Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Αγορές από εξωτερικό ? (Paypal, Amazon, eBay)

Αγορές από εξωτερικό ? (Paypal, Amazon, eBay) 22 Aug 2017 21:09 #235

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Έτσι είναι. Αγορά εκτός ΕΕ έχει καπέλο. Εγώ για την ώρα εχω βρει το εξής. Π.χ. αγόρασα μια ηλεκτροποντα για επισκευές μπαταριών κόστους 1500€ απο Κινα. Εχω μια άκρη Αμερική. Παραδοθηκε εκεί αέρας μεσω Amazon χωρίς δασμούς ( για την ώρα) και έβαλα τον δικό μου την έκανε βίδες και την έστειλε σε τρεις αποστολές ως ανταλλακτικά κόστους 10€. Πέρασε χωρίς θέμα. Το ίδιο εχω κάνει με διαφορα ανταλλακτικά όπου σβύνει κάθε τρόπο πιστοποίησης (ετικέτες κωδικούς κλπ) και τα στέλνει με τυπική απόδειξη λιανικής 3-4USD. Aλλαζω και τον αποδέκτη περιοδικά μήπως σταμπαριστω (θα εκπλαγω αν φτάσουν ως εκεί) και όλα καλά για την ώρα. Αν κολλήσει το σύστημα κάτι θα βρω.
The administrator has disabled public write access.

Αγορές από εξωτερικό ? (Paypal, Amazon, eBay) 23 Aug 2017 08:26 #236

Οι κινεζοι σίγουρα θα βρούν τρόπους αντίδρασης.
Μπορεί να στέλνουν τα προϊόντα σε χώρες της ΕΕ, πχ Λετονία, Λιθουανία, Μάλτα κλπ, ώστε να φαίνεται πως έρχονται από Ευρώπη.
Τριγωνικές συναλλαγές δηλ.
Θα πληρώνουν βέβαια κατι παραπάνω στις χώρες αυτές.
Αλλιώς θα χανουν έσοδα διαρκώς.
Τώρα, η Αμερική, σιγά μην ασχοληθεί με αυτό το θέμα...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Αγορές από εξωτερικό ? (Paypal, Amazon, eBay) 23 Aug 2017 09:01 #237

  • Megs
  • Megs's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 89
  • Thank you received: 28
  • Karma: 4
να ρωτησω και γω κατι ρε παιδια...?
υπαρχουν κατι προσφορες σε drone της DJI οπου σου λενε γραψε τον ταδε κωδικο στο ταδε site και παιρνεις την εκπτωση(οντως ειναι μεγαλη η εκπτωση)και στο στελνουμε ελλαδα χωρις τελωνειο και μεταφορικα.
αρκει να δηλωσεις ,γραφουν,οτι εισαι EU.

Ομολογω οτι ηταν tempting αλλα κολλησα γιατι φοβηθηκα οτι τελικα ισως φαω τελωνειο..σημειωτεον τα drone ειναι κινεζικα αλλα νομιζω τα στελνουν απο γερμανια(αποθηκες)..
τελικα προχωρα καποιος σε τετοια κινηση η θα φαμε κανα τρελλο τελωνειο..?επισης δεν αναφερει κατι για ΦΠΑ..
The administrator has disabled public write access.

Αγορές από εξωτερικό ? (Paypal, Amazon, eBay) 23 Aug 2017 21:52 #238

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Megs wrote:
νομιζω τα στελνουν απο γερμανια (αποθηκες)..

Αυτό που λες συμβαίνει, και μάλιστα όχι μόνο από Γερμανία, εμένα μου έχουν έρθει από διάφορα άλλα (ΕΕ) μέρη όπου τα κινέζικα logistics διατηρούν αποθήκες.
ΟΜΩΣ, τα είδη σ' αυτές τις αποθήκες είναι ΑΤΕΛΩΝΙΣΤΑ στην ΕΕ. Οι αποθήκες είναι "ελεύθερες ζώνες" τελωνειακώς.
Και σαν ατελώνιστα στην ΕΕ στέλνονται στους παραλήπτες τους.
Έχουν τότε πάνω τους αυτή την ετικέτα

GoodsNotFulfilling.jpg


η οποία σημαίνει (το έχω ψάξει) ότι η χώρα προορισμού (εδώ δηλαδή) πρέπει να το αντιμετωπίσει σαν να έρχεται από τρίτη χώρα. Ας έρχεται (στην ουσία) από χώρα της ΕΕ.

Αυτό (ο εκτελωνισμός εδώ) δεν γίνεται πάντα, γιατί οι δικοί μας εδώ βαριούνται να κάνουν τη διαδικασία (και να γράφουν χαρτιά), ιδίως αν το πράμα είναι χωρίς σημαντικό όγκο και βάρος, χωρίς δηλαδή προφανή μεγάλη αξία.
(Εγώ παραγγέλνω κάτι ηλεκτρονικά ανταλλακτικά αμελητέας αξίας, και συνήθως περνάνε αέρα).

Αν δουν όμως μεγάλο κουτί, μάλλον θα το ψάξουν.

