Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Εθνικό χρέος και ΕΕ

Εθνικό χρέος και ΕΕ 27 May 2014 20:14 #19

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
Κοίτα να δεις, δεν είμαστε σε φόρουμ μηχανικών να σου κάνω τον ξύπνιο. Ορολογία μακροοικονομικών θεμάτων μπορεί να μην κατέχω επαρκώς, αν και ξέρω πιστεύω καλά, συγκεκριμένα πράγματα για το κομμάτι των επενδύσεων που ασχολούμαι. Αν ο άλλος που με διαβάζει είναι καλόπιστος και δεν κοιτάει να βρει πιάσιμο σε οτιδήποτε, καταλαβαίνει πως γράφω συγκεκριμένα πράγματα και όχι ότι να ναι. Είναι προφανές ότι το εθνικό νόμισμα το θέλω για άλλους λόγους, μεταξύ των οποίων και την απαγκίστρωση από την τιμολογιακή πολιτική της Κομισιόν (πχ η Ελλάδα θα πουλάει τόσα € την ντομάτα), όχι για να ταΐζονται οι κάθε Φωτόπουλοι για να το παίζουν εργατοπατέρες.

Πάντα θέλεις να βάζεις τη σαλτσούλα σου σε θέματα που δεν έχει θέση να μπαίνει.
ΚΑΜΙΑ κομισιόν, ΠΟΤΕ, δεν μας επέβαλε πόσα ΕΥΡΩ θα πουλάμε τη ντομάτα μας
Μπορούμε να την πουλάμε από 0,01 ευρώ το τελάρο, μέχρι και 25 ευρώ το τελάρο, όσο γουστάρουμε.
Αυτό, πάρ' το σαν δεδομένο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό χρέος και ΕΕ 27 May 2014 20:32 #20

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Διαφωνώ με αυτό που γράφεις και ζητώ την γνώμη οποιουδήποτε διαβάζει και γνωρίζει: Υπάρχει τιμολογιακή πολιτική Κομισιόν σε θέματα εξαγωγών αγροτικών προϊόντων εκτός Ε.Ε, ναι ή όχι, και αν αυτή επιβάλλεται στην Ελλάδα; Όπως και το αν η Ελλάδα μπορεί να πουλήσει ή όχι σε συγκεκριμένες αγορές, χωρίς ευρωπαϊκή άδεια. Ακούω την γνώμη άλλων.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 27 May 2014 20:33 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό χρέος και ΕΕ 28 May 2014 06:02 #21

Δεν μπορεις να πουλησεις κρασι, λαδι, ευκολα στην ρωσσια.
Υπαρχουν περιορισμοι, δεν ξερω ποιοι, αλλα ετσι εχω διαβασει
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό χρέος και ΕΕ 28 May 2014 07:03 #22

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Πρεπει να εχεις και την αδεια της σχετικης επιτροπης της Κομισιον, δεν ειναι απλο.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό χρέος και ΕΕ 28 May 2014 09:31 #23

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
Διαφωνώ με αυτό που γράφεις και ζητώ την γνώμη οποιουδήποτε διαβάζει και γνωρίζει: Υπάρχει τιμολογιακή πολιτική Κομισιόν σε θέματα εξαγωγών αγροτικών προϊόντων εκτός Ε.Ε, ναι ή όχι, και αν αυτή επιβάλλεται στην Ελλάδα; Όπως και το αν η Ελλάδα μπορεί να πουλήσει ή όχι σε συγκεκριμένες αγορές, χωρίς ευρωπαϊκή άδεια. Ακούω την γνώμη άλλων.
makper wrote:
Πρεπει να εχεις και την αδεια της σχετικης επιτροπης της Κομισιον, δεν ειναι απλο.

Ρώτησα εγώ.

