το SHA που ειναι συντμηση της λεξης share και θα χρεώσει και τους δυο .
Last Edit: 09 Oct 2016 19:18 by Giannis (spinalgr1990).
The administrator has disabled public write access.

Προμήθεια εισερχόμενου ηλεκτρονικού εμβάσματος από τράπεζα ευρωζώνης 09 Oct 2016 19:22 #17

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Ioannis (spinalgr1990) wrote:
George (geo821) wrote:

Από ευρώ σε ευρώ εντός ΣΕΠΑ και έχοντας επιλέξει την επιλογή OUR δεν μου έχουν κρατήσει προμήθεια οι ελληνικές τράπεζες και απ' ότι ξέρω στην περίπτωση αυτή το εισερχόμενο είναι δωρεάν.

Ναι αλλά έτσι σε χρεώνει διπλά η τράπεζα απ' την οποία θα στείλεις το έμβασμα.
Αυτο σημαινει το OUR, ότι επιβαρύνομαι όλα τα έξοδα εγώ ο εντολέας κι όχι ο δικαιούχος.

Το SHA που ειναι συντμηση της λεξης share και θα χρεώσει και τους δυο .

Συγγνωμη εκανα λαθος! Απο ευρω σε ευρω, εντος ΣΕΠΑ και SHA ειναι το σωστο. Οχι OUR!

Στην περιπτωση αυτη πληρωνει ο αποστολεας ενα μικρο κοστος συνηθως απο 1-3 ευρω αναλογως την τραπεζα.
Last Edit: 09 Oct 2016 19:27 by George (geo821).
The administrator has disabled public write access.

Προμήθεια εισερχόμενου ηλεκτρονικού εμβάσματος από τράπεζα ευρωζώνης 11 Oct 2016 22:46 #18

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
Vladimiros wrote:
3) Από Ελβετία (λογαριασμός ταμιευτηρίου σε €) προς Ολλανδία, ποσά τάξης €20k, χρέωση μηδέν και στις δυο πλευρές. Έξοδα με την αυτόματη μέθοδο που προτείνει το σύστημα ebanking του Ελβετού (χωρίς αλλαγές).

Σε ποιά Ελβετική τράπεζα αναφέρεσαι; Αυτό ισχύει για εμβάσματα από όλες τις Ελβετικές τράπεζες προς όλες τις τράπεζες εντός Ε.Ε.; Είχα την εντύπωση ότι οι Ελβετικές τράπεζες έχουν γενικά υψηλές χρεώσεις...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.063 seconds