Με άλλα λόγια: Μπορεί και να τη γλυτώσεις, αλλά δεν είναι σίγουρο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Αγορές από εξωτερικό ? (Paypal, Amazon, eBay) 24 Aug 2017 00:06 #239

  • birdy
  • birdy's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 42
  • Thank you received: 12
  • Karma: 0
Πρόσφατα σε επίσκεψή μου στα ΕΛΤΑ για παραλαβή ενός μικρού δέματος από Κίνα αξίας 13 ευρώ πλήρωσα επιπλέον 3 ευρώ ως έξοδα εκτελωνισμού. Ο υπάλληλος από τα ΕΛΤΑ με ενημέρωσε πως έδωσε εντολή το υπουργείο οικονομικών όλα τα εκτός segen δέματα να χρεώνονται με έξοδα εκτελωνισμού . Γνωρίζετε κάτι ; Γνωρίζετε με ποιον τρόπο υπολογίζει το τελωνείο το ποσό που τελικά ο καταναλωτής θα πληρώσει;
The administrator has disabled public write access.

Αγορές από εξωτερικό ? (Paypal, Amazon, eBay) 24 Aug 2017 01:45 #240

  • paul
  • paul's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 46
  • Thank you received: 7
  • Karma: -1
birdy wrote:
; Γνωρίζετε με ποιον τρόπο υπολογίζει το τελωνείο το ποσό που τελικά ο καταναλωτής θα πληρώσει;

www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou.pdf
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: birdy

Αγορές από εξωτερικό ? (Paypal, Amazon, eBay) 24 Aug 2017 10:33 #241

  • Megs
  • Megs's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 89
  • Thank you received: 28
  • Karma: 4
birdy wrote:
Πρόσφατα σε επίσκεψή μου στα ΕΛΤΑ για παραλαβή ενός μικρού δέματος από Κίνα αξίας 13 ευρώ πλήρωσα επιπλέον 3 ευρώ ως έξοδα εκτελωνισμού. Ο υπάλληλος από τα ΕΛΤΑ με ενημέρωσε πως έδωσε εντολή το υπουργείο οικονομικών όλα τα εκτός segen δέματα να χρεώνονται με έξοδα εκτελωνισμού . Γνωρίζετε κάτι ; Γνωρίζετε με ποιον τρόπο υπολογίζει το τελωνείο το ποσό που τελικά ο καταναλωτής θα πληρώσει;

min +24% να υπολογιζεις..
The administrator has disabled public write access.

Αγορές από εξωτερικό ? (Paypal, Amazon, eBay) 24 Aug 2017 10:34 #242

  • Megs
  • Megs's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 89
  • Thank you received: 28
  • Karma: 4
soto51 wrote:
Αυτό που λες συμβαίνει, και μάλιστα όχι μόνο από Γερμανία, εμένα μου έχουν έρθει από διάφορα άλλα (ΕΕ) μέρη όπου τα κινέζικα logistics διατηρούν αποθήκες.
ΟΜΩΣ, τα είδη σ' αυτές τις αποθήκες είναι ΑΤΕΛΩΝΙΣΤΑ στην ΕΕ. Οι αποθήκες είναι "ελεύθερες ζώνες" τελωνειακώς.
Και σαν ατελώνιστα στην ΕΕ στέλνονται στους παραλήπτες τους.
Έχουν τότε πάνω τους αυτή την ετικέτα

GoodsNotFulfilling.jpg


η οποία σημαίνει (το έχω ψάξει) ότι η χώρα προορισμού (εδώ δηλαδή) πρέπει να το αντιμετωπίσει σαν να έρχεται από τρίτη χώρα. Ας έρχεται (στην ουσία) από χώρα της ΕΕ.

Αυτό (ο εκτελωνισμός εδώ) δεν γίνεται πάντα, γιατί οι δικοί μας εδώ βαριούνται να κάνουν τη διαδικασία (και να γράφουν χαρτιά), ιδίως αν το πράμα είναι χωρίς σημαντικό όγκο και βάρος, χωρίς δηλαδή προφανή μεγάλη αξία.
(Εγώ παραγγέλνω κάτι ηλεκτρονικά ανταλλακτικά αμελητέας αξίας, και συνήθως περνάνε αέρα).

Αν δουν όμως μεγάλο κουτί, μάλλον θα το ψάξουν.

Με άλλα λόγια: Μπορεί και να τη γλυτώσεις, αλλά δεν είναι σίγουρο.


ευχαριστω,
κατι τετοιο σκεφτομουν και φοβηθηκα να βαλω παραγγελια.μαλλον θα με βαρεσουν σε φορους.
The administrator has disabled public write access.

Αγορές από εξωτερικό ? (Paypal, Amazon, eBay) 24 Aug 2017 11:56 #243

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
birdy wrote:
Ο υπάλληλος από τα ΕΛΤΑ με ενημέρωσε πως έδωσε εντολή το υπουργείο οικονομικών όλα τα εκτός segen δέματα να χρεώνονται με έξοδα εκτελωνισμού . Γνωρίζετε κάτι ;

Αν διάβαζες εδώ (και άλλα νήματα εννοώ) θα είχες καταλάβει ότι αυτό που "η διοίκηση" έχει βάλει σαν στόχο να μαζέψει όσα μπορεί, από όπου μπορεί. No exceptions.

Σ' αυτό το πλαίσιο, μην εκπλαγείς αν κάποια φορά εκεί που πήγες σε ένα χωράφι πίσω απ' το δέντρο να κατουρήσεις, εμφανιστεί το "κλιμάκιο ελεγκτών" της ΓΓΔΕ (αυτοί που τους βαράνε οι μαγαζάτορες όταν μπαίνουν για έλεγχο) και σου ζητήσει ΦΠΑ για την ανακούφιση.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 24 Aug 2017 11:56 by soto51.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.071 seconds