Το πλαίσιο είναι η "κοινή αγροτική πολιτική".
Αυτή όμως δεν καθορίζει τιμές (όπως στο έλεγα) αλλά ποσοστώσεις.
Αυτές μεταφράζονται σε ποσότητες που παράγονται ανά χώρα. Π.χ. για το γάλα (που πρόσφατα έγιναν πολλές κουβέντες λόγω των αλλαγών στη νομοθεσία διατήρησης και δόθηκε δημοσιότητα) η ποσόστωση της Ελλάδας είναι 800.000 τόνοι το χρόνο.
Δεν ξέρω αν υπάρχει για τις ντομάτες, τα σύκα, υπάρχει πάντως για σιτάρι, το κρέας, και άλλα διάφορα.
Στα πλαίσια των ποσοστώσεων ήταν και τα λεφτά που μας έδιναν (για κάποιο μεταβατικό διάστημα) για να θάβονται αγροτικά προϊόντα σε χωματερές (ή μήπως και αυτό διαφωνείς ότι γινόταν?).
Και στα πλαίσια της πολιτκής δινόντουσαν (ή και δίνονται ακόμα - δεν το ξέρω) ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ για διάφορα αγροτικά προϊόντα.
Δεν πρόκειται λοιπόν για τιμολογιακή πολιτική, αλλά για κατανομή της παραγωγής. Α, και το μπαμπάκι έχει ποσοστώσεις.
Όλα αυτά είναι συζητήσιμα (και το δέχομαι, ανά πασα στιγμή) αν μας συμφέρουν ή όχι. Αν δηλαδή η "Κοινή Αγροτική Πολιτική" της ΕΕ (και όχι της ΕΖ) είναι προς το συμφέρον μας, ή όχι. Δεν τα ξέρω, γιατί δεν είμαι ειδικός.

Αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ δεν υπάρχει επιβολή ΤΙΜΩΝ (πλαφόν, κατώτατες ή οτιδήποτε άλλο τέτοιο) σε προϊόντα. Όσο βρίσκεις να πουλήσεις το προϊόν σου, το πουλάς. (Ή δεν το πουλάς). Και ΟΠΟΥ βρεις το πουλάς, καμία κομισιόν δεν σου λέει που θα πουλήσεις. Πούλα και μπανάνες Κρήτης στο Equador, άμα είσαι μάγκας.

Είναι ΑΛΛΟ θέμα αν ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ πολιτική επιβάλλει π.χ. εμπάργκο σε μια χώρα (π.χ. Ιράν) και λέει στα μέλη της ΕΕ: "Μην τους δίνετε αντιβιοτικά, να ψοφήσουν οι καριόληδες γιατί δε μας αφήνουν να ελέγξουμε τους αντιδραστήρες τους". Ή "Μην αγοράζετε πετρέλαιο απ' αυτούς" (για τους ίδιους λόγους). Αυτά όμως δεν έχουν να κάνουν με εμπόριο και νομίσματα, έχουν να κάνουν με εξωτερική πολιτική, και εκεί μπλέκουν και αμερικάνοι, και ΟΗΕ, και γενικώς το πράμα είναι πολύ σύνθετο πια.

Για να ξαναγυρίσουμε σ' αυτό που λέγαμε λοιπόν, καμία σχέση το νόμισμα με τις τιμές των προϊόντων. Αγαπούλα, πούλα όσο θες.
Το νόμισμα έχει σχέση μόνο με τις αξίες ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ σου, κατάλαβε το αυτό, τα έχω γράψει 1.000 φορές.

Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι καμία άδεια από καμία κομισιόν δεν χρειάζεται για να πουλήσεις, έτσι, γενικά.
Βεβαίως υπάρχουν άλλοι κανόνες (π.χ. υγιεινής για τα τρόφιμα) που δεν τους είχαμε από μόνοι μας, αλλά τους αποδεχτήκαμε να ισχύουν λόγω ΕΕ, αλλά και πάλι δεν είμαι σε θέση να κάνω συζήτηση, δεν είμαι ειδικός. Έχω την εντύπωση πως και σ' αυτό η κάθε χώρα κάνει τα δικά της, π.χ. κοκορέτσι και γαρδούμπα στη Γαλλία, την Ολλανδία, τη Γερμανία, την Αγγλία και τη Δανία δεν υπάρχει, και δεν θα μπορέσεις να βρεις στο κρεοπωλείο τα υλικά (άντερα, συκωτάκια, σπλήνα, πνευμόνι) για να το φτιάξεις μόνος σου στο σπίτι. Υπάρχει νόμος που απαγορεύει την εμπορία και διακίνηση εντοσθίων. Και εδώ υπάρχει. Και λοιπόν? Πάμε μια Βάρη να σου δείξω αν ισχύει.

Στη διάθεση σου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό χρέος και ΕΕ 28 May 2014 09:47 #24

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Και για να γελάσουμε λίγο (κοκορέτσι κλπ). ΑΛΗΘΙΝΗ ιστορία:

Περιστατικό ΠΕΡΣΙ το Πάσχα, στην Ολλαδία, περιοχή προάστειο Ρόττερνταμ.

Έλληνας (μένει 20 χρόνια εκεί) κάλεσε στο σπίτι του (προάστειο, μονοκατοικία) και άλλους Έλληνες φίλους του για τη μέρα του Πάσχα: "Ελάτε, θα ψήσουμε αρνί στον κήπο".

Σκάφτηκε η λακούβα, άναψε η φωτιά, μπήκε η σούβλα με το αρνί επάνω, γύριζε το αρνί, ξεχύθηκαν οι μυρωδιές σε όλη την περιοχή.
Άρχισαν να συρρέουν περίεργοι (μάντρες δεν υπάρχουν) Ολλανδοί που κοίταζαν τι γινόταν (και δεν καταλάβαιναν τίποτα βέβαια).
Κάποιος ρώτησε: "Μα, τι κάνετε εκεί?"
Και ένας έξυπνος δικός μας του απάντησε: "Έχουμε Πάσχα, και εμείς το Πάσχα συνηθίζουμε να ψήνουμε έτσι ένα σκύλο". Ο Ολλανδός έφυγε.
Σε 10 λεπτά ήρθαν 2-3 περιπολικά της αστυνομίας, και πιάσανε 8-10 άτομα και τους πήγαν όλους στο τμήμα, μαζί ΚΑΙ το αρνί μισοψημένο με τη σούβλα.
"Απαγορεύεται να βασανίζετε έτσι τους σκύλους".
"Μα δεν είναι σκύλος, αρνί είναι, για φάγωμα".
Δεν τους πίστευαν.

Φέρανε (οι μπάτσοι) κτηνίατρο στο τμήμα, που πιστοποίησε ότι το ζώο δεν ήταν σκύλος, και μόνο τότε τους άφησαν.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό χρέος και ΕΕ 28 May 2014 22:22 #25

makper wrote:
Πρεπει να εχεις και την αδεια της σχετικης επιτροπης της Κομισιον, δεν ειναι απλο.

Οι ιταλοι, παντως σε αυτα τα 2 προιοντα, παρακαμπτουν πιο ευκολα τις τυπικες διαδικασιες και εξαγουν τα 2 αυτά προιόντα τους, στην Μοσχα που ειναι τεράστια αγορά...Παιζουν μεγαλα κυκλωματα στο παιχνιδι
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό χρέος και ΕΕ 28 May 2014 22:38 #26

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Εγω θυμάμαι πάντως που η Κομισιόν έκανε συστάσεις κατωτέρων τιμών. Το αν η Ιταλία τις παρέκαμπτε, προφανώς και οι καρπαζοεισπράκτορες σαν κι εμάς δεν τις παρέκαμπταν. Αυτό το θυμάμαι, γιατί ήταν θέμα επιτρόπου. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό ακόμα αλλά νομίζω ότι ισχύει και θα επανέλθω με στοιχεία μόλις τα βρω. Για την ώρα δεν θεωρώ ότι η Ελλάδα μπορεί να πουλήσει όσο θέλει, οπουδήποτε.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό χρέος και ΕΕ 30 May 2014 02:09 #27

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
Εγω θυμάμαι πάντως που η Κομισιόν έκανε συστάσεις κατωτέρων τιμών. Το αν η Ιταλία τις παρέκαμπτε, προφανώς και οι καρπαζοεισπράκτορες σαν κι εμάς δεν τις παρέκαμπταν. Αυτό το θυμάμαι, γιατί ήταν θέμα επιτρόπου. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό ακόμα αλλά νομίζω ότι ισχύει και θα επανέλθω με στοιχεία μόλις τα βρω. Για την ώρα δεν θεωρώ ότι η Ελλάδα μπορεί να πουλήσει όσο θέλει, οπουδήποτε.
"Συστάσεις" κάνω κι εγώ.
Και εσύ.
Και ο καθένας.
Άλλο "συστάσεις", και άλλο κανόνες (νόμοι) που πρέπει να τηρούνται, αλλιώς πίπτει ράβδος.

Ψαξ' το, και μένα μ' ενδιαφέρει, και δε νομίζω πως έχεις δίκιο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.090 seconds